
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/514/19
Провадження № 2/488/876/19 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2019 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючої по справі судді - Селіщевої Л.І.,
за участю секретаря судового засідання - Тузова Р.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2019 року позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до Корабельного районного суду м. Миколаєва до відповідача - Мельник Ю.В. із вказаним позовом.
В обґрунтування свого позову позивач зазначив, що на підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги № 2/290 від 22.01.2018 року та декларації про доходи та майновий стан від 22.01.2018 року та доданих до них відповідних документів було призначено ОСОБА_1 державну допомогу одинокої матері з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 3720 грн. 00 коп., щомісяця.
В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_1 не задекларувала дохід (ознака доходів «150» (сума стипендії)) у розмірі 1810 грн. 00 коп., який вона отримувала в періоди за які обчислювались середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначеної допомоги.
У зв`язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.01.2018 року по 31.05.2018 року в сумі 1005 грн. 60 коп.
ОСОБА_1 була повідомлена про утворення переплати державних коштів з зазначенням періоду за який виникла переплата, суму переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог. Кошти допомоги одинокої матері частково були утримані з призначеної допомоги. Станом на 30.01.2019 року заборгованість по допомозі одинокої мати становить 301 грн.82 коп.
Відповідно до ч.1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
07.02.2019 року ухвалою судді відкрите провадження по справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Одночасно, в ухвалі роз`яснено відповідачу, що вона має право подати до суду заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення копії ухвали про відкриття провадження, заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзив на позов і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення копії ухвали про відкриття провадження.
Відповідачу ОСОБА_1 було направлено ухвалу про відкриття провадження, у встановлений в ухвалі строк, відзиву та клопотань до суду не надала, в судове засідання не з`явилася, хоча судом про дату і час розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить наявне у справі поштове повідомлення, доказів про поважність причин неявки суду не надала.
Відповідно до заяви, представник позивача просив про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Враховуючи викладене, та зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи у відповідності до положень ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних в справі доказів.
Відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши письмові докази по справі знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992 року за N 2811 (далі - Закон N 2811) встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
В силу вимог ст. 1 даного Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
У відповідності до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Виплата вищевказаної допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
У відповідності до п. 49 Порядку - особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одинокої матері з 01.01.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 3720 грн. 00 коп., щомісяця. В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_1 не задекларувала дохід (ознака доходів «150» (сума стипендії)) у розмірі 1810 грн. 00 коп., який вона отримувала в періоди за які обчислювались середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначеної допомоги.
У зв`язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.01.2018 року по 31.05.2018 року в сумі 1005 грн. 60 коп.
Кошти допомоги одинокої матері частково були утримані з призначеної допомоги. За станом на 30.01.2019 року заборгованість по допомозі одинокої мати становить 301 грн.82 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позов про стягнення надмірно виплаченої суми допомоги слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача надмірно виплачену суму допомоги в розмірі 301,82 грн.
Відповідно до ст. 5 ч. 1 п. 19 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, оскільки є структурним підрозділом місцевої державної адміністрації, на яку покладено завдання вирішення питань соціального захисту населення.
Керуючись Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", Постановою КМУ N 1751 від 27 грудня 2001 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми", ст. ст. 1212, 1213, 1166 ЦК України, ст. ст. 4-7, 12, 81-83, 133, 258, 265, 274, 280 - 284 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради м. Миколаєва кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 301,82 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Копію заочного рішення направити відповідачу.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржено, відповідно до п.п. 15, 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України (в редакції Закону № 2147-УІІІ від 03.10.2017 р.), до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ 03194499, 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Л.І. Селіщева