
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001979
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника позивача Нестерович Б.В.,
представника відповідача Таней Ю.І.,
розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» про стягнення коштів з рахунків у банках, що обслуговують такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для погашення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» про стягнення коштів у сумі 1066911,93 грн. з рахунків у банках, що обслуговують такого платника та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для погашення податкового боргу.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 22.04.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.
30.05.2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначення справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач має податкову заборгованість, яка виникла внаслідок несплати податкових узгоджених зобов`язань по податку на додану вартість, по податку на прибуток, податку на нерухоме майно, орендній платі за землю, платі за надра. Тож, оскільки вжиті позивачем заходи не призвели до погашення відповідачем податкового боргу, тому контролюючий орган звернувся із означеним позовом до суду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві, просила суд позов задоволити.
Відповідач позовні вимоги визнає.
Розглянувши та дослідивши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» зареєстроване як юридична особа, що стверджується відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно інтегрованої картки платника податків та довідки ГУ ДФС у Львівській області від 22.02.2019 року № 2178/9/55.17-14, за відповідачем рахується заборгованість у загальному розмірі 1066911,93 грн. (а.с.10).
Відповідно до довідки позивача від 22.02.2019 року № 2175/9/55.17-14 у відповідача наявні відкриті рахунки в установах банків (а.с.11).
Судом з`ясовано, що заборгованість відповідача включає заборгованість по податку на прибуток (167,86 грн.), по податку на додану вартість (142 535,67 грн.), по податку на нерухоме майно (152 007,17 грн.), по орендній платі за землю (735 562,24 грн.), платі за надра (36 638,99 грн.).
Заборгованість відповідача по податку на прибуток у розмірі 167,86 грн. виникла згідно податкового повідомлення-рішення від 26.03.2018 року № 0077001295, на суму 170 грн. (несплачений залишок складає 167,86 грн.).
Заборгованість по платі за надра становлять нараховані контролюючим органом суми коштів відповідно до винесеного податкового повідомлення-рішення від 17.07.2017 року № 0005584010 та залишку самостійно задекларованих сум, зазначених у податкових деклараціях: від 15.08.2017 року за ІІ квартал 2017 року у умі 13273 грн., від 08.11.2017 року за ІІІ квартал 2017 року у сумі 7596 грн., від 25.10.2018 року за ІІІ квартал 2018 року у сумі 6250 грн.
Заборгованість відповідача по податку на додану вартість у розмірі 142 535,67 грн. виникла згідно:
податкового повідомлення-рішення від 30.08.2016 року № 0004071200 на суму 3759,54 грн.;
податкового повідомлення-рішення від 30.08.2016року № 0004081200 на суму 1674,28 грн.;
податкового повідомлення-рішення від 27.10.2016 року № 0009361200 на суму 1293,72 грн.;
податкового повідомлення-рішення від 27.10.2016 року № 0009371200 на суму 554,92 грн.;
податкового повідомлення-рішення від 27.10.2016 року № 0009371200 на суму 1416,67 грн.
Крім того, заборгованість відповідача становить залишок несплачених самостійно задекларованих сум, зазначених у поданих податкових деклараціях та уточнюючих розрахунках: від 22.08.2016 р. за липень 2016 рік у сумі 18911,00 грн. (залишок - 17900,77 грн.); від 20.09.2016 р. за серпень 2016 рік у сумі 8584,00 грн.; від 16.01.2017 р. за грудень 2016 рік у сумі 405,00 грн.; від 16.02.2017 р. за січень 2017 рік у сумі 866,00 грн.; від 16.03.2017 р. за лютий 2017 рік у сумі 359,00 грн.; від 18.04.2017 р. за березень 2017 рік у сумі 1600,00 грн.; від 17.08.2017 р. за липень 2017 рік у сумі 5746,00 грн.; від 12.10.2017 р. за серпень 2017 рік у сумі 2158,00 грн.; від 17.11.2017 р. за жовтень 2017 ріку сумі 46053,00 грн.; від 19.12.2017 р. за листопад 2017 рік у сумі 31821,00 грн.; від 18.01.2018 р. за грудень 2017 рік у сумі 877,00 грн.; від 08.08.2018 р. за червень 2018 рік у сумі 4849,00 грн. (уточнююча); від 18.09.2018 р. за серпень 2018 рік у сумі 1 1307,00 грн.
Залишок несплаченої пені становить 1310,77 грн.
Заборгованість по податку на нерухоме майно становить залишок несплачених самостійно задекларованих сум, зазначених у поданих податкових деклараціях: від 12.02.2016 р. за 2016 рік у сумі 12 143,17 грн. та від 07.02.2017 р. за 2017 рік у сумі 139 864,00 грн.
Заборгованість по орендній платі за землю становить нараховані контролюючим органом суми коштів, а саме, ГУ ДФС у Львівській області винесені податкові повідомлення-рішення: № 0188961293 від 26.07.2018 р. у сумі 15620,01 грн.; № 0026035512 від 12.12.2018 р. у сумі 16839,83 грн.
Крім вказаного, заборгованість відповідача становить залишок несплачених самостійно задекларованих сум, зазначених у поданих податкових деклараціях: від 20.10.2017 р. за 2017 р. у сумі 321 344,87 грн. (несплачений залишок з якої складає 149 751,29 грн.), від 11.02.2019 р. за 2018 р. у сумі 505 077,99 грн. від 11.02.2019 р. за 2018 р. (уточнююча) у сумі 41 092,35 грн. (несплачений залишок складає 32 645,79 грн.). Залишок несплаченої пені становить 15 627,33 грн.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення надсилались контролюючим органом на адресу відповідача в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувались.
Отже, суми грошових зобов`язань визначені податковими повідомленнями-рішеннями набули статусу узгоджених.
Згідно з частиною 1 статті 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.
Відповідно до статті 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов`язані сплачувати належні суми податків у встановлені законом терміни.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статтею 20 Податкового кодексу України передбачене право контролюючого органу звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 36.1, пунктом 36.2 статті 36 Податкового кодексу України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В силу пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України, сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
У разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, та надсилає (вручає) податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум платнику податку, такий платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму податкового зобов`язання у строки, визначені в цьому Кодексі та в статті 297 Митного кодексу України, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування( п.57.1 статті 57 податкового кодексу України)
Згідно п.57.3 ст.53 Податкового Кодексу у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до п.102.4. ст.102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Таким чином, оскільки відповідачем не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов`язання, тому в силу п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України ця сума набула статусу податкового боргу.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
При цьому, відповідно до п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Матеріали справи свідчать, що контролюючим органом було винесено та надіслано відповідачу податкову вимогу від 19.02.2014 року № 39-13, яка була вручена платнику.
Доказів оскарження чи скасування податкової вимоги відповідач суду не надав.
Зважаючи на положення пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, нові податкові вимоги платнику податків не надсилалися.
Разом з тим, суд вказує, що відповідно до пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Інтегровані картки платників ведуться відповідно Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07 квітня 2016 року №422.
Згідно із пунктом 1 розділу II Порядку, облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.
Податкові зобов`язання відповідача, що є предметом розгляду в означеній справі, на час розгляду справи не сплачені.
Отже, сума податкового боргу підприємства складає 1 066911,93 грн., що підтверджено розрахунком новоствореного податкового боргу.
Згідно з п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2, 95.3 статті 95 ПК України).
Як визначено частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Станом на день розгляду справи у суді, відповідач доказів сплати податкового боргу до суду не надав.
Отже, на підставі викладеного суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Яворівське заводоуправління будівельних матеріалів» (81050, смт. Шкло, вул. Промислова,2, код ЄДРПОУ 00291204) у банках, обслуговуючих такого платника податків та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на користь бюджету кошти у сумі 1 066 911 (один мільйон шістдесят шість тисяч дев`ятсот одинадцять) грн. 93 коп. для погашення податкового боргу.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення складений та підписаний 21 червня 2019 року.