
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/7803/19
категорія 112030500
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить зобов`язати Міністерство оборони України здійснити доплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку зі зміною групи інвалідності з ІІІ на ІІ з урахуванням раніше виплаченої суми.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що проходив військову службу в період бойових дій з 01.06.1984 по 08.10.1985 у в/ч 71176 (Кандагар ДРА). Відповідно до висновку медико-соціальної експертної комісії позивачу 21.05.2015 було встановлено ІІІ групу інвалідності, у зв`язку з чим ОСОБА_1 виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 182 700,00 грн. В подальшому, під час повторного огляду 10.11.2017 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок поранення (контузії) та захворювання, так пов`язаного з виконанням обов`язку військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Позивач звернувся до Коростенського ОМВК про отримання доплати одноразової грошової допомоги виплати, у зв`язку зі зміною групи інвалідності з ІІІ на ІІ з урахуванням раніше виплаченої суми. Однак, Житомирський обласний військовий комісаріат відмовив у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 21 травня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Відповідач у строк та у порядку статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подав відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі. В обґрунтування якого зазначив, що в спірних правовідносинах відсутній протокол Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум, відповідно рішення уповноваженого органу відсутнє, а тому Міністерство оборони України жодним чином не порушило права позивача.
Крім того, зазначив, що абзацом 3 підпункту 3 пункту 6 Порядку №975 (на момент встановлення позивачу ІІ групи інвалідності) передбачено, що у разі встановлення інвалідності ІІ групи військовослужбовцю строкової служби одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня календарного року. Таким чином, розмір вказаної допомоги становить 144 000,00 грн, що є значно меншою ніж сума, що була виплачена ОСОБА_1 (182 700,00 грн).
Також зазначено, що зміна групи інвалідності позивача відбулась після спливу дворічного терміну, визначеного пунктом 4 статті 16-3 №2011-ХІІ та пунктом 8 Порядку №975, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Представник позивача через відділ документального забезпечення 18 червня 2019 року також подав клопотання про залишення позову без розгляду, у зв`язку з пропущенням строків звернення до суду, оскільки Житомирський обласний військовий комісаріат листом від 01.06.2018 ОСОБА_1 відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги. При цьому адміністративний позов датовано 12.05.2019.
Відповідно до ч.1, 2 ст.122 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Дослідивши зазначені рішення, суд вказує на те, що у квітні 2018 року позивач звертався до Коростенського ОМВК із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності ІІ групи з 29.08.2017, за результатами розгляду якої Житомирський обласний військовий комісаріат повернув заяву із доданими документами позивачу.
Водночас, у даній справі позивач просить зобов`язати Міністерство оборони України здійснити доплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку зі зміною групи інвалідності з ІІІ на ІІ з урахуванням раніше виплаченої суми.
Враховуючи, що предметом оскарження не є дії Житомирського обласного військового комісаріату, клопотання про залишення позову без розгляду із підстав, наведених відповідачем, задоволенню не підлягає.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 в період з 01.06.1984 по 08.10.1985 проходив військову строкову службу в період бойових дій у в/ч 71176 (Кандагар ДРА).
Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця №551 від 19.02.2015 встановлено, що поранення (контузія) та захворювання, позивача пов`язано з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії (а.с. 15).
ОСОБА_1 21.05.2015 встановлено ІІІ групу інвалідності та виплачено 182 700,00 грн одноразової грошової допомоги.
В подальшому, під час повторного огляду 10.11.2017 позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 29.08.2017, яка настала внаслідок поранення (контузія) та захворювання, пов`язаного із виконанням обов`язків військової служби при перебування в країнах де велись бойові дії (а.с.12).
27.04.2018 позивач звернувся до Коростенського ОМВК з проханням виплати одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням ІІ групи інвалідності з врахуванням виплаченої одноразової грошової допомоги.
В свою чергу, Житомирський обласний військовий комісаріат через Коростенський ОМВК листом №СЗ 3498 від 16 травня 2018 року повернув документи ОСОБА_1 подані на розгляд для призначення одноразової грошової допомоги (а.с.14).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивачем звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" (далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Верховний Суд України неодноразово усував розбіжності у застосуванні норм статті 16 Закону №2011-ХІІ, висловивши правовий висновок, що право на отримання вказаної допомоги після звільнення з військової служби мають особи, які отримали інвалідність внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби незалежно від часу настання інвалідності та часу звільнення.
Таким чином, право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі, коли інвалідність настала після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров`я, яке мало місце в період її проходження.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання даної норми Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві від 25.12.2015 №975 (далі - Порядок №975).
Згідно п.п.12, 13 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Крім того, процедура розгляду звернень осіб, які заявляють вимогу на виплату одноразової допомоги, визначається також наказами Міноборони.
Так, на час звернення позивача порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, відповідно до ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", врегульований наказом Міноборони №530 від 14.08.2014 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" (далі - Наказ №530).
Висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги, згідно з п. 4.8 Наказу № 530 подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України. Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
Департамент фінансів Міністерства оборони України доводить рішення головного розпорядника коштів про виплату одноразової грошової допомоги до розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин та здійснює переказ коштів на реєстраційні рахунки (в установах Державного казначейства України) розпорядників коштів другого ступеня, обласних військових комісаріатів, військових частин, які фінансуються через Департамент фінансів Міністерства оборони України (п. 4.10 Наказу № 530).
Відповідно до пункту 2 розділу І Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 26.10.2016 №564, утворено Комісію в апараті Міністерства оборони України з метою виконання пункту 13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Згідно пункту 1 розділу ІІ Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами.
Відповідно до пункту 10 розділу ІІІ цього ж Положення результати засідання Комісії оформлюються протоколом, який підписується головою Комісії, його заступником, секретарем та всіма членами Комісії, які брали участь у засіданні.
Тобто, як вбачається із наведеного, чинним законодавством чітко врегульовано порядок звернення особи за отриманням допомоги, порядок формування її документів та передача їх уповноваженому суб`єкту для вивчення й прийняття рішення.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що прийняття рішення про виплату чи про відмову у виплаті одноразової допомоги є виключною компетенцією Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, засідання якої оформлюється протоколом, а на Департамент фінансів Міністерства оборони України покладено обов`язок по проведенню відповідних процедурних дій по оформленню відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (Міністерства оборони) розпорядниками нижчої ланки.
Як зазначалось раніше, Житомирський обласний військовий комісаріат через Коростенський ОМВК листом №СЗ 3498 від 16 травня 2018 року повернув документи ОСОБА_1 подані на розгляд для призначення одноразової грошової допомоги. При цьому, позивачем у встановлений ч.2 ст.122 КАС України строк не оскаржено дії Житомирського обласного військового комісаріату щодо повернення вказаних документів.
Тобто, документи про призначення та виплату одноразової грошової допомоги, у зв`язку з встановленням Примаку ІІ групи інвалідності з 29.08.2017 до Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум не надходили. Відповідно вказане свідчить про те, що рішення за такою заявою відповідачем не приймалося.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки Міністерством оборони України не проводилось фактичного розгляду заяви, як того передбачають вищенаведені норми та не приймалось відповідного рішення, Міністерство оборони України жодним чином не порушило права ОСОБА_1 .
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання ч.2 ст. 77 КАС України спростовано, а позивачем не доведено протиправність дій або бездіяльності Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258, 261-263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ 168, 03168. РНОКПП/ЄДРПОУ: 00034022) про зобов`язання вчинити дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 21 червня 2019 року.
Суддя Л.А.Шуляк