
Справа № 481/456/19
Провадж.№ 2/481/235/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
19 червня 2019 року Новобузький районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Ціпивко І.І.,
за участю секретаря судового засідання Кузьміної Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду у м. Новий Буг Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 , про повернення надміру виплачених державних коштів,
встановив:
Представник позивача Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся до Новобузького районного суду Миколаївської областіз позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів в сумі 19391,00 грн.
В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги одиноким матерям.
На підставі заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларації про доходи та майновий стан від 23.01.2018 року, 09.07.2018 року, доданих до них відповідних документів ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2018 року по 30.06.2018 рік в сумі 1860,00 грн. щомісячно, з 01.07.2018 року по 30.11.2018 рік в сумі 1944,00 грн. щомісячно, з 01.12.2018 року по 31.12.2018 рік в сумі 2027,00 грн.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід (ознака доходів «101» (нарахована (виплачена) заробітна плата)), який вона отримала в період за який обчислювались середньомісячні сукупні доходи для визначення розмірів вищезазначеної допомоги.
Таким чином виникла переплата державних коштів державної соціальної допомоги одиноким матерям з 01.01.2018 року по 30.06.2018 рік у розмірі 9753,60 грн., за період з 01.07.2018 рік по 31.12.2018 рік в розмірі 10431,40 грн., яку у добровільному порядку відповідач не погашає.
Представник позивача направив до суду заяву про розгляд справи в його відсутності, позовні вимоги підтримав та надав згоду на заочний розгляд справи.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, хоча була завчасно, належним чином повідомлена про слухання справи, у відповідності до вимог ст.128 ЦПК України. Заяви про розгляд справи без її участі на адресу суду не подала.
При таких обставинах суд постановив провести, на підставі вимог ст.281 ЦПК України, заочний розгляд справи.
Небажання відповідача надавати докази в обґрунтування своїх заперечень проти позову, зокрема з причини ухилення від участі в судових засіданнях, дає суду право при заочному розгляді справи обмежитися доказами, наданими позивачем, що повністю відповідає положенням ч.1 ст. 280 ЦПК України.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явились, а відтак, відповідно до вимог ч. 2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Згідно з п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, відповідно до ст.. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документи про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішення про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 вищезазначеного порядку, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років надається у розмірі що дорівнює різниці 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідноМетодики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Відповідачка ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги одиноким матерям.
На підставі заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги від 23.01.2018 року та декларації про доходи та майновий стан від 23.01.2018 року та заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги від 09.07.2018 року та декларації про доходи та майновий стан від 09.07.2018 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу одиноким матерям з 01.01.2018 року по 30.06.2018 рік в сумі 1860,00 грн. щомісячно, з 01.07.2018 року по 30.11.2018 рік в сумі 1944,00 грн. щомісячно, з 01.12.2018 року по 31.12.2018 рік в сумі 2027,00 грн.
Разом з цим, в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід в сумі 19507,13 грн. (ознака доходів «101» (нарахована (виплачена) заробітна плата)), який вона отримала в період за який обчислювались розміри вищезазначеної допомоги.
Таким чином виникла переплата державних коштів державної соціальної допомоги одиноким матерям з 01.01.2018 року по 30.06.2018 рік у розмірі 9753,60 грн., за період з 01.07.2018 рік по 31.12.2018 рік в розмірі 10431,40 грн.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми. Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім`ям з дітьми.
Відповідно до повідомлень про переплату державної соціальної допомоги від 13.02.2018 року, 03.10.2018 року та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідачка була повідомлена про утворення переплати державних коштів, суму якої потрібно повернути, та термін її повернення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Частиною 1 ст. 1213 ЦК України передбачено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Разом з тим, відповідно до ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Судом встановлено, що суми державної допомоги відповідачці ОСОБА_1 були виплачені надміру внаслідок недобросовісної поведінки з боку останньої (в результаті подання нею документів із завідомо неправдими у них відомостями), відтак підлягають до стягнення.
У зв`язку із зазначеним позовні вимоги позивача обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у сумі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 76, 89, 263-265 ЦПК України , суд,-
ухвалив:
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 , про повернення надміру виплачених державних коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (р/р 35419087032971 код ЄДРПОУ 03194499, МФО 826013, ГУДКСУ в м. Миколаєві Миколаївської області) надмірно виплачені державні кошти по допомозі одиноким матерям у розмірі 19391,00 грн. (дев`ятнадцять тисяч триста дев`яносто одна) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, при поданні відповідачем письмової заяви про перегляд заочного рішення протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частин або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, адреса місцезнаходження: 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19, код ЄДРПОУ 03194499.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,місце реєстрації: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 19.06.2019 року.
Суддя І.І.Ціпивко