
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
19 червня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1094/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді - Кисельової Є.О.,
судді – Борзаниці С.В.,
судді – Секірської А.Г.,
за участю:
секретаря судового засідання – Шопіної А.М.,
заявника - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами по справі №812/1094/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
17 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся із позовом до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просив:
-визнати дії відповідача протиправними щодо відмови у призначенні позивачу пенсії на рівні з військовослужбовцями строкової служби, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п.9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та ст.3 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
-зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу пенсію на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2017 року №851, та п.-г ст.3 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, п.9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено повністю.
Суд мотивував своє рішення тим, що правило призначення пенсії у розмірі 5 мінімальних заробітних плат як мінімальна соціальна гарантія, передбачена ст. 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у первісній редакції, запроваджено законодавцем саме для військовослужбовців дійсної строкової служби за призовом. Тому суд не знайшов підстав для поширення на інші категорії військовослужбовців вказаного правила, що було запроваджено для військовослужбовців строкової служби, а враховуючи, що позивач на час участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС дійсну строкову службу не проходив, підстави для задоволення позову були відсутні. Крім того, суд зазначив, що позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії, а лист відповідача щодо звернення позивача має роз`яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі № 812/1094/18 залишено без задоволення, а рішення Луганського окружного адміністративного суду в цій справі - без змін.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі № 812/1094/18 набрало законної сили 25.09.2018.
20 травня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 в адміністративній справі № 812/1094/18, в якій заявник просить суд скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі № 812/1094/18 та прийняти нове рішення, яким задовольнити у повному обсязі позовні вимоги.
В обґрунтування своєї заяви ОСОБА_1 зазначив, що вважає рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі № 812/1094/18 таким, що підлягає перегляду за виключними обставинами на підставі пункту першого частини п`ятої статті 361 КАС України. Зазначає, що у рішенні від 25.04.2019 № 1-р (ІІ) 2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-ХІІ зі змінами, за яким визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, та внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
При цьому, за твердженнями заявника, такі висновки КСУ є визначальними, а викладені обставини є виключними, мають істотне значення для правильного розгляду справи, для перегляду рішення суду та задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 24.05.2019 відкрито провадження за заявою ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі № 812/1094/18, та призначено заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (том 2 арк. спр. 32).
Ухвалою суду від 12.06.2019 витребувано докази у справі, у зв`язку з чим оголошено перерву у справі до 19.06.2019 (том 2 арк. спр. 58-59).
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримав заяву про перегляд за виключними обставинами рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2019 у справі № 812/1094/18 та додатково зазначив, що у разі перерахунку відповідачем пенсії відповідно до рішення Конституційного суду України від 25.04.2019, розмір його пенсії станом на квітень 2019 року буде значно меншим, ніж у разі здійснення перерахунку з жовтня 2017 року, що пов`язано з різними показниками середньої заробітної плати, які застосовуються при розрахунку пенсій у 2017 та у 2019 роках, що значно порушує його права на отримання належного розміру пенсії.
Представник відповідача – УПФУ в Попаснянському районі Луганської області в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином. 04.06.2019 до відділу діловодства та обліку звернень громадян суду (канцелярію) за вх. № 30190/2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позиція управління та правові аспекти відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії з 01.10.2017, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» залишились незмінними, у зв`язку з наведеним просять у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (том 2 арк. спр. 48).
Заслухавши пояснення заявника, дослідивши та оцінивши письмові докази наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми законодавства України, а також надавши оцінку обставинам, зазначеним заявником у поданій заяві про перегляд за виключними обставинами рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 року у справі 812/1094/18, суд дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 , перебуває на обліку в УПФУ в Попаснянському районі Луганської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (том 1 арк. спр. 10, 11, 34-39, 82 на звороті, 83,86).
Позивач є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом другої групи по захворюванню, пов`язаному з виконанням обов`язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС, що підтверджується відповідними посвідченнями та довідками МСЕК (том 1 арк.спр. 12-14,18,19).
Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства Оборони України від 14 липня 2003 року № 5157 та довідкою військової частини № 34003 від 05 вересня 1987 року № 1006/23 підтверджено, що позивача у період з 07.07.1987 (наказ № 422) по 05.09.1987 (наказ № 482) було покликано на учбові збори та у вказаний період позивач виконував обов`язки в військовій частині № 34003 (том 1 арк. спр.15, 20).
26 березня 2018 року позивачем було надано до відповідача заяву із проханням провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, згідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п. 9-1 Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п.п. 2-3 Постанови КМУ від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, з урахуванням проведених виплат (том 1 арк.спр. 21).
Листом від 04.04.2018 за вихідним номером №19/Т-14 відповідачем на заяву позивача від 26.03.2018 була надана відповідь, якою позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з підстав того, що останній є військовозобов`язаним, а не військовослужбовцем дійсної строкової служби (том 1 арк. спр. 22-24).
В ході розгляду заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у даній справі ухвалою суду від 12.06.2019 зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області надати суду заяву ОСОБА_1 від 26.03.2018 № 19/Т-14 разом із додатками, долученими до даної заяви (том 2 арк. спр. 58-59).
На виконання вимог вказаної ухвали суду відповідачем надано заяву ОСОБА_1 від 26.03.2018 № 19-Т-14 разом із додатками (том 2 арк. спр. 62-67). Оглядом зазначених документів встановлено, що додатком до заяви від 26.03.2018 № 19/Т-14, ОСОБА_2 В.Л. надано заяву про призначення/ перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», заповненої відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (том 2 арк. спр. 65).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 року у справі № 812/1094/18, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2018, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено. Свої рішення суди першої та апеляційної інстанцій мотивували тим, що у період з 07.07.1987 по 05.09.1987 позивач приймав участь у ліквідації наслідків ЧАЕС, однак строкову військову службу не проходив, а отже не має права на перерахунок пенсії по інвалідності, відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 23.011.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того, судом першої інстанції встановлено, що позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії, а лист відповідача щодо звернення позивача має роз`яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків.
Суд, ухвалюючи рішення, зазначив, що частину третю статті 59 Закону № 796-XII необхідно застосовувати з урахуванням контекстного зв`язку з іншими її положеннями та положеннями статті 10 Закону № 796-XII.
Так, статтею 10 Закону № 796-XII встановлено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до примітки статті 10 Закону № 796-XII тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Стаття 59 цього Закону має назву “Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи”, отже її положеннями врегульовано порядок призначення пенсій особам, які брали участь у ліквідації наслідків ЧАЕС саме під час проходження військової служби.
Таким чином, приписи статті 59 Закону № 796-XII не врегульовують питання пенсійного забезпечення всіх осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок чого стали інвалідами, а визначає право на пенсію певної категорії військовослужбовців, які проходили дійсну строкову службу, приймаючи участь у ліквідації наслідків ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, і стали інвалідами.
Пункт 9-1 Порядку № 1210 повністю повторює зміст частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, зі встановленням механізму обчислення пенсії за відповідною формулою.
Отже, пунктом 9-1 Порядку № 1210 встановлено механізм обчислення пенсії особам, які мають право на таке обчислення на підставі статті 59 Закону № 796-XII, тобто особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи саме під час проходження дійсної строкової служби.
Під час прийняття рішення судом також враховано позицію Верховного Суду, висловлену в ухвалі від 13.06.2018 по справі № 812/1094/18 щодо відмови у відкритті провадження у зразковій адміністративній справі. Так, Верховний Суд зазначає:
“Частина третя статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:
1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або
2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або
3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не допускається):
1) особа має статус особи з інвалідністю;
2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;
3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби”.
Тобто, доводи позивача, що він має право на обчислення пенсії за статтею 59 Закону № 796-XII з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, на підставі пункту 9-1 Порядку № 1210, є безпідставними.
Таким чином, враховуючи, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Щодо доводів відповідача про те, що позивач звернувся до управління із заявою невстановленого зразка для перерахунку пенсії, судом зазначено, що такі твердження є формалізмом, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а по-друге, з огляду на відповідь управління, неналежна форма заяви не була підставою для відмови. Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного суду, викладеною в постанові від 30.05.2018 по справі № 537/3480/17.
Ухвалюючи рішення, яке переглядається, судом встановлено, що відповідно до матеріалів справи позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 07.07.1987 по 05.09.1987. Разом з тим, строкову військову службу в зазначений період не проходив, тобто, на час участі позивача у ліквідації наслідків Чорнобильській АЕС, останній дійсну строкову службу не проходив. Саме тому суд дійшов висновку, що підстави для перерахунку пенсії із застосуванням частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на час звернення позивача були відсутні. З огляду на це, за висновком суду, відповідач правомірно відмовив заявнику у листі від 04.04.2018 року № 19/Т-14 щодо проведення перерахунку пенсії.
Таким чином, у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 року суд надав правильну оцінку усім обставинам справи, оскільки умовою призначення пенсії за частиною 3 статті 59 Закону № 796-XII у редакції закону, чинній на час спірних правовідносин, було проходження особами дійсної строкової військової служби у відповідний період.
Водночас, 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019), яким вирішено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 року № 2136-VIII, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, положення частини 3 статті 59 Закону № 796-XII щодо визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчислені пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 25.04.2019 поширюються на всі категорії військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Відтак, право на перерахунок пенсії згідно вказаної норми у ОСОБА_1 виникло саме з 25 квітня 2019 року.
Як зазначено у частині 1 статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за виключними обставинами.
Підставою для перегляду судового рішення за виключними обставинами згідно пунктом 1 частини 5 статті 361 КАС України є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Таким чином, прийняття Конституційним Судом України 25.04.2019 року рішення у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019 щодо неконституційності словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та які були застосовані судом при попередньому розгляді справи та прийнятті рішення від 09.07.2018 року про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , є підставою для скасування судового рішення за виключними обставинами.
Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 368 КАС України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що ОСОБА_1 отримує пенсію з 2014 року по інвалідності на підставі статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у розмірі, встановленому постановою Кабінетом Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказаний факт ані заявником, ані УПФУ в Попаснянському районі Луганської області не заперечувався.
Конструкція правової норми частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ передбачає можливість обчислення пенсій по інвалідності військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, або відповідно до цього Закону, або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Тобто, в межах спірних правовідносин йдеться про зміну порядку обчислення розміру раніше призначеної пенсії по інвалідності, тобто вид пенсії не змінюється, і позивач звернувся до відповідача з заявою, яка містить всі необхідні дані для здійснення такого перерахунку пенсії, як просив позивач. В даному випадку не має суттєвого значення звернення позивача із заявою встановленого зразка, а має бути наявним факт волевиявлення особи щодо звернення із заявою про перерахунок розміру пенсії.
Приймаючи до уваги викладене вище, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про перегляд рішення за виключними обставинами підлягає задоволенню, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.06.2018 року у справі № 812/1094/18 скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог. Зокрема, задоволенню підлягає вимога про зобов`язання управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2017 № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 25 квітня 2019 року.
Вирішуючи позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними щодо відмови у призначенні позивачу пенсії на рівні з військовослужбовцями строкової служби, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, п.9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та ст.3 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що на час звернення ОСОБА_1 до УПФУ в Попаснянському районі Луганської області із відповідною заявою від 26.03.2018, відповідачем правомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, оскільки діяла норма частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка не передбачала перерахунку та виплати оспорюваної пенсії категорії осіб, до якої належав позивач, у зв`язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 у цій частині, адже відсутні підстави для ретроспективного застосування рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019.
Щодо посилань заявника на те, що у разі перерахунку відповідачем розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до рішення Конституційного суду України від 25.04.2019, розмір його пенсії станом на квітень 2019 року буде значно меншим, ніж у разі здійснення перерахунку з жовтня 2017 року, що пов`язано з різними показниками середньої заробітної плати, які застосовуються при розрахунку пенсій у 2017 та у 2019 роках, що значно порушує його права на отримання належного розміру пенсії, суд зазначає, що під час розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії у судах першої та апеляційної інстанціях вказані вище доводи позивачем не викладались, судами не встановлювалися обставини у справі з огляду на такі доводи, не надавалася оцінка таким доводам та не приймалося відповідного рішення за наслідками розгляду справи.
Таким чином, судом при розгляді заяви ОСОБА_1 встановлено, що дійсно при вирішенні спірних правовідносин у рішенні від 09.07.2018 були застосовані положення частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 визнані неконституційними. Тобто, судом встановлені підстави, передбачені пунктом першим части п`ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, які свідчать про наявність виключних обставин для перегляду рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 у даній справі. З урахуванням висновків, наведених при розгляді даної заяви, суд дійшов висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 в частині скасування рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 та часткове задоволення позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити з 25.04.2019 перерахунок призначеної заявнику пенсії у відповідності до висновків, викладених у рішенні Конституційного Суду України від 25.04.2019.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судовий збір розподілу не підлягає.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 90, 139, 241, 242, 245, 246, 255, 361, 368, 369 КАС України,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами по справі №812/1094/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.07.2018 по справі №812/1094/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2017 № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 25 квітня 2019 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення виготовлено 21 червня 2019 року.
Головуючий суддя Є.О. КисельоваСуддя Суддя С.В. Борзаниця А.Г. Секірська