Рішення № 82508661, 11.06.2019, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
11.06.2019
Номер справи
610/982/19
Номер документу
82508661
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

№ 610/982/19

№ 2/610/473/2019

11.06.2019 року

Балаклійський районний суд Харківської області -

головуючий: Стригуненко В.М.

за участі

секретаря: Паточка А.М.,

розглянувши у місті Балаклія Харківської області у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами загального позовного провадження цивільну справу № 610/982/19 (№ 2/610/473/2019) за позовом ОСОБА_1 до Балаклійської міської ради Харківської області, Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійський житлокомунсервіс», Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережи» про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Позивач просить:

1)зобов`язати відповідачів створити постійно діючу комісію для вирішення питання пов`язаного з наданням неналежної якості послуг з центрального опалення за адресою: АДРЕСА_1 та відповідної до норм теплопостачання роботи теплового стояка четвертого під`їзду,

2)у разі неможливості, зобов`язати Балаклійську міську раду Харківської області створити постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питання щодо відключення від мереж централізованого опалення за вказаною адресою.

Посилається на те, що з 20.11.2007р. є власником квартири і як споживач отримує неналежної якості послугу з централізованого опалення та має намір на відключення його квартири від мереж централізованого опалення.

Відповідач КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» позов не визнав. У відзиві на позов зазначив, що 15.11.2018 року до них надійшла заява мешканців квартир АДРЕСА_2 щодо неналежної якості теплопостачання та порушень в системі опалення. Працівниками підприємства було проведено обстеження систем теплопостачання за вказаною адресю та мешканцям будинку направлено відповідь, в якій повідомили про причину низької температури в квартирах та проведені роботи по усуненню порушень (недоліків). Було проведено роботи по частковій заміні труб на тепловій рамці під`їзду, видалено елементи гальмування проходження теплоносія та обстежено теплові стояки в квартирах і виявлено, що в кв. 117 стоїть перемичка меншого діаметру, що погіршує теплопостачання верхніх поверхів. Вказану перемичку демонтували та встановили більшого діаметру. На кухні у квартирі № 117 відсутня батарея опалення, а стояк теплової мережі закладений плиткою, тому є підозра, що на стояку існує гальмування циркуляції теплоносія. Власники вказаної квартири відмовились зняти плитку для огляду стояку. Протягом опалювального періоду до диспетчерської служби КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» від мешканців будинку № 15 по вул. Жовтневій більше не надходило жодної скарги щодо низької температури в квартирах або порушень в системі опалення, що тягне за собою надання неналежної якості послуг. Кошти за надане теплопостачання надходять до КП БРР «Балаклійські теплові мережі», балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1 (а.с. 45-47).

Відповідач КП БРР «Балаклійські теплові мережі» надав відзив на позов, в якому зазначив, що з 17.12.2007р. між ОСОБА_1 та КП БРР «Балаклійські теплові мережі» укладено договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води та відкрито особовий рахунок. 23.10.2018р. житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 було підключено до мереж централізованого опалення для надання послуг. Житловий будинок обладнано комерційним приладом обліку теплової енергії.

Внутрішньобудинкова система централізованого опалення разом з будинком є власністю балансоутримувача будинку. На балансі КП БРР «Балаклійські теплові мережі» ці комунікації ніколи не знаходились, при розрахунках тарифів на послуги з централізованого опалення, витрати на утримання внутрішньо будинкових систем не враховано, тому підприємство ніяк не може проводити їх технічне обслуговування.

У опалювальний період звернень від позивача, щодо створення відповідної комісії для визначення кількісних і якісних показників послуг на адресу підприємства не надходило, окрім заяви від 10.12.2018 року про припинення дії договору надання послуг централізованого опалення.

Разом з тим КП БРР «Балаклійські теплові мережі» не заперечує у частині позову про створення вищезазначеної комісії для вирішення питання пов'язаного з наданням неналежної якості послуг з центрального опалення.

Щодо позовної вимоги про те, що у разі не можливості відповідачами створити постійну діючу комісію для вирішення питання пов`язаного з наданням неналежної якості послуг з центрального опалення, зобов`язати Балаклійську міську раду, створити постійну діючу міжвідомчу комісію для розгляду питання щодо відключення квартири від мережі центрального опалення, вказав наступне.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води заборонено. Роз'яснено порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання (а.с. 49-55).

Позивач надав письмову заяву про підтримку позову, розгляд справи за його відсутності (а.с. 71) .

Відповідачі: Балаклійська міська рада Харківської області, КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс», КП БРР «Балаклійські теплові мережі» були належним чином повідомлені про судове засідання, однак їх представники не з'явились у судове засідання, про причини неявки не повідомили, поважності причин не встановлено. Тому за правилом ч.ч. 2, 3 ст. 223 ЦПК України суд розглядає справу за відсутності цих учасників справи (а.с. 68-70).

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать, зокрема: комунальні послуги - послуги з постачання теплової енергії.

Згідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право, зокрема: 8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку; 12) у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.

За приписом ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги зобов'язаний, зокрема: 1) забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання; 5) розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг; 6) вживати заходів до ліквідації аварій, усунення порушень якості послуг у строки, встановлені законодавством; 8) своєчасно реагувати на виклики споживачів, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) споживачів у зв'язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг.

Частиною 3 ст. 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що якість комунальної послуги повинна відповідати вимогам, встановленим цим Законом, іншими актами законодавства та договором. Обов'язок забезпечення відповідності якості комунальної послуги встановленим вимогам покладається на виконавця такої послуги.

Відповідно до ч.ч. 2, 6 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску.

Параметри якості теплової енергії повинні відповідати нормативним документам у сфері стандартизації.

Послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Порядок оформлення претензій споживачів врегульований ст. 27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

1. У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач має право викликати виконавця комунальних послуг (його представника) для перевірки кількості та/або якості наданих послуг.

3. Порядок перевірки якості надання комунальних послуг та якості послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

4. За результатами перевірки якості надання комунальних послуг або якості послуг з управління багатоквартирним будинком складається акт-претензія, який підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком).

5. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання послуги, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення споживача.

Акт-претензія складається виконавцем комунальної послуги або управителем (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) та споживачем і повинен містити інформацію про те, в чому полягало ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальної послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком, дату (строк) її ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також іншу інформацію, що характеризує ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості.

6. У разі неприбуття виконавця комунальної послуги або управителя (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт підписується споживачем, а також не менш як двома споживачами відповідної послуги, які проживають (розташовані) в сусідніх будівлях (у приміщеннях - якщо послуга надається у багатоквартирному будинку), і надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) рекомендованим листом.

7. Виконавець комунальної послуги або управитель (щодо послуги з управління багатоквартирним будинком) протягом п'яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або видає (надсилає) споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання виконавцем (управителем) відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем (управителем).

Відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги) регулюються і Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630.

Згідно до п. 2 Загальних положень Правил централізоване опалення - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у забезпеченні нормативної температури повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу), яка надається виконавцем з використанням внутрішньобудинкових систем теплопостачання.

Пунктом 5 Порядку надання послуг Правил передбачено, що послуги повинні відповідати: з централізованого опалення - нормативній температурі повітря у приміщеннях квартири (будинку садибного типу) за умови їх утеплення споживачами та вжиття власником (балансоутримувачем) будинку та/або виконавцем заходів до утеплення місць загального користування будинку.

Відповідно до п. 29 Права та обов`язки споживача Правил споживач має право на: 1) зменшення розміру плати у разі: надання послуг не в повному обсязі, зниження їх якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання; 2) усунення виконавцем виявлених недоліків у наданні послуг; 4) перевірку кількісних і якісних показників надання послуг (якість і тиск води, температура гарячої води, температура повітря у приміщеннях тощо) у порядку, встановленому цими Правилами.

Пунктом 32 Права та обов'язки виконавця Правил визначено, що виконавець зобов`язаний: 1) своєчасно надавати споживачу послуги в установлених обсягах, належної якості, безпечні для його життя, здоров`я та які не спричиняють шкоди його майну, відповідно до вимог законодавства та цих Правил; 5) проводити два рази на рік перевірку стану внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку із складенням відповідного акта; 10) утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт; 12) усувати аварії та інші порушення порядку надання послуг, а також виконувати заявки споживачів у строк, установлений законодавством та договором; 16) проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх, надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному договором.

Порядок перевірки кількісних та/або якісних показників надання послуг також врегульований Правилами.

33. У разі неналежного надання або ненадання послуг виконавцем споживач повідомляє про це виконавця в усній формі за допомогою телефонного зв`язку чи у письмовій формі за адресами, що зазначені в договорі.

У повідомленні зазначається прізвище, ім`я та по батькові, точна адреса проживання споживача, а також найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги. Повідомлення споживача незалежно від його форми (усна або письмова) обов`язково реєструється представником виконавця у журналі реєстрації заявок споживачів. Представник виконавця зобов`язаний повідомити споживачеві відомості про особу, яка прийняла повідомлення (прізвище, ім`я та по батькові), реєстраційний номер повідомлення та час його прийняття.

34. Представник виконавця, якому відомі причини неналежного надання або ненадання послуги, зобов`язаний невідкладно повідомити про це споживача та зробити відповідну відмітку в журналі реєстрації заявок, що є підставою для визнання виконавцем факту неналежного надання або ненадання послуг.

35. Представник виконавця, якому не відомі причини неналежного надання або ненадання послуг, зобов`язаний узгодити з виконавцем точний час та дату встановлення факту ненадання послуг, надання їх не у повному обсязі або перевірки кількісних та/або якісних показників надання послуг. У разі необхідності проведення такої перевірки у приміщенні споживача представник виконавця повинен з`явитися до споживача не пізніше визначеного у договорі строку.

36. У разі незгоди з результатами перевірки кількісних та/або якісних показників надання послуг споживач і виконавець визначають час і дату повторної перевірки, для проведення якої запрошується представник уповноваженого органу виконавчої влади та/або органу місцевого самоврядування, а також представник об`єднання споживачів. За результатами повторної перевірки складається акт про неналежне надання або ненадання послуг, який підписується споживачем (його представником), представником виконавця, представниками уповноваженого органу виконавчої влади та/або органу місцевого самоврядування, а також представником об`єднання споживачів.

37. За результатами перевірки складається акт-претензія про неналежне надання або ненадання послуг (далі акт-претензія), який підписується споживачем та представником виконавця згідно з додатком 2. Акт-претензія складається у двох примірниках по одному для споживача та виконавця.

38. У разі неприбуття представника виконавця в установлений договором строк для проведення перевірки кількісних та/або якісних показників або необґрунтованої відмови від підписання акта- претензії такий акт вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.

39. Акт-претензія реєструється уповноваженими особами виконавця у журналі реєстрації актів-претензій згідно з додатком 3. Виконавець зобов`язаний розглянути такий акт-претензію і повідомити протягом трьох робочих днів споживача про її задоволення або про відмову у задоволенні з обґрунтуванням причини такої відмови. У разі ненадання протягом установленого строку виконавцем відповіді вважається, що він визнав викладені в акті-претензії факти неналежного надання або ненадання послуг. Спори щодо задоволення претензій споживачів розв`язуються у суді. Споживач має право на досудове розв`язання спору шляхом задоволення пред`явленої претензії.

Відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів також передбачено Правилами.

24. Споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

25. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

26. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Механізм проведення перевірки відповідності якості надання послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами в частині надання послуг з вивезення побутових відходів (далі - комунальні послуги) та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, з метою оцінки їх відповідності основним вимогам до кількості та якості і вжиття заходів до забезпечення надійності та безпеки під час надання комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком врегульований Порядком проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1145.

2. У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості комунальних послуг споживач або управитель багатоквартирного будинку (за дорученням співвласників багатоквартирного будинку в разі прийняття ними відповідного рішення) має право викликати виконавців комунальних послуг (їх представників) для перевірки якості та/або кількості наданих послуг.

Проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, забезпечується виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку.

Споживач також має право звернутися до відповідних уповноважених державних органів за захистом порушених прав щодо якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком.

4. Для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, споживач звертається до виконавця комунальної послуги або управителя багатоквартирного будинку в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв`язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідних послуг, з претензією про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг.

У зверненні обов'язково зазначається прізвище, ім'я та по батькові, місце фактичного проживання споживача, а також найменування ненаданої, наданої не в повному обсязі або неналежної якості послуги.

Звернення споживача обов'язково реєструється виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку в журналі реєстрації заявок споживачів.

Виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний на вимогу споживача надати в усній формі особисто, за допомогою телефонного зв'язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена в договорі про надання відповідної послуги, інформацію про прізвище, ім'я та по батькові, посаду особи, яка прийняла звернення, його реєстраційний номер та час прийняття.

5. Для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, виконавець комунальної послуги або управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний прибути на виклик споживача у строки, визначені в договорі про надання відповідних послуг, але не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання претензії споживача.

8. У разі встановлення під час перевірки фактів невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, в акті-претензії зазначаються дата і час проведення перевірки, виявлені факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, інформація про дату початку зниження якості відповідної послуги.

Якщо під час перевірки факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, не підтверджено, в акті-претензії зазначається інформація про відсутність фактів невідповідності якості комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком.

В акті-претензії зазначаються також виявлені під час його складання додаткові факти невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг.

Акт-претензія складається у двох примірниках і підписується споживачем та виконавцем комунальної послуги (його представником) або управителем багатоквартирного будинку. Один примірник акта-претензії передається споживачеві, другий - зберігається у виконавця комунальної послуги (його представника) або управителя багатоквартирним будинком.

9. У разі коли за результатами проведення перевірки споживач та виконавець комунальних послуги або управитель багатоквартирного будинку не дійшли згоди щодо наявності (відсутності) факту невідповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком умовам або параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, та/або причин виникнення таких порушень або невідповідності, акт-претензія підписується із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною.

Результати перевірки якості надання комунальних послуг та/або послуг з управління багатоквартирним будинком можуть бути оскаржені в судовому порядку.

10. У разі неприбуття виконавця комунальної послуги (його представника) або управителя багатоквартирного будинку в установлений договором про надання відповідних послуг строк для проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг або послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим зазначеним договором, чи необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії такий акт вважається дійсним, якщо він підписаний споживачем та не менш як двома іншими споживачами відповідної послуги, які проживають у сусідніх будівлях (у приміщеннях - у разі, коли послуга надається у багатоквартирному будинку). Акт-претензія надсилається виконавцю комунальної послуги або управителю багатоквартирного будинку рекомендованим листом.

11. Акт-претензія реєструється виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирним будинком у журналі реєстрації актів-претензій.

Виконавець комунальних послуг або управитель багатоквартирного будинку протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, викладених в акті-претензії, або надає споживачу обґрунтовану письмову відмову.

У разі ненадання виконавцем відповіді в установлений строк претензії споживача вважаються визнаними таким виконавцем.

12. Дата, з якої вважається, що комунальні послуги або послуги з управління багатоквартирним будинком надаються з порушенням вимог до їх якості, зазначається в акті-претензії.

13. Період порушення якості надання комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком вважається припиненим з дати встановлення факту відновлення надання виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку надання послуг належної якості та/або доведення інформації про це виконавцем комунальної послуги або управителем багатоквартирного будинку до відома споживача у спосіб, визначений договором про надання відповідних послуг, чи за погодженням із споживачем.

33. Під час проведення перевірки відповідності якості надання послуги з постачання теплової енергії параметрам, передбаченим договором про надання такої послуги, виконавець комунальної послуги враховує:

1) своєчасність початку і закінчення опалювального сезону;

2) безперервність надання послуги з постачання теплової енергії;

3) дотримання нормативної температури повітря в житлових приміщеннях;

4) відповідність тиску теплоносія встановленим параметрам тиску.

34. Визначення якості надання послуги з постачання теплової енергії здійснюється відповідно до вимог договору:

1) за показаннями вузла комерційного обліку - для колективного споживача;

2) за показаннями вузлів розподільного обліку теплової енергії (за їх наявності) або вимог щодо дотримання нормативної температури повітря у житлових приміщеннях (для приміщень без вузлів розподільного обліку теплової енергії) - для індивідуального споживача.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП врегульована Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22.11.2005 N 4.

1.2 Для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії (склад комісії наведено в додатку 1).

Засідання постійно діючої міжвідомчої комісії відбуваються у міру потреби, але не рідше одного разу на місяць.

2.1 Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.

У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

2.2 Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

При цьому обов`язково враховуються технічні можливості існуючих мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання даного населеного пункту або окремого мікрорайону щодо забезпечення живлення запропонованої власником (власниками) системи теплопостачання. Комісією, у разі необхідності, можуть розглядатися питання збільшення потужностей та можуть розроблятися пропозиції щодо їх фінансування, а також заміни систем внутрішньоквартальних, а в деяких випадках і магістральних мереж газо-, водо-, теплопостачання.

Засідання Комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника.

Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

2.2.1 При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП.

2.2.2 Підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.

У разі незгоди заявника з відмовою спір вирішується в судовому порядку.

2.2.3 Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.

Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк .

2.3 Отримання технічних умов може виконуватись безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

2.3.1 Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

2.4 Проект індивідуального (автономного) теплопостачання повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів. Вибір запропонованих схем може супроводжуватися економічними розрахунками.

2.4.1 Разом з проектом індивідуального (автономного) теплопостачання надаються:

проектні рішення щодо опалення місць загального користування у будинку;

технічні рішення з розрахунками щодо реконструкції існуючої системи теплопостачання: перенесення транзитних стояків, їхня ізоляція, можливе перекладання розподільних трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників тощо;

теплові навантаження місць загального користування;

розраховані теплові навантаження будинку;

технічні рішення з перерахунку та заміни внутрішньобудинкових систем газо- та електропостачання (залежно від типу нагрівачів).

2.4.2 Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.

2.5 Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.

Роботи з відключення будинку від мереж ЦО і ГВП виконуються у міжопалювальний період.

2.6 По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.

2.7 Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

2.8 Для виконання робіт з підготовки внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП до опалювального сезону після відключення приміщення від мереж його власник, наймач (орендар) зобов`язаний надавати представнику виконавця послуг з ЦО і ГВП можливість доступу до транзитних трубопроводів відповідно до порядку їх технічного огляду, установленого Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 N 76 (z0927-05), зареєстрованими у Мін`юсті України 25.08.2005 за N 927/11207.

Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Порядок проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг, Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання застосовуються в частині, що не суперечить Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с. 9-10, 11, 12, 13).

Послуги з постачання теплової енергії споживачам м. Балаклія надає КП БРР «Балаклійські теплові мережі». Обслуговування внутрішньобудинкових мереж здійснює КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс».

15 листопада 2018 року жителі квартир під`їзду 4 будинку АДРЕСА_1 , серед яких і позивач, подали до КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» письмову заяву, яка за змістом є претензією про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг з централізованого опалення, а саме: холодні стояки з 1-го по 9-й поверх у приміщеннях: кухня, зал, спальня, ванна (а.с. 14).

За результатами перевірки акт-претензія про неналежне надання або ненадання послуг (далі акт-претензія), який підписується споживачем та представником виконавця згідно з додатком 2, не складався, тому і не розглядався виконавцем.

Натомість листом від 11.12.2018р. КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» повідомило, що працівниками підприємства було обстежено систему опалення та встановлено, що температура повітря не відповідає встановленим санітарним нормам. Проведені роботи по частковій заміні труб на тепловій рамці під`їзду та видалено елементи гальмування проходження теплоносія. Крім того, КП БРР «Балаклійський Житлокомунсервіс» звернувся до Балаклійської міської ради, як до власника будинку, з питання про доступ до стояку у квартирі № 117 (а.с. 15).

У заяві від 10.12.2018 року вже до КП БРР «Балаклійські теплові мережі» позивач вимагав припинити дію договору про надання послуг з централізованого опалення і гарячого водопостачання, також просив припинити нарахування щомісячної плати за теплопостачання, через нетримання вказаної послуги (а.с. 16).

Відповіддю від 17.12.2018р. КП БРР «Балаклійські теплові мережі» повідомило про те, що від позивача претензій про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг не надходило. Відмова від послуг передбачає розірвання договору та відключення від мереж централізованого опалення. Відключення можливо лише за визначених у законодавстві умов та порядку (а.с. 17).

Відповідно до відповіді позивачу за його зверненням на урядову гарячу лінію з приводу невідповідності якісних показників послуги з постачання теплової енергіїз Департаменту житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської ОДА від 04.12.2018р. за повідомленням Балаклійської РДА з посиланням на інформацію КП «Балаклійський житлокомунсервіс» з метою перевірки інформації працівниками підприємства було проведено обстеження житлового будинку АДРЕСА_1 та встановлено, що температура повітря у квартирі ОСОБА_1 нижче нормативної та не відповідає санітарним нормам (+17,7 0С у кімнаті). У квартирі № 117 відсутня рушникосушарка та була встановлена перемичка меншого діаметру, що погіршувало теплопостачання у квартирах верхніх поверхів будинку. З метою нормалізації циркуляції теплоносія проведено роботи по частковій заміні труб на тепловій рамці під`їзду та у квартирі № 117 демонтовано перемичку з подальшою її заміною на іншу, більшого діаметру. (а.с. 18).

Суду не надано доказів подання позивачем претензії про невідповідність кількісних та/або якісних показників послуг з централізованого опалення до КП БРР «Балаклійські теплові мережі».

Тому виконавцем послуги перевірка не проводилась, акт-претензія не складався, не розглядався.

Вимога позивача зобов`язати відповідачів створити постійно діючу комісію для вирішення питання пов`язаного з наданням неналежної якості послуг з центрального опалення за адресою: АДРЕСА_1 та відповідної до норм теплопостачання роботи теплового стояка четвертого під`їзду не може бути задоволена, оскільки не ґрунтується на Законі, яким не передбачено створення такої комісії.

Таким чином, позивачем було обрано неналежний спосіб захисту своїх порушених прав.

Вимога позивача у разі неможливості, зобов`язати Балаклійську міську раду Харківської області створити постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питання щодо відключення від мереж централізованого опалення за вказаною адресою не може бути задоволена.

Так, позивачем не доведено, що відповідач Балаклійська міська рада Харківської області своїм рішенням не створила постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП, не призначила голову та не затвердила її склад, не затвердила положення про роботу комісії.

Позивачем не доведено, що внаслідок вказаної ним бездіяльності відповідача Балаклійської міської ради Харківської області з нестворення вказаної комісії він позбавлений можливості звернутися до цієї комісії.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У розумінні закону, суб`єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Цивільним процесуальним засобом, яким забезпечується реалізація права на звернення до суду, є позов, тобто матеріально-правова вимога до суду заінтересованої особи (позивача) про здійснення правосуддя в цивільній справі на захист прав, свобод чи інтересів, порушених чи оспорюваних іншою особою (відповідачем).

Таким чином, в предмет судового захисту входять саме порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи законні інтереси.

Позивач не довів діями чи бездіяльністю кого з відповідачів та якими саме (вина) не забезпечена нормативна температура повітря у приміщеннях його квартири.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд виходить з принципів судочинства про змагальність судового процесу та ухвалення рішення судом лише на підставі доказів, наданих сторонами.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У зв`язку з тим, що в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, то судовий збір не підлягає відшкодуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 142, 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України,

у х в а л и в:

Повністю відмовити в позові ОСОБА_1 до Балаклійської міської ради Харківської області, Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійський житлокомунсервіс», Комунального підприємства Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережи» про зобов`язання вчинити певні дії.

Дата складання повного судового рішення 20 червня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач: Балаклійська міська рада Харківської області: місцезнаходження: 64200, Харківська область м. Балаклія вул. Центральна б. 16, код ЄДРПОУ 04058628.

Відповідач: Комунальне підприємство Балаклійської районної ради «Балаклійський Житлокомунсервіс»: місцезнаходження: 64200, Харківська область м. Балаклія вул. Жовтнева б. 81, код ЄДРПОУ 35659347.

Відповідач: Комунальне підприємство Балаклійської районної ради «Балаклійські теплові мережі»: місцезнаходження: 64200, Харківська область м. Балаклія вул. Алієва б. 72, код ЄДРПОУ 34328904.

Головуючий В.М. Стригуненко