
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001707
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 1.380.2019.001707 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому просила:
- Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю мого чоловіка - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що настала під час проходження ним служби в поліції, в розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому буде прийнято рішення про виплату;
- Зобов`язати Головного управління Національної поліції у Львівській області прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що настала під час проходження ним служби в поліції, в розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому буде прийнято рішення про виплату.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що чоловік позивачки ОСОБА_3 з 09.03.1994 року проходив службу в органах міліції, а після реформування - в органах поліції. Відповідно до копії свідоцтва про смерть, її чоловік ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . На час смерті її чоловік займав посаду молодшого інспектора режимно - секретного сектору управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП у Львівській області та після смерті згідно наказу від 12.01.2018 року № 3 о/с виключений зі списків особового складу. Крім того, на час смерті чоловік позивачки перебував у додатковій відпустці за 2017 рік, зокрема з 05.01.2018 року по 20.01.2018 року.
23.07.2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, до якої долучила всі необхідні документи, передбачені Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року.
У відповідь на скаргу позивача від 24.09.2018 року щодо не проведення виплати відповідач листом від 04.10.2018 року повідомив про необхідність представлення додаткових документів для прийняття рішення, які не передбачені Порядком № 4.
Незважаючи на те, що такі документи позивач долучила, у відповідь на її скаргу від 22.11.2018 року відповідач скерував лист від 11.01.2019 року № С- 340/оп/03/17-2018, згідно якого зазначив, що підготував запит для надання роз`яснень у даній ситуації, після чого комісія повернеться до розгляду поданих мною документів і це при тому, що відповідач сам визнав відсутність підстав для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги протиправною, оскільки за вищевказаних обставин позивач має право на отримання грошової допомоги відповідно до Законом України «Про Національну поліцію» № 580-VIII, та Порядку та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, що згідно з відповіді ГУНП у Львівській області від 10 січня 2019 року №С-340/Оп/03/17-2018 (міститься в матеріалах справи) позивачу було відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що «...п.п.2 п. 1 статті 97 вказує, що мають право на отримання одноразової грошової допомоги родичі у разі смерті поліцейського, що настала підчас проходження ним служби. У даному пункті не визначено обставин смерті поліцейського за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. Як слідує з акту форми Н-5 смерть старшого сержанта поліції ОСОБА_3 настала внаслідок захворювання, у зв`язку з відсутністю травмую чого фактору під час перебування у відпустці...».
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що 12.04.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення сторін.
Судом встановлені наступні обставини:
З 09.03.1994 року ОСОБА_3 проходив службу в органах міліції, а після реформування в Національній поліції України.
Згідно свідоцтва про смерть №487287 від 12.01.2018 року, ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наказом начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області № 3 о/с від 12.01.2018 року «По особовому складу» виключено зі списків особового складу у зв`язку зі смертю: старшого сержанта поліції ОСОБА_3 ( НОМЕР_1 ), молодшого інспектора режимно-секретного сектору управління інформаційно-аналітичної підтримки ГУНП, з 11 січня 2018 року.
Згідно постанови № 19 Медичної (військово-лікарської) комісії ДУ «ТМО МВС України по Львівській області» захворювання, старшого сержанта поліції ОСОБА_3 «Гіпертонічна хвороба II стадія, 3 ст., дилатація лівого передсердя, ризик високий. ІХС. Безбольова ішемія міокарда CH І ст., яке ускладнилось кардіоміопатія по гіпертрофічному типу з вираженим атеросклерозом судин серця, що викликало гостру серцево-судинну недостатність», яке призвело до смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції.
23.07.2018 позивач звернулася до Головного управління Національної поліції у Львівській області із заявою (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності та відповідними документами.
Згідно листа Головного управління Національної поліції у Львівській області від 10.01.2019 року № С-340/Оп/03/17-2018 надано відповідь у якій було відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що п.п.2 п. 1 статті 97 вказує, що мають право на отримання одноразової грошової допомоги родичі у разі смерті поліцейського, що настала підчас проходження ним служби. У даному пункті не визначено обставин смерті поліцейського за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. Як слідує з акту форми Н-5 смерть старшого сержанта поліції ОСОБА_3 настала внаслідок захворювання, у зв`язку з відсутністю травмую чого фактору під час перебування у відпустці.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає, що має право на виплату одноразової грошової допомоги.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
7 листопада 2015 року набрав чинності Закон України № 580-VIII «Про Національну поліцію».
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України «Про Національну поліцію» 580-VIII, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджений, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4).
Згідно із п. 1 Розділу ІІ Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського № 4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського (пункт 3 Розділу ІІІ Порядку №4).
Відповідно до ч. 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію», одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті працівника поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
Згідно з ч. 1 ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на час виплати такої допомоги:
1) загибелі (смерті) поліцейського (пункт 1) - 500 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
2) смерті поліцейського (пункт 2) - 250 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності:
а) I групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
б) II групи - 200 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
в) III групи - 150 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:
а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 5, - у розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 6, - залежно від ступеня втрати працездатності у відповідних відсотках від 70 розмірів прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб.
Відповідно до п. 5 розділу III Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського № 4, для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
За правилами п. 1 розділу IV цього ж Порядку № 4, фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги приймає керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції), у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п`ятнадцятиденний строк шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови (пункт 2 розділу IV Порядку № 4).
Таким чином, як Порядоком та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції № 850, так і Порядком та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського № 4 регламентовано, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності подається за останнім місцем служби, виплата такої допомоги також проводиться за останнім місцем служби.
При цьому, право на отримання одноразової грошової допомоги обумовлено наявністю визначених законодавством підстав, зокрема, захворювання особи повинно бути пов`язане, відповідно до Порядку № 850 - з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а відповідно до Порядку № 4 - з проходженням служби в поліції.
Разом з тим, в законодавстві була наявна прогалина щодо нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, оскільки не було визначено порядок виплати одноразової грошової допомоги особам, які після звільнення з органів внутрішніх справ продовжили службу в Національній поліції та яким інвалідність встановлена внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, але під час служби в органах поліції або після звільнення з цих органів.
Міністерством внутрішніх справ України прийнято наказ від 12 вересня 2016 року № 916 «Про внесення зміни до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», яким пункт 5 розділу I Порядку № 4 доповнено підпунктом 4 стосовно випадків, за яких призначається одноразова грошова допомога. За його змістом встановлення інвалідності поліцейському внаслідок захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час проходження служби в органах внутрішніх справ, є також обставиною, за якої поліцейському призначається одноразова грошова допомога.
Крім того, задля усунення прогалини в законодавстві 08 червня 2017 року було прийнято Закон України № 2097 «Про внесення змін до статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» щодо виплати одноразової грошової допомоги поліцейському», яким право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності розповсюдили також на поліцейських, у яких втрата працездатності настала внаслідок захворювання або поранення, отриманого внаслідок виконання завдань міліції або під час проходження служби в органах внутрішніх справ. Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону, який набрав чинності 12 липня 2017 року, установлено, що право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності мають поліцейські з числа осіб, зазначених у пунктах 3-6 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», які визнані інвалідами або отримали поранення до набрання чинності цим Законом.
Поліцейський, який проходить службу в поліції, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про національну поліцію», виплата якої здійснюється відповідним підрозділом Національної поліції за останнім місцем служби поліцейського на підставі Порядку №4.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 виключено зі списків особового складу у зв`язку зі смертю наказом начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області № 3 о/с від 12.01.2018 року «По особовому складу», а тому на нього, як на поліцейського, поширюються норми Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII, а порядок та умови призначення одноразової грошової допомоги урегульовано Порядком № 4. Отже належним органом, до якого позивач мав звернутися з заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги, є Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Таким чином судом враховуються обґрунтування позовних вимог, оскільки захворювання старшого сержанта поліції ОСОБА_3 , яке призвело до смерті (11.01.2018 року) пов`язане з проходженням служби в поліції в період коли діяв Закон України «Про національну поліцію» № 580-VIII, а тому позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги в порядку та розмірі, передбаченому статтями 97, 99 Закону України «Про національну поліцію» № 580-VIII та Порядком та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського № 4.
При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує аналогічну правову позицію Верховного Суду щодо спірних правовідносин, викладену у постанові від 16.04.2019 року у справі № 333/6465/16-а(2-а/333/18/17).
З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача.
Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Ген. Григоренка, 3) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю мого чоловіка - ОСОБА_3 , що настала під час проходження ним служби в поліції, в розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому буде прийнято рішення про виплату.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що настала під час проходження ним служби в поліції, в розмірі 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому буде прийнято рішення про виплату
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Національної поліції у Львівській області (м. Львів, пл. Ген. Григоренка, 3, ЄДРПОУ 40108833) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 768,40 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 20.06.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.