Ухвала суду № 82536686, 20.06.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
440/1589/19
Номер документу
82536686
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у забезпеченні позову

20 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1589/19

Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С. розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

03 травня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лохвицької міської ради, з урахуванням уточненої позовної заяви, про: визнання незаконним та скасування рішення Лохвицької міської ради від 18.04.2019 №25 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради"; визнання протиправною бездіяльності Лохвицької міської ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.02.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки НОМЕР_1 у власність площею 2,0000 га земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради Полтавської області за межами населеного пункту; зобов`язання Лохвицької міської ради погодити затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку НОМЕР_1 площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території адміністративного підпорядкування Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 08 травня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 травня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/1589/19, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 14:00 год. 18 червня 2019 року, клопотання позивача про витребування доказів задоволено, витребувано докази.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №440/1589/19 задоволено. Закрито провадження у справі №440/1589/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Роз`яснено позивачу право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.

Водночас, 18 червня 2019 року до суду надійшла заява про вжиття заходів забезпечення позову шляхом заборони Лохвицькій міській раді Полтавської області та Приватному підприємству "Регіональний інвестиційний центр аукціонів" проводити земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельних ділянок площею 7,4154 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення особистого селянського господарства на території адміністративного підпорядкування Лохвицької міської ради, Лохвицького району, Полтавської області.

В обґрунтування заяви про забезпечення позову зазначено, що відповідно до інформації розміщеної на сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру земельна ділянка, кадастровий номер НОМЕР_3 : НОМЕР_4 , загальною площею 7,4154, в яку було об`єднано декілька земельних ділянок, у тому числі, земельну ділянку на яку претендує позивач, виставлено на земельні торги, що відбудуться 05 липня 2019 року, у зв`язку з чим позивач вважає, що в разі невжиття заходів забезпечення позову буде завдано шкоду законним правам та інтересам позивача. Крім того, невжиття заходів забезпечення позову щодо заборони проводити торги з продажу права оренди на дані земельні ділянки може ускладнити чи взагалі унеможливити виконання рішення суду, ефективний захист і поновлення порушених прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до частини 1 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Частиною 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до частини 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Частиною 2 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Таким чином забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.

Спосіб забезпечення позову має бути безпосередньо пов`язаним з предметом спору, співмірним суті порушеного права та водночас запобігати порушенню прав інших осіб, тобто в основі має бути принцип збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу.

Матеріалами справи підтверджено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 31.12.2015 №4093/0/75-15-СГ гр. ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Васильківської сільської ради Лохвицького району за межами населених пунктів /а.с. 17/.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 27.09.2018 №6575-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Лохвицькій міській об`єднаній територіальній громаді в особі Лохвицькї міської ради у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 967,0434 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Лохвицького району Лохвицької міської ради, згідно акту приймання-передачі /а.с. 133/.

Рішенням Лохвицької міської ради №6 від 25.10.2018 прийнято у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 967,0434 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Лохвицького району Лохвицької міської ради, згідно акта приймання-передачі. Вирішено зареєструвати за територіальною громадою Лохвицької міської ради право комунальної власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 967,0434 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Лохвицького району Лохвицької міської ради, згідно акта приймання-передачі /а.с. 143/.

Рішенням Лохвицької міської ради №25 від 16.04.2019 затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної власності Лохвицької міської ради для ведення особистого селянського господарства: к.н. НОМЕР_5 площею 2,0000 га; к.н. НОМЕР_6 площею 2,0000 га; к.н. НОМЕР_1 площею 2,0000 га; к.н. НОМЕР_7 площею 2,0000 га; в одну земельну ділянку, загальною площею 7,4154 га, кадастровий номер НОМЕР_2 (пункт 1) та вирішено зареєструвати за територіальною громадою Лохвицької міської ради право комунальної власності на вказану земельну ділянку (пункт 2) /а.с. 144/.

Рішенням Лохвицької міської ради №26 від 18.04.2019 "Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів" визначено земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташовані за межами населених пунктів на території Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області (перелік згідно додатку), право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні) /а.с. 145-146/.

До переліку, який є додатком до цього рішення, серед іншого, включено земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 7,4154 га для ведення особистого селянського господарства /а.с. 146/.

24.04.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право комунальної власності за територіальною громадою у особі Лохвицької міської ради (код ЄДРПОУ 21048525) на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2 площею 7,4154 га з цільовим призначенням: для ведення особистого селянського господарства на підставі (підстава виникнення права власності): рішення органу місцевого самоврядування Лохвицької міської ради "Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо поділу та об`єднання земельних ділянок комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лохвицької міської ради" № 25 від 18.04.2019, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності /а.с. 141/.

Порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах визначений статтею 136 Земельного кодексу України.

Зокрема, відповідно до частини 1 статті 136 Земельного кодексу України Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.

Порядок підготовки до проведення та порядок проведення земельних торгів встановлений статтею 137 Земельного кодексу України, відповідно до частини 1 якої організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу.

Згідно частини 3, 6 статті 137 Земельного кодексу України виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів.

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.

Заявником додано до заяви про забезпечення позову роздруківку з сайту Держгеокадастру - оголошення про проведення земельних торгів 05.07.2019 09:30 за номером лоту 35399, земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_2 площею 7,4154 га., у зв`язку з чим заявник просить забезпечити позов шляхом заборони Лохвицькій міській раді Полтавської області та Приватному підприємству "Регіональний інвестиційний центр аукціонів" проводити земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельних ділянок площею 7,4154 га, кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення особистого селянського господарства на території адміністративного підпорядкування Лохвицької міської ради, Лохвицького району Полтавської області.

Разом з тим, рішення Лохвицької міської ради №26 від 18.04.2019 "Про організаційні заходи щодо підготовки документації до земельних торгів", яким визначено земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташовані за межами населених пунктів на території Лохвицької міської ради Лохвицького району Полтавської області (перелік згідно додатку), право оренди на які підлягає продажу на земельних торгах (аукціоні), не оскаржується у даній справі.

Пунктом 5 частини 3 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб`єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов`язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.

Відтак, забезпечення позову у спосіб, про який просить заявник у даній справі не допускається з огляду на пункт 5 частини 3 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки заявник просять встановити заборону організатору земельних торгів та виконавцю земельних торгів вчиняти дії, які випливають з рішення, яким визначено перелік земельних ділянок та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі №440/1589/19.

Також ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року закрито провадження у справі №440/1589/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії та роз`яснено позивачу право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства.

Таким чином, заявником не обґрунтовано того, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, тобто не доведено наявності підстав, передбачених частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, які є обов`язковими для постановлення ухвали про забезпечення позову.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні заяви про забезпечення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 150, 151, 152, 154, 241, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лохвицької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя С.С. Сич