
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2019 року Справа № 160/4098/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
07.05.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування":
- період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в м. Маріуполі, Донецької області з 14.08.2014 року по 06.08.2015 року - один місяць служби за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію;
- період роботи в Донецькому будівельному шахтопроходчеському управлінні тресту "Шахтоспецбуд" з 10.12.1990 року по 12.08.1991 року підземним гірничим робітником з повним робочим днем в шахті, учнем прохідника, час навчання в НКК з відривом від виробництва, практику за спеціальністю "прохідник" з повним робочим днем в шахті, прохідником підземним з повним робочим днем в шахті;
- період роботи з 26.02.1994 року по 21.04.1997 року в виробничому об`єднані - тресті "Лангепаснафтогаз" (місцевість прирівняна до районів Крайньої Півночі", слюсарем-монтажником 5 розряду вахтово - експедиційного методу.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з часу звернення з відповідною заявою за призначенням пенсії, тобто з моменту права на її виникнення з 22.01.2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №18 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», проте, листом начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №18 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.04.2019року за вих. №88/03.22-19, мені було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки у листі зазначено, що загальний стаж моєї роботи складає 20 років 4 місяці 17 днів, пільговий стаж за ст.114 «Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», складає 18 років 4 місяці 26 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах. Вважає, що дії відповідача є протиправними, оскільки зазначений позивачем трудовий стаж підтверджується записами у трудовій книжці. На підставі чого просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою судді від 08.05.2019 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
17.05.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що період з 01.09.2014 року по 31.07.2015 року, коли позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, не зарахований до страхового та пільгового стажу, згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю довідки, яка підтверджує сплату суми страхових внесків до Пенсійного фонду України. Довідка, яка підтверджує сплату суми страхових внесків до Пенсійного фонду України за №6 від 23.01.2019року, видана не за встановленою формою, яка затверджена п.2.1.Розділу «Постанови Пенсійного фонду України від 25.11.2005року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846 і в якій не зазначено, що були сплачені страхові внески. Періоди роботи позивача в Донецькому будівельному шахтопрохідницькому управлінні тресту «Шахтоспецбуд» з 10.12.1990 року по 12.08.1991 року підземним гірничим робітником з повним робочим днем в шахті, учнем прохідника, час навчання в НКК з відривом від виробництва; практику за спеціальністю «прохідник» з повним робочим днем в шахті, прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, не зарахований, в зв`язку з відсутністю записів у трудовій книжці зазначеного періоду роботи. Період моєї роботи з 26.02.1994 року по 21.04.1997 року в виробничому об`єднанні - тресті «Лангепаснафтогаз» (місцевість прирівнена до районів Крайньої Півночі», не зараховано в зв`язку з виправленням у трудовій книжці у даті прийому на роботу (виправлено рік та даті приказу на прийом (виправлено рік).
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив на позовну заяву, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить таких висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 22.01.2019 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №18 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши при цьому необхідні документи, а саме: трудову книжку, військовий квиток, архівні довідки та накази про роботу, військовий квиток, довідки про прийняття участі в антитерористичній операції, посвідчення учасника бойових дій.
Листом начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій №18 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.04.2019 року за вих. №88/03.22-19 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах та зазначено, що період з 01.09.2014 року по 31.07.2015 року, коли позивач брав участь в антитерористичній операції, не зарахований ні до страхового, ні до пільгового стажу, згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю довідки, яка підтверджує сплату суми страхових внесків до Пенсійного фонду України. Довідка, яка підтверджує сплату суми страхових внесків до Пенсійного фонду України за №6 від 23.01.2019року, видана не за встановленою формою, яка затверджена п.2.1.Розділу «Постанови Пенсійного фонду України від 25.11.2005року №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за №1566/11846 і в якій не зазначено, що були сплачені страхові внески.
Період роботи в Донецькому будівельному шахтопрохідницькому управлінні тресту «Шахтоспецбуд» з 10.12.1990 року по 12.08.1991 року підземним гірничим робітником з повним робочим днем в шахті, учнем прохідника, час навчання в НКК з відривом від виробництва; практику за спеціальністю «прохідник» з повним робочим днем в шахті, прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, не зарахований, в зв`язку з відсутністю записів у трудовій книжці зазначеного періоду роботи.
Період роботи з 26.02.1994 року по 21.04.1997 року в виробничому об`єднанні - тресті «Лангепаснафтогаз» (місцевість прирівнена до районів Крайньої Півночі», не зараховано в зв`язку з виправленням у трудовій книжці у даті прийому на роботу (виправлено рік та даті приказу на прийом (виправлено рік).
Також у листі зазначено, що загальний стаж роботи позивача становить 20 років 4 місяці 17 днів, пільговий стаж за ст.114 «Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», складає 18 років 4 місяці 26 днів, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.
Відтак, правомірність підстав, законність і обґрунтованість відмови у призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 18.04.2019 року за вих. №88/03.22-19, є предметом розгляду цієї адміністративної справи.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Щодо незарахування періоду, коли позивач брав участь в антитерористичній операції, згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю довідки, яка підтверджує сплату суми страхових внесків до Пенсійного фонду України, суд зазначає про таке.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа це фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Згідно з пунктами 7 та 11 частини 1 статті 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, Службі безпеки України та службу в органах і підрозділах цивільного захисту; військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «;Про військовий обов`язок і військову службу».
Пунктом 2 статті 14 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальниками військовослужбовців є військові частини.
Відповідно до абзацу 5 пункту 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення із цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно з абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
З огляду на зміст вищевикладених норм, час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено судом, позивач в період з 14.08.2014 року по 06.08.2015 року був призваний на військову службу у Збройні сили України, безпосередньо брав участь у проведенні Антитерористичної операції.
Згідно з військовим квитком НОМЕР_1 , що виданий Павлоградським МВК Дніпропетровської області та довідкою війського комісара Павлоградського об`єднаного міського військового комісаріату Р.С.Господа за №4/1170 від 07.08.2015р. позивач був призваний Павлоградським МВК на військову службу у Збройні Сили України при частковій мобілізації на підставі Указу Президента України від 21.07.2014р. №607 «Про часткову мобілізацію» з 14.08.2014року та звільнений в запас з 06.08.2015року на підставі Указу Президента України від 12.06.2015р. №328/2015.
Згідно з довідками №963 від 20.11.2014 року, №941 від 04.03.2015 року, №2882 від 13.07.2015 року, виданими командиром військової частини 3029 Національної гвардії України, полковником О.В.Хоменко, позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності суверенітету та територіальній цілісності України в районі проведення антитерористичної операції район м.Маріуполь, Донецької області в період з 19.09.2014 по 20.11.2014 рік, з 03.01.2015р. по 04.03.2015 рік, з 11.05.2015р. по 12.07.2015 рік.
Таким чином, час проходження позивачем військової служби, в тому числі його участь в Антитерористичній операції в особливий період, зараховується до страхового стажу.
Що стосується відсутності в індивідуальних відомостях про позивача, як про застраховану особу, в системі персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків за, то суд звертає увагу на таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
У свою чергу, страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Пунктом 1 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно зі статтею 20 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування це організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.
Частиною 1 статті 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб`єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; органів доходів і зборів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» частина персональної електронної облікової картки, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат: код згідно з ЄДРПОУ або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку в паспорті) страхувальника (платника); рік, за який внесено відомості; розмір страхового внеску за відповідний місяць; сума сплачених страхових внесків за відповідний місяць; страховий стаж; кількість відпрацьованих застрахованою особою календарних днів (годин) за відповідний місяць; ознака особливих умов праці, що дають право на пільги в системі пенсійного забезпечення; сума заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), з якої сплачено страхові внески за відповідний місяць.
Згідно з частиною 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби.
У цьому випадку в матеріалах справи міститься копії відповідних довідок про проходження військової служби позивачем, які зазначені вище.
У силу вимог частини 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначених документів цілком достатньо для обчислення страхового стажу позивачу в разі відсутності в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відомостей, необхідних для обчислення страхового стажу позивача як військовослужбовця.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в м. Маріуполі, Донецької області з 14.08.2014 року по 06.08.2015 року - один місяць служби за три до стажу роботи.
Щодо незарахування періоду роботи в Донецькому будівельному шахтопрохідницькому управлінні тресту «Шахтоспецбуд» з 10.12.1990 року по 12.08.1991 року, в зв`язку з відсутністю записів у трудовій книжці зазначеного періоду роботи, суд зазначає про таке.
Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Статтею 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць даної угоди та членів їх сімей проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають.
Статтею 6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення встановлено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.
Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
У разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Період роботи позивача в Донецькому будівельному шахтопроходчеському управлінні тресту «Шахтоспецбуд» з 10.12.1990 року по 12.08.1991 рік підземним гірничим робітником з повним робочим днем в шахті, учнем прохідника, час навчання в НКК з відривом від виробництва; практику за спеціальністю «прохідник» з повним робочим днем в шахті, прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, не зарахований, у зв`язку з відсутністю записів у трудовій книжці зазначеного періоду роботи.
Проте, як встановлено судом, зазначений період роботи підтверджується довідкою Акціонерного товариства відкритого типу «Шахтоспецбуд» за №55 від 29.03.2001року, так як трудова книжка була загублена.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2019 року у справі № 127/12236/17.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", період роботи в Донецькому будівельному шахтопроходчеському управлінні тресту "Шахтоспецбуд" з 10.12.1990 року по 12.08.1991 року підземним гірничим робітником з повним робочим днем в шахті, учнем прохідника, час навчання в НКК з відривом від виробництва, практику за спеціальністю "прохідник" з повним робочим днем в шахті, прохідником підземним з повним робочим днем в шахті.
Щодо незарахування періоду роботи з 26.02.1994 року по 21.04.1997 року у виробничому об`єднанні - тресті «Лангепаснафтогаз» (місцевість прирівнена до районів Крайньої Півночі», у зв`язку з виправленням у трудовій книжці у даті прийому на роботу (виправлено рік та даті приказу на прийом (виправлено рік), суд зазначає наступне.
Пунктом 2.27 Розділу 2 «Заповнення трудових книжок» Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 передбачено, що запис про звільнення у трудовій книжці працівника провадиться з додержанням таких правил: у графі 1 ставиться порядковий номер запису; у графі 2 - дата звільнення; у графі 3 - причина звільнення; у графі 4 зазначається на підставі чого внесено запис, наказ (розпорядження), його дата і номер.
Пунктами 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 17 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв`язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
При цьому, суд зазначає, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.09.2018 року у справі № 423/1881/17 та у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 року у справі № 490/12392/16-а.
На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку, що необхідно зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , до страхового та пільгового стажу, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", період роботи з 26.02.1994 року по 21.04.1997 року у виробничому об`єднані - тресті "Лангепаснафтогаз" (місцевість прирівняна до районів Крайньої Півночі", слюсарем-монтажником 5 розряду вахтово-експедиційного методу.
Щодо зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з часу звернення з відповідною заявою за призначенням пенсії тобто з моменту права на її виникнення з 22.01.2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", суд зазначає про таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Також, слід зазначити, що відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. У разі якщо при відстрочці часу призначення пенсії за віком не здійснюється підвищення розміру пенсії за неповний місяць страхового стажу, пенсія, обчислена відповідно до статті 29 цього Закону, призначається з дня, що настає за останнім днем повного місяця відстрочки часу виходу на пенсію, який враховано до страхового стажу;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з моменту подання заяви, а саме з 22.01.2019 року.
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, докази інших судових витрат, понесених ним, у матеріалах справи відсутні, питання щодо розподілу судових витрат не вирішується.
Керуючись ст. ст. 77, 78, 139, 205, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", період участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції в м. Маріуполі, Донецької області з 14.08.2014 року по 06.08.2015 року - один місяць служби за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", період роботи в Донецькому будівельному шахтопроходчеському управлінні тресту "Шахтоспецбуд" з 10.12.1990 року по 12.08.1991 року підземним гірничим робітником з повним робочим днем в шахті, учнем прохідника, час навчання в НКК з відривом від виробництва, практику за спеціальністю "прохідник" з повним робочим днем в шахті, прохідником підземним з повним робочим днем у шахті.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу, відповідно до ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", період роботи з 26.02.1994 року по 21.04.1997 року у виробничому об`єднані - тресті "Лангепаснафтогаз" (місцевість прирівняна до районів Крайньої Півночі", слюсарем-монтажником 5 розряду вахтово-експедиційного методу.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з часу звернення з відповідною заявою за призначенням пенсії тобто з моменту права на її виникнення, з 22.01.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський