
Справа№592/13492/18
Провадження №2/592/487/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 червня 2019 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді – Литовченка О.В.,
за участю секретаря судового засідання – Черей С.В.,
позивача – ОСОБА_1 ,
розглянувши у відритому судовому засіданні у залі суду в місті Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до виконавчого комітету Сумської міської ради (м. Суми пл. Незалежності, 2), третя особа Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» (м. Суми вул. Горького, 21) про визнання права користування квартирою,
встановив:
Позивачі звернулися до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом, який обґрунтовують, тим, що на підставі рішення адміністрації державного комунального підприємства по ремонту та експлуатації житла - виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне управління № 7 від 25 жовтня 1999 року № 96 сім`ї, яка складалася з трьох осіб, а саме: чоловіка ОСОБА_2 , дружини ОСОБА_1 та сина ОСОБА_2 , була надана службова квартира АДРЕСА_2 , яке було затверджене рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 573 «Про службові житлові приміщення» від 21 грудня 1999 року.
На підставі рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 573 «Про службові житлові приміщення» від 21 грудня 1999 року сім`я 11.01.2000 отримала ордер на вселення до зазначеної квартири, який згодом після вселення був зданий до житлово-експлуатаційної організації. Ордер був виданий саме на вселення в квартиру № 56 вказаного вище будинку, куди ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 відповідно і вселилися. 23.03.2000 вони були помилково зареєстровані Ковпаківським РВВС Сумського MB УМВС України в Сумській області не в квартирі АДРЕСА_3 , на яку був виданий ордер і в яку вселилися, а в квартирі АДРЕСА_4 , на що на той час просто не звернули увагу. В цю ж квартиру після свого народження вселився і на той час малолітній син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на даний час є повнолітнім. В подальшому, відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» вирішили приватизувати зазначену квартиру. Звернулися до Управління обліку, розподілу та приватизації майна Сумської міської ради зі зверненням про приватизацію зазначеної вище квартири. В усному порядку відмовили, посилаючись на те, що у архівному витягу міститься витяг з рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 573 «Про службові житлові приміщення» від 21 грудня 1999 року в якому зазначено, що сім`я отримала квартиру АДРЕСА_3 , АДРЕСА_5 у паспортах зазначена АДРЕСА_6 квартирі АДРЕСА_7 . 09.11.2015 написали заяву до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, в якій просили надати інформацію про власників квартир АДРЕСА_8 . Від управління майна комунальної власності Сумської міської ради отримали відповідь, що згідно інформації, яка зберігається в архівах Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, станом на 29.12.2012 власники в цих квартирах не зареєстровані. В листопаді 2015 року звернулися до ТОВ «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» (організації, яка обслуговує будинок) з проханням надати ордер для приватизації квартири. 20.11.2015 отримали відповідь, яка містить, що в них ордеру на квартиру не має, інформація про передачу даного ордеру від попередньої обслуговуючої організації відсутня, але на картці по квартирного обліку вказаний його номер та дата видачі (ордер № 1156 від 11.01.2000 р.).
27.11.2015 звернулися до Управління обліку, розподілу та приватизації майна Сумської міської ради з заявою, в якій просили надати інформацію про те, на яку квартиру був виданий сім`ї ОСОБА_2 ордер № 1156 від 11.01.2000. 01.12.2015 отримали відповідь, в якій зазначено, що згідно книги видачі ордерів, надавалася службова квартира АДРЕСА_9 .
03.12.2015 звернулися до Ковпаківського РВ у м. Суми УДМС України в Сумській області з заявою, в якій просили перереєструвати сім`ю з квартири АДРЕСА_10 .
17.12.2015 отримали від Управління Державної міграційної служби України в Сумській області відповідь, в якій зазначено, що, «Відповідно до п. 2.2 Розділу II Порядку (Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів) документами, що підтверджують право на проживання в житлі є ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї на реєстрацію місця проживання».
03.09.2018 отримали відповідь, в якій було зазначено, що «Відділ реєстрації місця проживання управління «ЦНАП у м. Суми» здійснює реєстрацію місця проживання відповідно до норм визначених Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 02.03.2016 року № 207, на підставі документів, що підтверджують право на проживання в житлі, - ордеру, свідоцтва про право власності, договору найму (піднайму, оренди), тощо. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї. Відповідно до ст. 69 Постанови Ради Міністрів Української РСР від 11.12.1984 № 470 - ордер дійсний протягом 30 днів. З поданих копій документів вбачається, що ордер на вселення видано Вам 21.12.1999 року, тобто тридцяти денний строк його дій вичерпаний, законних підстав для реєстрації Вашого місця проживання не має. Для набуття Вами права на реєстрацію місця проживання за вказаною адресою, Ви маєте право звернутися до місцевого суду з відповідною позовною заявою про визнання права користування кв. АДРЕСА_2 ».
Ордер не має можливості надати, так як при вселенні у вказану квартиру здали ордер до житлово-експлуатаційної організації. З відповіді наданої ТОВ «Керуюча компанія «Коменерго-Суми» від 20.11.2015 вбачається, що видавався ордер № 1156 від 11.01.2000, але який або не був переданий від попередньої житлово-експлуатаційної організації, або був втрачений, а у відповіді, отриманої від Управління обліку, розподілу та приватизації майна Сумської міської ради, зазначено, що, згідно книги видачі ордерів, надавалася службова квартира АДРЕСА_9 .
За вищевказаною адресою позивачі постійно проживають з моменту реєстрації і по теперішній час. Здійснити реєстрацію в квартирі АДРЕСА_11 неможливо за відсутності ордеру. Ордер у обслуговуючої організації, куди він був зданий при вселенні, відсутній.
Квартири № 55 не існує. Реєстрація в квартирі АДРЕСА_7 була проведена помилково з вини працівників паспортної служби на той час Ковпаківського РВВ Сумського MB УМВС України в Сумській області.
Просять визнати за ОСОБА_2 як наймачем, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 як членами сім`ї наймача, право користування квартирою АДРЕСА_2 з моменту вселення.
Ухвалою судді Ковпаківського районного суду м. Суми від 13.11.2019 в даній справі відкрите провадження та справа призначена до розгляду в порядку загального позовного провадження на 22.11.2018.
Ухвалою суду від 09.01.2019 закрито підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду на 30.01.2019.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила задовольнити.
Позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у судове засідання не з`явились, надали клопотання про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
16.04.2019 від представника відповідача - виконавчого комітету Сумської міської ради Чувакової О.О. надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого повідомляє, що відповідно до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 21.12.1999 № 573 Про службові житлові приміщення ОСОБА_2 надавалась службова двокімнатна житловою площею 28,1 м2 квартира АДРЕСА_2 . Крім того, згідно з журналом обліку службових жилих приміщень кв. АДРЕСА_2 , обліковується як службова. Ведення даного журналу передбачено п. 5 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 p. N 37. З метою реєстрації в наданому жилому приміщенні родина ОСОБА_4 звернулась до обслуговуючої організації, паспортистом якої саме і була допущенна помилка, а саме у паспортах позивачів, у штампі про реєстрацію зазначається квартира АДРЕСА_7 та картка по-квартирного обліку форми «Б» заведена на квартиру АДРЕСА_7 реєстрації АДРЕСА_12 обслуговуючій АДРЕСА_13 родину Трохименків, з невідомих для виконавчого комітету Сумської міської ради, було зареєстровано у квартирі АДРЕСА_7 . Виправляти допущену помилку та перереєструвати КК «Коменерго-Суми» у добровільному порядку - відмовились. У вирішенні даного спору покладаються на розсуд суду (а.с. 108).
У судовому засіданні представник відповідача - виконавчого комітету Сумської міської ради Чувакова О.О., зазначила, що позовні вимоги позивачів підлягають задоволенню.
У судове засідання представник третьої особи не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Згідно поданого клопотання просили справу розглянути у відсутність представника (а.с. 104).
Суд, вислухавши пояснення учасників розгляду, вивчивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частинами 1, 2 ст. 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Нормативно-правовими актами, які визначають правовий статус службового житла, є: Житловий кодекс УРСР; Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затверджене постановою Ради Міністрів УРСР від 04.02.1988 № 37.
Законодавство не містить чіткого визначення поняття службове житлове приміщення. При цьому, із аналізу положень вказаних вище нормативно-правових актів вбачається, що службове житлове приміщення це таке житлове приміщення, що перебуває у державній, комунальній, а в окремих випадках і в приватній власності (але крім житлових приміщень, що перебувають у приватній власності фізичних осіб), яке у зв`язку з характером трудових відносин призначене для більш близького проживання працівників.
Відповідно до ч.1 ст.118 ЖК службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв`язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за клопотанням адміністрації підприємства, установи, організації. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.
Згідно ст. 121 ЖК України службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації.
Згідно ст. 122 ЖК України на підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у надане службове жиле приміщення.
Згідно ст. 123 ЖК України до користування службовими жилими приміщеннями застосовуються правила про договір найму жилого приміщення, крім правил, передбачених статтями 73 - 76, 79 - 83, 85, 90, частиною шостою статті 101, статтями 103 - 106 цього Кодексу.
Судом встановлено та як вбачається із архівного витягу Виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.08.2015 № 1622 на підставі рішення адміністрації виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного управління № 7 від 25 жовтня 1999 року № 96 слюсарю-сантехніку ВЖРЕУ-7 ОСОБА_2 , сім`я, якого складається з трьох чоловік, а саме: він, дружина та син, була надана службова квартира АДРЕСА_2 , яке було затверджене рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 573 «Про службові житлові приміщення» від 21 грудня 1999 року (а.с. 7).
Згідно з журналом обліку службових жилих приміщень Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради кв. АДРЕСА_2 , обліковується як службова (а.с. 109, 110).
23.03.2000 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 були зареєстровані Ковпаківським РВВС Сумського МВ УМВС України в Сумській області за адресою: АДРЕСА_14 , що підтверджується копіями паспортів позивачів (а.с. 21-23).
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_3 , він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Суми та його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 8).
Як вбачається з паспорта ОСОБА_3 (а.с. 26, 27), він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Суми та 01.06.2000 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_14 .
Згідно довідок Відділу реєстрації місця проживання управління «Центр надання адміністративних послуг м. Суми» Сумської міської ради від 03.10.2018 в квартирі АДРЕСА_15 зареєстровані: ОСОБА_2 – з 03.03.2000; ОСОБА_1 – з 23.03.2000; ОСОБА_3 – з 01.06.2000 (а.с.46-48).
Згідно довідки № 627 від 26.10.2015 КК «Коменерго-Суми» в квартирі АДРЕСА_4 зареєстровані ОСОБА_2 – наймач, та члени його сім`ї: ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 . Ордеру по вказаному адресу не збережений, на адресній картці зазначено ордер № 1156 від 11.01.2000, іншої інформації немає (а.с. 9).
03.12.2015 ОСОБА_5 звернувся до Ковпаківського районного відділу у м. Суми УДМС України в Сумській області із заявою, в якій просив перереєструвати його та його сім`ю з квартири АДРЕСА_7 на квартиру АДРЕСА_9 . До заяви додав: копію паспорту ОСОБА_5 , лист управління обліку, розподілу та приватизації житла від 01.12.2015 № 458/11.04-11 (а.с.13), заяву ОСОБА_5 від 27.11.2015 (а.с.12), лист Управління майна комунальної власності від 09.11.2015 (а.с.10), заяву ОСОБА_5 від 09.11.2015 (а.с.9), архівний витяг Виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.08.2015 № 1622, довідку ТОВ "Коменерго-Суми" від 26.10.2015 № 627, лист ТОВ "Коменерго-Суми" від 20.11.2015 № 976/07-2.
Листом від 17.12.2015 № 03/Т-3/10-03/8193 ОСОБА_5 відмовлено у задоволенні вказаної заяви, у зв`язку із тим, що надані ним документи не підтверджують право на проживання в житлі (а.с.14, 16).
09.11.2015 року ОСОБА_5 подав заяву до Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, в якій просили надати інформацію про власників квартир АДРЕСА_8 (а.с. 10).
Листом від 09.11.2015 № Е-08.01-21/1509 Управління майна комунальної власності Сумської міської ради отримав відповідь, що згідно інформації, яка зберігається в архівах Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, станом на 29.12.2012 власники в цих квартирах не зареєстровані (а.с. 11).
20.11.2015 ОСОБА_5 отримав відповідь ТОВ «КК «Коменерго-Суми», згідно якої ордеру на квартиру у підприємства не має, інформація про передачу даного ордеру від попередньої обслуговуючої організації відсутня, але на картці по квартирного обліку вказаний його номер та дата видачі (ордер № 1156 від 11.01.2000 р.) (а.с. 15).
27.11.2015 ОСОБА_5 звернувся до Управління обліку, розподілу та приватизації майна Сумської міської ради з заявою, в якій просив надати інформацію про те, на яку квартиру був виданий сім`ї ОСОБА_5 ордер № 1156 від 11.01.2000 р. (а.с. 12).
Листом Управління обліку, розподілу та приватизації житла від 01.12.2015 № 458/11.04-11 отримано відповідь, в якій зазначено, що згідно книги видачі ордерів, йому надавалася службова квартира АДРЕСА_9 (а.с. 13).
07.08.2018 сім`я Трохименко звернулася з заявою до Виконавчого комітету Сумської міської ради з проханням зняти з реєстрації ОСОБА_5 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_14 та зареєструвати за адресою: АДРЕСА_16 , (а.с. 17, 18).
03.09.2018 отримали відповідь № 14.01-12/5154, в якій було зазначено, що «Відділ реєстрації місця проживання управління «ЦНАП у м. Суми» здійснює реєстрацію місця проживання відповідно до норм визначених Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою Кабінету міністрів України від 02.03.2016 року № 207, на підставі документів, що підтверджують право на проживання в житлі, - ордеру, свідоцтва про право власності, договору найму (піднайму, оренди), тощо. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї. Відповідно до ст. 69 Постанови Ради Міністрів Української РСР від 11.12.1984 № 470 - ордер дійсний протягом 30 днів. З поданих копій документів вбачається, що ордер на вселення видано Вам 21.12.1999 року, тобто тридцяти денний строк його дій вичерпаний, законних підстав для реєстрації Вашого місця проживання не має. Для набуття Вами права на реєстрацію місця проживання за вказаною адресою, Ви маєте право звернутися до місцевого суду з відповідною позовною заявою про визнання права користування кв. АДРЕСА_2 » (а.с. 19).
27.04.2007 ПП «Онікс», як надавач послуг, та ОСОБА_5 , як наймачем квартири АДРЕСА_2 , уклали договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території (а.с. 20).
Відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 від 02.05.2019 на адресу Департаменту інфраструктури м. Суми з проханням провести перевірку з метою з`ясування факту проживання їх сім`ї за адресою: АДРЕСА_17 , комісією у складі: головного спеціаліста відділу житлового господарства департаменту інфраструктури міста Шерстюк Л.В., начальника відділу житлового господарства департаменту інфраструктури міста Власенко Т.В., начальника виробничо-технічного відділу ТОВ «КК «Коменерго-Суми» ОСОБА_6 проведено перевірку факту проживання сім`ї ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_17 . Перевіркою встановлено, що в четвертому під`їзді житлового будинку по АДРЕСА_18 знаходяться квартири: 1-й поверх - №№ 56/А та 56; 2-й поверх №№ 43, 44, 45; 3-й поверх №№ 46, 47, 48; 4-й поверх №№ 49, 50, 51; 5-й поверх №№ 52, 53, 54. За інформацією підприємства, враховуючи відсутність у четвертому під`їзді квартири АДРЕСА_7 , розрахунок АДРЕСА_19 -комунальні послуги проводиться тільки за вищевказаною нумерацією житлових приміщень. За висновками комісії: 1) підтверджено факт проживання сім`ї ОСОБА_7 в квартирі АДРЕСА_20 ; 2) рекомендовано директору ТОВ «КК «Коменерго-Суми» ОСОБА_8 привести у відповідність інвентарну справу на житловий будинок АДРЕСА_18 згідно наявної нумерації квартир.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом особистого немайнового або майнового права і інтересу. Способом захисту цивільних прав і інтересів можуть бути, зокрема, визнання права, припинення дій, які порушують право, або іншим способом, який встановлений договором або законом.
Відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України, регулює Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Згідно статті 6 Закону місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово. Реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.
Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом МВС від 22.11.2012 №1077 (далі-Порядок) визначається процедура реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки необхідних для цього документів.
Згідно ст. 58 ЖК України на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення.
Пунктом 69 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених Постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року №470 (надалі - Правила) передбачено, що на підставі рішення про надання жилого приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду виконавчий комітет районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів видає громадянинові ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення. Ордер може бути видано лише на вільне жиле приміщення. Ордер видається громадянину, на ім`я якого він виписаний, а корінець залишається у виконкомі, що видав ордер. Ордер дійсний протягом 30 днів.
Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Відповідно до ч. 3 ст.9 ЖК України ніхто не може бути обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.
Рішенням Конституційного Суду України (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») від 3 червня 1999 року справа № 1-8/99 визначено, що Житловий кодекс Української РСР, визнаючи гарантії права громадян на житло, встановлює права і обов`язки наймача жилого приміщення та членів його сім`ї, які проживають разом з ним, за договором найму, обов`язковим елементом якого є плата за користування житлом та за комунальні послуги.
Положеннями ст. 6 ЖК визначено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків.
Згідно із чч. 1, 2 ст. 61 ЖК України користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення. Договір найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду укладається в письмовій формі на підставі ордера на жиле приміщення між наймодавцем - житлово-експлуатаційною організацією (а в разі її відсутності - відповідним підприємством, установою, організацією) і наймачем - громадянином, на ім`я якого видано ордер.
Відповідно до ст. 64 ЖК України члени сім`ї наймача, які проживають разом з ним користуються нарівні з наймачем усіма правами і несуть усі обов`язки, що випливають з договору найму жилого приміщення. До членів сім`ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім`ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають з наймачем і ведуть з ним спільне господарство. Якщо особи, зазначені в частині другій цієї статті, перестали бути членами сім`ї наймача, але продовжують проживати в займаному жилому приміщенні, вони мають такі ж права і обов`язки, як наймач і члени його сім`ї.
Згідно із ст. 65 ЖК України наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім`ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб. Особи, що вселилися в жиле приміщення як члени сім`ї наймача, набувають рівного з іншими членами сім`ї права користування жилим приміщенням, якщо при вселенні між цими особами, наймачем та членами його сім`ї, які проживають з ним, не було іншої угоди про порядок користування жилим приміщенням.
Таким чином, в судовому засіданні знайшли підтвердження доводи позивачів ОСОБА_5 , ОСОБА_1 про те, що вони вселились до службової квартири АДРЕСА_2 на підставі ордеру № 1156 від 11.01.2000 – Трохименко Г.Г. – наймач, ОСОБА_1 в якості члена сім`ї наймача, а ОСОБА_3 з 01.06.2000 в якості члена сім`ї наймача (син), однак реєстрація позивачів в квартирі АДРЕСА_2 з моменту вселення не була здійснена з причин, які не залежали від волі наймача та членів сім`ї наймача, останні помилково були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_14 .
На підставі викладеного, з метою захисту порушеного права, відповідно до викладеної в позові вимоги ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 суд у своєму рішенні визначає такий спосіб захисту, який не суперечить закону та позовні вимоги позивачів визнає обґрунтованими, які підтверджуються належними та допустимими доказами, підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263, 264 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до виконавчого комітету Сумської міської ради (м. Суми пл. Незалежності, 2), третя особа Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» (м. Суми вул. Горького, 21) про визнання права користування квартирою – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) як наймачем, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) як членами сім`ї наймача, право користування квартирою АДРЕСА_2 з моменту вселення.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського Апеляційного суду через Ковпаківський районний суд міста Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
- позивачі: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )
- відповідач: виконавчого комітету Сумської міської ради (м. Суми пл. Незалежності, 2);
- третя особа: Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» (м. Суми вул. Горького, 21).
Повний текст рішення виготовлено 11.06.2019 року.
Суддя О.В. Литовченко