Рішення № 82538393, 21.06.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2019
Номер справи
824/598/19-а
Номер документу
82538393
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/598/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. 31.05.2019 року ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі – відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи на підставі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 27.06.2018 року – дня повторного звернення із заявою про призначення пенсії.

1.2. 03.06.2019 року по справі відкрите спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. 13.11.2013 року по досягненню 50 річного віку позивач вперше звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII (далі – Закон № 796-XII), на що листом від 20.12.2013 року № 6200/02 отримав відмову.

2.2. 27.06.2018 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону № 796-XII, однак листом від 23.07.2018 року № 19610/02 йому також було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до вказаного закону, у зв`язку із не підтвердженням періоду роботи у зоні відчуження протягом не менше 5 календарних днів (в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року).

ІІІ АРГУМЕНТИ СТОРІН

3.1. Позивач вважає, що відмова ГУ ПФУ в Чернівецькій області призначити йому пенсію у відповідності до Закону № 796-XII є необґрунтованою, протиправною та такою, що порушує право позивача на належний та гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення як громадянина, що приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки у період з 01.08.1986 року по 30.08.1986 року брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-кілометровій зоні відчуження. Даний факт підтверджується довідкою № 72 від 28.12.1992 року, відрядним посвідченням № 167, архівною довідкою № 01-18/564 від 05.12.2013 року та посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) у 1986 році серії НОМЕР_1 №072962.

3.2. Відповідач 13.06.2019 року надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону № 796-XII, оскільки наданими позивачем документами не підтверджено його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року протягом не менше 5 календарних днів. Таким чином, у позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII, а рішення про відмову у призначенні пенсії прийнято в межах чинного законодавства України.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. Згідно паспорта серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Чернівці і зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 5).

5.2. Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2) серії НОМЕР_3 , виданого 22 січня 1993 року Чернівецькою обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 11). Окрім цього, згідно довідки від 27.06.2018 року № 1093, виданої Управлінням соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні, і занесений до Єдиного державного реєстру пільговиків як особа ЧАЕС 2 категорії, термін дії пільги з 29.10.2014 року – безтерміново (а.с. 9).

5.3. Згідно архівної довідки від 10.07.2013 року № 1/1252 громадянин ОСОБА_1 був прийнятий водієм 3 класу Чернівецького автотранспортного підприємства №12761 з 19.11.1985 року, звільнений з роботи у грудні 1986 року (а.с. 17).

5.4. Згідно довідки № 72 від 28.12.1992 року, виданої Чернівецьким автотранспортним підприємством, ОСОБА_1 , на основі наказу № 630 від 28.07.1986 року, був відряджений в м. Іванків, Київської області строком на 30 днів з 01.08.1986 року по 30.08.1986 року і в цей період знаходився на будівництві автодороги Зелений Мис-Чорнобиль. При цьому, йому проведена оплата в п`ятикратному розмірі і виплачено 748,71 рублів (а.с. 14). Факт відрядження позивача підтверджується також відрядним посвідченням № НОМЕР_4 , виданого на основі наказу № 630 від 28.07.1986 року (а.с. 15).

5.5. Згідно з довідкою, виданою Іванківським районним трудовим архівом від 05.12.2013 року № 01-18/564 у документах архівного фонду ВАТ «Іванківське дорожньо-будівельне управління № 39» с. Шпилі Іванківського району Київської області, у книгах «товарно-транспортні накладні за 1986 рік» значаться наступні товарно-транспортні накладні: ОСОБА_2 - автомобіль КАМАЗ 05-04 ЧВА за: 1) 25.08.1986р. № 76120 пункт погрузки Плитовище (правильно Плютовище), пункт розгрузки Іванків; 2) 31.08.1986 №76452 пункт погрузки Іванків, пункт розгрузки А\д Поліське Янів (а.с. 18).

5.6. Факт належності відрядного посвідченням № 167 та архівної довідки від 05.12.2013 року № 01-18/564 встановлено рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області від 06.11.2018 року у справі № 713/1677/18 (провадження №2-о/713/89/18) (а.с. 19).

5.7. 13.11.2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Вижницькому районі Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону № 796-XII, на що листом від 20.12.2013 року № 6200/02 отримав відмову мотивовану тим, що позивачем не подано довідку форми Ф 122 як основний документ, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження (а.с. 12).

5.8. 27.06.2018 року позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону № 796-XII, на що листом від 23.07.2018 року № 19610/02 йому також було відмовлено, у зв`язку із не підтвердженням періоду роботи у зоні відчуження протягом не менше 5 календарних днів (в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року) (а.с. 10).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Предметом цього позову є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, передбаченого статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

6.2. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

6.3. Згідно зі статтею 1 Закону від 05.11.1991 року, № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення», (далі – Закон №1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

6.4. Відповідно до статті 11 Закону №1788-XII умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

6.5. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон №796-XII).

6.6. Згідно статті 9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

6.7. Статтею 10 Закону №796-XII визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

6.8. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед іншого, як учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов`язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, – категорія 2.

6.9. Згідно частин 1, 4 статті 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

6.10. Відповідно до частини 1 статті 55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:

- які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років;

- які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років;

- які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.

6.11. При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону №796-XII призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

6.12. Тобто, з аналізу вказаної норми видно, що учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 10 років, а ті, що працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 5 років

НОМЕР_5 . Крім того, обов`язковою умовою для призначення пільгової пенсії відповідно до статті 55 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є факт роботи в зоні відчуження протягом певного часу.

6.14. Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі – Закон №1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

6.15. Відповідно до пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об`єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (за наявності)) та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

6.16. Системний аналіз вказаної норми дає підстави вважати, що документами, що підтверджують статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».

6.17. Крім того, зазначеною вище нормою законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122. Навпаки такий факт може бути підтверджений іншими первинними документами.

6.18. Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

6.19. Зазначена правова позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду України (ухвала від 04 вересня 2015 року у справі № 690/23/15-а) та Верховного Суду (постанова від 18 вересня 2018 року у справі № 520/9284/17), які суд враховує в цих правовідносинах.

6.20. Відтак, суд вважає, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість днів у зоні відчуження.

6.21. Згідно частини третьої - четвертої статті 65 Закону №796-XII посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

6.22. Закон №796-XII не вимагає від особи інших документів, для реалізації нею права на користування пільгами, встановленими цим Законом. До таких пільг також віднесено пільгу передбачену статтею 55 Закону №796-XII щодо надання пенсій із зменшенням пенсійного віку (зазначене слідує із системного аналізу положень Закону №796-XII, зокрема його статей 55, 68, які зменшення пенсійного віку відносять до пільги).

6.23. Судом встановлено (див. пункт 5.2 рішення), що згідно посвідчення серії НОМЕР_1 072962 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році (категорія 2).

6.24. При цьому, згідно наявного у матеріалах справи листа Департаменту соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації «Про надання інформації» від 16.09.2914 року № 5062 підстав для проведення перевірки правомірності встановлення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС не було. Зокрема у вказаному листі зазначено наступне:

« ОСОБА_1 отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 на підставі довідки АТП 17761 про підвищену оплату праці від 28.12.1992 № 72, в якій вказано, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.08.1986 по 30.08.1986. Вказана довідка відповідає вимогам підпункту в) пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де зазначено перелік документів на підставі яких видаються посвідчення постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Довідка Комунальної установи «Іванківський районний Трудовий архів» від 05.12.2013 за № 01- 18/564, надана Вами до розгляду, свідчить про те, що в зазначеному архіві виявлено дві товарно-транспортні накладні на водія Чернівецького АТП № 17761 ОСОБА_1 із зазначенням пунктів погрузки Плитовище та Іванків і пунктів розгрузки Іванків та а/д Поліське Янів. Населений пункт Іванків не відноситься до зони відчуження. Населений пункт Плитовище (правильно - Плютовище) та Янів є зоною відчуження. Однак, зауважуємо, що товарно-транспортні накладні не входять до переліку документів, передбачених Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 20.01.1997 за № 51, як підстава для встановлення статусів учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Одночасно, надані накладні, не можуть заперечувати факту виконання ОСОБА_1 робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в інші дні під час його відрядження та не суперечать вищевказаної довідці про підвищену оплату праці».

6.25. Суд звертає, увагу, що Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінетом Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 (чинний на момент повторного звернення позивача до органу Пенсійного фонду – 27.06.2018 року), дійсно не передбачає видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі товарно-транспортних накладних.

6.26. За таких обставин, суд вважає, що твердження відповідача про те, що на основі, зокрема, товаро-транспортних накладних, які видані на ім`я позивача, не підтверджено участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року протягом не менше 5 календарних днів, є необґрунтованим.

6.27. Разом з цим, судом встановлено (див. пункти 5.4-5.6 рішення), що позивач був відряджений в м. Іванків, Київської області строком на 30 днів з 01.08.1986 року по 30.08.1986 року і в цей період знаходився на будівництві автодороги Зелений Мис-Чорнобиль, при цьому, йому проведена оплата в п`ятикратному розмірі.

6.28. При цьому, як зазначено вище, пунктом 2 частини 1 статті 14 Закону №796-XII визначено, що до категорії 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відносяться учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

6.29. Аналіз вищевказаної норми дає підстави вважати, що для того, щоб отримати статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2, необхідно, серед іншого, відпрацювати у зоні відчуження визначену кількість календарних днів , а саме - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.

6.30. Судом встановлено, що позивачу видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), при цьому, позивач був відряджений в м. Іванків, Київської області строком на 30 днів саме у визначений пунктом 2 частини 1 статті 14 Закону №796-XII період (з 01.08.1986 року по 30.08.1986 року).

6.31. Таким чином, беручи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що вказаними матеріалами, зокрема посвідченням серії НОМЕР_3 , який згідно чинного законодавства, є єдиним документом, який підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, підтверджено факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не менше 5 календарних днів, а надані позивачем документи є належними докази на підтвердження передбачених законом відомостей на підставі, яких здійснюється таке призначення.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку, відповідно до статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

7.2. Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

7.3. Відповідачем не доведено суду правомірність відмови позивачу у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

7.4. Суд звертає увагу на те, що як зазначалось вище єдиним документом, який підтверджує статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та відповідно надає право користування пільгами, встановленими Законом №796-XII є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», яке додано позивачем до матеріалів справи. При цьому варто зазначити, що Закон №796-XII не передбачає необхідності особою для реалізації своїх пільг надавати будь-які інші документи, окрім посвідчення.

7.5. Видачі цього посвідчення має передувати перевірка на предмет наявності відповідного права у позивача. Доказів того, що наявне у позивача посвідчення є фальшивим не підтверджується матеріалами справи, а неможливість визначення точної кількості днів роботи позивача у зоні відчуження на основі первинних документів у період з 01.08.1986 року по 30.08.1986 року, не може впливати на реалізацію позивачем гарантій встановлених Законом №796-XII.

7.6. У публічно-правових відносинах презюмується правомірність поведінки суб`єкта приватного права, якщо це не буде спростовано в порядку визначеному законом. У даному разі будь-яких порушень вимог чинного законодавства, які б унеможливлювали позивачем реалізувати свої права та гарантії визначені Законом №796-XII – відповідачем не наведено.

7.7. Відтак, суд приходить до висновку, що відмова ОСОБА_1 в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправною.

7.8. Беручи до уваги вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини першої при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

8.2. У цій справі позивач не сплачував судовий збір, оскільки звільнений від нього відповідно до статті 13 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI, а також доказів понесення ним інших судових витрат суду не надав, у зв`язку із чим відсутні підстави для вирішення даного питання.

Керуючись статтями 241 - 246, 250, 263 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії – задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 ) в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ., АДРЕСА_2 ) пенсію зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи на підставі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 27.06.2018 року – дня повторного звернення із заявою про призначення пенсії.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 )

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, вул. Оренбурзька, 7-А, код ЄДРПОУ 40329345)

Суддя О.В. Анісімов