
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ
21 червня 2019 року Справа № 280/2950/19 м. ЗапоріжжяСуддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., перевіривши матеріали адміністративній справи за позовом ОСОБА_1 до Запорізького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19 червня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач), підписаний його представником – адвокатом Жовніренко І.В. (далі - представник), до Запорізького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач, Запорізьке приміське ОУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення відповідача про призупинення позивачу виплати пенсії з 01.05.2018 року по 30.09.2018 року;
- зобов`язати відповідача здійснити виплату позивачу призначеної пенсії за віком з 01.05.2018 року по 30.06.2018 року та з 01.08.2018 року по 30.09.2018 року у сумі 6263,24 грн.
Крім того, позивач безпосередньо у прохальній частині позову просить витребувати у Запорізького приміського ОУПФУ в Запорізькій області інформацію, на підставі якого документа було здійснено призупинення виплати пенсії.
Розглянувши клопотання про витребування доказів, дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до приписів ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 79 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч. 2 ст. 79 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Разом з тим, згідно ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи предмет та характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку про наявність підстав для витребування доказів по справі, а саме: у відповідача: - інформацію, на підставі якого документа (документів) було здійснено призупинення виплати пенсії ОСОБА_2
Також, серед додатків до позову міститься заява про звільнення від сплати судового збору. В обґрунтування заяви про звільнення від сплати судового збору представник позивача зазначає про те, що ОСОБА_1 є інвалідок ІІІ групи, літньою та малозабезпеченою особою, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доходи, а його пенсія на місяць складає лише 1610,18 грн.
Суд зазначає, що заява представника позивача підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за виключних умов зокрема, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яке через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист .
Крім того, судом враховано практику Європейського Суду з прав людини (рішення від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява № 28249/95), де суд дійшов висновку, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, зміст позовних вимог, які пов`язані із захистом соціальних прав, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним задовольнити заяву представника позивача та звільнити позивача від сплати судового збору.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Спір виник із публічно-правових відносин, у яких відповідач є суб`єктом владних повноважень.
Згідно положень ст. 19 КАС України на зазначений спір поширюється юрисдикція адміністративних судів та він має розглядатись у порядку адміністративного судочинства. Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України підсудний окружним адміністративним судам.
Подана позовна заява відповідає вимогам КАС України, а адміністративний позов подано в межах строку звернення до адміністративного суду. Підстави для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження у справі та залишення позовної заяви без розгляду відсутні.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України дана позовна заява підпадає під розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
За таких обставин, суддя дійшов висновку про наявність підстав для відкриття спрощеного позовного провадження.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 171, 263 КАС України, суддя -
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору – задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору по справі № 280/2950/19.
Відкрити спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/2950/19 за позовом ОСОБА_1 до Запорізького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.
Призначити судове засідання на 17 липня 2019 року, яке відбудеться за адресою: 69041, м.Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 65-В, у залі судових засідань № 17 о 09 год. 10 хв.
Витребувати від Запорізького приміського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області докази по справі, а саме: інформацію, на підставі якого документа (документів) було здійснено призупинення виплати пенсії ОСОБА_2
Витребувану інформацію у найкоротший строк, але не пізніше 16 липня 2019 року подати до канцелярії Запорізького окружного адміністративного суду за адресою: 69041, м.Запоріжжя, вул. Сергія Синенка, буд. 65-В.
Судове засідання проводитиметься одноособово суддею Лазаренком Максимом Сергійовичем за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без виклику сторін.
Запропонувати відповідачу - протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив та документи на його обґрунтування, з урахуванням вимог ст. 162 КАС України.
Роз`яснити відповідачу, що неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, відповідачу - копію позовної заяви та додані до неї документи.
Адреса веб-сторінки за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя М.С. Лазаренко