Рішення № 82519066, 14.06.2019, Шевченківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
465/7394/18
Номер документу
82519066
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 465/7394/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 червня 2019 року м. Львів

Шевченківський районний суд м. Львова

у складі: головуючого – судді Невойта П.С.,

секретаря с/з Лань М.О.,

справа № 465/7394/18

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Квартирно – експлуатаційного відділу міста Львова, третьої особи Міністерство Оборони України, виконавчий комітет Львівської міської ради про зобов`язання до вчинення дій,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача Безушка О.І.,

представників третьої особи Шагай О.О., Смілки В.І.,

в с т а н о в и в:

30.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Квартирно – експлуатаційного відділу міста Львова, та просить суд зобов`язати Квартирно – експлуатаційний відділ міста Львова подати до Львівської міської ради клопотання про виключення з числа службових квартирно – експлуатаційного відділу квартиру АДРЕСА_1 , жилою площею 49,3 кв.м, а також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.

Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що 29.03.2005 житлова комісія Академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного зарахувала позивача та членів його сім`ї на квартирний облік та пізніше надано службове житло і включила в списки осіб, які користуються правом позачергового одержання житла. 04.12.2014 житлова комісія Академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного задовольнила заяву позивача про забезпечення його житлом для постійного проживання шляхом виключення встановленим порядком трикімнатної службової квартири АДРЕСА_1 , жилою площею 49,3кв.м. з числа службових з подальшим зняттям з квартирного обліку, як звільненого з військової служби в запас за станом здоров`я та вислугою років на військовій службі більше 35 років. Позивач 03.10.2018 подав заяву до КЕВ м.Львова з вимогою подати до Львівської міської ради клопотання про виключення з числа службових квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова квартиру АДРЕСА_1 , жилою площею 49,3кв.м., на що КЕВ м.Львова йому відмовило. Вважає, відмову безпідставною, незаконною та необгрунтоватою, а тому змушений звернутися до суду за захистом порушеного права.

09.04.2019 відповідачем подано до суду заперечення на позовну заяву. В обгрунтування заперечень зазначає, що потреба у використанні спірної квартири, як службового житла, на даний час не відпала, а є актуальною, а саме бажання позивача про виключення займаної квартири з числа службовових не може бути підставою для цього, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

18.04.2019 позивачем подано відповідь на заперечення в якій зазначає, що Інструкцією з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 31.07.2018 №380 регламентоване його право на виключення житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання на обліку, а тому і звернувся до суду за захистом порушеного права.

03.06.2019 позивачем подано письмові пояснення, де зазначає, що ним дотримано всіх умов, що визначені інструкціями та законом, а тому він має право на постійне житло.

Ухвалою від 13.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою залучено третьою особою у справі Міністерство оборони України та виконавчий комітет Львівської міської ради.

Ухвалою від 23.04.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач та представник позивача Матяшак В.К., який діє на підставі ордеру серії ЛВ№124615 від 02.10.2018 /арк.спр.13/ позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задоволити.

Представник відповідача Безушко О.І., який діє на підставі довіреності №13 від 19.03.2019 /арк.спр.67/ в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог з підстав викладених у запереченні на позовну заяву /арк.спр.71-72/.

Представник третьої особи Міністерства оборони України – Смілка В.І., який діє на підставі довіреності від 03.12.2018 /арк.спр.73/ в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог.

Представник третьої особи виконавчого комітету Львівської міської ради Шагай О.О яка діє на підставі довіреності №2901/вих-732 від 25.10.2018 /арк.спр.66/ при вирішенні спору поклалася на розсуд суду.

Заслухавши думку позивача, представника позивача, представника відповідача, представників третіх осіб, дослідивши наявні у справі докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із такого.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 3 ст. 12 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обовязків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом ( ст. 81 ЦПК України).

Згідно ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. У відповідності до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд встановив, що наказом Міністерства оборони України №610 від 08.08.2008 полковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пунктом 63 підпункт «в» за станом здоров`я, вислуга років ЗС календарна – 34 р.11 міс. /арк.спр.27/.

29.03.2005 житлова комісія Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного зарахувала ОСОБА_1 та членів його сім"ї на квартирний облік /арк.спр.37/.

14.03.2006 житлова комісія Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного задовольнила рапорт полковника Феденка О.В про забезпечення службовим житлом на трьох осіб /арк.спр.36/.

На підставі наказу директора департаменту житлового господарства та інфраструктури №622 від 24.10.2007 ОСОБА_1 видано ордер на право зайняття службовою квартирою жилого приміщення, яке складається з трьох кімнат у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 /арк.спр.33/.

25.06.2009 житлова комісія Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного полковника Феденка О ОСОБА_3 на підставі рапорту включила в списки осіб, які користуються правом позачергового з визначеним терміном одержання житла протягом 2-х років відповідно до пункту 18 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 25 червня 2009 року /арк.спр.35/.

04.12.2014 житлова комісія Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного задовольнила заяву полковника ОСОБА_1 . про забезпечення його житлом для постійного проживання шляхом виключення встановленим порядком трикімнатної службової квартири АДРЕСА_1 , жилою площею 49,3кв.м. з числа службових з подальшим зняттям з квартирного обліку, як звільненого з військової служби в запас за станом здоров`я та вислугою років на військовій службі більше 35 років /арк.спр.34/.

Суд встановив, що 03.10.2018 ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулися з письмовою заявою до начальника КЕВ міста Львова з письмовою заявою з проханням, щоб КЕВ міста Львова звернулося до Львівської міської ради з клопотанням про виключення з числа службових квартирно-експлуатаційного відділу міста Львова квартиру АДРЕСА_1 , жилою площею 49,3 кв.м. /арк.спр.19-20/

Листом №4453 від 16.10.2018 за підписом начальника КЕВ міста Львова В ОСОБА_6 . ОСОБА_7 , ОСОБА_1 відмовлено у зверненні до Львівської міської ради з клопотанням про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових /арк.спр.21/.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами. Військово- службовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Як зазначено в абзаці 7 ч. 1 ст. 12 цього Закону, порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, а також розмір і порядок виплати військовослужбовцям грошової компенсації за піднайом (найм) ними жилих приміщень визначається Кабінетом Міністрів України.

З наявних в матеріалах справи довідки про включення інформації до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб від 13.07.2011 ОСОБА_1 перебуває на обліку у Франківському відділі соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та включений до ЄДАРП як пільговик відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» /арк.спр.29/.

З представленої суду довідки з місця проживання про склад сім`ї та реєстрації від 02.11.2016 сім`я позивача складається з трьох осіб: ОСОБА_1 - осн.кв/н, ОСОБА_5 – дочка, ОСОБА_4 - дружина /арк.спр.41/.

Згідно "Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006р. №1081 зазначено, що він визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишились перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях після звільнення та членів їх сімей.

Крім того, Наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380, затверджено «Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями», яка, згідно п.1, серед іншого визначає організацію забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).

Правила і порядок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями для постійного проживання врегульовано Розділом VІІ цієї Інструкції, де передбачено, що особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.

Так, в п. 10 передбачено, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров`я, віком, у зв`язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу.

Порядок видачі житлових приміщень наведений у вказаної вище інструкції, вказано, що на підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання.

Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.

До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Аналогічна позиція законодавця викладена також в п. 34 Постанови КМУ від 03.08.2006р.№1081, в якому вказано, що на підставі рішення про надання житла виконавчий орган районної, міської, районної у місті ради, а в закритому військовому містечку - квартирно-експлуатаційний орган видає ордер, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення, безпосередньо військовослужбовцю, на ім`я якого він виписаний, або за його дорученням іншій особі.

Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 3 серпня 2006 року, а саме п. 3 встановлено: «Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання проводиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла».

Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями на сьогодні передбачено чотири способи забезпечення житлом військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше:

1/. наданням один раз протягом усього часу проходження військової служби житла виключеного новозбудованого;

2/. надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла виключеного з числа службового;

3/. надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб;

4/. надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Таким чином, позивач має право обрати будь який спосіб для забезпечення житлом, оскільки вказаним Порядком не передбачено, що Квартирно-експлуатаційний відділ повноважний вирішувати, яким чином забезпечити військовослужбовців житлом.

Порядком забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями у п. 11 встановлено механізм виключення житлового приміщення з числа службового, а саме: «Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно - експлуатаційного органу ».

Інструкцією про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої Наказом міністерства оборони України 31.07.2018 №380, регламентовано процедуру виключення житла з числа службового.

Зокрема пунктом 10 визначено: «Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком».

Обов`язковою умовою для виключення квартир з числа службових є перебування військовослужбовців і осіб звільнених у запас або відставку, на квартирному обліку в ЗС України і відповідність займаного житла нормам законодавства, встановленим для даного населеного пункту, що буде підставою для зняття сім`ї військовослужбовця з квартирного обліку.

Питання виключення квартир з числа службових на засіданнях Комісії з контролю за розподілом житла у гарнізонах ЗС України слід розглядати за такими критеріями: для військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі не менше 20 календарних років, а для осіб, звільнених у запас або відставку, які звільнені з військової служби за віком, станом здоров`я, а також у зв`язку з реформуванням ЗС України, зі скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі - незалежно від вислуги років; для сімей померлих (загиблих) військовослужбовців, сімей, які мають у своєму складі інвалідів та тяжкохворих».

Отже, позивачем дотримано всі умови, що визначені Інструкцією, зокрема, він має календарну вислугу більше 34 років, перебуває на квартирному обліку в КЕВ міста Львова, але постійного житла до цього часу не отримав.

Питання виключення житла з числа службового має вирішуватися виконавчим комітетом Львівської міської ради, а не Квартирно-експлуатаційним відділом міста Львова.

Відповідач лише повинен подати клопотання за заявою військовослужбовця про розгляд цього питання разом з клопотанням начальнику гарнізону та командира військової частини.

Не подаючи відповідне клопотання, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Львова порушує конституційні права позивача на житло та гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Крім того, чинним законодавством не встановлено підстав для відмови КЕВ у поданні клопотання про виключення житлового приміщення з числа службового до виконавчого органу відповідної ради.

Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача, позивач фактично позбавлений можливості реалізувати свої права на житло, що є порушенням житлових прав у розумінні ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 2 грудня 2010 року у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України», яке набуло статусу остаточного 2 березня 2011 року, визнано, що в цій справі мало місце порушення прав заявників, гарантованих ст. 8 Конвенції. Зокрема Європейський суд з прав людини констатував, що заявників було позбавлено адекватних процесуальних гарантій у процесі прийнятій рішення щодо їхнього права на житло. Пунктом 51 вказаного Рішення встановлено, що з огляду на ненадання державними органами належного обгрунтування для відхилення доводів заявників ... Суд вважає, що заявників було позбавлено адекватних процесуальних гарантій у процесі прийняття рішення щодо їхнього права на житло ».

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, ніхто не вправі обмежувати військово службовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

З урахуванням наведеного, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання судових витрат, суд враховує заяву від 07.06.2019 представника позивача, та залишає судові витрати за позивачем.

Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 77, 81, 141, 259, 263-266, 268 ЦПК України, суд,-

ухвалив:

позов задовольнити.

Зобов`язати Квартирно – експлуатаційний відділ міста Львова подати до виконавчого комітету Львівської міської ради клопотання про виключення з числа службових квартирно – експлуатаційного відділу м.Львова квартиру АДРЕСА_3 що АДРЕСА_4 .

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Квартирно – експлуатаційний відділ міста Львова, код ЄДРПОУ 07638027, юридична адреса: м. Львів, вул. Батуринська, 2.

Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення виготовлений 18.06.2019 року.

Суддя П. С. Невойт