Рішення № 82535328, 21.06.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2019
Номер справи
320/3110/19
Номер документу
82535328
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2019 року о 16 : 40 год. 320/3110/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та Васильківської районної організації Політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка» до Васильківської районної виборчої комісії Київської області про визнання протиправною та скасування постанови від 14.06.2019 № 3,-

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та Васильківська районна організація Політичної партії «Радикальна партія Олега Ляшка» з позовом, в якому просять:

- визнати протиправною та скасувати постанову Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 14.06.2019 № 3;

- визнати такими, що не відповідають вимогам законодавства, дії голови Васильківської районної виборчої комісії Київської області Максимлюк Віри Олександрівни щодо одноосібного прийняття постанови Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 14.06.2019 № 3;

- визнати протиправною бездіяльність Васильківської районної виборчої комісії Київської області щодо непроведення засідання, неповідомлення зацікавлених осіб про засідання комісії, неоприлюднення рішення;

- зобов`язати Васильківську районну виборчу комісію Київської області проводити засідання гласно та відкрито з повідомленням зацікавлених осіб та в найкоротший строк оприлюднити всі рішення, прийняті за 2019 рік.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 14.06.2019 засідання Васильківської районної виборчої комісії Київської області фактично не відбувалося, оскільки члени виборчої комісії про засідання не повідомлялися та щонайменше 9 членів комісії не були присутні на ньому.

Також позивачами зазначено, що комісія складається із 15 членів комісії, при цьому 9 членів комісії не були присутні на засіданні комісії 14.06.2019, а тому не могло бути кворуму, а отже, прийнята оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Представник відповідача – голова Васильківської РВК Київської області Максимлюк В.О. надала суду заяву, в якій позовні вимоги визнала та просила розглядати справу за її відсутності.

Ухвалами Київського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 відкрито провадження у справах № 320/3110/19, № 320/3111/19, № 320/3112/19, № 320/3113/19 та № 320/3114/19.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 об`єднано в одне провадження справи № 320/3110/19, № 320/3111/19, № 320/3112/19, № 320/3113/19 та № 320/3114/19.

На підставі ст. 194, ст. 205, 268 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що постановою ЦВК від 20.04.2019 № 846 оголошено початок виборчого процесу перших виборів депутатів та селищного голови у Глевахівській селищній об`єднаній територіальній громаді .

Згідно календарного плану даного виборчого процесу та ЗУ «Про місцеві вибори» Васильківська районна виборча комісія зобов`язана була до 14.06.2019 прийняти рішення про формування дільничних виборчих комісій на території селищ Глеваха і Мархалівка.

Васильківською районною виборчою комісією Київської області призначено засідання на 14.06.2019 .

З матеріалів справи слідує, що загальна кількість членів комісії складає 15 осіб.

Як слідує з протоколу засідання Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 14.06.2019 № 6, на засіданні були присутні члени комісії: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , всього – 8 осіб.

На засіданні комісії було оголошено та затверджено наступний порядок денний:

1. Ознайомлення, перевірка на відповідність до вимог чинного законодавства України всіх подань від різних суб`єктів подання кандидатур на включення до ДВК та формуванняґ дільничних виборчих комісій у межах Глевахівського територіального виборчого округу на перших місцевих виборах Глевахівської селищної ради Васильківського району Київської області 30.06.2019 року.

2. Про призначення керівного складу дільничних виборчих комісій № 320318, № 320288, № 320289, № 320286, №320287 Васильківського району Київської області.

Члени комісії переглянули всі подання з відповідними документами.

ОСОБА_5 доповіла, що на дільницю № 320318 подано 9 кандидатур

від суб`єктів подання:

ОСОБА_13 – 1 особа;

ОСОБА_14 – 1 особа;

ВО «Батьківщина» - 3 особи;

ПП «Опозиційний блок» - 3 особи;

Радикальна партія ОСОБА_15 Ляшка – 1 особа.

На дільницю № 320288 подано 12 кандидатур від суб`єктів подання:

ОСОБА_14 – 2 особи;

Радикальна партія Олега Ляшка – 2 особи;

ПП «Самопоміч» - 2 особи;

ВО «Батьківщина» - 3 особи;

ПП « Опозиційний блок» - 3 особи.

На дільницю № 320289 подано 12 кандидатур від суб`єктів подання:

ОСОБА_14 . – 2 особи;

Радикальна партія ОСОБА_15 Ляшка – 1 особа;

ПП «Самопоміч» - 3 особи;

ВО «Батьківщина» - 3 особи;

ПП « Опозиційний блок» - 3 особи.

На дільницю № 320286 подано 12 кандидатур від суб`єктів подання:

ОСОБА_14 – 1 особа;

ОСОБА_16 . – 1 особа,

Радикальна партія ОСОБА_15 Ляшка – 1 особа;

ПП «Самопоміч» - 3 особи;

ВО «Батьківщина» - 3 особи;

ПП « Опозиційний блок» - 3 особи.

На дільницю № 320287 подано 11 кандидатур від суб`єктів подання:

ОСОБА_14 – 1 особа;

Радикальна партія ОСОБА_15 Ляшка – 1 особа;

ПП «Самопоміч» - 3 особи;

ВО «Батьківщина» - 3 особи;

ПП « Опозиційний блок» - 3 особи

За прийняття всіх пакетів документів та затвердження всіх кандидатур на включення до складу дільничних виборчих комісій проголосувало : за 8 членів комісії, проти 0, утрималось 0.

Постановою Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 14.06.2019 № 3 затверджено склад дільничних виборчих комісій № 320318, № 320288, № 320289, № 320286, № 320287 Васильківського району Київської області.

Позивачі, не погоджуючись з оскаржуваною постановою, звернулися до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.

Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про місце вибори» організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про місцеві вибори» систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять:

1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів;

2) територіальні виборчі комісії:

а) виборча комісія Автономної Республіки Крим;

б) обласні виборчі комісії;

в) районні виборчі комісії;

г) міські виборчі комісії;

ґ) районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом);

д) селищні, сільські виборчі комісії;

3) дільничні виборчі комісії.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 3, ч. 4 ст. 23 ЗУ «Про місцеві вибори» порядок утворення дільничної виборчої комісії наступний:

1. Дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення без районного поділу), районною у місті територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають:

1) місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання;

2) місцеві організації політичних партій, кандидатів у депутати від яких зареєстровано в багатомандатних виборчих округах;

3) кандидати у депутати в одномандатних виборчих округах;

4) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб`єктами подання, шляхом жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на п`ятий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.

Щодо кандидатур, поданих місцевими організаціями політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, жеребкування не проводиться. Кандидатури від таких суб`єктів подання включаються до складу кожної дільничної виборчої комісії за умови наявності відповідних подань та їх відповідності встановленим цим Законом вимогам.

Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, зазначеним у статті 21 цього Закону, порушення вимог частин першої, другої, четвертої та п`ятої цієї статті або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною.

Рішення про відхилення кандидатур не приймається.

2. До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону.

3. Дільнична виборча комісія утворюється у складі:

1) для малих дільниць - 10-14 осіб;

2) для середніх дільниць - 12-16 осіб;

3) для великих дільниць - 14-18 осіб.

На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує 50 осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.

4. Місцева організація партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою організації відповідної політичної партії вищого рівня.

Кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости вносить до територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу відповідних дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії) за своїм підписом.

Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів.

Згідно ч. 8 ст. 23 ЗУ «Про місцеві вибори» рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії. Рішення про зміни у складі дільничної виборчої комісії оприлюднюється у порядку та у строки, встановлені цією частиною, однак не пізніше останнього дня перед днем голосування.

Частиною 9 статті 23 ЗУ «Про місцеві вибори» передбачено, що, у разі якщо в установлений частиною четвертою цієї статті строк подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії не надійшли або до складу дільничної виборчої комісії запропоновано менше осіб, ніж встановлено частиною третьою цієї статті (відповідно для малих виборчих дільниць - менше 10 осіб, для середніх виборчих дільниць - менше 12 осіб, для великих виборчих дільниць - менше 14 осіб, для виборчих дільниць з кількістю виборців, що не перевищує 50 осіб, - менше 4 осіб у складі комісії), дільнична виборча комісія утворюється у визначені частиною першою цією статті строки відповідною територіальною виборчою комісією за поданням голови цієї територіальної виборчої комісії у мінімальній кількості, встановленій частиною третьою цієї статті, з обов`язковим включенням до складу комісії кандидатур від місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, подання щодо яких внесені в установленому цим Законом порядку.

Відповідно до ч. 1, ч. 2, ч. 4, ч. 5, ч. 6 та ч. 7 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» центральна виборча комісія організовує свою роботу відповідно до Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та Регламенту Центральної виборчої комісії. Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.

Виборча комісія є колегіальним органом. Проведення голосування виборців не є засіданням дільничної виборчої комісії.

Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. На письмову вимогу не менш як третини складу виборчої комісії голова виборчої комісії або його заступник зобов`язаний скликати засідання комісії не пізніше наступного дня після отримання такої вимоги. У разі необхідності засідання виборчої комісії може бути скликане за рішенням виборчої комісії вищого рівня.

Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

Засідання виборчої комісії скликається з обов`язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.

З метою дотримання при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення на засідання виборчої комісії запрошуються заявники та інші заінтересовані особи. Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду питань порядку денного.

Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання комісії, однак не пізніш як до початку засідання.

Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник. У разі їх відсутності на засіданні комісії або невиконання ними цієї функції комісія визначає зі свого складу головуючого на засіданні.

Згідно ч. 9 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» на засіданнях виборчої комісії у приміщеннях виборчої дільниці мають право бути присутніми з додержанням вимог цього Закону:

1) члени Центральної виборчої комісії, працівники Секретаріату Центральної виборчої комісії та Служби розпорядника Державного реєстру виборців;

2) члени виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів;

3) кандидати в депутати, їх довірені особи, представники, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі (разом не більше двох осіб від відповідної місцевої організації партії або кандидата в депутати);

4) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидати на посаду старости, їх довірені особи, офіційні спостерігачі (не більше однієї особи від одного кандидата);

5) офіційні спостерігачі від громадських організацій, іноземних держав і міжнародних організацій (не більше двох осіб від однієї організації);

6) представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).

Відповідно до ч. 11, ч. 14, 15 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи в разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов`язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії надається для ознайомлення суб`єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.

Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення. У день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно.

Рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити:

1) найменування комісії;

2) найменування рішення, час, дату та місце його прийняття і порядковий номер;

3) мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії;

4) посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення;

5) резолютивну частину.

Рішення виборчої комісії підписується головуючим на засіданні. Зміст та номер рішення повинні бути відображені у протоколі відповідного засідання комісії.

Рішення виборчої комісії вивішується на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення не пізніше ранку наступного дня після дня його прийняття, а прийняте напередодні дня голосування (дня повторного голосування), у день голосування (день повторного голосування) та під час встановлення результатів голосування (результатів повторного голосування) - не пізніше ніж через чотири години після завершення засідання виборчої комісії. Таке рішення у цей самий строк доводиться також до відома суб`єктів виборчого процесу, яких воно стосується. Копія рішення, засвідчена головою комісії чи його заступником і секретарем комісії та скріплена печаткою комісії, не пізніше ніж через чотири години після його прийняття, а в день голосування (день повторного голосування) - невідкладно, видається суб`єкту виборчого процесу, якого вона стосується, на його вимогу. Стенд офіційних матеріалів комісії обладнується у приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів.

Згідно ч. 16, ч. 17, ч.18, ч. 19 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні та не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право протягом двох днів після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, що додається до відповідного протоколу засідання виборчої комісії.

Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов`язковим для всіх суб`єктів та інших учасників виборчого процесу.

Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Рішення дільничної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку відповідною територіальною виборчою комісією або судом. У такому випадку відповідна територіальна виборча комісія має право прийняти рішення по суті питання.

Рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом. Територіальна виборча комісія вищого рівня, Центральна виборча комісія у такому випадку має право прийняти рішення по суті питання.

Відповідно до ч. 21 ст. 27 ЗУ «Про місцеві вибори» ведення діловодства виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Відповідно до розділу 2 Постанови Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 № 228 «Про Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів» (далі- Порядок № 228) основною формою роботи виборчої комісії є засідання.

Виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог Закону та цього Порядку у формі відкритих засідань.

Засідання виборчої комісії є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів виборчої комісії від складу цієї комісії.

Засідання виборчої комісії, як правило, плануються згідно з установленими виборчим законодавством календарними строками підготовки та проведення виборів, здійснення окремих виборчих процедур та організаційних заходів.

На засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання.

Відповідно до п. 3.4 розділу 3 Порядку № 288 засідання виборчої комісії скликається з обов`язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб.

Згідно розділу 4 Порядку № 228 перед проведенням засідання виборчої комісії формується проект порядку денного цього засідання.

Проект порядку денного засідання виборчої комісії, як правило, не пізніше ніж за день до проведення засідання, готує секретар комісії згідно з планом роботи та за дорученням голови комісії, а також з урахуванням пропозицій членів комісії та погоджує його з головою комісії.

Проект порядку денного засідання після його погодження з головою комісії секретар комісії в обов`язковому порядку разом з інформацією про час і місце проведення засідання доводить до відома членів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання, а в день, що передує дню виборів, та в день виборів - негайно.

На засідання виборчої комісії обов`язково запрошуються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії, заявники та інші заінтересовані особи.

Інформація про дату, час проведення, порядок денний засідання виборчої комісії розміщується на стенді офіційних матеріалів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання виборчої комісії.

Матеріали до питань порядку денного засідання складаються з проекту постанови, додатків до неї, якщо такі зазначені у тексті постанови (список, перелік, звернення, графік, звіт тощо), а в разі потреби - доповідної записки члена комісії, який готує питання на розгляд виборчої комісії, інших документів.

Проект рішення виборчої комісії готує член комісії відповідно до наданого доручення голови комісії, до якого долучає всі необхідні документи, а також перелік осіб, які повинні бути запрошені на засідання виборчої комісії, та передає відповідні матеріали (проект рішення) голові комісії.

Після ознайомлення з підготовленими матеріалами голова комісії вчиняє на проекті постанови відповідну резолюцію ("для розгляду на засіданні комісії") та передає їх секретарю, який забезпечує комплектність матеріалів до питань порядку денного для членів комісії.

У разі неможливості з поважних причин подати матеріали до засідання в установлений строк секретар комісії завчасно повідомляє про це голову комісії.

Членам комісії матеріали до порядку денного надаються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем проведення засідання виборчої комісії, однак не пізніше початку засідання.

Список усіх запрошених на засідання виборчої комісії готує секретар комісії. У списку зазначаються: прізвище, ім`я, по батькові, посада запрошених, офіційні назви органів (організації, установи, політичної партії, тощо) або особи, яких вони представляють, а також у зв`язку з розглядом якого питання порядку денного вони запрошені.

Згідно розділу 9 Порядку № 288 за результатами розгляду питання на засіданні виборчої комісії приймається рішення.

Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії.

Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.

Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов`язковим для всіх суб`єктів та інших учасників процесу.

Протоколи виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях, про встановлення підсумків голосування та про результати місцевих виборів складаються без прийняття рішень відповідними виборчими комісіями.

Рішення виборчої комісії з питання порядку денного ухвалюється у формі постанови, яка оформлюється відповідно до пункту 9.7 та розділу 10 цього Порядку.

Як слідує з матеріалів справи, відповідачем сформовано дільничні комісії таким чином, що в кожній дільничній виборчій комісії наявні по три члени від ПП «Самопоміч», ПП «ВО «Батьківщина», ПП «Опозиційний блок», що суперчить вимогам ст. 23 ЗУ «Про місцеві вибори».

Суд звертає увагу, що відповідачем подано суду заяву, в якій він визнає позовні вимоги.

Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною та скасування постанови Васильківської районної виборчої комісії від 14.06.2019 № 3.

Щодо позовних вимог про:

- визнання такими, що не відповідають вимогам законодавства, дії голови Васильківської районної виборчої комісії Київської області Максимлюк Віри Олександрівни щодо одноосібного прийняття постанови Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 14.06.2019 № 3,

- визнання протиправною бездіяльності Васильківської районної виборчої комісії Київської області щодо непроведення засідання, неповідомлення зацікавлених осіб про засідання комісії, неоприлюднення рішення, суд зазначає наступне.

Позивачами не надано доказів щодо одноосібного прийняття оскаржуваної постанови головою виборчої комісії та бездіяльності самої комісії щодо непроведення засідання. Натомість, як слідує з протоколу засідання Васильківської РВК Київської області від 14.06.2019 № 6, засідання комісії проводилося, на ньому були присутні 8 із 15 членів комісії, які у свою чергу обговорювали та голосували за прийняття відповідних рішень.

Таким чином, під час розгляду судом справи посилання позивачів на протиправність дій голови виборчої комісії щодо одноосібного прийняття оскаржуваної постанови та бездіяльність виборчої комісії щодо непроведення засідання комісії не знайшли свого підтвердження, а тому суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у цій частині.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Васильківської районної виборчої комісії Київської області проводити засідання гласно та відкрито з повідомленням зацікавлених осіб та в найкоротший строк оприлюднити рішення, прийняті за 2019 рік, суд зазначає, що вони є передчасними та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч. 2 другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з викладеного, саме суб`єкт владних повноважень зобов`язаний довести, що він діяв у межах, встановлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів щодо правомірності свого рішення, отже, позовні вимоги є обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню частково.

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Також суд звертає увагу сторін, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).

Керуючись статями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 194, 205, 242-246, 250, 255, 273, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 14.06.2019 № 3.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.