
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2019 р. № 520/4803/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у відмові перевести ОСОБА_1 з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення по II групі інваліда війни на основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення за вислугу років, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію та які полягають у зменшенні розміру пенсії з 90 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення по II групі інваліда війни на основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення за вислугу років, перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходу.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 90 % грошового забезпечення до 70 % грошового забезпечення та у зменшенні розміру пенсії з надбавками ОСОБА_1 за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року з 01.01.2018 та зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.
Таким чином, суд розглядає позовні вимоги в частині вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у відмові перевести ОСОБА_1 з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення по II групі інваліда війни на основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення за вислугу років та зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення по II групі інваліда війни на основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення за вислугу років, здійснення виплати пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.03.2019 він письмово звернувся до відповідача з заявою про переведення з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення по ІІ групі інвалід війни на основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення за вислугу років та перерахування та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р. Згідно листа відповідача від 26.04.2019 позивач зрозумів, що нараховувати та виплачувати пенсію будуть не з 80% грошового забезпечення по ІІ групі інваліда війни, а 70% грошового забезпечення. Вважаючи дії щодо відмови в переведенні з одного виду пенсії на інший протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 20.05.2019 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 04.06.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі та зазначив, що пенсійна справа ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області сформованою та позивачу було продовжено виплату пенсії за вислугу років 38 років у розмірі 90% грошового забезпечення. За заявою позивача від 18.02.2016 позивачу було призначено інший вид пенсії, а саме, пенсію по інвалідності з 18.02.2016, як інваліду війни ІІ групи у розмірі 80% грошового забезпечення. З 01.01.2018 пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103. Відсоток основного розміру пенсії після перерахунку залишився незмінними та становить 80% грошового забезпечення. Твердження позивача, що після проведеного перерахунку його пенсію було знижено до 70% не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки позивач не звертався з заявою про перехід на пенсію за вислугу років. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
В період з 03.06.2019 по 21.06.2019 суддя перебував у відпустці, тому розгляд справи здійснюється в перший робочий день.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 23.10.1997 отримував пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсію було призначено у розмірі 90% грошового забезпечення.
Судом встановлено, що за заявою позивача від 18.02.2016 про переведення з одного виду пенсії на інший, позивач з 18.02.2016 р. переведений на інший вид пенсії – по інвалідності, розмір якої становить 80% грошового забезпечення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 та постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, виходячи з 80% грошового забезпечення.
Як зазначає позивач у своїй позовній заяві, 28.03.2019 р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про переведення з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення по ІІ групі інвалід війни на основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення за вислугу років та перерахування та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018р.
На думку позивача, відповідач, листом №1403/Ш-14 від 26.04.2019 відмовив у переведенні з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення по ІІ групі інвалід війни на основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення за вислугу років та вказав, що відповідно до ст.13 Закону №2262-ХІІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Отже, перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 здійснено у відповідності до норм та вимог чинного законодавства.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2261-ХІІ, він визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 № 135/13402.
Відповідно до п. 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 31-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Пунктом 7 Порядку від 30.01.2007 № 31-1 передбачено, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, заява про призначення пенсії згідно з додатком 1.
Відповідно до п.14 зазначеного Порядку орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 3).
Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка-повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).
Відповідно до п. 18 цього Порядку рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Таким чином, з наведеного у сукупності вбачається, що орган, що призначає пенсії, розглядає питання про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
У свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, позивач 28.03.2019 р. звернувся до відповідача з заявою не встановленої Порядком від 30.01.2007 № 31-1 форми, згідно якої просив відповідно до рішення Верховного Суду України від 07.02.2019 перевести на основний розмір пенсії 90%, оскільки внесені зміни до ст. 13 Закону №2262-12 відносно розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років особам, що мають право на пенсію відповідно до цього Закону у випадку реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не відносно перерахунку вже призначеної пенсії. Вказав про законне право на отримання 90% надбавки.
В матеріалах справи відсутні заяви та будь-які інші докази, які б свідчили про звернення позивачем з заявою про переведення ОСОБА_1 з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення по II групі інваліда війни на основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення за вислугу років, натомість, міститься заява позивача від 18.02.2016 р., встановленої Порядком від 30.01.2007 № 31-1 форми (згідно додатку), про переведення з одного виду пенсії на пенсію по інвалідності.
З долучених позивачем копій заяв від 17.09.2018 та від 28.03.2019 не вбачається, що позивач просив його саме перевести з одного виду пенсії на інший, зі змісту вказаних заяв судом встановлено, що позивач просить перерахувати та виплачувати йому пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р.
Відповідач у відзиві на позов вказує, що позивач не звертався з заявою про перехід на пенсію за вислугу років та позивач жодних доказів та заяв, у підтвердження доводів, викладених у позовній заяві також до матеріалів справи не надає. При цьому, підстави для виплати пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення, у відповідача відсутні, оскільки вказаний вид пенсії по інвалідності призначений в розмірі 80 % грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, у спірних правовідносинах позивач з заявою про переведення з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення по ІІ групі інвалід війни на основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення за вислугу років не звертався, а отже, владний суб`єкт жодних рішень щодо переведення позивача на інший вид пенсії, у відповідності до вимог законодавства, не приймав, у зв`язку з чим зазначений позов є необґрунтованим та передчасним, оскільки відсутні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
Щодо вимоги позивача здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходу, суд зазначає, оскільки вказані вимоги є похідними, від вимог в задоволенні яких судом було відмолено, вказані вимоги також задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши письмові докази за критеріями їх належності, допустимості, достовірності та достатності, суд дійшов висновку, що з урахуванням того, що позивачем не надано доказів звернення до позивача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, підстави для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у відмові перевести ОСОБА_1 з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення по II групі інваліда війни на основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення за вислугу років та зобов`язання відповідача перевести ОСОБА_1 з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення по II групі інваліда війни на основний розмір пенсії 90 % грошового забезпечення за вислугу років зі здійсненням виплати пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу - відсутні, а тому позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат у зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин