
Справа № 591/44/19
Провадження № 2/591/1232/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2019 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого судді Сидоренко А.П.
з участю секретаря судового засідання - Майбороди А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Суми в спрощеному позовному провадженні з повідомленням учасників справи цивільну справу № 591/44/19 за позовною заявою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування,-
в с т а н о в и в :
03 січня 2019 року позивач Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення державної допомоги. В обґрунтування вимог зазначив, що відповідно до ст.16 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі-Закон), допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
05 лютого 2018 року рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми ОСОБА_2 позбавлена батьківських прав відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 20 березня 2018 року №132 встановлено опіку та призначено опікуна ОСОБА_1 над зазначеними неповнолітніми дітьми.
Відповідно до п. 29 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (надалі - Порядок) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Згідно з заявою ОСОБА_1 від 28 березня 2018 року та відповідних документів, наданих до департаменту, їй була призначена допомога на дітей, які перебувають під опікою та піклуванням на період з 01 березня 2018 року по 28 лютого 2019 року, а також допомога при народженні дитини на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на період з 01 липня 2017 року по 30 листопада 2019 року.
Розглядаючи питання відносно підстав припинення допомоги відповідачу та причин, що зумовили необхідність повернення коштів, які раніше були отримані нею, зазначає, що рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12 червня 2018 року № 311 припинено опіку над малолітніми дітьми ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та передано дітей матері.
Відповідно до п. 13, п. 30 Порядку виплата допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування припиняється у разі припинення опіки, передачею дитини батькам. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини.
Враховуючи вищезазначене, відповідачу було припинено виплату допомоги з 01 липня 2018 року, за підсумками якого вона має повернути кошти за період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року в сумі 9409,00 грн. допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та в сумі 1485,00 грн. допомоги при народженні дитини.
Відповідачці був направлений рекомендований лист-повідомлення від 09 серпня 2018 року з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку. До цього часу, належна до повернення сума боргу в розмірі 10894 грн. 00 коп., не повернута.
Відповідно до пункту 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Посилаючись на зазначені обставини, просить стягнути з відповідача на користь Департаменту суму надміру виплаченої допомоги при народженні дитини у розмірі 1485 грн. 00 коп., допомоги на дітей над якими встановленого опіку чи піклування, у розмірі 9409 грн. 00 коп., а також сплачений судовий збір у сумі 1762 грн. 00 коп.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 22 січня 2019 року відкрито провадження по справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, призначено до розгляду на 25 березня 2019 року о 09 год. 40 хв.
21 лютого 2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача Гладун Л.П . , в якому вона зазначає, що позовні вимоги нею не визнаються повністю, оскільки право не повертати надмірну виплачену допомогу при народженні дитини та допомогу на дітей над якими встановлено опіку чи піклування у зв`язку з тим, що помилку зробив Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (його бухгалтерія) . Так зазначає, що рішення про припинення опіки над малолітніми дітьми є у причинно-наслідковому зв`язку з постановою Апеляційного суду Сумської області від 10 травня 2018 року (справа №592/9430/17), якою скасовано рішення Ковпаківського районного судам. Суми від 05 лютого 2018 року та відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітніх дітей.
Вказана постанову суду набрала законної сили з дня її прийняття, однак відповідач подала касаційну скаргу у Верховний Суд. 18 вересня 2018 року була винесена ухвала про відкриття касаційного провадження за № 61- 38623ск18 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Сумської області від 10 травня 2018 року та досі касаційна скарга не розглянута.
ОСОБА_1 було припинено виплату допомоги з 01 липня 2018 року, за підсумками якого вона має повернути кошти за період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року в сумі 9409,00 грн. допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування та в сумі 1485,00 грн. допомоги при народженні дитини.
Рішенням Ковпаківського районного судум. Суми від 05,02.2018 року (справа №592/9430/17) встановлено, що предстаниця служби у справах дітей Сумської міської ради за довіреністю Максименко О.А. та представниця Сумського міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді - фахівець із соціальної роботи ОСОБА_8 не заперечували проти позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно її дітей.
Вказаним рішення суду встановлено, що відповідно до акту обстеження умов проживання від 02 червня 2018 року родини ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається, шо умови проживання родини не задовільні, брудно, неохайно, посуд брудний, речі розкидані, брудні. В помешканні стіни брудні, штукатурка відвалюється, по кутках цвіль, сиро. Матір і діти вдома відсутні. Зі слів ОСОБА_11 його дружина після скандалу взяла останні кошти і пішла з дому. Останній рік зловживає спиртними напоями, вихованням дітей не займається. Діти перебувають у бабусі- ОСОБА_1 , яка займається їх вихованням і утримує. ОСОБА_11 визнає дітей своїми, але утримувати самостійно не може через травму. Соціальна допомога в розмірі 7200 грн. використовується матір`ю не за призначенням. Для дітей умови не створені. Діти проживають у бабусі.
Також цим рішенням встановлено, що з письмових пояснень дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , написаних власноруч в присутності завідуючої сектору ССД СМР Максименко О.А., вбачається, що діти не заперечують проти того, щоб проживати з бабусею - ОСОБА_1 , оскільки мати не займається їхнім вихованням, часто п`є.
Відповідно до висновку служби у справах дітей Сумської міської ради №1916/27.1- 26 від 15 грудня 2017 року, вбачається, що служба у справах дітей Сумської міської ради вважає за можливе позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно цих дітей.
І хоча рішення Ковпаківського районного суда м. Суми від 05 лютого 2018 року скасовано постановою Апеляційного суду Сумської області від 10 травня 2018 року (справа №592/9430/17), але подана касаційна скарга ще не розглянута, однак факти з рішення Ковпаківського районного судам. Суми від 05 лютого 2018 року підтверджують те, що вихованням дітей займається їхня бабуся ОСОБА_1 , мати ОСОБА_2 самоусунулася від виховання дітей.
Апеляційна скарга мати ОСОБА_2 була подана тільки для того, щоб не сплачувати аліменти і як тільки постанова Апеляційного суду Сумської області від 10 травня 2018 року набрала законної сили і рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12 червня 2018 року №311 припинено опіку над малолітніми дітьми мати ОСОБА_2 повинна була забрати своїх дітей відповідно до вищезазначеного рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 12 червня 2018 року №311, однак вона цього не зробила і їй все одно на дітей.
Відповідно до акта фактичного проживання від 15 лютого 2019 року онуки ОСОБА_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживають разом за адресою: АДРЕСА_2 з травня 2017 року по теперішній час.
Кошти, виплачені відповідачу Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради за період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року в сумі 9409,00 грн. допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування та в сумі 1485,00 грн. допомоги при народженні дитини, хоча відповідачу було припинено виплату допомоги з 01 липня 2018 року.
Однак ці кошти є власністю дітей і були використані на їх користь. Кошти є засобом для існування дітей.
Згідно зі ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Так, як помилку допустив Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради (його бухгалтерія), то відповідач сама може вирішити - добровільно повернути зайве Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (його бухгалтерія) або залишити собі. ОСОБА_1 вирішила залишити собі так, як продовжує опікуватися дітьми, що підтверджується актом про фактичне проживання від 15 лютого 2019 року, хоча рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12 червня 2018 року №311 було припинено опіку над малолітніми дітьми з передачею дітей матері. Але матері діти не потрібні, їй було головне не сплачувати аліменти. Однак касаційна скарга подана і має бути розглянута, щоб знову опікуном над дітьми була визнана бабуся ОСОБА_1 .
Тому вважає, що підстав стягувати з неї надміру виплаченої допомоги при народженні дитини у розмірі 1485 (одна тисяча чотириста вісімдесят п`ять) грн. 00 коп., допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування у розмірі 9409 грн. 00 коп., а також сплачений судовий збір у сумі 1762 грн. 00 коп. немає.
25 березня 2019 року розгляд справи відкладено на 18 червня 2019 року о 10 год. 20 хв. у зв`язку клопотанням представника позивача про відкладення та представника відповідача про витребування доказів по справі.
03 квітня 2019 року від Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якому зазначає, що у своєму відзиві на позовну заяву відповідач посилається на статтю 1215 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсія, допомогу, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому відповідач у власному відзиві зазначає про те, що нібито департамент допустив помилку і вона вирішила залишити собі грошові кошти допомоги, так як продовжує опікуватися над дітьми. Звертає увагу суду на те, що відповідно до п. 13, п. 30 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 виплата допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей над якими встановлено опіку чи піклування припиняється у разі припинення опіки, передачею дитини батькам. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини.
Пунктом 49 Порядку передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Звертає увагу суду на тому, що з боку департаменту відсутня рахункова помилка при виплаті допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, так як державні допомоги були призначені відповідно до звернення відповідача та виплачувались кожного місяця, а недобросовісність з боку ОСОБА_1 підтверджується тим, що нею було порушено вимоги Порядку, а саме пункту 49 в частині неповідомлення департамент про передачу дітей матері та припиненням опіки, що є безумовною підставою для припинення виплати допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням.
Враховуючи вищезазначене, у зв`язку з тим, що дії відповідача є недобросовісними в частині неповідомлення орган соціального захисту населення про зміну обставини, які вплинули на виплату державної допомоги, а саме про припинення опіки над дітьми, тому вважає, що кошти мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстави.
В судове засідання представник позивача не з`явився, в позовній заяві просить розглянути справу за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 надала суду заяву, в якій просить суд розглянути справу без її участі, просить у задоволенні позову відмовити.
В зв`язку з неявкою сторін в судове засідання, фіксація судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснювалась, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 05 лютого 2018 року ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав по відношенню до малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 10-12).
Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 132 від 20 березня 2018 року надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також призначно опікуном на дітьми ОСОБА_1 (а.с. 14-15).
ОСОБА_1 28 березня 2018 року звернулась до Департаменту з заявою про призначення їй допомоги на дітей, які перебувають під опікою та піклуванням на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також допомоги при народженні дитини на ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.6).
Рішенням Департаменту від 04 квітня 2018 року призначена допомога при народженні дитини ОСОБА_5 з 01 липня 2017 року по 30 листопада 2019 року (а.с.21).
Рішенням Департаменту від 16 квітня 2018 року ОСОБА_1 призначена допомога на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на період з 01 березня 2018 року по 28 лютого 2019 року (а.с.21, 22).
Згідно постанови Апеляційного суду Сумської області від 10 травня 2018 року скасовано рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 05 лютого 2018 року, в задоволенні позову ОСОБА_16 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітніх дітей відмовлено, попереджено ОСОБА_2 про необхідність зміни ставлення до виховання дітей, поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням нею батьківських обов`язків (а.с. 58-61).
Рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради № 311 від 12 червня 2018 року визнано ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , такими, що втратили статус дитини, позбавленої батьківського піклування на підставі постанови Апеляційного суду Сумської області від 10 травня 2018 року про скасування рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 05 лютого 2018 року про позбавлення матері дітей. Цим же рішенням припинено опіку над дітьми (а.с. 24).
Відповідно до розпорядження від 17 липня 2018 року Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради зобов`язано ОСОБА_1 повернути готівкою переплачену суму допомоги при народженні в період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (а.с. 28).
Відповідно до розпорядження від 17 липня 2018 року Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради зобов`язано ОСОБА_1 повернути готівкою переплачену суму допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням за період з 01 липня 2018 року по 31 липня 2018 року згідно п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 (а.с. 28).
За нормами ст.ст. 16, 17 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.
Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.
Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», визначені Порядком призначення виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (далі - Порядок).
Згідно п. 13 Порядку виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі:
позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;
відмови отримувача допомоги від виховання дитини;
нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;
відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;
тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання, крім дітей, які народилися під час перебування матері в слідчому ізоляторі або установі виконання покарань за умови перебування дитини разом з матір`ю;
припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;
перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду;
усиновлення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
смерті дитини;
смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Пунктом 25 Порядку встановлено, що відповідно до статті 16 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, визначеним в установленому порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення їх батьківських прав, хвороби батьків чи з інших причин залишилися без батьківського піклування та відповідно до законодавства набули статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування.
Згідно п. 30 Порядку підставою для припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є:
звільнення від виконання обов`язків опікуна чи піклувальника;
працевлаштування або взяття шлюбу дитиною до досягнення нею 18-річного віку;
усиновлення дитини, передача дитини батькам;
досягнення дитиною 18-річного віку;
надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір`ю або батьком дитини.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких може бути припинена виплата зазначеної допомоги, її одержувачі, служба у справах дітей, виконавчий комітет сільської (селищної) ради або уповноважена особа, визначена виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення, які виплачують допомогу.
Виплата допомоги припиняється за рішенням органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли відповідні обставини.
За нормами ст. 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
17 квітня 2019 року на запит суду Служба у справах дітей Сумської міської ради надала наступну інформацію.
Відповідно до витягу з рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 20 березня 2018 року №132, на підставі рішення Ковпаківського районного суду від 05 лютого 2018 року (справа № 592/9430/17), яке набрало законної сили 09 березня 2018 року, дітям ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування. Бабуся ОСОБА_1 призначена опікуном над дітьми, адреса проживання: АДРЕСА_2 .
Після отримання 22 травня 2018 року службою у справах дітей копії постанови Апеляційного суду Сумської області від 10 травня 2018 року про скасування рішення Ковпаківського районного суду м. Суми від 05 лютого 2018 року про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання малолітніх дітей, рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 12 червня 2018 № 311 діти втратили статус, дитини, позбавленої батьківського піклування та припинена опіка над дітьми. Даний витяг доведено під особистий підпис ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та направлено листа до Департаменту соціального захисту населення від 27 червня 2018 № 1082/27.1-25 про припинення виплат ОСОБА_1 державної допомоги на дітей над якими встановлено опіку/піклування.
Службою у справах дітей 15 травня 2018 року було проведено перевірку та складено акт обстеження умов проживання матері за адресою: АДРЕСА_1 . Перевіркою встановлено, що мати за відсутність дітей не працевлаштувалась, житлово-побутові умови майже не поліпшила, для дітей відсутня постільна білизна, засоби особистої гігієни, посуд, одяг, продукти харчування тощо.
Бабуся ОСОБА_1 після прийнятих вищезазначених рішень дітей матері не передала, діти проживають у неї по теперішній час.
Від ОСОБА_2 надходили звернення від 02 липня 2018 року, 18 липня 2018 року про те, що вона не може забрати дітей від бабусі в свою сім`ю. Матері надані відповіді щодо право батьків на відібрання малолітніх дітей від інших осіб відповідно до норми Сімейного кодексу України
Відповідно до ухвали Верховного суду від 18 вересня 2018 року (справа № 592/9430/17, провадження № 61-38623ск18) відкрито касаційне провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на дітей (а.с.68).
Викладена інформація підтверджується копіями приєднаних письмових доказів, зокрема, акту обстеження умов проживання (а.с. 76), карткою звернень ОСОБА_2 (а.с. 77, 79).
Також з копії акту обстеження проживання від 15 лютого 2019 року вбачається, що сусідами відповідача ОСОБА_22 та ОСОБА_23 підтверджується факт проживання онуків ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з бабусею ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 з травня 2017 року по зазначений час.
Встановлені під час судового розгляду обставини вказують на те, що не дивлячись на наявність рішення про скасування рішення про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 і припинення опіки відповідача, малолітні діти ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , матері ОСОБА_2 повернуті не були та ними опікувалася відповідач ОСОБА_1 . Доказів, які б спростовували зазначені обставини суду не надані.
Враховуючи цільове призначення соціальних допомог, переплати стосовно яких позивач просить стягнути з відповідача, які несуть допоміжну функцію в утриманні дітей, які внаслідок позбавлення їх батьків батьківських прав залишилися без батьківського піклування, з огляду на встановлений факт перебування дітей на утриманні ОСОБА_1 , що не спростовано позивачем належними та допустимими доказами, відсутні підстави для повернення надміру виплаченої допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Не може бути підставою для стягнення сум вказаних соціальних допомог доводи позивача про недобросовісність з боку ОСОБА_1 , яка полягала в неповідомленні департаменту про передачу дітей матері та припинення опіки. Та обставина, що фактично передача дітей від ОСОБА_1 їх матері ОСОБА_2 не відбулася, свідчить про відсутність у відповідача як отримувача допомоги підстав для повідомлення про це позивача.
За наведених обставин вимоги позивача є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позовних вимог Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення допомоги при народженні дитини та допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми вул. Харківська, 35, код ЄДРПОУ 26440890.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Повне судове рішення виготовлене 24 червня 2019 року.
Суддя А.П. Сидоренко