Рішення № 82524601, 11.06.2019, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
11.06.2019
Номер справи
522/9845/18
Номер документу
82524601
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/9845/18

Провадження № 2/522/1985/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2019 року

Приморський районний суд м. Одеси:

під головуванням - судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретарів судового засідання: Фуцур Н.В., Стогнієнко Т.Г., Маланчової В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_1 , треті особи: Одеська міська рада, Департамент міського господарства Одеської міської ради - « про витребування майна з чужого незаконного володіння, усунення перешкод у користуванні шляхом виселення, скасування запису про державну реєстрацію»,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом, який у подальшому був уточнений, по якому просив суд:

-Витребувати від ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта; НОМЕР_2 , виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, 23.07.2004 року) нежитлове приміщення першого поверху № 601, загальною АДРЕСА_1 кв.м., розташоване в двоповерховому багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 на користь територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради ( 65039, вул. Артилерійська, 1 м. Одеса, р/р НОМЕР_3 , МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ 26302595).

-Усунути перешкоди у користуванні шляхом виселення ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта; НОМЕР_2 , виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, 23.07.2004 року) з нежитлового приміщення першого поверху № 601, загальною АДРЕСА_1 кв АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 на користь територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради ( 65039, вул. Артилерійська, 1 м. Одеса, р/р НОМЕР_3 , МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ 26302595).

-Скасувати запис №412613451101 у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на квартиру № АДРЕСА_5 , загальною площею 81,4 АДРЕСА_6 . АДРЕСА_7 та закрити розділ за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна: 412613451101.

-Стягнути з ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта; НОМЕР_2 , виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, 23.07.2004 року) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради суму сплаченого судового збору в розмірі 5286,00 грн.

Представник позивача до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином. Надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що позов підтримує, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач до судового засідання не з`явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином у встановленому порядку. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності до суду не подавав.

Суд, у зв`язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання, ненаданням відповідачем відзиву на позов, зі згоди представника позивача, ухвалив слухати справу у відсутності відповідача, згідно ст.ст.280-281 ЦПК України, при заочному розгляді на підставі наявних у справі доказів.

Треті особи до судового засідання не з`явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, додані до неї документи приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Нежитлові приміщення першого поверху №601, загальною площею 77,7 кв.м., розташовані в двоповерховому багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 є комунальною власністю м. Одеси в особі Одеської міської ради.

Право комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради на нежитлові приміщення першого поверху № 601, загальною площею 77,7 кв.м, розташованих в двоповерховому багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 , належить територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про право власності виконавчого комітету Одеської міської ради від 13.12.2006 р., серії ЯЯЯ №351493, зареєстрованим в реєстрі прав власності на нерухоме 03.03.2007 р., реєстраційний номер: 18037602.

Відповідно до п. 1.1. та п. 1.2. Положення про департамент комунальної власності Одеської міської ради - департамент комунальної власності Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради. Департамент наділяється міською радою повноваженнями щодо управління комунальною власністю територіальної громади міста.

Відповідно до п. 2.6 Положення про департамент комунальної власності Одеської міської ради одним із основних завдань Департаменту є організація претензійно-позовної роботи. У встановленому порядку здійснює захист прав та інтересів територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради в усіх судових органах з питань, що віднесені до компетенції Департаменту.

В ході обстеження встановлено, що вказане приміщення вільне і ніким не використовується, так як знаходиться у занедбаному стані.

Працівниками Департаменту проведено звірку з реєстром речових прав на нерухоме майно та встановлено, що за вищевказаною адресою є реєстрація квартири АДРЕСА_5 , загальною площею 81,4 АДРЕСА_8 , зареєстрована на ім`я ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України, серія і номер паспорта: НОМЕР_2 , виданий 23.07.2004 року Свердловским МВ УМВС України в Луганській області.

Також, встановлено, що реєстрація квартири №8 була здійснена департаментом міського господарства Одеської міської ради, яким було видано свідоцтво про право власності від 25.06.2013 року № 3-47813.

На підставі вищезазначеної інформації 20.02.2018 на адресу департаменту міського господарства Одеської міської ради було направлено запит щодо надання копії свідоцтва про право власності від 25.06.2013 року № 3 - 47813, виданого департаментом міського господарства Одеської міської ради.

На вищезазначений запит, департаментом міського господарства Одеської міської ради надано відповідь від 26.02.2018 року № 01-70/114. в якій зазначено, що згідно з архівною базою даних КП «Міське агентство з приватизації житла» Одеської міської ради, квартира, розташована за вищевказаною адресою, не приватизована. Свідоцтво про право власності від 25,06.2013 року № 3 - 47813 на квартиру АДРЕСА_9 КП «Міське агентство з приватизації житла» не видавало.

Відповідно до ст. ст. 317, 319, 321, 327 Цивільного кодексу України власникові належить право володіння, користування та розпорядження майном та можливість використовувати ці права на свій розсуд. Право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. У комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді, а управління цим майном здійснює безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Оскільки, Одеська міська рада є колегіальним органом, органом місцевого самоврядування, вона діє лише через створені нею виконавчі органи місцевого самоврядування, виконавчий комітет, відділ, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виключний перелік вказаний органів міститься в Законі України «Про місцеве самоврядування».

Департамент комунальної власності Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і здійснює облік, контроль та управління комунальним майном відповідно до Положення про департамент комунальної власності Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 19.02.2013 року № 2752-VI.

Выдповыдно до ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Выдповыдно до п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу, якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об`єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Із вказаних приписів вбачається, що рішення щодо відчуження комунального майна приймається виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, однак враховуючи те, що Одеською міською радою рішень щодо відчуження спірного приміщення не приймалось, приміщення вибуло з комунальної власності поза волею територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.

На запит Департаменту було отримано інформацію з департаменту міського господарства Одеської міської ради про те, що Свідоцтво про право власності на житло № НОМЕР_4 від 25.06.2013 р. на ім`я громадянина ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 , не видавалося.

Відповідно до ст. 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.

Оскільки органи приватизації рішень щодо передачі квартири не приймалось, свідоцтво про право власності не видавалось, у зв`язку з чим, відповідно до ч. 2 ст. 228 Цивільного кодексу України, правочин є нікчемним.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з Постановою Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» вимога про встановлення нікчемності правочину підлягає розгляду в разі наявності відповідного спору. Якщо позивач посилається на нікчемність правочину для обґрунтування іншої заявленої вимоги, суд не вправі посилатися на відсутність судового рішення про встановлення нікчемності правочину, а повинен дати оцінку таким доводам позивача. Отже, якщо судом буде встановлено, що продавець не мав право відчужувати майно, це може свідчити про недобросовісність набувача і є підставою для задоволення позову про витребування у нього майна.

Вищевказана Постанова Пленуму ВСУ вказує, що норма частини першої ст. 216 ЦК не може застосовуватись як підстава позову про повернення майна, переданого на виконання недійсного правочину, яке було відчужене третій особі. Не підлягають задоволенню позови власників майна про визнання недійсними наступних правочинів щодо відчуження цього майна, які були вчинені після недійсного правочину.

Відповідно до Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 р. № 5 «Про судову практику у справах про захисту права власності та інших речових прав»:

Спір про повернення майна, що виникає з договірних відносин або відносин, пов`язаних із застосуванням наслідків недійсності правочину, підлягає вирішенню відповідно до законодавства, яке регулює ці відносини.

У разі коли між особами відсутні договірні відносини або відносини, пов`язані із застосуванням наслідків недійсності правочину, спір про повернення майна власнику підлягає вирішенню за правилами статей 387, 388 ЦК.

Якщо власник вимагає повернення свого майна з володіння особи, яка незаконно ним заволоділа, така позовна вимога підлягає розгляду та вирішенню також за правшами статей 387, 388 ЦК.

Якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, власник майна має право витребувати це майно з незаконного володіння набувача ( статті 387,388 ЦК ). Якщо в такій ситуації ( саме так обгрунтовано підставу позову) пред`явлений позов про визнання недійсним договорів про відчуження майна, суду під час розгляду справи слід мати на увазі правила, встановлені статтями 387,388 ЦК України.

У цьому разі майно може бути витребувано від особи, яка не є стороною недійсного правочину, шляхом подання віндикаційного позову, зокрема від добросовісного набувача з підстав, передбачених частиною першою ст. 388 ЦК.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 ЦК добросовісність набувача презюмується. Якщо судом буде встановлено, що набувач знав чи міг знати про наявність перешкод до вчинення правочину, в тому числі й те, що продавець не мав права відчужувати майно, це може свідчити про недобросовісність набувача і є підставою для задоволення позову про витребування у нього майна.

Відповідно до ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Відповідно до ч. 8 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно зі ст. 400 ЦК України недобросовісний володілець зобов`язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов`язку заінтересована особа має право пред`явити позов про витребування цього майна.

Згідно з ч. З ст. 66 Закону Україну «Про виконавче провадження» примусове виселення полягає у звільненні приміщення, зазначеного у виконавчому документі, від боржника, його майна, домашніх тварин та у забороні боржнику користуватися цим приміщенням. Примусовому виселенню підлягають виключно особи, зазначені у виконавчому документі.

Таким чином реєстрація запису про державну реєстрацію права приватної власності з відповідача - підлягає скасуванню.

З наведеного вище, суд вважає позов законним, обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Висновки суду відповідають вимогам норм права, на які посилається суд під час розгляду справи і фактичним обставинам по справі, а також підтверджується зібраними по справі доказами.

У рішенні суду повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки, які є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Розглянувши справу повно, всебічно, об`єктивно та неупереджено, суд вважає правомірними заявлені позовні вимоги, які є обґрунтованими, тому вважає за можливе їх задовольнити.

На підставі викладеного та керуючись: ст.ст. 12,15,16, 387,388, 400 ЦК України, ст. ст. 2, 4, 13, 76-81, 95, 258-259, 263 ЦПК України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до ОСОБА_1 , треті особи: Одеська міська рада, Департамент міського господарства Одеської міської ради - « про витребування майна з чужого незаконного володіння, усунення перешкод у користуванні шляхом виселення, скасування запису про державну реєстрацію»,- задовольнити.

Витребувати від ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта; НОМЕР_2 , виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, 23.07.2004 року) нежитлове приміщення першого поверху № 601, загальною АДРЕСА_1 кв.м., розташоване в двоповерховому багатоквартирному житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 на користь територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради ( 65039, вул. Артилерійська, 1 м. Одеса, р/р НОМЕР_3 , МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ 26302595).

Усунути перешкоди у користуванні шляхом виселення ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта; НОМЕР_2 , виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, 23.07.2004 року) з нежитлового приміщення першого поверху № 601, загальною АДРЕСА_1 кв АДРЕСА_10 житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 на користь територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради ( 65039, вул. Артилерійська, 1 м. Одеса, р/р НОМЕР_3 , МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ 26302595).

Скасувати запис №412613451101 у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на квартиру № АДРЕСА_5 , загальною АДРЕСА_11 81,4 АДРЕСА_7 та закрити розділ за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна: 412613451101.

Стягнути з ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , серія та номер паспорта; НОМЕР_2 , виданий Свердловським МВ УМВС України в Луганській області, 23.07.2004 року) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради суму сплаченого судового збору в розмірі 5286,00 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення суду виготовлено 19.06.2019 року.

Суддя: Р.Д. Абухін

11.06.2019