
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2019 р. № 400/914/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018
про:зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся з позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (надалі – відповідач або УПФУ) про зобов`язання відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зменшенням пенсійного віку на 8 років на підставі статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (надалі – Закон № 796) з 01.11.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та, маючи необхідний стаж для призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-XII, 01.11.2017 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону №796-XII, тобто зі зменшенням пенсійного віку на 8 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Рішенням від 31.01.2018 № 5/1 ОСОБА_1 УПФУ відмовило у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю підтвердження роботи на ліквідації аварії в зоні відчуження згідно первинних документів.
Відповідач заперечував проти позовних вимог з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, в задоволенні позову просив відмовити. Відповідач зазначив, що позивач, в порушення пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1 (надалі – Порядок № 22-1), до заяви про призначенні пенсії не додав документи із зазначенням населеного пункту чи об`єкту, де він виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З врахуванням положень частини 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , згідно з посвідченням серії НОМЕР_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1988 рр. (категорія 3).
З метою реалізації свого права на пенсійне забезпечення, позивач 01.11.2017 року звернувся до відповідача з приводу призначення йому, на підставі статті 55 Закону № 796, пенсії за віком на пільгових умовах – зі зменшенням віку на 8 років, оскільки період його роботи у 1987 та 1988 роках у зоні відчуження склав не менше 14 календарних днів.
Управління Рішенням від 31.01.2018 року № 5/1 відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю підтвердження участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З 31.10.1987 по 16.11.1987 та з 01.02.1988 по 16.02.1988 років позивач був відряджений для виконання робіт по обслуговуванню вертольотів Ка – 26, працюючих в населених пунктах зони відчуження Чорнобиль, Припять, що підтверджується довідкою Миколаївського державно-авіаційного підприємства «Універсал-Авіа» віл 23.06.1997 року № 42.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 9 Закону № 796 особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі статтею 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі статтею 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ “Про пенсійне забезпечення”, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796 або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 55 Закону № 796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Так, для осіб, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 8 років.
Як вказано в абзаці дев`ятому підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, на підтвердження особливого статусу особа до заяви про призначення пенсії додає посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796, в тому числі і щодо призначення пенсії за статтею 55 цього Закону, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” та “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи”.
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796, є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 344/9789/17, від 28.03.2018 у справі № 333/2072/17, від 08.05.2018 у справі № 708/1022/17, від 24.07.2018 у справі № 524/2062/17.
Судом не можуть бути взяті до уваги твердження відповідача на те, що позивачем не було долучено документів, які б підтверджували виконання позивачем робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, зокрема, довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122 або інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки таке твердження спростовується наявними матеріалами справи.
Отже суд надав оцінку діям відповідача шляхом визнання протиправним рішення УПФУ про відмову у призначенні відповідної пенсії.
Згідно з частиною третьою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до частини першої статті 83 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Враховуючи, що із заявою про призначення пенсії позивач звернувся до відповідача 01.11.2017 року, саме з цієї дати його права підлягають відновленню шляхом зобов`язання відповідача призначити пенсію на пільгових умовах на підставі статті 55 Закону № 796.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 30.01.2018 року № 5/1 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за відповідно до Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
3. Зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням дати звернення 01.11.2017 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е, м. Миколаїв, 54018, ідентифікаційний код 41250753) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) сплачений за квитанцією 0.0.1268281906 від 15.02.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.М. Мельник