Рішення № 82537361, 20.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
520/635/19
Номер документу
82537361
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

20 червня 2019 р. № 520/635/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження позов ОСОБА_1 до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова у не здійсненні мені перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 1 січня 2018 року по 31 липня 2018 року включно, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 грн. і зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 грн. за період з 1 січня 2018 року по 31 липня 2018 року включно, з урахуванням виплачених сум; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача в місячний строк з дня отримання постанови подати звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що вона перебуває на обліку у відповідача та отримує довічне грошове утримання, яке нараховане згідно Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції, чинній на час його призначення. В подальшому, у зв`язку зі зміною розміру суддівської винагороди судді з 01.01.2018 року відповідно до положень Закону України від 15.05.2018 року №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" позивач звернулась до відповідача із відповідною заявою та довідкою, виданою Апеляційним судом Харківської області, за результатами розгляду якої відповідачем прийнято рішення про відмову у здійсненні перерахунку довічного грошового утримання судді з 01.01.2018 року, проте вказано на обставини здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді з дати набрання вказаним законом сили. На думку позивача, вказані дії відповідача є протиправними та такими, що порушують її права. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 28.01.2019 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.

Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому останнім вказано, що перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці було проведено відповідачем із дотриманням норм діючого законодавства, зокрема, з огляду на обставини того, що з огляду на положення п. 4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2018 №3-1, яким передбачено здійснення перерахунку з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінились розміри складових суддівської винагороди та враховуючи обставини того, що Закон України від 15.05.2018 року №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" набрав чинності 22.07.2018 року, то перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці підлягає здійсненню з 01.08.2018 року. При цьому, представником відповідача вказано на відсутності підстав для здійснення перерахунку довічного грошового утримання судді з більш раннього часу, оскільки вказаний нормативно-правовий акт не передбачає прямої норми для здійснення такого перерахунку. З огляду на вищевикладене, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.

Суд зазначає, що відповідно до положень ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 суддя Апеляційного суду Харківської області з 18.11.2015 року перебуває у відставці.

Як вказано позивачем у позовній заяві, з вказаного часу вона отримує довічне грошове утримання, нараховане згідно ст. 142 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в редакції, чинній на час його призначення.

У зв`язку зі зміною розміру суддівської винагороди судді Апеляційного суду Харківської області, який працює на відповідній посаді з 01.01.2018 р., а саме - її складової - посадового окладу, що підтверджується довідкою Апеляційного суду Харківської області від 01.08.2018 р. № 03-56/72, позивач звернулась до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова з приводу перерахування призначеного їй щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018 р.

Матеріали справи свідчать, що за результатами розгляду заяви позивача від 01.08.2018 року та довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №03-56/72 від 01.08.2018 року прийнято рішення Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №233 від 10.08.2018 року, зі змісту якого вбачається, що згідно листа Пенсійного фонду України від 02.08.2018 року №25413/02-10, враховуючи положення пункту 4 розділу II Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 № 3-1, перерахунок щомісячного довічного утримання суддям у відставці проводиться з 01.08.2018, оскільки Закон №2415 набрав чинності з 22.07.2018.

Суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.142 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Під час судового розгляду справи встановлено, що Законом України від 15.05.2018 року №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", який опубліковано 21.07.2018 року, внесено зміни до Закону України від 06.12.2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема, в абзаці другому пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".

З аналізу вищевказаного слід дійти висновку, що вказана норма поширює свою дію на правовідносини, що виникли з 01 січня 2017 року, тобто до набрання чинності цим нормативно-правовим актом.

При цьому, суд зазначає, що статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" установлено у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року - 1600 гривень.

Також статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" установлено у 2018 році прожитковий мінімум на працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року - 1762,00 гривень.

Отже враховуючи наведене суд зазначає, що з 01.01.2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762,00 грн., а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.

Таким чином, враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач не вірно тлумачить норми Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав".

З аналізу наведених норм законодавства слід дійти висновку, що довічне грошове утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

В рішенні №233 від 10.08.2018 року відповідач на свій розсуд тлумачить норми Закону України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав”, що в подальшому призвело до відмови позивачу у перерахунку його щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018.

З огляду на зміни складових розміру суддівської винагороди, визначених Законом України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” від 15.05.2018 №2415-VІІІ, право позивача на перерахунок його довічного грошового утримання судді у відставці виникло з 01.01.2018, тобто з моменту підвищення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 1762 грн, який є розрахунковою величиною у Законі України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 №1402-VIII для обчислення грошового забезпечення призначених суддів.

Також суд зазначає, що Конституційним судом України у рішеннях вказувалось, що щомісячне довічне грошове утримання судді є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу, а правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячне грошове утримання діючого судді однакова, а самі ці поняття однорідні та взаємопов`язані, ідентичні, відрізняються лише за способом фінансування. Неможливо звуження змісту та об`єму гарантій незалежності суддів, і відповідно, матеріального та соціального забезпечення. Однією з гарантій незалежності суддів є їх належне матеріальне та соціальне забезпечення, зокрема надання суддям за рахунок держави суддівської винагороди, а суддям у відставці - щомісячного довічного грошового утримання або пенсії за вибором. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності суддів (рішення від 24.06.1999 № 6-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002; від 01.12.2004 №19-рп/2004; від 11.10.2005 №8-рп/2005; від 18.06.2007 № 4-рп/2007; від 22.05.2008 №10-рп/2008; 3-рп/2013 від 03.06.2013, від 08.06.2016 № 4-рп/2016; від 27.02.2018 № 1-р/2018).

Отже, щомісячне довічне грошове утримання є не тільки соціальною виплатою (пенсією), але й конституційною гарантією незалежності судді у відставці, є складовою його правового статусу як діючого судді з урахуванням правомірних законних очікувань на майбутнє щодо захищеного соціального статусу при звільненні його з посади (відставки), яке у своєму розмірі має бути максимально наближеним до рівня грошового утримання судді, який перебуває на відповідній посаді.

Суд зазначає, що п. 4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, що затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 січня 2008 року № 3-1, у редакції постанови від 20 березня 2017 року № 5-1, передбачено, що перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Отже, з огляду на обставини того, що посадовий оклад судді, який працює на відповідній посаді змінився з 01.01.2018 року, то перерахунок щомісячного довічного утримання, з врахуванням встановленої Законом України №2415-VIII від 15.05.2018 року дати початку застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат - 1 січня 2017 року, повинен бути здійснений з 01.01.2018 року.

З врахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що відповідачем вчинено протиправні дії, що виразилося у відмові здійснення позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року включно, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 грн., наслідком яких стало прийняте рішення №233 від 10.08.2018 року.

Також суд зазначає, що відповідно до положень ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, оскільки під час судового розгляду справи встановлено, що відповідачем вчинено протиправні дії стосовно відмови позивачу у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді та результатами таких дій стало прийняте відповідачем рішення, то суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування рішення відповідача №233 від 10.08.2018 року.

При цьому, суд зазначає, що на виконання ухвали суду від 21.05.2019 року в частині витребування додаткових доказів Київським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Харкова до суду надано копію розпорядження відділу з призначення пенсії, з якої вбачається, що 22.03.2019 року позивачу проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Зі змісту зазначеного розпорядження вбачається, що позивачу призначено щомісячно за період з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року призначено суму пенсії у розмірі 31398,84 грн., за період з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року 31398,84 грн.

Вказані обставини свідчать про фактичне здійснення відповідачем перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 року по 31.06.2018 року.

З врахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 грн. за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року включно.

Водночас, суд зазначає, що оскільки відповідачем не надано до суду доказів виплати позивачу суми перерахованого щомісячного довічного грошового утримання судді, то у суду наявні підстави для зобов`язання відповідача виплатити ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 грн. за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року включно, з урахуванням виплачених сум.

Стосовно заявленого позивачем клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача в місячний строк з дня отримання постанови подати звіт про виконання рішення суду суд зазначає наступне.

Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на вищевикладену норму діючого законодавства, суд зазначає, що у суду на даний час відсутні підстави вважати, що відповідачем не буде виконане рішення суду у даній справі, а відтак відсутні підстави для задоволення зазначеного клопотання позивача.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 пов.) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасування рішення Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №233 від 10.08.2018 року про відмову у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року включно, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 грн.

Зобов`язати Київське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_1 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 грн., за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року включно, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (61022, м. Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 2 під., 3 пов., код ЄДРПОУ - 41247819).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.