
1Справа № 335/3052/19 3/335/609/2019
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2019 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді: Апаллонової Ю.В., за участю секретаря судового засідання Жечевої А.В., за участю прокурора: Козар К.П,особи, яка притягується до відповідальності: ОСОБА_1 , адвоката Седлярова В.С., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління захисту економіки в Запорізькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м.Запоріжжя, громадянка України, місце роботи на час правопорушення: Департамент з управління житлво-комунальним господарством Запорізької міської ради з 23.09.2016 року по 06.02.2017 року, посада: головний спеціаліст- бухгалтер сектору бухгалтерського обліку та звітності, зареєстрована і проживає: АДРЕСА_1
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
До Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 136 складений 16.03.2019 р. відносно ОСОБА_1 відповідно до якого ОСОБА_1 обвинувачується у скоєні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 176-2 КУпАП.
ОСОБА_1 , припинивши з 06.02.2017 діяльність на посаді головного спеціаліста-бухгалтера сектору бухгалтерського обліку та звітності Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради згідно з п. «в» ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 172- 6 КУпАП є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та достовірно знаючи про необхідність подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, подала її несвоєчасно, а саме 20.04.2018, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, не визнала та, не оспорюючи факт подання декларації 20.04.2019 року, пояснила суду, що щорічну декларацію за 2017 рік вона подала несвоєчасно у зв`язку з тим, що пройшов рік після звільнення, працівники відділу кадрів не нагадали про необхідність подання декларації після звільнення через рік після звільнення, однак це зробила не навмисно.
Прокурор, вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просив притягнути її до відповідальності.
Адвокат Седляров В.С. просить суд закрити провадження у справі, оскільки умисел ОСОБА_1 на несвоєчасне подання декларації є недоведеним.
Вислухавши ОСОБА_1 , прокурора, адвоката, дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд прийшов до висновку що ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Згідно з п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Так, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Запорізька міська рада (код за ЄДРПОУ 04053915, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) є органом місцевого самоврядування, який здійснює державне управління загального характеру. Виконавчий комітет Запорізької міської ради (код за ЄДРПОУ 02140892, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) є також органом місцевого самоврядування, який здійснює державне управління загального характеру.
Відповідно до Положення про Департамент з управління житлово- комунальним господарством Запорізької міської ради, затвердженого Рішенням міської ради від 25.01.2017 №52, Департамент з управління житлово- комунальним господарством Запорізької міської ради (далі - Департамент) є виконавчим органом Запорізькоїміської ради, що утворюється Запорізькою міською радою, підзвітний і підконтрольний Запорізької міської раді, підпорядкований виконавчому комітету Запорізької міської ради, міському голові, заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради відповідним напрямком роботи.
Департамент реалізує повноваження виконавчих органів міської ради в галузі житлово-комунального господарства, координує діяльність комунальних підприємств, які входять до системи управління житлово-комунального господарства міста.
Департамент є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України, установах банку згідно чинного законодавства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штамп та бланк встановленого зразка.
Департамент є правонаступником прав та обов`язків департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради в частині здійснення повноважень з реалізації державної політики щодо комплексного розгляду житлово-комунального господарства.
Відповідно до Положення про сектор бухгалтерського обліку та звітності Департаменту, затвердженого заступником міського голови 06.05.2016, сектор бухгалтерського обліку та звітності є структурним підрозділом департаменту, який підпорядковується безпосередньо директору департаменту.
До складу сектору бухгалтерського обліку та звітності входять: завідувач сектору бухгалтерського обліку та звітності - головний бухгалтер, два головних спеціаліста.
Основними функціями сектору визначено: ведення бухгалтерського обліку відповідно до положень бухгалтерського обліку в бюджетній сфері, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку; складання на підставі бухгалтерського обліку фінансової та бюджетної звітності, а також державно-статистичної, зведеної та іншої звітності передбачені законодавством; здійснює контроль за дотриманням бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов`язань за правильність зарахування та використання власних надходжень тощо.
Розпорядженням Запорізького міського голови від 21.09.2016 №2503к/тр «Про призначення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 з 23.09.2016 призначено на вакантну посаду головного спеціаліста-бухгалтера сектору бухгалтерського обліку та звітності Департаменту житлово-комунального законодавства Запорізької міської ради з присвоєнням їй 11 рангу посадової особи місцевого самоврядування, як таку, що пройшла за конкурсом.
Від виконавчого комітету Запорізької міської ради отримано копію ознайомлення ОСОБА_1 від 02.09.2016 із Законом України «Про запобігання корупції» і зобов`язання його дотримуватися.
Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом-бухгалтером сектору бухгалтерського обліку та звітності Департаменту житлово-комунального законодавства Запорізької міської ради є посадовою особою місцевого самоврядування та відповідно до п. 1 примітки до ст. 172-6 КУпАП та п. «в» ч. І ст. З Закону України «Про запобігання корупції» є суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-6 КУпАП.
Розпорядженням Запорізького міського голови від 24.01.2017 №107к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 з 06.02.2017 звільнено з посади головного спеціаліста-бухгалтера сектору бухгалтерського обліку та звітності Департаменту житлово-комунального законодавства Запорізької міської ради згідно зі ст. 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
10.06.2016 Національним агентством з питань запобігання корупції прийнято рішення № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яким передбачено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи: перший етап - з 00 год. 00 хв. 01.09.2016 для таких типів декларацій (повідомлень) та суб`єктів декларування:щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01.09.2016 займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці;декларації, передбачені абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону (декларації осіб, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01.09.2016 чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб`єкта декларування, передбачені ч. 2 ст. 52 Закону, службових осіб, які станом на 01.09.2016 чи пізніше цієї дати займають згідно зі ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище; другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб`єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначені у пункті 1 цього рішення декларації подаються згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту 3 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, декларація суб`єкта декларування, який припинив діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 Закону, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши діяльність на посаді головного спеціаліста-бухгалтера сектору бухгалтерського обліку та звітності Департаменту житлово-комунального законодавства Запорізької міської ради, відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, була зобов`язана до 01.04.2018 подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларація після звільнення).
Проте, встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування (гіперпосилання на Реєстр - https://public.nazk.gov.ua ОСОБА_1 подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларація після звільнення), шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі лише 20.04.2018 року, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 3 від 10.06.2016, відповідальність за яке встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Причин несвоєчасного подання електронної декларації, які б суд міг визнати поважними, ОСОБА_1 не навела. При цьому суд, бере до уваги, що Законом, для осіб, що мають подати декларації, визначений достатній проміжок часу для вжиття всіх необхідних дій щодо заповнення та подання Е-декларації, а саме: з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року.
Вина ОСОБА_1 підтверджується наступними доказами, доданими до протоколу, а саме:
- даними, які містяться в копії повідомлення НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відносно ОСОБА_1 від 11.04.2018 №2;
- даними, які містяться в копіїпослідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив(ла) ОСОБА_1 за період 01.01.2018 - 22.10.2018;
-даними, які містяться в копіївитягу (роздруківка) з Єдиного державного реєстру декларацій про подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 20.04.2018;
-даними, які містяться в копіїдекларації «після звільнення» ОСОБА_1 за період 2017 року з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
-копією листа УЗЕ в Запорізькій області ДЗЕ НГТУ від 07.12.2018 №6813/39/107/02-2018;
-копією листа виконавчого комітету Запорізької міської ради від 27.12.2018 №19028/03-20/09;
-копією розпорядження Запорізького міського голови від 21.09.2016 №2503к/тр «Про призначення ОСОБА_1 »;
-копією розпорядження Запорізького міського голови від 24.01.2017 №107к/тр «Про звільнення ОСОБА_1 »;
-копією Положення про сектор бухгалтерського обліку та звітності департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради;
-копією посадової інструкції головного спеціаліста-бухгалтера сектору бухгалтерського обліку та звітності департаменту житлово- комунального господарства Запорізької міської ради;
-копією ознайомлення ОСОБА_1 від 02.09.2016 із Законом України «Про запобігання корупції»;
-копією Положення про департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради;
-витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань стосовно Запорізької міської ради;
-витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань стосовно виконавчого комітету Запорізької міської ради;
-копією корінця поштового відправлення з викликом про прибуття для надання пояснень;рапортом старшого оперуповноваженого відділу УЗЕ в Запорізькій області ДЗЕ НПУ від 19.02.2019; копія відповіді УДМС в Запорізькій області.
Докази, на яких ґрунтується протокол про скоєння корупційного правопорушення, походять з різних джерел, а тому не можуть вважатися однобічними і необ`єктивними.
Суд також враховує, що у відповідності до ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" корупційне правопорушення - це діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Таким чином, в даній категорії справ умисел не потребує доведенню, а диспозиція норми ч. 1 ст.172-6 КУпАП не передбачає вчинення такого адміністративного проступку лише у формі прямого умислу і може бути вчинене з необережності за відсутності корисливого чи іншого особистого інтересу.
ОСОБА_1 було відомо, що вона є суб`єктом, на якого поширюється дія Закону, вона була обізнана з вимогами Закону, а тому була зобов`язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, у визначені Законом строки.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , припинивши з 06.02.2017, діяльність на посаді головного спеціаліста-бухгалтера сектору бухгалтерського обліку та звітності Департаменту житлово-комунального господарства Запорізької міської ради згідно з п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», приміткою до ст. 1726 КУпАП є суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП та достовірно знаючи про необхідність подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 3, подала її несвоєчасно, а саме 20.04.2018, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Твердження захисника Седлярова В.С. щодо відсутності у її діях ОСОБА_1 умислу суд не бере до уваги, оскільки у відповідності до ст. 1 ЗУ "Про запобігання корупції" корупційне правопорушення - це діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність. Таким чином, в даній категорії справ умисел не потребує доведенню.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є 20.04.2018 - дата несвоєчасного подання декларації, фактичним днем виявлення вказаного адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, відповідно до ст. ст. 251, 252 КУпАП є 16.03.2019 року, оскільки саме в цей день посадовою особою органу Національної поліції надано оцінка зібраним доказам у їх сукупності, тобто строки, передбачені ст. 38 КУпАП, не закінчилися, суд вважає, що на ОСОБА_1 може бути накладено адміністративне стягнення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Згідно з ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення враховуються: характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий та сімейний стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Обираючи міру адміністративного стягнення, суд, враховуючи особу ОСОБА_1 , яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, її характеристику, та з огляду на характер скоєного нею адміністративного правопорушення, яке в розумінні ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання корупції», є корупційним, вважає за необхідне застосувати відносно неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 гривень 00 копійок, яке буде достатнім для його виправлення.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч.1 ст.172-6, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на час винесення постанови становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на день винесення постанови становить 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.
На постанову може бути подано апеляцію до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя: Ю.В. Апаллонова