
копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2019 року Справа № 160/9774/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М. за участі секретаря судового засіданняМаксімова А.С. за участі: представника позивача Дєлова В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Дніпроводоканал" Дніпровської міської ради до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними дій та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
22 грудня 2018 року комунальне підприємство «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради звернулося до суду з позовом до відповідача-1: Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області відповідача-2: Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області щодо складання довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.06.2018, акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.06.2018 р. № 0013705 та акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.06.2018 р. №053994;
визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Дніпропетровській області № 055633 від 02.08.2018 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 22.06.2018 року працівниками Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля МАЗ 6501С5, д.н. НОМЕР_1 , який належить Комунальному підприємству «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради.
20.07.2018 надійшов лист щодо необхідності сплати нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового/великогабаритного транспортного засобу. До листа додавались копії акту № 0013705 від 22.06.2018 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки № 0010705 від 22.06.2018 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Позивач стверджує, що під час проведення габаритно-вагового контролю працівниками Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області допущено ряд порушень.
Після зупинки транспортного засобу представнику підприємства (водію) не було повідомлено, що це рейдова перевірка або якась інша причина зупинки, під час зважування не було надано жодного документу про проходження засобом вимірювання метрологічної атестації та відповідного сертифікату, після закінчення зважування водію не було надано ні чек, ні довідки про результати здійснення (габаритно-вагового контролю).
Також, відповідачем - 1 не зазначено на підставі якої методики проведено визначення маси автомобіля та навантаження на кожну вісь, що викликає обґрунтований сумнів у науковості та правильності визначення вказаних параметрів, а також унеможливлює його перевірку.
Надані акт та довідка взагалі не містять жодних даних про те, яке саме зважувальне обладнання використовувалося під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача, його назви, технічні характеристики, який відсоток, похибки таких ваг, чи проходили вони періодичну перевірку (метрологічну атестацію), неможливо встановити, в якому режимі (в статичному режимі чи в русі) проводилося зважування, відсутні будь-які документи, які б свідчили про правильне виконання зважування автомобіля та визначення його маси у відповідності до вимог чинного законодавства.
Крім того, в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, який було складено одночасно з довідкою, не вказано відстань, пройдену автомобілем дорогами загального користування, тому не зрозуміло, звідки та яку саме відстань використовував відповідач під час обрахування плати за проїзд.
Ухвалою суду від 27 грудня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
22 січня 2019 року на адресу суду від представника відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позовних вимог позивача у зв`язку з наступним.
Так, спільним наказом Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України № 1007/1207 від 10.12.2013р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014р. за № 215/24992 (далі - Наказ №1007/1207), зокрема підпунктом 5 пункту 4 зазначено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку № 879:
П= (Рзм + Рнв +Рг) х В х К, де
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км. проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (вісі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км. проїзду;
В - відстань перевезення, км.
Пунктом 31-1 Порядку № 879 визначено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення хоча б одного вагового або габаритного параметру (К):
- до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
- на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
- більше як на 40 відсотків – у п`ятикратному розмірі.
Розрахунок плати за проїзд виконаний відповідно до формули за наступними параметрами:
П= (Рзм + Рив + Рг) х В х К (п. 31-1) де:
Рзм - (загальна маса транспортного засобу не перевищує нормативно-встановлену);
Рнв - 1,32 (перевищення становить на здвоєну вісь на 8,8 т більше нормативно допустимого тобто на 55 % більше, що дорівнює 1,32);
Рг - 0 (габарити не перевищують нормативно-встановлені);
В - відстань перевезення до від м. Запоріжжя - ПГВК - м. Дніпро 85,3 км.
К - у п`ятикратному розмірі (більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі).
П= 1,32 * 85,3 * 5 = 562,98 Євро.
При зважуванні використовувалися ваги UA.TR.002.CB.0300-17 s номер 17-393 відповідно до:
сертифікату відповідності від 27 листопада 2017 року № UA.TR.002.CB.0300-17, продукція: прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030T-AS2-PW1A (перелік серійних номерів наведений у додатку до цього сертифікату на 1 арк.);
додаток до сертифікату відповідності № UA.TR.002.CB.0300-17 від 27 листопада 2017 року декларації про відповідність № 2 від 27.11.2017 прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030T-AS2-PWIA ідентифікаційний № 393.
22.06.2018 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області, у пункті габаритно-вагового контролю на 467 км а/д Н-08 Харків-Сімферополь, проведено зважування транспортного засобу д.н. НОМЕР_2 , яке належить позивачу, о 13 год. 55 хв., що підтверджується талоном зважування від 22.06.2018 № 108, в якому указано номер вагів UA.TR.002.CB.0300-17 s. номер 17-393, тобто вагів, на які було видано вищезазначені документи.
Габаритно-ваговий контроль проводився на зважувальному обладнанні, яке перебуває у робочому стані та має відповідні сертифікати.
Крім того у відзиві представник відповідача-1 зазначив, що відсутність методики проведення габаритно-вагового контролю, затвердженої Міністерством економічного розвитку, не є підставою, яка звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу та від обов`язку по внесенню плати за таке перевищення.
30 січня 2019 року на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній повідомив, що твердження відповідача-1 про те, що водій нібито отримав копії документів, у зв`язку із зазначенням ним, що він перевозить вантаж із Запоріжжя до Дніпра згідно ТТН, не відповідає матеріалам справи. Зазначене лише вказує на те, що водій надав відповідні пояснення причин свого знаходження на вказаній ділянці траси.
З наданих відповідачем копій документів неможливо визначити, яким саме приладом здійснювався габаритно-ваговий контроль та до якого саме приладу видано вказані документи, так як в пункті 1 довідки № 0010705 не вказано найменування пункту габаритно-вагового контролю та його тип - стаціонарний чи пересувний, номер та серія зважувального приладу тощо, при цьому зазначено лише ймовірне місце розташування пункту: 467 км а/д Н-08.
Також у відповіді на відзив представник позивача зазначив про те, що при розрахунку плати за проїзд відповідач-1 не пояснює, чому при розрахунку він застосовує саме відстань у 85,3 км.
04 лютого 2019 року на адресу суду від представника Державної служби України з безпеки на транспорті надійшов відзив на позовну заяву.
У відзиві зазначено, що 22.06.2018 о 13-55 год. на 467 км а/д Н-08 «Бориспіль — Кременчук — Дніпро — Запоріжжя — Пологи, Маріуполь» проведено зважування транспортного засобу контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області вантажного транспортного засобу позивача-марки МАЗ модель 650105 номерний знак НОМЕР_1 , на підставі якого встановлено перевищення нормативно дозволеного навантаження на здвоєну вісь транспортного засобу.
Зважаючи на зазначене співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області на законних підставах було віднесено транспортний засіб позивача до великовагових. А на підставі цього ними було законно складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0013705 від 22.06.2018, Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №053994 від 22.06.2018.
Оскільки, відповідно до п. 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який затверджений Постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 р. (далі - Порядок), справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення, то Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області акт №053994 22.06.2018 було направлено до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області для вирішення питання щодо притягнення перевізника до адміністративно - господарської відповідальності у строк до 22.08.2018.
02.08.2018 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області було проведено розгляд акту №044049 від 22.06.2018 та винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 гривень до КП «Дніпроводоканал», яку також було направлено позивачу.
Постановою від 02.08.2018 №055633 встановлено порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за що передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх - составів у разі, коли хоч один з їх габаритів, зокрема, навантаження, здвоєні осі - 16 т.
Перевізником допущено перевищення допустимого навантаження на здвоєну вісь замість 16 тон навантаження становило 24,8 тони, однак не було отримано ні дозволу, ні внесено плату за проїзд.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” через центри надання адміністративних послуг.
Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пункт 25 Правил в свою чергу зазначає, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред`являтися на вимогу уповноважених осіб.
Щодо посилань позивача про проведення зважування без застосування методики та сумніви у науковості та правильності такого визначення, зазначено, зважування проводиться відповідно до інструкції з експлуатації вагового обладнання, не є науковою роботою та не вимагає спеціальних наукових знань, оскільки процес є максимально автоматизований, крім того відсутня будь-яка нормативно затверджена методика.
З урахуванням вищезазначеного представник Державної служби України з безпеки на транспорті просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 08 лютого 2019 року вирішено подальший розгляд даної справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено судове засідання на 07 березня 2019 року о 09 годині 00 хвилин.
Ухвалою суду від 07 березня 2019 року замінено неналежних відповідачів по даній справі: Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області, Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце його проведення був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до абз. 3 п. 1 постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 р. «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015р. затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі – Укртрансбезпека)
Відповідно до п. 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
У відповідності до п. 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015р. «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області.
Розпорядженням КМУ № 1378-р від 16.12.2015р. «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
З огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області під час здійснення своїх повноважень діє як суб`єкт владних повноважень, якому надано повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов`язкових до виконання.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006р. (далі - Порядок № 1567), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Відповідно до п. 1 Порядку 1567, останній визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародні автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками - нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Згідно з п. 14 Порядку 1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до п. 16 Порядку 1567, рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи.
Під час проведення рейдової перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансбезпека», здійснення габаритно-вагового контролю.
Таким чином, аналізуючи Порядок № 1567, у рамках проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Пунктом 15 Порядку № 1567 вказано виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:
- наявність визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- додержання водієм режиму праці та відпочинку;
- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до п. 16 Порядку № 1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Відповідно до п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Згідно пп. 4 п. 2 Порядку № 879 «габаритно - ваговий контроль» це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Згідно пп. 3 п. 2 Порядку № 879 «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 6 Порядку № 879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до п. 20 Порядку № 879, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Так, 22.06.2018 о 13-55 год. на 467 км а/д Н-08 «Бориспіль — Кременчук — Дніпро — Запоріжжя — Пологи, Маріуполь» Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області проведено зважування вантажного транспортного засобу позивача - марки МАЗ, модель 650105, номерний знак НОМЕР_1 , на підставі якого встановлено перевищення нормативно дозволеного навантаження на здвоєну вісь транспортного засобу.
Враховуючи, що законодавчо-встановлена похибка становить 2 %, то транспортний засіб необхідно вважати не великоваговим лише при навантаженні на здвоєну вісь 16,320 т.
Зважаючи на зазначене відповідачем було віднесено транспортний засіб позивача до великовагових та складено Довідка від 22.06.2018 № 0010705 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт від 22.06.2018 № 0013705 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, та Розрахунок плати за поїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів, яким визначено Позивачу до сплати 562,98 євро.
Так, розрахунок плати за проїзд було визначено відповідачем на підставі спільного наказу Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України № 1007/1207 від 10.12.2013р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014р. за № 215/24992 "Про затвердження Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування" (далі - Наказ №1007/1207).
Відповідно до пп. 5 п. 4 Наказу №1007/1207 визначено, що посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку № 879 а саме :
П= (Рзм + Рнв +Рг) х В х К, де
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 км. проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (вісі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 км проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 км. проїзду;
В - відстань перевезення, км.
Пунктом 31-1 Порядку № 879 визначено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення хоча б одного вагового або габаритного параметру (К):
- до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
- на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі;
- більше як на 40 відсотків – у п`ятикратному розмірі.
Розрахунок плати за проїзд виконаний відповідно до формули за наступними параметрами:
П= (Рзм + Рив + Рг) х В х К (п. 31-1) де:
Рзм - (загальна маса транспортного засобу не перевищує нормативно-встановлену);
Рнв - 1,32 (перевищення становить на здвоєну вісь на 8,8 т більше нормативно допустимого тобто на 55 % більше, що дорівнює 1,32);
Рг - 0 (габарити не перевищують нормативно-встановлені);
В - відстань перевезення до від м. Запоріжжя - ПГВК - м. Дніпро 85,3 км.
К — у п`ятикратному розмірі (більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі).
П= 1,32 * 85,3 * 5 = 562,98 Євро.
Щодо доводів позивача про те, що акт та довідка не містить даних про зважувальне обладнання, суд має зазначити наступне.
Так, відповідно до пункту 12 Порядку № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться перевірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Згідно з пунктом 13 вказаного Порядку, під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична перевірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Документи на ваги завжди знаходяться у пункті здійснення габаритно-вагового контролю та надаються всім водіям для ознайомлення, однак водій не вимагав вказані документи для ознайомлення.
У день проведення рейдового заходу стосовно позивача на 467 км автодороги Н-08 в пункті габаритно-вагового контролю у Запорізькій області використовувалися ваги UA.TR.002.CB.0300-17 s. номер 17-393 відповідно до:
сертифікату відповідності від 27 листопада 2017 року № UA.TR.002.CB.0300-17, продукція: прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030T-AS2-PWІA (перелік серійних номерів наведений у додатку до цього сертифікату на 1 арк.);
додаток до сертифікату відповідності № UA.TR.002.CB.0300-17 від 27 листопада 2017 року;
декларації про відповідність № 2 від 27.11.2017 прилад автоматичний для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030T-AS2-PWIA ідентифікаційний № 393.
22 червня 2018 року працівниками Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області у пункті габаритно-вагового контролю на 467 км а/д Н-08 Харків-Сімферополь, проведено зважування транспортного засобу д.н. НОМЕР_2 , яке належить позивачу, о 13 год. 55 хв., що підтверджується талоном зважування від 22.06.2018 № 108, в якому указано номер вагів UA.TR.002.CB.0300-17 s номер 17-393, тобто вагів, на які було видано вищезазначені документи.
Таким чином, габаритно-ваговий контроль проводився на зважувальному обладнанні, яке перебуває у робочому стані та має відповідні сертифікати.
Також суд хоче зауважити щодо посилань позивача про проведення зважування без застосування методики.
Так, зважування проводиться відповідно до інструкції з експлуатації вагового обладнання, не є науковою роботою та не вимагає спеціальних наукових знань, оскільки процес є максимально автоматизований, крім того відсутня будь-яка нормативно затверджена методика.
У постанові Верховного Суду України від 02 серпня 2018 року у справі №820/1420/17 зазначено, що відсутність методики проведення габаритно-вагового контролю, затвердженої Міністерством економічного розвитку, не є підставою, яка звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу та від обов`язку по внесенню плати за таке перевищення.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку про правомірність дій Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області щодо складання довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.06.2018, акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.06.2018 р. № 0013705 та акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 22.06.2018 р. №053994. У зв`язку з цим суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в цій частині.
Суд також приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки в Дніпропетровській області № 055633 від 02.08.2018 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700 гривень, виходячи з наступного.
02.08.2018 року начальником Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області було проведено розгляд акту №044049 від 22.06.2018 та винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700 гривень до КП «Дніпроводоканал», яку також було направлено позивачу.
Постановою від 02.08.2018 №055633 встановлено порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за що передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх -составів у разі, коли хоч один з їх габаритів, зокрема, навантаження, здвоєні осі - 16 т.
Перевізником допущено перевищення допустимого навантаження на здвоєну вісь замість 16 тон навантаження становило 24,8 тони, однак не було отримано ні дозволу, ні внесено плату за проїзд.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності” через центри надання адміністративних послуг.
Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.
Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пункт 25 Правил в свою чергу зазначає, що забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред`являтися на вимогу уповноважених осіб.
Враховуючи відсутність належного дозволу у водія на перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, суд приходить до висновку про правомірність вказаної постанови Управління Укртрансбезпеки в Дніпропетровській області.
У зв`язку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 06 травня 2019 року.
Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили 06 травня 2019 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник