
Справа № 461/9405/18
Провадження № 1-кс/461/5389/19
УХВАЛА
про доручення проведення експертизи
20.06.2019 року місто Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду міста Львова Стрельбицький В.В., за участю секретаря Іваника Р.В., розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Управління СБ України у Львівській області Гнідь А.Ю. про призначення експертизи,
встановив:
слідчим відділом Управління СБ України у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №22018140000000060 від 09.08.2018 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 109, ч.2 ст.110 КК України.
Слідчий слідчого відділу Управління СБ України у Львівській області Гнідь А.Ю., за погодженням прокурора прокуратури Львівської області, звернулась до слідчого судді з клопотанням про призначення у кримінальному провадженні судово-лінгвістичної експертизи, задля з`ясування обставин, які мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Слідчий, згідно клопотання, просить розгляд справи проводити без її участі.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Згідно ч.ч.1, 2 ст. 93 КПК України, збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 ст.242 КПК України передбачено, що експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.
Нормою частини 1 ст. 243 КПК України передбачено, що експерт залучається за наявності підстав для проведення експертизи за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження.
У відповідності до положень ч.1 ст.244 КПК України, у разі якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді.
Встановлено, що кримінальне провадження, розпочато за фактом розповсюдження матеріалів із закликами до насильницького повалення конституційного ладу та захоплення державної влади. Відтак, під час здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, з метою об`єктивного з`ясування обставин справи є необхідність у призначенні експертизи.
Відповідно до ч.6 ст. 244 КПК України, слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта. Слідчий суддя самостійно визначає експерта, якого необхідно залучити, або експертну установу, якій необхідно доручити проведення експертизи.
Частинами 7 та 9 цієї ж статті визначено, що до ухвали слідчого судді про доручення проведення експертизи включаються запитання, поставлені експертові особою, яка звернулася з відповідним клопотанням.
Висновок експерта, залученого слідчим суддею, надається особі, за клопотанням якої він був залучений.
Враховуючи те, що для з`ясування обставин справи, та інших тотожних питань, що мають суттєве значення для встановлення обставин кримінального провадження необхідні спеціальні знання, приходжу до висновку про необхідність призначення у кримінальному провадженні експертизи зброї та слідів і обставин її використання, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Згідно п. 3 ч. 5 ст. 69 КПК України експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей, експерт повинен одержати на це дозвіл від особи, яка залучила експерта.
Відповідно до п. 2.2 розділу 2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 року за №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 року за №1950/5) на експерта покладається обов`язок забезпечити збереження об`єкта експертизи.
Якщо дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей, експерт повинен одержати на це дозвіл від органу (особи), який (яка), призначив (ла), експертизу, залучив (ла) експерта.
Пунктом 3.3 відповідного розділу передбачено, якщо під час проведення експертизи об`єкт (об`єкти) дослідження можуть бути пошкоджені або знищені, у документі про призначення експертизи (залучення експерта) повинен міститися дозвіл на його пошкодження або знищення.
З урахуванням того, що для надання відповідей на питання, що поставлені на вирішення експертизи, експерт застосовує цілу низку методів, слідчий суддя не заперечує проти часткової, повної зміни чи при необхідності знищення об`єктів експертного дослідження. При цьому, слід зауважити, що зовнішній вигляд, пакування, реквізити, а також самі об`єкти дослідження повинні бути зафіксовані за допомогою фотозйомки та відображені у наданому висновку.
Керуючись ст.ст.69, 93, 222, 242-244 КПК України, -
постановив:
Клопотання задоволити.
Призначити у кримінальному провадженні №22018140000000060 від 09.08.2018 року, судову лінгвістичну експертизу.
На вирішення судово-лінгвістичної експертизи по семантичному дослідженню писемного мовлення поставити наступні питання:
1.Яке визначення мають терміни: «насильницька зміна конституційного ладу», «повалення конституційного ладу», «захоплення державної влади», «публічні заклики до насильницької зміни конституційного ладу», «публічні заклики до повалення конституційного ладу», «публічні заклики до захоплення державної влади», «повалення», «територія України», «новороссия», «ЛНР», «ДНР», «хохол», «фашизм», «хунта», «розкол», «самостійність», «дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України», «публічні заклики до дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України», «дії, спрямовані на насильницьку зміну конституційного ладу», «дії, спрямовані на насильницьке повалення конституційного ладу», «дії, спрямовані на захоплення державної влади», «публічні заклики до дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу», «публічні заклики до дій, спрямованих на насильницьке повалення конституційного ладу», «публічні заклики до дій, спрямованих на захоплення державної влади»?
2.Чи містяться у наведених вище та доданих в електронному вигляді «постах» розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення будь-яких дій? Якщо так, то в яких саме фразах (змістовних елементах), який характер і форми носять такі заклики?
3.Чи містяться у наведених вище та доданих в електронному вигляді «постах» розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення яких-небудь дій, метою яких є насильницька зміна конституційного ладу, повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміна меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі поєднаних із розпалюванням національної ворожнечі? Якщо так, то яких саме дій?
4.Чи спрямовані такі заклики на схиляння (спонукання) невизначеного кола осіб до певних конкретних дій, зокрема до умисних дій з метою насильницької зміни конституційного ладу, повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі поєднаних із розпалюванням національної ворожнечі?
5.Чи наявні публічні заклики, а також розповсюдження матеріалів із такими закликами до вчинення яких-небудь дій, метою яких є насильницька зміна конституційного ладу, повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміна меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі поєднаних із розпалюванням національної ворожнечі, з огляду на сукупність та порядок розміщення інформації у постах, наявних на сторінці соціальної мережі «Одноклассники», якою користується ОСОБА_1 .?
Проведення експертизи доручити спеціалістам експертного сектору ІСТЕ Управління СБ України у Волинській області.
Надати експертам дозвіл на часткову/повну зміни чи при необхідності знищення об`єктів експертного дослідження.
Висновок за результатами проведення експертного дослідження надати слідчому слідчого відділу Управління СБ України у Львівській області Гнідь А.Ю.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену статтями 384, 385 КК України, за дачу завідомо неправдивого висновку та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Стрельбицький В.В.