
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
04 червня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1022/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського кооперативу “Колос” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання зареєструвати податкові накладні,-
ВСТАНОВИВ:
12 березня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Сільськогосподарського кооперативу “Колос” до Головного управління ДФС в Луганській області, Державної фіскальної служби України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Луганській області: № 1096374/30796873 від 06.03.2019, № 1096375/30796873 від 06.03.2019, №1096376/30796873 від 06.03.2019, № 1096377/30796873 від 06.03.2019, №1096378/30796873 від 06.03.2019, №1096379/30796873 від 06.03.2019, №1096380/30796873 від 06.03.2019.
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №1 від 06.02.2019, №2 від 07.02.2019, №3 від 12.02.2019, №4 від 13.02.2019, №5 від 13.02.2019, №6 від 14.02.2019, №7 від 18.02.2019 складені Сільськогосподарським кооперативом "Колос" і вважати їх прийнятими та зареєстрованими датою направлення - 27.02.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України, Сільськогосподарський кооператив “Колос”, через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв`язку 27.02.2019 складено і направлено ДФС на реєстрацію сім податкових накладних: №1 від 06.02.2019, №2 від 07.02.2019, №3 від 12.02.2019, №4 від 13.02.2019, №5 від 13.02.2019, №6 від 14.02.2019, №7 від 18.02.2019.
Згідно отриманих квитанцій, які надійшли у відповідь, податкові накладні прийняті, але реєстрацію зупинено, зокрема вказано, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або к.
Позивач посилається на невизначеність конкретного критерію ризиковості платника податків у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, оскільки як пп.1.6 п. 1 так і пп.2.1 п.2 "Критеріїв ризиковості платника податку" містять в собі декілька критеріїв.
Відповідно до п. 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21,02.2018 № 117, позивач направив в електронному вигляді до ДФСУ повідомлення від 28.02.2019 № 4 з наданням пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. До повідомлення додавалися документи, що підтверджують отримання попередньої оплати (авансу), а саме: договір поставки соняшника з ТОВ «Агростандарт-1», рахунок на оплату, виписка по рахунку.
Однак, за результатами розгляду направленого повідомлення Головним управлінням ДФС у Луганській області прийняті оскаржені рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку із ненаданням платником копій документів - первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Позивач зазначає, що відповідачем не враховані ті обставини, що податкові накладні виписані платником податків за першою подією - отримання передплати (авансу) від контрагента позивача за поставку соняшника за відповідним договором. Отже, жодних інших документів на підтвердження господарської операції з отримання позивачем передоплати в нього і бути не може, оскільки сам факт поставки соняшника на момент реєстрації податкової накладної ще не відбувся.
Позивач вважає, оскаржені рішення протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а належним способом захисту свого порушеного права на реєстрацію вказаних податкових накладних - зобов`язання ДФС здійснити дії щодо їх реєстрації.
У відповіді на відзив позивач вважає безпідставним посилання ГУ ДФС на рішення комісії від 26.06.2018 щодо відповідності СК «Колос» (код ЄДРПОУ 30796873) п.п.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податків, оскільки про це рішення прямо не зазначено в квитанціях про зупинення реєстрації. Також посилається на ті обставини, що податкова інформація стосовно позивача, зібрана відповідачем, є помилковою, припущенням і не стосується спірних правовідносин (арк. спр. 99-100).
Ухвалою суду від 15.03.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 11.04.2019 (арк. спр. 1-2).
Ухвалою суду від 11.04.2019 відкладено підготовче засідання до 13.05.2019 (арк. спр. 94).
Ухвалою суду від 13.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті на 04.06.2019 (арк. спр. 110).
Від Головного управління ДФС у Луганській області 08.04.2019 через відділ діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) суду надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідач позовних вимог не визнає з таких підстав (арк. спр.48-52).
Зупинення реєстрації податкових накладних позивача відбулося за двома критеріями ризиків, перелік яких визначено листом ДФС України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 «Про критерії ризиковості платника податку» та листом ДФС України від 05.11.2018 № 4065/99-99-07-04-18.
Так, 26.06.2018 комісією Головного управління ДФС у Луганській області було прийнято рішення щодо відповідності СК «Колос» критеріям ризиковості платника податків на підставі п.1.6 Критеріїв - платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітній період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України, про що зазначено в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних.
Крім того, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних СК «Колос» був критерій ризиковості здійснення операцій, а саме: п.п. 2.1 п. 2 Критеріїв - обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (ий) подано на реєстрацію в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку.
Зазначене відповідач підтверджує узагальненою податковою інформацією №48/12-32-12-01-46/30796873 від 14.09.2018 та №9/12-32-12-01-39/30796873 від 08.02.2019. За висновками податкового органу викладені там обставини свідчать про те, що позивач не має можливості виробляти власну сільгосп продукцію, обсяги придбання ним соняшнику у контрагентів протягом 2018 року значно менші, ніж обсяги його продажу, він не подає податкову звітність, штучно формує податковий кредит за рахунок реєстрації податкових накладних.
Крім того відповідач зазначив, що при зупиненні реєстрації податкової накладної на підставі будь-якого з Критеріїв ризиковості платника податків, наданню з Повідомленням підлягає один й той самий перелік документів, визначений пунктом 14 Порядку № 117.
Таким чином, відповідач вважає, що посилання позивача на невизначеність конкретного критерію ризиковості платника податків у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної є необгрутованим, таких критерії було два, і обидва вони вказані в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, а перелік документів, які треба було подати, є нормативно визначеним.
28.02.2019 позивачем через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надано Повідомлення № 4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
06.03.2019 комісією ГУ ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації прийняті оскаржені рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, складених СК «Колос». Підставою відмови стало недотримання платником податків вимог Порядку № 117, а саме: ненадання платником податків копій документів, що підтверджують придбання товару - соняшника СК «Колос»: договору на придбання соняшника, первинних документів щодо його придбання, його зберігання і транспортування, розвантаження, складські документи, акти приймання - передачі товарів, накладні, розрахункові документи, статистичної звітності про врожай та наявність посівних площ.
За таких обставин, відповідач вважає, що ним обгрунтовано визначені в квитанціях критерії ризиків як підстави для зупинення реєстрації податкових накладних. Оскільки позивачем надані не в повному обсязі документи та пояснення за вказаними критеріями, підстав для реєстрації податкових накладних у відповідача не було, тому комісією податкового органу правомірно прийнято рішення про відмову в реєстрації таких податкових накладних.
Відповідач - Державна фіскальна служба України 08.04.2019 через відділ діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) суду надав відзив на позов (арк.спр.89-91), в якому, зокрема, зазначено, що дії ДФС України є похідними від скасування чи визнання правомірними рішень комісії ГУ ДФС у Луганській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
При цьому, згідно з пунктом 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою КМУ від 21.02.2018 № 117, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Відтак, порядок реєстрації зупиненої податкової накладної та дата, якою вона підлягає реєстрації, визначені законодавчо, та на час розгляду справи у суді відсутні підстави вважати, що цей порядок буде порушений Державною фіскальною службою України. Тому, в задоволенні позовних вимог до ДФС просили відмовити за необгрунтованістю.
Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін в письмовому провадженні відповідно до вимог статті 205 КАС України.
При вирішенні даного спору по суті суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Порядок адміністрування податку на додану вартість унормований розділом V Податкового кодексу України.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що Реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ України від 21.02.2018 року № 117 затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пунктів 5-9 Порядку № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну, відповідає критеріям з ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна відповідає критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація такої податкової накладної зупиняється.
Пунктами 12-13 Порядку № 117 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній, реєстрація якої зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі.
Таким чином, підпункт 3) пункту 13 Порядку № 117 дозволяє одночасне застосування критерію ризиковості платника податку з критерієм ризиковості здійснення операцій як підстави для зупинення реєстрації податкової накладної.
Пункт 14 Порядку № 117 містить Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, що включає в себе:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до вимог пункту 15 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Згідно з пунктами 16-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Зазначає, що наведений перелік документів є вичерпним та винятків не має. Право платника на надання пояснень та підтверджуючих документів полягає у наданні повного переліку документів, передбачених п.14 Порядку, наявність яких дає змогу Комісії ідентифікувати товарну операцію та слугують підставою для прийняття позитивного рішення, або в умисному ненаданні документів або неповного переліку їх, що слугує Підставою для відмові у реєстрації ПН/РК.
ДФС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв`язку ДФС, якими можуть подаватися письмові пояснення та копії документів.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної в Реєстрі.
Отже спірними питаннями для сторін в цій справі є:
- обрунтованість визначення критеріїв ризиковості податковим органом як підстави для зупинення реєстрації податкових накладних;
- законність та обгрунтованість вимоги податкового органу щодо надання пояснень та переліку документів на підтвердження відсутності ризиків в реєстрації таких податкових накладних;
- достатність поданих позивачем пояснень та документів на підтвердження відсутності ризиків в реєстрації цих податкових накладних;
- законність та обгрунтованість рішень позивача про відмову в реєстрації податкових накладних, прийнятих за наявності поданих позивачем документів та пояснень;
- наявність підстав для зобов`язання податкового органу здійснити реєстрацію спірних податкових накладних.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 КАС України, суд встановив такі обставини справи.
Сільськогосподарський кооператив “Колос” взято на податковий облік в органах державної податкової служби 14.04.2000, перебуває на обліку в Старобільській ОДПІ Марківське відділення (арк. спр.8-10).
Сільськогосподарський кооператив "Колос" через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" засобами телекомунікаційного зв`язку складено і направлено ДФС на реєстрацію наступні податкові накладні щодо господарських операцій з ТОВ «Агростандарт-1» щодо поставки соняшника:
- № 1 від 06.02.2019 на загальну суму – 2 001 960,00 грн, в тому числі ПДВ- 333660,00 грн, обсяги поставки без ПДВ – 1 668 300,00 грн;
- № 2 від 07.02.2019 на загальну суму – 799 200,00 грн, в тому числі ПДВ- 133200,00 грн, обсяги поставки без ПДВ – 666 000,00 грн;
- № 3 від 12.02.2019 на загальну суму – 2 003 400,00 грн, в тому числі ПДВ- 333900,00 грн, обсяги поставки без ПДВ – 1 669 500,00 грн;
- № 4 від 13.02.2019 на загальну суму – 1 500 000,00 грн, в тому числі ПДВ- 250000,00 грн, обсяги поставки без ПДВ – 1 250 000,00 грн;
- № 5 від 13.02.2019 на загальну суму – 1 500 000,00 грн, в тому числі ПДВ- 250000,00 грн, обсяги поставки без ПДВ – 1 250 000,00 грн;
- № 6 від 14.02.2019 на загальну суму – 1 500 000,00 грн, в тому числі ПДВ- 250000,00 грн, обсяги поставки без ПДВ – 1 250 000,00 грн;
- № 7 від 18.02.2019 на загальну суму – 1 500 000,00 грн, в тому числі ПДВ- 250000,00 грн, обсяги поставки без ПДВ – 1 250 000,00 грн -
з датою направлення – 27.02.2019 (арк. спр. 15-21).
Згідно з отриманими квитанціями, які надійшли у відповідь, податкові накладні прийняті, але реєстрацію зупинено та зазначено підстави зупинення, а саме: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена; обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку; ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або к (арк.спр. 15-21 зв.бік).
Таким чином, квитанції про зупинення реєстрації зазначених податкових накладних містять визначення двох критеріїв ризиковості, однак, не містять переліку документів, які крім пояснень, пропонується платнику подати для реєстрації цих податкових накладних.
Надаючи оцінку обрунтованості визначення критеріїв ризиковості податковим органом як підстави для зупинення реєстрації податкових накладних, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Згідно з вимогами пункту 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.
Листом ДФС України від 21.03.2018 N 959/99-99-07-18 «Про критерії ризиковості платника податку» затверджений перелік критеріїв, які впливають на ризиковість платників податків.
Листом ДФС України від 05.11.2018 N 4065/99-99-07-04-18 доповнено перелік критеріїв, які впливають на ризиковість платників податків.
Пункт 1.6 Критеріїв передбачає, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків у випадках, коли, зокрема платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.
У разі якщо платник податків, внесений до переліку ризикових суб`єктів господарювання, перестав відповідати критеріям ризиковості, що визначені у пункті 1.6 цих Критеріїв, платника виключають з переліку ризикових суб`єктів господарювання за рішенням комісій головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС.
Інформація про внесення/виключення платника податку до/з переліку ризикових платників податків, відповідно до пунктів 1.1-1.6 цих Критеріїв, стає доступною платнику в Електронному кабінеті.
Таким чином, позивачу на дату надіслання на реєстрацію спірних податкових накладних – 27.02.2019 було відомо з електронного кабінету про наявність рішення комісії ГУ ДФС (від 26.06.2018) про внесення його до Переліку ризикових платників за критерієм ризиковості «платник податків не подає фінансову звітність», що відповідає вимогам пункту 1.6"Критеріїв ризиковості платника податку" згідно з Листом ДФС України від 05.11.2018 N 4065/99-99-07-04-18 (а.с.54).
Саме цей критерій ризиковості платника зазначено і податковим органом в квитанціях про зупинення реєстрації спірних податкових накладних – пп.1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку" (арк.спр. 15-21 зв.бік).
Зазначені обставини спростовують доводи позивача, що відповідачем неконкретизовано, який саме критерій, передбачений підпунктом 1.6 "Критеріїв ризиковості платника податку" застосовано відповідачем для зупинення реєстрації податкових накладних.
Крім того, відповідно до пункту 2 «Критерії ризиковості здійснення операцій» згідно з Листом ДФС України від 05.11.2018 N 4065/99-99-07-04-18 податкові накладні/розрахунки коригування, складені платниками податку, перевіряються на відповідність ознакам ризиковості здійснення операцій, визначених в підпунктах 2.1 – 2.5 цього пункту.
Як свідчать квитанції про зупенення реєстрації спірних податкових накладних, в них конкретно зазначено критерій ризиковості здійснення операцій, застосований податковим органом, а саме: обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку» (арк.спр. 15-21 зв.бік).
Отже, як встановлено судом, позивач знав і конкретний критерій ризиковості здійснення господарських операцій, застосований податковим органом як підставу для зупинення реєстрації податкових накладних, що відповідає вимогам п.п.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості платника податку згідно з Листом ДФС України від 05.11.2018 N 4065/99-99-07-04-18.
На підтвердження обгрунтованості підстав зупинення реєстрації податкових накладних позивач надав наступні докази, які свідчать про наявність відповідних обставин.
Копією відповідного рішення комісії Головного управління ДФС у Луганській області та витягом з Переліку ризикових суб`єктів господарювання підтверджено факт прийняття цим органом 26.06.2018 рішення, яким визначено СК «Колос» як ризикове та внесено до Переліку ризикових суб`єктів господарювання, що відповідає критеріям ризиковості платника податків на підставі п.1.6 Критеріїв – «платник податку не подає фінансову звітність» (а.с.53-54).
Про внесення позивача до Переліку ризикових платників за критерієм ризиковості «платник податків не подає фінансову звітність» платнику було відомо з свого електронного кабінету, оскільки відображення такої інформації в електронному кабінеті платника передбачено вимогами підпункту 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податку" згідно з Листом ДФС України від 05.11.2018 N 4065/99-99-07-04-18 (останній абзац цього пункту).
На підтвердження обгрунтованості визначення позивачу другого критерія ризиковості відповідач надав суду узагальнену податкову інформацію №48/12-32-12-01-46/30796873 від 14.09.2018 та №9/12-32-12-01-39/30796873 від 08.02.2019, відповідно до якої СК «Колос» систематично реєструє податкові накладні, не декларуючи податкові зобов`язання по господарським операціям, на виконання яких виписано такі податкові. Отже, вбачається системність щодо формування податкового кредиту підприємствам без сплати податкових зобов`язань до Державного бюджету, що ставить під сумнів реальність таких господарських операцій. Крім того, позивач не знаходиться за місцем реєстрації, про що оперативним управлінням ГУ ДФС складені довідки від 15.08.2018 та від 05.09.2018 про не встановлення місця знаходження платника податків. Згідно з інформацією Єдиного реєстру податкових накладних СК «Колос» за період з 01.01.2017 по 25.02.2019 придбало соняшника лише 0,1 тонни на суму 1224,00 грн у продавця товару ТОВ «Агростандарт-1» (код ЄДРПОУ 40807729), а реалізовано соняшника протягом 2018 року - 3741 тону. Платником не подано до податкового органу повідомлення за формою №20-ОПП щодо наявності власних або орендованих основних засобів (приміщень, транспортних засобів, земельних ділянок), підприємство має директора та бухгалтера в одній особі, інформація щодо наявності трудових ресурсів відсутня. За висновками податкового органу вказані обставини свідчать про те, що позивач не має можливості виробляти власну сільгосп продукцію.
Суд враховує ту обставину, що на спростування зазначеної узагальненої податкової інформації, а також підстав прийняття рішення комісією Головного управління ДФС у Луганській від 26.06.2018 щодо внесення позивача до Переліку ризикових суб`єктів господарювання - позивач суду не надав жодних доказів.
Тому суд, відповідно до вимог ч.1 ст.73 КАС України визнає вказані докази належними, на підставі яких встановлює факт обгрунтованості визначення в квитанціях обох критерієв ризиковасті позивачу як підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, про які позивачу було відомо з його електронного кабінету та з самих квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, а саме: пп.1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку"«платник податків не подає фінансову звітність», пп.2.1 п.2 «Критеріїв ризиковості платника податку» - обсяг постачання товару/послуги 1206 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Однак, як встановлено судом, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, отримані платником, не містили пропозиції податкового органу крім пояснень надати й копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної, що суперечить вимогам підпункту 4) пункту 13 Порядку №117.
Суд не погоджується з посиланнями податкового органу на ті обставини, що при зупиненні реєстрації податкової накладної на підставі будь-якого з Критеріїв ризиковості платника податків, наданню з Повідомленням підлягає один й той самий перелік документів, визначений пунктом 14 Порядку № 117.
Системний аналіз вимог пункту 13 та пункту 14 Порядку №117 надає підстави стверджувати, що пункт 14 містить загальний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, а підпункт 4) пункту 13 та пункту 14 зобов`язує податковий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначати пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій певних документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію конкретної податкової податкової накладної, залежно від підстав зупинення її реєстрації.
Зазначений висновок суду підтверджено і самою формою рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, на зворотньому боці якого податковий орган має можливість самостійно визначати, яких саме документів з переліку, зазначеного в пункті 14 Порядку №117, не надав позивач, що й стало підставою для прийняття цього рішення (арк.спр. 34 зворотній бік).
Отже суд дійшов висновку, що за відсутності визначення пропозиції податкового органу надати, окрім пояснень, й копії певних документів (в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних), податковий орган не має підстав посилатися на недання платником таких документів в рішенні про відмову в реєстрації податкової накладної як підстави для його прийняття, оскільки державні контролюючі органи мають діяти послідовно, на що неоднаразово посилався в своїй практиці Європейський суд з прав людини.
Судом також встановлено, що 28.02.2019 позивачем через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надано Повідомлення № 4 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (арк.спр.22).
В поясненнях зазначено, що 05.02.2019 СК «Колос» уклало з ТОВ «Агростандарт-1» договір поставки №05/02, за умовами якого СК «Колос» зобов`язалось поставити с/г продукцію (соняшник) після отримання передплати (авансу) від ТОВ «Агростандарт-1». На виконання вимог ст.201 ПКУ СК «Колос» складено і направлено на реєстрацію наступні податкові накладні: №1 від 06.02.2019, №2 від 07.02.2019, №3 від 12.02.2019, №4 від 13.02.2019, № 5 від 13.02.2019, № 6 від 14.02.2019, № 7 від 18.02.2019 (арк. спр.22 звор. бік).
До повідомлення додавалися документи, а саме: договір поставки № 05/02, рахунок на оплату товару № 3 від 05.02.2019 на загальну суму 10 804 560,00 грн, в тому числі ПДВ: 1800760,00 грн; лист від 07.02.2019 про виправлення описки в платіжному дорученні, виписка по рахунку № НОМЕР_1 з 01.02.2019 по 18.02.2019 ПАТ «Банк Восток» про підтвердження отримання суми передоплати за с/г продукцію за договором поставки від 05.02.2019 №05/02 всього в сумі 10 804 560,00 грн з урахуванням ПДВ (арк.спр.11-14, 22-27).
Таким чином, подані до податкового органу позивачем пояснення стосувалися підстав реєстрації податкової накладної та змісту самої господарської операції (отримання передоплати за договором поставки соняшнику). Саме на підтвердження вказаних в поясненнях обставин позивачем з власної ініціативи були подані зазначені документи.
Суд звертає увагу на ту обставину, що а ні пояснення, а ні самі документи, подані позивачем податковому органу в електронному вигляді, не спростовують ризиків в реєстрації цих податкових накладних, визначених податковим органом за відповідними критеріями в квитанціях про зупинення реєстрації.
Судом встановлено, що за результатами розгляду повідомлення платника 06.03.2019 ГУ ДФС у Луганській області прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: № 1096374/30796873, № 1096375/30796873, № 1096376/30796873, № 1096377/ НОМЕР_2 , № 1096378/ НОМЕР_2 , № 1096379/ НОМЕР_2 , № 1096380/ НОМЕР_2 , в яких як підставу прийняття таких рішень зазначено: у зв`язку із ненаданням платником копій документів, а саме визначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків.
Крім того, у рішеннях зазначено додаткову інформацію - не надано документи та пояснення до поданого повідомлення по податковим накладним, які б свідчили про реальність здійснення господарської операції, визначеної у податковій накладній, а саме: договір на придбання соняшника, первинні документи щодо придбання соняшника, його зберігання й транспортування, розвантаження, акту звірки розрахунків з ТОВ "АГРОСТАНДАРТ-1", статистичної звітності про врожай та наявність посівних площ (арк. спр.28-34).
Згідно з вимогами пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Враховуючи визначені податковим органом критерії ризиковості, а також встановлений судом факт відсутності пропозиції податкового органу надати певні документи в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних, суд дійшов висновку про те, що відповідач, приймаючи таке рішення діяв не послідовно.
Відсутність визначення певного переліку документів, які необхідно надати позивачу для реєстрації податкових накладних, в квитанціях позбавило платника можливості подати саме ці документи податковому органу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказаними діями податковий орган порушив право позивача на подання певних документів на спростування визначених податковим органом критеріїв ризиковості, і саме це право позивача підлягає відновленню в судовому порядку.
Отже, зазначені в оскаржених рішеннях податкового органу підстави відмови в реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам Порядку №117, оскільки платник для реєстрації податкової накладної має надати пояснення лише відповідно до визначених в квитанції критеріїв ризиковості, а не «щодо реальності господарських операцій», а також надати визначений податковим органом відповідно до вимог пункту 14 Порядку №117 в квитанції перелік певних документів.
Тому оскаржені рішення про відмову в реєстрації податкових накладних суд визнає протиправними та скасовує, відновляючи таким чином право позивача на подачу пояснень та документів на спростування ризиковості платника та господарських операцій, за визначеними в квитанції критеріями, протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній згідно з вимогами пункту 15 Порядку №117. При цьому позивач не обмежений певним переліком документів, які необхідно подати податковому органу, оскільки такий перелік відсутній в квитанціяї про зупинення реєстрації, однак такі документи мають відповідати вимогам загального переліку документів, визначених пункту 14 Порядку №117.
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування рішень комісії Головного управління ДФС у Луганській області № 1096374/30796873 від 06.03.2019, № 1096375/30796873 від 06.03.2019, №1096376/30796873 від 06.03.2019, № 1096377/30796873 від 06.03.2019, №1096378/30796873 від 06.03.2019, №1096379/30796873 від 06.03.2019, №1096380/30796873 від 06.03.2019 суд задовільняє.
Суд зазначає, що за відсутності пояснень та документів щодо визначених в квитанції критеріїв ризиковості право на реєстрацію податкових накладних у позивача відповідно до вимог Порядку №117 не виникло, отже підстав для його поновлення шляхом зобов`язання податкового органу здійснити таку реєстрацію суд не знаходить. Тому в задоволенні решти вимог суд відмовляє за необгрунтованістю.
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір в розмірі 15368,00 грн згідно з платіжним дорученням від 11.03.2019 № 128 (арк.спр.3).
Враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 7684,00 грн.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Сільськогосподарського кооперативу “Колос” до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання зареєструвати податкові накладні задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Луганській області № 1096374/30796873 від 06.03.2019, № 1096375/30796873 від 06.03.2019, №1096376/30796873 від 06.03.2019, № 1096377/30796873 від 06.03.2019, №1096378/30796873 від 06.03.2019, №1096379/30796873 від 06.03.2019, №1096380/30796873 від 06.03.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ 39591445, 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Енергетиків, 72) на користь Сільськогосподарського кооперативу “Колос” ( код ЄДРПОУ 30796873, 92400, Луганська область, смт.Марківка, вул.Щорса, 68) витрати по сплаті судового збору у розмірі 7684,00 грн (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 14 червня 2019 року.
Суддя В.С. Шембелян