Рішення № 82596541, 14.05.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
320/1365/19
Номер документу
82596541
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2019 року № 320/1365/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Мілієнко О.М, за участю: представника позивача - Гуленкової Л.Є ОСОБА_1 , представника відповідача - Курилюк Ж.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Бориспільського об`єднанного управління Пенсійного фонду України в Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 через свого представника ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Бориспільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Київській області, у якому просив:

- зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області здійснити обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 у відповідності до ч. 1 ст. 27 та ч.ч. 1,2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одні застраховану особу в цілому по Україні за 2016 – 2018 роки у відповідному розмірі з дня призначення пенсії за віком, з 07лютого 2019 року.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він з 2004 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ. Після призначення цієї пенсії позивач продовжував працювати.

07.02.2019 він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та надав необхідний пакет документів.

За результатами розгляду цієї заяви, Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області прийнято рішення про переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Після чого позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив обчислити призначену йому пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016 – 2018 роки.

На цю заяву позивач отримав відповідь відповідача від 20.02.2019 № 1958/03, у якому останній посилається в обґрунтування своїх дій на норми, які стосуються переведення з одного виду пенсії на інший (зокрема, ч.2, ч.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»), а також зазначає, що відсутні підстави для застосування показника середньої заробітної плати за 2016 – 2018 роки відповідно до п.4-3 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Зазначені правові обґрунтування містяться і в письмовому відзиві відповідача наданому до суду.

Позивач вважає дані дії протиправними, оскільки пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» йому призначається вперше, а тому у даному випадку нормативно-правові акти, на які послався відповідач, не можуть бути застосовані. Оскільки, позивач отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, крім того при розрахунку цієї пенсії навіть не застосовується середня заробітна плата в галузях економіки України, а бралися зовсім інші показники, зокрема суми грошового забезпечення.

Позивач вважаючи дії відповідача протиправними звернувся з позовом до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.03.2019 р. було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею Київського окружного адміністративного суду. Однак, у зв`язку з відстороненням даного судді від здійснення правосуддя, відповідно до рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 14.07.2016 та розпорядження керівника апарату Київського окружного адміністративного суду Геліч Т.В. від 28.03.2019 № 111 було призначено повторний автоматичний розподіл справ та матеріалів, зокрема і справи № 320/1365/19.

Згідно витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями позов передано на розгляд судді Щавінському В.Р.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.04.2019 було прийнято адміністративну справу до провадження та призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження та призначено підготовче засідання на 14.05.2019 р.

Про що сторони у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Сторони (їх представники) в судове засідання з`явились і надали свої пояснення по суті справи.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в органах ПФ України, отримуючи пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 2004 року.

У зв`язку з наявністю у позивача права на призначення пенсії за віком, що підтверджується записами в трудовій книжці, а також матеріалами пенсійної справи наданими відповідачем, він звернувся до відповідача із заявою від 07.02.2019 р. про призначення пенсії за віком, яка передбачена Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Однак, Бориспільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області було прийнято рішення про переведення позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Статтею 1-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» установлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

За приписами статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (утому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

За змістом частини 2 статті 40 Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс – середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Згідно частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Із наведеного випливає, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Водночас, у даній правовій ситуації ОСОБА_2 первісно було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, оскільки основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати, що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_1 та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Разом з цим за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше.

Тому відповідач не має законних підстав для посилання на необхідність застосування частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у даних правових відносинах.

З огляду на це, посилання на п.4-3 розділу ХV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у якому визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % є незаконним.

Оскільки, зазначені зміни набули чинності з 01 жовтня 2017 року на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, а позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком до відповідача і вона мала бути йому призначена уже після, а не до, набрання чинності відповідними змінами, до того ж вони стосуються перерахунку вже призначених пенсій, а не першого призначення пенсії, тому і вищезазначене положення до даних правових відносин не повинно застосовуватися.

За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язковедержавнепенсійнестрахування» іззастосуваннямпоказникасередньоїзаробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком, зокрема 2016-2018 роки.

Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Згідно з частиною другою статті 77 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, констатує, що відповідач не довів, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на досліджені обставини справи та докази та системний аналіз положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

У позовній заяві позивач ставить питання про розподіл судових витрат.

На підставі ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було сплачено судовий збір: за подання адміністративного позову згідно квитанції №0.0.1293460452.2 від 13.03.2019 р. в сумі768 грн. 40 коп.

З огляду на те, що позовні вимоги в даній справі підлягають задоволенню, підлягають присудженню позивачу всі документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

З огляду на це, суд дійшов висновку про необхідність присудження на користь ОСОБА_2 документально підтверджених судових витрат, а саме, сплаченого судового збору у розмірі 768 грн. 40 коп.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Зобов`язати Бориспільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_2 у відповідності до ч. 1 ст. 27, ч. 1, ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2016-2018 роки у відповідному розмірі з дня призначення пенсії за віком, з 07 лютого 2019 року.

3. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп. на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Бориспільського об`єднанного управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 15 травня 2019 р.