Рішення № 82596489, 24.06.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
300/1167/19
Номер документу
82596489
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" червня 2019 р. справа № 300/1167/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого суддіКафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними щодо неврахування позивачу заробітної плати з січня 1978 року по грудень 1982 року та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 18.03.2004 за №98, виданої ВАТ «Надвірнянським районним підприємством матеріально-технічного забезпечення «Райагробудпостач» за період з січня 1978 року по грудень 1982 року та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Надвірнянським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при призначенні пенсії не взято до розрахунку довідку про заробітну плату від 18.03.2004 за №98, виданої ВАТ «Надвірнянським районним підприємством матеріально-технічного забезпечення «Райагробудпостач» за період з січня 1978 року по грудень 1982 року, що призвело до суттєвого заниження розміру пенсії. Зазначив, що на його звернення до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зарахування йому заробітної плати по довідці від 18.03.2004 за №98, йому було відмовлено.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

19.06.2019 від представника позивача на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява про заміну неналежної сторони від 14.06.2019, згідно якої позивач просить замінити первинного відповідача належним відповідачем у зв`язку із реорганізацією юридичної особи шляхом приєднання первинного відповідача до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, яке є правонаступником майна, прав та обов`язків.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 допущено заміну в адміністративній справі за №300/1167/19 відповідача Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області його правонаступником – Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.

Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази і відзив, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в органі пенсійного фонду та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2013 за №1058-IV (далі – Закон №1058-IV).

Згідно записів трудової книжки (а.с. 9-11), позивач з 18.02.1971 ОСОБА_1 призначений завідувачем секції складу мінеральних добрив і отрутохімікатів в Надвірнянському районному об`єднанню «Сільгосптехніка» Івано-Франківської області (наказ № 29-к від 17.02.1971)

З 20.03.1975 ОСОБА_1 переведений робочим у склад мінеральних добрив і отрутохімікатів (наказ №46 від 20.03.1975).

Надвірнянське районне об`єднання «Сільгосптехніка» Івано-Франківської області з 22.08.1978 перейменовано в Надвірнянське районне виробниче об`єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства Івано-Франківської області.

01.12.1979 ОСОБА_1 звільнено з роботи з Надвірнянського районного виробничого об`єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства Івано-Франківської області (наказ про звільнення №320-к/а від 30.11.1979) та прийнято на роботу в порядку переводу в райсільгоспхімію (наказ №2-к від 01.12.1979).

19.03.1980 ОСОБА_1 звільнено з роботи по статті 36 КЗпП в порядку переводу (наказ №38-к від 19.03.1980) та прийнято робочим складу МТС в Надвірнянське районне виробниче об`єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства Івано-Франківської області (наказ №52-к від 19.03.1980).

Згідно постанови ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 14.11.1985за №1114 та у зв`язку з ліквідацією Надвірнянськоого виробничого об`єднання по виробничо-технічному забезпеченню сільського господарства, позивача з 01.03.1986 звільнено у зв`язку з переведенням (наказ № 36-к від 28.02.1986).

01.03.1986 ОСОБА_1 прийнятий на роботу в порядку переведення робочим в «Надворнянское районное предприятие материально-технического снабжения».

01.09.1987 його переведено завідувачем складу у вищезазначене підприємство (наказ №25-к від 01.09.1987).

01.12.1988 «Надворнянское районное предприятие материально-технического снабжения» перейменовано в «Надвірнянське районне підприємство матеріально-технічного забезпечення» (наказ №1-к від 01.12.1988).

01.08.1995 «Надвірнянське районне підприємство матеріально-технічного забезпечення» перетворене у ВАТ «Надвірнянське районне підприємство матеріально-технічного забезпечення «РАЙАГРОПОСТАЧ» (наказ №25-6 від 01.08.1995).

30.12.2003 ОСОБА_1 звільнено з роботи на підставі пункту 1 статті 36 КЗпП України (наказ №10-к від 30.12.2003).

У березні 2018 року позивач звернувся до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 18.03.2004 за №98, виданої ВАТ «Надвірнянським районним підприємством матеріально-технічного забезпечення «Райагробудпостач».

Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом від 06.03.2019 за №42/Г-15 відмовило позивачу у зарахуванні періоду заробітної плати до розрахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що неможливо провести перевірку даної довідки у зв`язку з ліквідацією «Надвірнянським районним підприємством матеріально-технічного забезпечення «Райагробудпостач» (а.с. 13).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Цим Законом держава визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія – щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 1 статті 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до цього Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 2.1 Порядку, до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж та довідка про заробітну плату особи за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно з приписами статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Тобто, саме на Пенсійний фонд покладено обов`язок щодо здійснення виплат пенсій з урахуванням вимог пенсійного законодавства, а також щодо контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, що виключає можливість виплати пенсій, виплата яких не передбачена чинним законодавством, навіть за умови послідуючого відшкодування відповідних втрат Пенсійного фонду сторонніми особами.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є виключно довідки про заробітну плату, видані підприємствами, установами, організаціями або трудовими архівами на підставі первинних документів.

Відповідно до статті 48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Згідно статті 49 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

З огляду на зазначене, надана позивачем довідка про заробітну плату від 18.03.2004 за №98, виданої ВАТ «Надвірнянським районним підприємством матеріально-технічного забезпечення «Райагробудпостач» за період з січня 1978 року по грудень 1982 року (а.с. 12) відповідає всім вимогам та підтверджується записами в трудовій книжці.

Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у довідці та трудовій книжці позивачем суду не надано, а тому безпідставно не взяті для розрахунку розміру пенсії.

Крім того, суд зазначає, що відсутність первинних документів про розміри заробітної плати позивача за період з січня 1978 року по грудень 1982 року, вказаних в довідці від 18.03.2004 за №98, не залежить від волі позивача і не може бути підставою для відмови у перерахунку його пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення, шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки про заробітну плату від 18.03.2004 за №98.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №ПН900060 від 11.05.2019 (а.с. 3).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій, - задовольнити повністю.

Визнати дії Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо неврахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) заробітної плати з січня 1978 року по грудень 1982 року неправомірними.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з врахуванням довідки про заробітну плату від 18.03.2004 за №98.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Кафарський В.В.