Постанова № 82578057, 12.06.2019, Дубровицький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
12.06.2019
Номер справи
560/259/19
Номер документу
82578057
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №560/259/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2019 року м.Дубровиця

Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Сидоренко З.С., за участю адвоката Полейка С.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Дубровицького ВП Сарненського ВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого в АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Права та обов`язки, передбачені ст.268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 роз`яснені.

в с т а н о в и в:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №112061 від 18 лютого 2019 року ОСОБА_1 того ж дня о 15 год. 05 хв. в м. Дубровиця по вул. Воробинська Рівненської області, керував транспортним засобом VOLKSWAGEN д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя).

Пройти в установленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора "Alcotest №6810" та проведення такого огляду у медичному закладі ОСОБА_1 відмовився в присутності двох свідків.

Своїми діями, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Під час розгляду справи у суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні не визнав та суду показав, що 18 лютого 2019 року автомобілем VOLKSWAGEN д.н.з. НОМЕР_1 поїхав в м. Дубровиця по своїх справах. Біля 15 год. паркувався біля кафе «Доміно», що по вул. Воробинська в м. Дубровиця, та коли рухався назад, то зачепив інший автомобіль, який уже стояв на парковці. Вказаний автомобіль зазнав незначні механічні пошкодження бампера та зігнув номерний знак. Власник пошкодженого автомобіля викликав працівників поліції, які забрали його у відділення. В той же день він розрахувався з власником пошкодженого автомобіля заплативши останньому за спричинені збитки 5000 грн. Однак працівники поліції склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення ч. 1 ст. 130 КУпАП, хоча в той день він не вживав алкоголь. Він був у шоковому стані від того, що вчинив ДТП і мало що пам`ятає. Свідків, які вказані в протоколі, він не пам`ятає. Якби працівники поліції запропонували б йому пройти огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, то він би погодився.

Захисник - адвокат Полейко С.П. у судовому засіданні зазначив, що в справі немає жодного належного, об`єктивного та обґрунтованого доказу, які б вказували на наявність в діях ОСОБА_1 складу адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Відомості, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, який складений з грубим порушенням вимог закону, не можуть бути визнані ні достовірними, ні допустимими, оскільки не відповідають дійсним обставинам справи та не можуть бути підставою для притягнення до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Зазначив, що слід критично віднестися до показів свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які вказані у протоколі про адміністративне правопорушення, оскільки останні на неодноразові виклики до суду не з`явилися, а ОСОБА_1 їх взагалі не бачив. Окрім того, основний текст пояснень вказаних свідків виконаний на комп`ютері, а тільки прізвища їх заповнені ручкою, що викликає сумнів у їх достовірності. Вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що є підставою для закриття провадження по справі.

Допитані в якості свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили в судовому засіданні, що 18 лютого 2019 року ОСОБА_1 автомобілем в стані алкогольного сп`яніння не керував.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , адвоката Полейка С.П., свідків, на розгляді справи в суді, а також оглянувши матеріали справи, всебічно, повно й об`єктивно з`ясувавши обставини справи, дотримуючись прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд прийшов до наступного.

Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП є відмова особи від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на суспільний порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління, за які законом передбачена адміністративна відповідальність.

Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Основним доказом по справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №112061 вiд 18.02.2019 року.

Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп`яніння визначається ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою КМ України від 17.12.2008 року №1103.

Згідно п. 27 Постанови Пленуму ВС України №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті", відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп`яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп`яніння в заклади охорони здоров`я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп`яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності.

Водночас, матеріали справи не містять відомостей, що працівником поліції при складанні зазначеного протоколу були дотримані вищевказані вимоги.

У своїх поясненнях ОСОБА_1 стверджує, що під час складання протоколу сторонніх осіб свідків не було, пройти освідчення на стан алкогольного сп`яніння йому не пропонували.

Тому ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, заперечив з підстав, що не керував автомобілем в стані алкогольного сп`яніння.

Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від підпису та від дачі пояснень у присутності двох свідків, при цьому не зазначено яких саме свідків, тобто відсутні їхні прізвища, імена та по батькові. До того ж, такий факт не знайшов свого підтвердження у судовому засіданні та спростовується встановленими у ході розгляду справи обставинами.

Пунктом 24 Постанови Пленуму ВС України №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" звертається увага судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.

Згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Тому, суд не приймає до уваги наявні у матеріалах справи пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , оскільки такі пояснення не можуть бути доказами вказаного правопорушення, так як вони не були очевидцями правопорушення в час і місці вказаних як у протоколі. Із змісту таких пояснень вбачається, що вони написані аналогічно та на заготовлених бланках.

З урахуванням викладеного, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували керування ОСОБА_1 18 лютого 2019 року о 15 год. 05 хв. в м. Дубровиця по вул. Воробинська автомобілем VOLKSWAGEN д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння та відмову останнього пройти в установленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння.

Отже, протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №112061 від 18 лютого 2019 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, не може бути належним доказом в розумінні ст. 251 КУпАП, оскільки містить суперечливі дані. Обставини, викладені у зазначеному протоколі, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду.

Згідно роз`яснень, які містяться в ч. 2 п. 19 Постанови Пленуму ВС України №9 від 01.11.1996 року "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", визнання особи винуватою, може мати місце лише за умови доведеності її вини.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Однак, слід зважати на те, що згідно із нормою ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що датою вчинення правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 , зазначено 18 лютого 2019 року.

Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 надійшли до суду 22 лютого 2019 року Вх. №854 та були призначені до розгляду на 12 березня 2019 року, розгляд яких не відбувся у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не з`явився у судове засідання. Так як перебував на сезонних роботах, про що свідчить наявна у матеріалах справи заява, а тому справу перепризначено було на 25 квітня 2019 року.

25 квітня 2019 року в ході розгляду справи адвокатом Полейко С.П. подання клопотання про виклик в якості свідків, а тому розгляд даної справи було відкладено на 13 травня 2019 року.

13 травня 2019 року судовий розгляд даної справи не відбувся, оскільки ОСОБА_1 подав заяву про відкладення розгляду справи так як він перебуває на лікування в Дубровицькій ЦРЛ. Справу перепризначено на 21 травня 2019 року.

У судове засідання 21 травня 2019 року ОСОБА_1 не з`явився. Згідно наданої довідки, виданої Дубровицькою ЦРЛ, ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікування з 10 травня 2019 року по 21 травня 2019 року.

Отже, на даний час, з дня, зазначеного датою вчинення правопорушення, минув тримісячний строк, в межах якого можливе накладення адміністративного стягнення.

На підставі п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв`язку з закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.

Отже, враховуючи те, що на момент розгляду даної справи минуло більше як три місяці з дня, вказаного днем вчинення правопорушення, то є підстави для закриття справи про адміністративне правопорушення у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.ст. 38, 247, 284, 287, 294 КУпАП, суд,-

п о с т а н о в и в:

Закрити провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: підпис.

З оригіналом згідно

Голова Дубровицького

районного суду Сидоренко З.С.