
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
06 червня 2019 року м. ТернопільСправа № 921/48/19
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
при секретарі судового засідання Кучер Р.В.
розглянув справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Львівський електроламповий завод "Іскра", вул. Вулецька, 14, м. Львів, 79066
до Приватного акціонерного товариства "Тернопільгаз", вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, 46006
про визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про задоволення повністю акта про порушення №000164 від 26.09.2018р., оформлене протоколом №60 від 02.10.2018р. та донарахування ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" об`єму природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн.
За участю представників сторін:
позивача - Хамуляк Орест Богданович, довіреність №25/01 від 28.12.2018р.;
відповідача - Цукорник Світлана Геннадіївна, довіреність №03/31 від 15.01.2019р.
В порядку ст. 8 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".
Відповідно до ст. 197 ГПК України, за клопотанням сторін, на підставі ухвали суду від 24.05.2019р. судове засідання 06.06.2019р здійснюється в режимі відеоконференції за допомогою спеціалізованої програми фіксування відеоконференцій "TrueConf".
Приватне акціонерне товариство "Львівський електроламповий завод "Іскра" звернулося з позовом до Приватного акціонерного товариства "Тернопільгаз" про визнання протиправним та скасування рішення центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про задоволення повністю акта про порушення №000164 від 26.09.2018р., оформлене протоколом №60 від 02.10.2018р. та донарахування ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" об`єму природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн.
Ухвалою суду від 01.02.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 26.02.2019р. та зобов`язано сторін подати додаткові докази.
У судовому засіданні 26.02.2019р. постановлено ухвалу про оголошення перерви у підготовчому засіданні до 15.03.2019р., яку занесено в протокол судового засідання.
Ухвалою суду від 15.03.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.04.2019р.
У судових засіданнях 09.04.2019р. та 23.04.2019р. постановлено ухвали про оголошення перерви по розгляду справи по суті до 23.04.2019р. та до 07.05.2019р. відповідно, які занесено у протоколи судових засідань.
Ухвалою суду від 07.05.2019р. продовжено строк розгляду справи по суті та відкладено розгляд справи на 24.05.2019р., а у судовому засіданні 24.05.2019р. постановлено ухвалу про оголошення перерви до 06.06.2019р., яку занесено в протокол судового засідання.
Представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві, відповіді на відзив та додаткових письмових поясненнях, та просить задовольнити їх у повному обсязі, при цьому, посилається на наступне:
- між сторонами 01.02.2016р. укладено типовий договір розподілу природного газу №06/к-252, відповідно до якого Оператор ГРМ (відповідач) зобов`язався надати Споживачу (позивач) послугу з розподілу природного газу, а останній – прийняти таку та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначеному договором;
- згідно Акту розпломбування комерційного вузла обліку газу від 18.09.2018р. працівниками ПрАТ "Тернопільгаз" належний позивачу лічильник газу розпломбовано на чергову повірку;
- Протоколом ДП "Львівстандартметрологія" від 20.09.2018р., за результатами повірки, лічильник визнано непридатним, та на підставі цього 26.09.2018р. складено Акт №000164 про порушення п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРС, а саме: "пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), внаслідок чого витрата обліковується некоректно";
- Протоколом №60 засідання центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" від 02.10.2018р. задоволено повністю акт про порушення №000164 від 26.09.2018р. та донараховано ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" об`єм природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн., що підтверджується актом-розрахунком;
- вважає, що за результатами періодичної повірки лічильника не передбачено складання акта про порушення, оскільки таке можливо лише на підставі проведення позачергової чи експертної повірки, а єдиним наслідком в разі визнання лічильника непридатним, згідно п. 6 гл. 7 розділу 10 Кодексу ГРС, є обов`язок споживача за власний рахунок забезпечити його ремонт або придбати новий ЗВТ.
Звертає увагу суду на те, що позивач добровільно виконав покладений на нього обов`язок та відремонтував лічильник в спеціалізованій організації, про що зазначено в п. 4 Акту про порушення;
- у матеріалах справи відсутні належні докази, які б підтверджували вчинення позивачем порушення п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРС, оскільки ні в Акті розпломбування від 18.09.2018р., ні в Протоколі №6-0001 щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку від 18.09.2018р., ні в Протоколі повірки від 20.09.2018р., ні в Акті про порушення №000164 від 26.09.2018р. не зазначено: - про факт пошкодження лічильника, а саме наявність механічних пошкоджень цілісності конструкції лічильника та/або його складових (скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання); - які саме виявлені ним пошкодження та позаштатний режим роботи лічильника призвели до того, що витрата (споживання) природного газу не обліковувалась або обліковувалась некоректно.
За відсутності підтвердженого факту необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого природного газу відповідач не мав права здійснювати донарахування позивачу додаткового об`єму природного газу.
Відповідач подав відзив на позов, заперечення на відповідь на відзив та додаткові письмові пояснення. Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позовних вимог, просить у позові відмовити, посилаючись на наступне:
- Оператором ГРМ в особі працівників ПрАТ "Тернопільгаз" 18.09.2018р. проведено обстеження комерційного вузла обліку газу ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра", за результатами якого виникли сумніви у справності лічильника газу позивача, зокрема, щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик, у зв`язку з чим останній демонтовано, розпломбовано та направлено на експертну повірку на ТОВ "Юнам-Сервіс", та зобов`язано повірку провести в присутності представника відповідача, що підтверджується Актом розпломбування від 18.09.2018р.;
- відповідно до Протоколу повірки від 20.09.2018р., ДП "Львівстандартметрологія" встановлено невідповідність основних відносних похибок, а саме, що найбільше значення основної відносної похибки лічильника газу ТЕМП G40, заводський номер НОМЕР_1 за витрат Q: Qmin <=Q<Qt – 51/14, Qt <=Q<=Qmax 1.58, що відноситься до ознак порушення вимог експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання (робота лічильника у позаштатному режимі (абз. 2 п.п. 6 гл. 6 розділу 11 Кодексу ГРС)), а відтак такий є непридатним, про що складено Акт про порушення №000164 від 26.09.2018р., яким і встановлено порушення п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу 11 Кодексу ГРС, та здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу у порядку та розмірі, згідно п.п. 3 п. 4 гл. 4 розділу 11 Кодексу ГРС;
- позивач необґрунтовано посилається на те, що мала місце чергова повірка лічильника, так як законодавством встановлено визначену процедуру проведення чергової повірки, а саме згідно глави 7 розділу 10 Кодексу ГРС, для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен, зокрема, завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ, яке має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати.
Жодних письмових повідомлень про проведення періодичної повірки позивач Оператору не направляв, доказів про направлення таких не надав, що виключає проведення такої як періодичної.
Долучені до матеріалів справи письмові докази свідчать про те, що була проведена експертна повірка, зокрема: - ініціатива проведення перевірки виходила від Оператора ГРМ, що виключає проведення такої як періодичної; - у Акті розпломбування від 18.09.2018р., який підписаний представниками Оператора та Споживача, зафіксовано необхідність провести експертну повірку лічильника на ТОВ "Юнам-Сервіс" в присутності представника ПрАТ "Тернопільгаз", а лічильник запаковано у поліетиленовий пакет, опломбовано пломбою R24886069 та передано споживачу для доставки на місце проведення експертної повірки, а також складено 18.09.2018р. Протокол щодо направлення ЗВТ на експертну повірку, згідно гл. 11 розділу 10 Кодексу ГРС, яка регулює порядок проведення позачергової або експертної повірки вузлів обліку та ЗВТ.
Додаткові письмові обґрунтування №б/н від 27.05.2019р. повертаються судом заявнику без розгляду, оскільки такі подані без додержання вимог ч. 2 ст. 170 ГПК України, а саме не підписані представником ПрАТ "Тернопільгаз".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення представників сторін, судом встановлено:
- між Приватним акціонерним товариством "Тернопільгаз" (Оператор ГРМ) та Приватним акціонерним товариством "Львівський електроламповий завод "Іскра" (Споживач) укладено 01.02.2016р. Типовий договір розподілу природного газу №06/к-252 (надалі – Договір), який є публічним договором приєднання, що регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам) до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, та укладений з врахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України, відповідно до умов якого:
- Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені Договором. Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем (п.п. 2.1, 2.2, 2.3 Договору);
- Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 3.2 Договору);
- облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (п.п. 5.1 – 5.2 Договору);
- Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу Споживача. Оператор ГРМ зобов`язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об`єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань (п. 5.5 Договору);
- Оператор ГРМ зобов`язується, зокрема, дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за Договором буде належати Оператору ГРМ; проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п. 7.1 Договору);
- Оператор ГРМ має право, зокрема, не здійснювати фактичний розподіл природного газу Споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених Договором; безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та Договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (п. 7.2 Договору);
- Споживач, зокрема: 1/ має право ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; 2/ зобов`язаний забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо (п.п. 7.3 – 7.4 Договору);
- Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за Договором (п. 9.1 Договору);
- Договір укладено на невизначений строк (п. 12.1 Договору).
Відповідно до п. 3.2 Договору, забезпечення належної експлуатації власних газових мереж здійснює позивач – Приватне акціонерне товариство "Львівський електроламповий завод "Іскра".
Відповідно до Акту №б/н від 18.09.2018р., представниками ПАТ "Тернопільгаз" (Оператора ГРМ) розпломбовано комерційний вузол обліку газу Споживача, а саме лічильник газу ТЕМП G40, заводський номер 120943, рік випуску 2012, встановлений за адресою: м. Збараж, вул. Д. Галицького, 56, та складено висновок, відповідно до якого: 1) ЗВТ ВОГ розпломбовано на чергову повірку; 2) необхідно провести експертну повірку лічильника на ТОВ "Юнам-Сервіс" в присутності представника ПрАТ "Тернопільгаз" (щодо доби та часу проведення експертної повірки буде повідомлено додатково). Лічильник запаковано у поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою R24886069 та передано споживачу для доставки на місце проведення експертної повірки; 3) до пуску (відновлення газопостачання) газу надати паспорта на газовикористовуюче обладнання, проектну документацію на ВОГ. У випадку відсутності проектної документації на ВОГ – виготовити до 18.10.2018р.; 4) надати акт, в якому зафіксовано (зазначено) вище зазначену різницю показів між лічильником та коректором в робочих умовах. У випадку відсутності скласти Акт про порушення; 5) забезпечити друк звітів з коректора об`єму газу та закривати місячні обсяги спожитого газу на підставі роздруківок; 6) надати роздруківки з коректора об`єму газу по 18.09.2018р. на 12:00 у відділ метрології ПрАТ "Тернопільгаз" та Збаразьке УЕГГ до 25.09.2018р.; 7) підготувати ВОГ до опломбування відповідно до методики пломбування ПрАТ "Тернопільгаз"; 8) встановити пристрій дистанційної передачі даних, відповідно до гарантійного листа до 01.11.2018р.
Згідно Протоколу №6-0001 від 18.09.2018р., складеного представниками Оператора ГРМ Кравчук В.М. та Гураль В.Я., ініційована експертна повірка лічильника газу ТЕМП G40, заводський номер 120943, який направлено споживачем (оператор Збаразької філії ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" – Перець С.П.) на експертну повірку на ТОВ "Юнам-Сервіс", м. Львів.
Відповідно до Протоколу повірки №б/н від 20.09.2018р. ДП "Львівстандартметрологія" (результати визначення основної відносної похибки на установці УПЛГ-2 500 ТзОВ "Юнам-Сервіс"), лічильник газу ТЕМП G40 заводський номер 120943 визнано непридатним. Протокол підписаний особами без зазначення прізвищ та ініціалів.
За результатами перевірки роботи вузла обліку газу, відповідачем 26.09.2018р. складено Акт про порушення №000164, згідно якого представниками Оператора ГРМ (ПАТ "Тернопільгаз") (Пелех О.М., Кравчук, М.В., Борисюк А.В., Гураль В.Я.) та за участі Споживача ( ОСОБА_1 ) встановлено факт порушення, передбаченого пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС, а саме, робота комерційного вузла обліку газу чи його складових у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку газу не обліковується або обліковується некоректно.
Акт з боку Споживача підписаний із зауваженнями, а саме: "За період з 01.01.2017 року по сьогоднішній день фактично працювало максимум 2 лінії по 8 робочих годин на добу. Орієнтовне споживання на лінію 10,5 м3. Вини ПрАТ «Іскра» немає".
Протоколом засідання центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ №60 від 02.10.2018р., на якому були присутні уповноважені представники від позивача (Караванський В.О., Кравець І.Д., Калагурський Р.Б., Чолавин Ю.Ю., Вонятівська О.В., Кравець С.В., Гутий В.І.), – задоволено повністю Акт про порушення №000164 від 26.09.2018 року. Підписи представників Споживача на Протоколі відсутні, при цьому, присутності таких на засіданні комісії позивачем не заперечується.
На виконання протоколу №60 від 02.10.2018р., Оператором ГРМ складено акт – розрахунок, відповідного до якого здійснено донарахування вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу на суму 341 241,33 грн., з яких: 3 075,53 грн. – транспортні послуги, 338 165,80 грн. – вартість об`ємів газу за вересень 2018р.
Відповідачем направлено на адресу позивача вимогу №14/1151 від 10.10.2018р. сплатити (протягом трьох днів з моменту отримання) рахунок №000164/1018-27965 від 10.10.2018р. на суму 341 241,33 грн. та попереджено про заходи з припинення (обмеження) газопостачання, у випадку несплати. До вищевказаної вимоги долучено протокол №60 від 02.10.2018р., акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, рахунок на сплату №000164/1018-27965 від 10.10.2018р., повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №000164/1018-27965 від 10.10.2018р.
Позивач, вважаючи рішення центральної комісії ПрАТ "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про задоволення повністю акта про порушення №000164 від 26.09.2018р., оформлене протоколом №60 від 02.10.2018р., та донарахування ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" об`єму природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн. незаконним, звернувся до господарського суду з позовом про скасування такого.
Суд, на підставі ст.ст. 86, 237 ГПК України, давши оцінку поданим доказам та наведеним учасниками справи доводам в обґрунтування заявлених вимог та заперечень, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При цьому, суд виходив із наступного:
- відносини сторін, що склалися, за своєю правовою природою є такими, що випливають із договору про надання послуг, укладання та виконання якого регулюються, Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), Господарським кодексом (далі - ГК України), Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015р. (далі – Кодекс ГРС), іншими нормативними актами;
- відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС: - оператор газорозподільної системи (Оператор ГРМ) – суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб; - споживач природного газу – фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема, в якості сировини, а не для продажу;
- згідно п. 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює, його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ);
- пунктом 2 глави 6 розділу Х кодексу ГРС встановлено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
- контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
- перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього кодексу, зокрема, контрольний огляд вузла обліку;
- монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку ( періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт).
Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).
Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
Відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016р. №193 (далі – Порядок), засоби вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) підлягають періодичній повірці, повірці після ремонту, а також можуть проводитися позачергова, інспекційна та експертна повірки.
Пунктами 1, 2 глави 7 розділу Х кодексу ГРС встановлено, що власники ЗВТ, що є елементами комерційного ВОГ, зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки.
Для належної організації періодичної повірки власник ЗВТ, що входить до складу комерційного ВОГ, споживач повинен, зокрема: завчасно (до дати прострочення повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату і час демонтажу ЗВТ на повірку або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів.
Відповідно до п. 41 Міжповірчних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, які затверджені наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1747 від 13.10.2016р., міжповірочний інтервал лічильників газу та пристроїв перетворення об`єму (використовується для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) становить 2; 8 років.
У разі якщо за результатами періодичної повірки ЗВТ останній буде визнаний непридатним, власник ЗВТ за власний рахунок повинен придбати новий ЗВТ (п. 6 гл. 7 р. Х Кодексу).
Відповідно до п. 5 глави 7 розділу Х Кодексу ГРС, до демонтажу ЗВТ на повірку або його повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки ЗВТ в порядку визначеному главами 10-11 цього розділу. У такому разі споживач зобов`язаний забезпечити Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до ЗВТ.
Згідно з положеннями пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема щодо 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу. Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені Кодексом ГРС, а саме – не рідше ніж один раз на шість місяців.
Контрольний огляд вузла обліку – це виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з`єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.(п.4 розділу 1 Кодексу ГРС).
Згідно п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС, за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку газу (по одному екземпляру для кожної сторони, що має бути підписаний споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу).
Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та /або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї із сторін – Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку визначеному цим розділом. При цьому у акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
Згідно з п. 20 розділу ІІ Порядку проведення перевірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, який затверджений наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №193 від 08.02.2016р (далі – Порядок), експертна повірка ЗВТ проводиться в разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ.
Експертну повірку ЗВТ проводять за письмовою заявою заявників, органів досудового розслідування, органів прокуратури та судів або юридичних та фізичних осіб. У заяві повинно бути зазначено мету експертної повірки і причину, що зумовила її проведення (п. 21 розділу ІІ Порядку).
Експертну повірку ЗВТ за заявою проводять в обсязі, передбаченому цією заявою (п. 22 розділу ІІ Порядку).
Пп. 1 п. 4 розділу ІV Порядку встановлено, що за результатами експертної повірки персонал, що проводив повірку, складає висновок у довільній формі, який затверджується керівником виконавця. У висновку зазначаються результати повірки ЗВТ в обсязі, визначеному в заяві на проведення експертної повірки ЗВТ.
Глава 11 розділу Х Кодексу ГРС визначає порядок проведення позачергової або експертної повірки вузлів обліку та засобів вимірювальної техніки, згідно якої:
- позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових проводиться відповідно до регламентів їх проведення уповноваженими представниками метрологічної організації та в спеціально обладнаних приміщеннях із застосуванням стаціонарного повірочного обладнання або на місці монтажу комерційного ВОГ пересувними повірочними лабораторіями, які атестовані у встановленому законодавством порядку;
- якщо позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися не на місці монтажу комерційного ВОГ, Оператор ГРМ має забезпечити зняття власних охоронних пломб (що відображається у відповідному акті), а власник комерційного ВОГ, крім побутового споживача, забезпечує тимчасове припинення газопостачання та зняття відповідного ЗВТ. Якщо власником комерційного ВОГ є побутовий споживач, зазначені заходи виконує Оператор ГРМ;
- після зняття ЗВТ в присутності сторін ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому, представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: найменування та адресу спеціально уповноваженого органу, де буде проводитись позачергова або експертна повірка ЗВТ; сторону, яка відповідає за доставку ЗВТ до спеціально уповноваженого органу;
- позачергова або експертна повірка має бути проведена протягом не більше десяти робочих днів з дати складання протоколу про направлення на позачергову чи експертну повірку, або з дати отримання споживачем (суміжним суб`єктом ринку газу) листа Оператора ГРМ про проведення повірки (якщо ініціатором був Оператор ГРМ), або з дати отримання Оператором ГРМ заяви споживача (суміжного суб`єкта ринку газу), якщо ініціатором був споживач;
- за підсумками проведення позачергової чи експертної повірки на місці її проведення уповноважений представник метрологічної організації оформлює відповідний висновок.
Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність" визначено, що оцінку відповідності законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів проводять виробники цих засобів, призначені органи з оцінки відповідності та інші суб`єкти, визначені у відповідних технічних регламентах або передбачених ними процедурах оцінки відповідності (п. 1 ст. 16 Закону).
Згідно з п.п. 1, 5 ст. 17 Закону, законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту, може також проводитися позачергова, експертна та інспекційна повірка, яка здійснюється: - науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; - науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів.
Виявлені факти відповідач кваліфікував у акті №000164 від 26.09.2018р. як порушення підпункту 1 пункту 3 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС, а саме, робота комерційного вузла обліку газу чи його складових у позаштатному режимі внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку газу не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно абзаців 2, 3 пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС.
Відповідно до пункту 3 глави 2 Розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно пункту 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Отже, вищеописані норми Кодексу ГРС чітко визначають порушення у роботі комерційного вузла обліку газу, внаслідок виявлення та підтвердження якого оператор ГРМ складає акт про порушення та здійснює для споживача перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу. Таким порушенням, за наявності позаштатного режиму у роботі комерційного ВОГ, Кодекс ГРС визначає – відсутність обліку або частковий облік об`єму розподіленого (спожитого) природного газу.
Відсутність обліку або частковий облік об`єму розподіленого (спожитого) природного газу оператор ГРМ зобов`язаний підтвердити на момент виявлення позаштатного режиму у роботі комерційного вузла обліку газу, про що зазначити у акті про порушення.
Матеріалами справи встановлено:
Згідно даних технічного паспорту лічильника газу ТЕМП G40 заводський номер 120943, дата повірки – 25.09.2012р., рекомендований міжповірочний інтервал лічильників складає не більше 2 років.
Протоколами повірок від 22.09.2014р. та 20.09.2016р. вищезазначений лічильник визнано придатним.
На виконання п. 5.5 Договору, Оператором ГРМ здійснено 18.09.2018р. контрольний огляд (що співпадає з датою чергової повірки, яка мала бути здійснена у вересні 2018р.) складових комерційного ВОГ та газовикористовуючого обладнання, що підтверджується:
- письмовим поясненням представника ПрАТ "Тернопільгаз" Кравчука М.В. (заява від 20.05.2019р.), у якому засвідчено, що причиною його прибуття разом з ОСОБА_2 на Збаразьку філію ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" була перевірка складових комерційного ВОГ та газовикористовуючого обладнання та що під час даної перевірки виникли сумніви щодо результатів вимірювання об`ємів природного газу та метрологічних характеристик лічильника ТЕМП G40 заводський номер 120943, оскільки споживання газу було значно нижче, ніж могло б використовуватися фактично встановленим газовикористовуючим обладнанням. За результатами обстеження було прийнято рішення перевірки придатності вказаного лічильника шляхом направлення його на експертну повірку, що зафіксовано в Акті розпломбування комерційного вузла обліку газу та Проколі про направлення ЗВТ на експертну повірку від 18.09.2018 року;
- в процесі судового засідання, представник відповідача Цукорник С.Г. підтвердила, що 18.09.2018р. Операторами ГРМ ( ОСОБА_3 та ОСОБА_4 В.Я.) здійснювалася контрольний огляд, на виконання п. 5.5 Договору.
Отже, у такому разі, за результатами контрольного огляду, при наявності зауважень та направлення лічильника на експертну повірку, мали бути складені: акт розпломбування (п. 6 гл. 8 розділ 10 Кодексу ГРС), акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (або акт про порушення) (п. 6 гл. 9 розділу 10 Кодексу ГРС), протокол (п. 4 гл. 11 розділ 10), заява (п. 21 Порядку).
За результатами контрольного огляду відповідачем складено:
1/ Акт №б/н від 18.09.2018р. про розпломбування комерційного вузла обліку, яким зафіксовано, що ЗВТ ВОГ розпломбовано на чергову повірку та є необхідність провести експертну повірку лічильника на ТОВ "Юнам-Сервіс" в присутності представника ПрАТ "Тернопільгаз".
При цьому, акт містить інформацію про проведення дій передбачених нормами Кодексу ГРС при направлені лічильника на експертну повірку, а саме такий упаковано у поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою R24886069 та передано споживачу для доставки на місце проведення експертної повірки.
2/ Протокол №6-0001 щодо направлення ЗВТ на експертну повірку від 18.09.2018р., підписаний представниками Оператора ГРМ Кравчук В.М. та Гураль В.Я., відповідно до якого лічильник газу ТЕМП G40, заводський номер 120943 направлено споживачем (оператор Збаразької філії ПрАТ "Львівський електроламповий завод "Іскра" – Перець С.П.) на експертну повірку на ТОВ "Юнам-Сервіс", м. Львів, лічильник упаковано у поліетиленовий пакет та опломбовано пломбою R24886069.
3/ Акти обстеження, акти контрольного огляду вузла обліку, акти про порушення під час контрольного огляду 18.09.2018р. не складалися, що підтверджено сторонами.
Враховуючи, що експертна повірка ЗВТ проводиться в разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ, тому обов`язковим є зазначення у заяві на проведення експертної повірки мети експертної повірки і причину, що зумовила її проведення, оскільки експертна повірка ЗВТ проводиться в обсязі, передбаченому цією заявою (п.п. 20, 21, 22 Порядку).
Ні Акт про розпломбування, ні Протокол щодо направлення ЗВТ на експертну повірку не містить інформації про мету та причини проведення експертної повірки. Також, відповідачем не надано доказів направлення заяви на проведення експертної повірки, а отже не підтвердив належними доказами виникнення 18.09.2018р. під час контрольного огляду спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ, та необхідність проведення його експертної повірки.
Наданий позивачем Протокол повірки від 20.09.2018р., складений ДП "Львівстандартметрологія" за результатами проведення оцінки відповідності засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів, не є експертним висновком в розумінні вищезазначених норм законодавства.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Процедура проведення такої перевірки передбачена Порядком проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також ДСТУ 2708:2006 Повірка засобів вимірювальної техніки Організація та порядок проведення, які є обов`язковими для повірочних лабораторій підприємств і організацій, уповноважених на проведення повірки.
Відповідно до ч. 1 розділу IV Порядку проведення повірки, результати вимірювання та інші дані, отримані під час проведення повірки, повинні бути задокументовані відповідно до методики повірки.
Методика повірки передбачена у розділі II Порядку проведення повірки та складається із вступної та основної частин. У вступній частині визначають сферу застосування методики повірки та вказують міжнародні нормативні документи та/або європейські стандарти, що були застосовані під час розроблення. У вступній частині можуть наводитися терміни та їх визначення.
Основна частина методики повірки містить такі розділи: операції повірки; засоби повірки; вимоги до кваліфікації персоналу (за потреби); умови проведення повірки; вимоги щодо безпеки; підготовка до проведення повірки; проведення повірки; обробка результатів вимірювань; оформлення результатів повірки.
Слід зазначити, що згідно розділу II Порядку проведення повірки, передбачено, яка інформація має бути зазначена у кожному розділі при здійснені повірки та оформлені її результатів.
Оформлення результатів експертних повірок здійснюється відповідно до пп. 1 п. 4 розділу IV Порядку проведення повірки та пп. 5.8.3 п. 5.8 п. 5 ДСТУ 2708:2006, а саме за результатами експертної повірки персонал, що проводив повірку, складає висновок у довільній формі, у висновку зазначаються результати повірки ЗВТ в обсязі, визначеному в заяві на проведення експертної повірки ЗВТ і такий затверджується керівником виконавця (науково метрологічного центру територіального органу або повірочної лабораторії), та який надають заявникові. Один екземпляр зберігається в науково метрологічному центрі територіального органу або повірочної лабораторії.
Як свідчить зміст Протоколу повірки від 20.09.2018р., такий складений не у порядку передбаченому вищезазначеними нормативними актами, не містить інформації щодо персоналу, який проводив повірку та його кваліфікації (не зазначено прізвище та ініціали особи, яка проводила повірку), як здійснювалася повірка (не зазначено перелік робіт, які слід виконати перед проведенням повірки, та спосіб їх виконання), не зазначено перелік вимог до ЗВТ, що підлягають повірці, стосовно комплектності та зовнішнього вигляду, не зазначено перелік та опис операцій, які необхідно здійснити для перевірки працездатності ЗВТ, що підлягає повірці, а також працездатності та взаємодії його окремих частин та елементів, не зазначено, яким шляхом встановлено непридатність лічильника.
Відповідно до норм Порядку проведення, опис операцій повинен містити назву і метод повірки, схеми підключення, креслення, порядок здійснення операцій, формули, графіки, таблиці з поясненням наведених у них позначень, інформацію про максимально допустимі похибки вимірювань, рекомендації щодо кількості значущих цифр, які необхідно заносити до протоколу, тощо. У разі якщо під час здійснення операцій повірки необхідно ведення записів результатів вимірювань у протоколі повірки, про це зазначається в методиці повірки та наводяться вимоги до протоколу повірки (або встановлюється його форма).
Крім того, у протоколі не міститься інформація про експертну повірку та такий протокол, якщо його вважати експертним висновком, не затверджений керівником ДП "Львівстандартметрологія", як цього вимагає законодавство.
Експертний висновок оформлений з порушенням встановленого чинним законодавством порядку не надає йому юридичної сили, як належного та допустимого доказу.
Отже, протокол повірки складений не за результатами експертної повірки, яка оформляється висновком у довільній формі, а свідчить про чергову повірку лічильника газу ТЕМП G40, заводський номер 120943 на установці УПЛГ-2500 ТОВ "Юнам-Сервіс", який визнаний непридатним держповірником (без зазначення у протоколі особи такого, оскільки містить тільки його підпис), та не міститься жодних висновків про те, що облік газу відбувався некоректно.
Таким чином, Оператором ГРМ не доведено належними та допустимими доказами факту, що облік газу лічильником газу ТЕМП G40, заводський номер 120943 відбувався некоректно, що вплинуло на результати вимірювання ними об`ємів газу, тобто позаштатний режим роботи. Відтак, здійснений ним перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу, відповідно до п. 4 гл. 4 розділу XI Кодексу ГРС, є необґрунтованим.
Згідно ч. 2 ст. 20 ГК України, яка кореспондується з положенням ст. 16 ЦК України, права та законні інтереси суб`єктів господарювання та споживачів захищаються, зокрема, шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб`єктів господарювання або споживачів.
Відповідно до правової позиції, що викладена у постанові Верховного Суду №909/1050/17 від 18.09.2018р, за таких обставин із спірних правовідносин не вбачається, що акт про порушення є актом в розумінні вищезазначених положень, оскільки він лише фіксує порушення, які були виявленні при проведенні перевірки працівниками відповідача (Оператора ГРМ). Тобто, оскаржений акт може бути використаний в якості доказу в разі звернення з позовом до суду у спорі про право і підлягає оцінці судом при розгляді господарського спору.
З врахуванням вищесказаного вбачається, що чинне законодавство дозволяє споживачу оскаржити в судовому порядку рішення оператора ГРМ з розгляду акту про порушення, яке оформлене протоколом, а не сам факт про порушення, який за рішенням комісії може бути задоволений або ж скасований, тобто захист порушеного права має бути ефективним. Аналогічно, чинне законодавство дозволяє споживачу оскаржити в судовому порядку саме рішення оператора ГРМ про донарахування необлікованого об`єму природного газу оформлене актом-розрахунком вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, а не сам розрахунок вартості.
Отже, позивач обрав належний спосіб захисту свого порушеного права.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Подані сторонами докази мають бути належними, допустимими, достовірними, достатніми (ст. ст. 76-79 ГПК України).
Згідно із ст. 86 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
При таких обставинах, дослідивши усі наявні в матеріалах справи докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають до задоволення.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97 від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті (рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland), N 49684/99 від 27 вересня 2001 року).
Судовий збір у розмірі 1 921 грн. 00 коп., згідно ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати рішення центральної комісії Приватного акціонерного товариства "Тернопільгаз" з розгляду актів про порушення споживачем природного газу вимог Кодексу ГРМ про задоволення повністю акта про порушення №000164 від 26.09.2018р., оформлене протоколом №60 від 02.10.2018р. та донарахування Приватному акціонерному товариству "Львівський електроламповий завод "Іскра" об`єму природного газу в обсязі 25 704 м. куб. на суму 341 241,33 грн.
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Тернопільгаз" (вул. Чернівецька, 54, м. Тернопіль, 46006, ідентифікаційний код – 03353503) на користь Приватного акціонерного товариства "Львівський електроламповий завод "Іскра" (вул. Вулецька, 14, м. Львів, 79066, ідентифікаційний код – 00214244) 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили протягом 20 днів з дня виготовлення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Тернопільської області.
Повне рішення складене « 18» червня 2019р.
Суддя М.С. Стадник