Рішення № 82501444, 11.06.2019, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
11.06.2019
Номер справи
212/9405/18
Номер документу
82501444
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 212/9405/18

2/212/792/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 червня 2019 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області, в складі: головуючого судді – Власенко М.Д.,

за участі секретаря судового засідання Борух Ю.К.,

представника позивача – ОСОБА_1 . ОСОБА_2 ,

представника відповідача - Масальської Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» про визнання незаконними акту про порушення та дій припинення газопостачання у порядку захисту прав споживачів,-

встановив:

В грудні 2018 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду із позовом до Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» (далі – ПАТ «Криворіжгаз»), в якому просить визнати незаконним дії Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» щодо припинення газопостачання в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 ; визнати незаконними акт ПАТ «Криворіжгаз» від 11.10.2018 року № 3439, який встановлює ознаки несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника, що розташований в домоволодінні побутового споживача природного газу ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 03.07.2014 року між ним та ПАТ «Криворіжгаз» було укладено договір про надання населенню послуг з газопостачання № 3045055. Відповідно до п.п. 1 п. 30 цього договору ПАТ «Криворіжгаз» взяло на себе зобов`язання забезпечувати безперервне постачання газу, якісні показники та величину тиску якого відповідають вимогам нормативних документів. Натомість, 11.10.2018 року працівниками ПАТ «Криворіжгаз» було припинено постачання природного газу в його домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 шляхом встановлення охоронної пломби на крані подачі газу до лічильника та демонтовано газовий лічильник. Згідно довідки про непридатність від 16.10.2018 року № Т-ДН-11635/18 його газовий лічильник «ВизарG6» № НОМЕР_1 був визнаний таким, що не відповідає вимогам рекомендації Р 50-071-98 «Лічильники газу побутові».У зв`язку з цим, ним за власний рахунок було придбано новий газовий лічильник «ВК G6» -№0995162. Працівниками ПАТ «Криворіжгаз» було проведено монтаж даного лічильника та його опломбування. Даний факт підтверджується актом ПАТ «Криворіжгаз» від 20.10.2018 року. При цьому газопостачання його домоволодіння працівниками ПАТ Криворіжгаз» відновлено не було. 22.10.2018 року позивачем була направлена до ПАТ «Криворіжгаз» заява-претензія про відновлення договірного газопостачання (№ 3 АДРЕСА_2 -5609-Kg.01.3-1018). 25.10.2018 рокуним була направлена до ПАТ «Криворіжгаз» заява-претензія про відновлення договірного газопостачання (№ ЗГ-5702- НОМЕР_2 .0l.3-1018).В листопаді 2018 року на його поштову адресу надійшов лист ПАТ «Криворіжгаз» від 29.10.2018 року № Kg. 02.4.1-CЛ-23023-1018, зі змісту якого листа вбачається, що 16.10.2018 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» було проведено експертизу лічильника газу «ВизарG6» № 0228836 та складено акт експертизи лічильника газу № 712. За результатами проведення експертизи комісія прийшла до висновку про несанкціоноване втручання в роботу лічильника. Також позивача було повідомлено про необхідність проведення оплати вартості експертизи лічильника у розмірі 3122 грн. 24 коп. на користь ПАТ «Криворіжгаз».

ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення від 11.10.2018 року № 3439, яким було встановлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу шляхом додавання стороннього предмету всередину корпусу лічильника газу внаслідок чого при встановленні магніту біля вхідного патрубку облік газу може припинятися.В акті не вказано унікальний номер пломби, якою був опломбований пакет з газовим лічильником «ВизарG6» № 0228836, що був направлений на експертизу, а отже існує вірогідність того, що працівниками ПАТ «Криворіжгаз» було здійснено перепломбуванняпакету з газовим лічильником «ВизарG6» № НОМЕР_1 з метою втручання в роботу газового лічильника та покладення на нього незаконних штрафних санкцій.

Крім того, позивача як споживача природного газу, працівниками ПАТ «Криворіжгаз» було позбавлено права внести зауваження та заперечення до акту, викласти мотиви своєї відмови від його підписання. По теперішній час ПАТ «Криворіжгаз» не вручило завчасно під підпис копію рішення комісії з розгляду актів про порушення та визначення перерахунку (донарахування) або зміну режиму нарахування природного газу побутовому споживачу (фізичній особі) та споживачу, що не є побутовим та фактично відсторонилось від забезпечення його, як споживача, постачанням природного газу на умовах та в обсягах, визначених договором на постачання природного газу.

Вважає складений акт незаконним, оскільки був складений всупереч вимогам Розділу 11 глави 5 пунктів 1-7 Кодексу газорозподільних систем, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року №2494. У зв`язку із чим вважає дії відповідача незаконними і просить визнати незаконним акт від 11.10.2018 року № 3439.

04 грудня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження, призначене підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 04 грудня 2018 року за заявоюпозивачавжито заходи забезпечення позову шляхом зобов`язання ПАТ «Криворіжгаз» поновитигазопостачання до домоволодіння АДРЕСА_1 до набраннямсудовимрішенням у ційсправізаконноїсили.

17 січня 2019 року позивачем надана до суду уточнена позовна заява із збільшенням позовних вимог, яка повернута позивачу без розгляду як така, що подана з порушенням вимог ч.5 ст.49 ЦПК України, оскільки позивачем не надано суду доказів направлення копії уточненої позовної заяви та доданих документів іншим учасникам справи.

Ухвалою суду від 05.03.2019 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача підтримавпозовні вимоги, надав письмову відповідь на відзив, наполягав на задоволенні позову в первісній редакції, вказав, що дії відповідача є неправомірними, під час демонтажу лічильника допущені порушення, крім того під час відеозйомки лічильник не перебував весь час в полі зору відеокамери, а отже є підстави вважати, що працівники відповідача могли самостійно втрутитись у роботу лічильника.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила, що позивач є споживачем природного газу в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 опалювальною площею 247 м2 має наступне газове обладнання: плита газова - 1; водонаргівач проточний газовий - 1, опалювальний прилад - 1. За адресою домоволодіння зареєстровано 3 особи.02.10.2018 року на адресу позивача АДРЕСА_1 було направлено повідомлення про надання доступу працівникам оператора ГРМ 11.10.2018 року на територію його домоволодіння (в тому числі в житлові та підсобні приміщення), де розташовані газопровід - ввід, газові мережі внутрішнього газопостачання, газові прилади та лічильник для контрольного зняття показань лічильника газу, перевірки вузла обліку газу та його контрольного огляду.11.10.2018 рокуза адресою позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №3439,відповідно до якого було встановлено порушення Кодексу, п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11, ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами шляхом додавання стороннього предмету в середину корпусу лічильника газу, внаслідок чого при встановленні магніту біля вхідного патрубку облік газу припиняється при фактичній витраті газу приладами. Лічильник при мінімальній витраті працює з гальмуванням. Наявність технічного порушення, а саме гофри на опалювальному приладі. Відповідно до п.4 цього акту порушення було усунуте шляхом демонтажу лічильника, направлення його на експертизу та припинення розподілу природного газу шляхом опломбування вводу. Позивача, згідно п.6 акту запрошено бути присутнім при проведені експертизи 16.10.2018 року о 9:30 годині.В п. 2 цього акту зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник оператора ГРМ опломбував пакет пломбою оператора ГРМ № 0238981. В п.8 Акту про порушення позивачу повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання 25.10.2018р. 14:00 до 16:00 за адресою: м. Кривий Ріг, пр. Металургів, 1 та зазначено контактний телефон. Таким чином, позивача було повідомлено щодо місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення та дату засідання. Також 11.10.2018 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Акт №1252 про демонтаж засобу вимірювальної техніки, в якому зазначено: «сторонній предмет в середині лічильника, пломби наявні». Акт підписаний позивачем без зауважень.Також, 11.10.2018 року представниками ПАТ «Криворіжгаз» складено Протокол № 1928 щодо направлення ЗВТ на експертизу, відповідно до якого за результатами перевірки встановлено: перевірка лічильника на мінімальній витраті з гальмування, наявні механічні пошкодження лічильника. В графі докладний опис порушень зазначено: «сторонній предмет в середині лічильника. Лічильник працює з гальмуванням. При встановленні магніту біля вхідного патрубку лічильник зупиняється.

16.10.2018 року проведено експертизу лічильника газу, за результатами якої складно акт № 712, відповідно до якого виявлено порушення: «всередині лічильника на колекторі вимірювального механізму біля вхідного патрубку наявний непередбачений заводом-виробником отвір, у якому знаходиться сторонній предмет, aсаме, медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом». Дане порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації. Експертиза проведена в присутності позивача, який відмовився від відпису акту експертизи, що підтверджується відеофіксацією. Крім цього, в акті експертизи зазначено цілісність пломби на упаковці (сейфпакету) № 0238981, який був опломбований під час демонтажу і складання акту про демонтаж лічильника для проведенняекспертизи № 3439 від 11.10.2018 року.Факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника підтверджується також і довідкою «Кривбасстандартметрологія» про непридатність засобу вимірювальної техніки № Т-ДІ1-1 1635/18 від 16.10.2018 року.Згідно протоколу №85 від 25.10.2018 року,за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, без участі позивача, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково в розмірі 45 % від суми розрахунку за необлікований об`єм пиродного газу 10 169,85 м3 за період з 11.10.2017 р. по 11.10.2018р. (12 місяців) в сумі 102 535,90 грн. У зв`язку з чим позивачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.10.2018 року за період з 11.10.2017 року по 11.10.2018 року на суму 102 535,90 грн.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , яка є провідним фахівцем відділу економічної безпеки ПАТ «Криворіжгаз», пояснила, що вона разом з іншими працівниками ПАТ «Криворіжгаз» проводила перевірку газових лічильників по вул. Привільна, у м. Кривому Розі.Відділом економічної безпеки виконується аналіз споживання газу, якщо споживання зменшується менше ніж на 50% від середньостатистичного обсягу, вони виходять з перевіркою до споживача з метою перевірки втручання у роботу лічильника. Оскільки домоволодіння позивача має велику опалювальну площу 247 м2 та не обладнане альтернативними засобами опалення, а обсяги споживання газу різко зменшились, вони вийшли з перевіркою. В перший раз дружина позивача не надала їм доступу до лічильника, тому на адресу позивача було надіслано офіційне повідомлення про надання доступу до лічильника. 11.10.2018 року вона разом з трьома іншими працівникамиПАТ «Криворіжгаз» прибули до будинку позивача. Оглянувши лічильник, було виявлене втручання в роботу лічильника прихованими засобами. Пломби були наявні, але лічильник, до корпусу якого не можливо прикріпити магніт, зреагував характерним звуком на наявний всередині сторонній предмет. Крім того, після встановлення магніту біля вхідного патрубку облік газу припинявся, що було перевірено працівниками ПАТ «Криіоріжгаз» особисто. Внаслідок виявлених порушень було складено акт про порушення, демонтовано лічильник та направлено його на експертизу. Споживач був присутній на експертизі, йому було продемонстровано виявлений всередині лічильника медичний шприціззакріпленим на ньому магнітом, який не передбачений заводом виробником. Споживач відмовився від підпису, що зафіксовано на відеозаписі. Наявність пломб на лічильнику не спростовує виявлене втручання у роботу лічильника, яке було здійснене прихованим способом, оскільки пломби свинцеві, легко знімаються та закріплюються назад. Похибка в роботі лічильника перевищувала гранично допустиму, на максимумі лічильник враховував лише 50 % спожитого газу, тому лічильник був визнаний непридатним до роботи.

Відповідачем також було надано для огляду в судовому засіданні лічильник газу «ВизарG6», в ході огляду якого, свідок ОСОБА_4 продемонструвала всім присутнім учасникам справи внутрішню конструкцію лічильника вказаної моделі та можливість втручання в його роботу способом, що був виявлений у лічильнику за адресою позивача. Зокрема було продемонстровано отвір, що не передбачений заводом виробником, у якій влаштований всередину медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом, що за необхідності та прикладенні другого магніту ззовні лічильника, пересувається та перекриває доступ до лічильного механізму, внаслідок чого газ не обліковується.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 , щоє членом комісії з експертизи лічильників газу, пояснила, щовона, як член комісії приймала участь в експертизі лічильника газу згідно акту №712 від 16.10.2018 року складеного за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якої виявлено порушення, а саме: всередині лічильника на колекторі вимірювального механізму біля вхідного патрубку наявний непередбачений заводом-виробником отвір, у якому знаходився сторонній предмет, aсааме медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом. Дане порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації. Позивач, який був присутній при проведенні експертизи заперечував втручання в роботу лічильника, та відмовився від підпису акту експертизи.

Вислухавши в судовому засіданні сторін, свідків, дослідивши надані сторонами докази, судом встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.

ПозивачПодколзін ОСОБА_6 є споживачем газу за адресою АДРЕСА_1 , про що між ним та ПАТ «Криворіжгаз» було укладено договір про надання населенню послуг з газопостачання № 3045055 від03.07.2014 року.Вказане домоволодіння опалювальною площею 247 м2 має наступне газове обладнання: плита газова - 1; водонаргівач проточний газовий - 1, опалювальний прилад - 1 (а.с.19-22).

11.10.2018р. за вказаною адресою представниками ПАТ « Криворіжгаз» за участю споживача Подколзіна ОСОБА_7 складено Акт № 3439 про порушення п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу 11Кодексу газорозподільних систем, а саме: ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу прихованими заходами шляхом додавання стороннього предмету в середину корпусу лічильника газу, внаслідок чого при встановленні магніту біля вхідного патрубку облік газу припиняється при фактичній витраті газу приладами. Лічильник примінімальній витраті працює з гальмуванням. Наявність технічного порушення, а саме гофри на опалювальному приладі. Акт підписаний трьома представниками оператора ГРМ та споживачем ОСОБА_8 ,який виклав свої наступні зауваження: «Він, як абонент забезпечує збереження пломб, а не лічильнику. Лічильник, після повірки в 2016 році був опломбований працівником газопостачальника. Пломби не порушені. Про приховані недоліки або порушення та методи можливого впливу на лічильник дізнався від членів комісії, вказаних в акті під час перевірки. При знятті лічильника за ініціативи газопостачальника не встановлено замість нього іншого, що є порушенням договору на постачання газу» (а.с.10).

В той же день, 11.10.2018 року лічильник газу «ВізарG6» № 0228836 було демонтовано, про що складено Акт № 1252 про демонтаж засобу вимірювальної техніки, в якому зазначено: «сторонній предмет в середині лічильника, пломби наявні» (а.с.11).

В цей же день,11.10.2018 року представниками відповідача складено такожАкт №3439 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. В пункті 2 цього акту зазначено, що для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник оператора ГРМ опломбував пакет пломбою оператора ГРМ № 0238981. Акт був складений за адресою позивача і ним підписаний (а.с.47).

16.10.2018 р. проведено експертизу лічильника газу, а саме «Визар G6» № 0228836 та складеноАкт № 712 відповідно до якого виявлено порушення: «всередині лічильника на колекторі вимірювального механізму біля вхідного патрубку наявний непередбачений заводом-виробником отвір, у якому знаходиться сторонній предмет, aсаме, медичний шприц із закріпленим на ньому магнітом». Дане порушення здійснено прихованими заходами, є наслідком несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації. Експертиза проведена в присутності позивача, який відмовився від відпису акту експертизи, що підтверджується відеофіксацією. Крім цього, в акті експертизи зазначено цілісність пломби на упаковці (сейфпакету) № 0238981, який був опломбований під час демонтажу і складання акту про демонтаж лічильника для проведенняекспертизи № 3439 від 11.10.2018 року(а.с.48-55).

За наслідками проведеної повірки ДП «Кривбасстандартметрологія» складено довідку від 16.10.2018 року № Т-ДН-11635/18, згідно якої лічильник ««ВізарG6» № 0228836» визнано непридатним, похибка вимірювань перевищує допустиму та становить: «– 49,77%» при допустимій «±3%», «– 100%» при допустимій «±3%», «– 100%» при допустимій «±6:3%» (а.с.12).

На підставі витягу з протоколу №85 від 25.10.2018 року,за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, без участі позивача, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування частково в розмірі 45 % від суми розрахунку за не облікований об`єм природного газу 10 169,85 м3 за період з 11.10.2017 р. по 11.10.2018р. (12 місяців) в сумі 102 535,90 грн. (а.с.63,64, 65,66).

Спірні правовідносини врегульовані Цивільним кодексом України, Законом України «Про захист прав споживачів», а також Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2016р. № 2494, Положенням про проведення експертизи лічильників газу, встановлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року № 619 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.01.2006 року за № 53/11927.

Кодексом газорозподільних систем визначені наступні поняття:

-несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;

- приховані заходи – несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначені главою 2 розділу 11 Кодексу газорозподільних систем. Зокрема підпункт 3 п.1 цієї глави визначає, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Як встановлено судом та підтверджено наданим відеозаписом, 11.10.2018 року за адресою позивача представниками ПАТ «Криворіжгаз» проведено огляд лічильника газу та виявлено несанкціоноване втручання в його роботу, наявність всередині корпусу лічильника стороннього предмету за наявності пломб. При встановленні магніту біля вхідного патрубку облік газу припиняється при фактичній витраті газу приладами. Лічильник примінімальній витраті працює з гальмуванням.Представниками ПАТ «Криворіжгаз» у зв`язку з виявленими порушеннями розділу та на підставі п.7 гл.9 розділу 10, пп.3 п.1 гл.2 розділу Кодексу ГРС складено Акт про порушення та направлено прилад обліку для проведення експертизи лічильника, а отже представники ПАТ «Криворіжгаз» діяли у порядок та у спосіб, передбачений Кодексом газорозподільних систем.

Відповідно до п. 1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

Главою 1 розділу І Кодекса ГРС визначено, що експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб – це комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Згідно з пунктом 3.1.3 Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України N619 від 27.12.2005 р. (далі – Положення N619 від 27.12.2005 р.), лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак: невідповідності показів лічильника об`ємам газу, використаних газовими приладами та пристроями споживача; ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; пристроїв, які застосовані для навмисного заниження показів лічильника газу.

Згідно п.3.2.2 Положення N619 від 27.12.2005 р., у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення, який підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. У разі відмови споживача від підпису в акті про виявлені порушення представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.

При наявності акта про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов`язана протягом трьох робочих днів у містах та п`яти робочих днів у сільській місцевості від дати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу.

Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи.

У присутності споживача лічильник пакується представником газопостачальної (газотранспортної) організації в пакет з поліетилену або з іншого цупкого матеріалу, який опломбовується пломбою газопостачальної (газотранспортної) організації.

Представник газопостачальної (газотранспортної) організації спільно із споживачем складають та підписують акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи. У разі відмови споживача від підпису в акті про демонтаж лічильника газу представником газопостачальної (газотранспортної) організації робиться відповідний запис.

Демонтований лічильник газу доставляється на місце проведення експертизи представником газопостачальної (газотранспортної) організації або споживачем (на його бажання), про що робиться відповідний запис в акті про демонтаж лічильника газу.

Експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. За результатами експертизи складається акт, який підписується всіма членами комісії, а також споживачем або його вповноваженою особою.

Виходячи з встановлених судом обставин, в діях представників ПАТ «Криворіжгаз» не встановлено жодних порушень вимог діючого законодавства під час демонтажу лічильника газу та направлення його не експертне дослідження.

Твердження позивача щодо порушення працівниками ПАТ «Криворіжгаз» порядку опломбування демонтованого лічильнику газу під час його направлення на експертизу, а саме не зазначення унікального номеру пломби з метою втручання в роботу газового лічильника не підтверджені жодними належними та допустимими доказам, гуртуються на припущеннях, крім того спростовуються переглянутим відеозаписом, на якому чітко видно процес поміщення лічильника до сейфпакету та його опечатування працівниками відповідача. Зазначене також підтверджується змістом Акту № 1252 про демонтаж засобу вимірювальної техніки, де міститься вказівка на розпломбування лічильника, номер пломби 025663266, ЖГ – 3882 – фільтр (а.с.45). Аналогічні номери пломб лічильника - 025663266, ЖГ – 3882 – фільтра зазначені уПротоколі № 1928 від 11.10.2018 року щодо направлення ЗВТ на експертизу (а.с.46).

Крім того, в Акті № 3439 від 11.10.2018 року про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи також зазначено номер пакету оператора ГРМ, що провів опломбування лічильника для його захисту від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи № 0238981 (а.с.47). Як вбачається з Акту експертизи лічильника газу № 712 від 16.10.2018 року перевірено цілісність пломби на упаковці (сейфпакеті), наявний номер № 0238981 (а.с.48).

Твердження позивача щодо порушення його прав працівниками ПАТ «Криворіжгаз», а саме позбавлення права внести зауваження та заперечення до акту, викласти мотиви своєї відмови від підписання, спростовуються змістом відеозапису, що здійснювався як під час огляду та виявлення втручання в роботу лічильника за адресою споживача, і позивач виклав власноруч свої зауваження в Акті, так і під час експертизи лічильнику газу, де позивач відмовився від підпису, бажання викласти письмово будь-які зауваження чи заперечення не виявив.

Згідно ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» повірка засобів вимірювальної техніки - встановлення придатності засобів вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, до застосування на підставі результатів контролю їх метрологічних характеристик.

Відповідно до п. 3, 21 ч.1 ст. 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» експертна повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, яка проводиться у разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації засобів вимірювальної техніки. Позачергова повірка засобів вимірювальної техніки - повірка засобів вимірювальної техніки, що проводиться до застосування.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.28 Закону, повірка здійснюється посадовими особами територіальних органів і метрологічних центрів - державними повірниками, атестованими у порядку, встановленому нормативно - правовим актом центрального органу виконавчої влади у сфері метрології.

Довідкою ДП «Кривбасстандартметрологія» від 16.10.2018 року № Т-ДН-11635/18 підтверджено непридатність до використання лічильник ««ВізарG6» № 0228836», що був демонтований у помешканні позивача.

Відповідно до ч.2 ст.78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до вимог ч.1,6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження неправомірності дій відповідача або неправильності висновку ДП ««Кривбасстандартметрологія`або акту експертизи лічильника газу як і доказів можливого стороннього втручання в прилад обліку, порушення його цілісності, облікових механізмів через неналежне упакування після демонтажу, на які посилався позивач, суду не надано.

Відповідно до п.1 глави 9 розділу ХІ Кодексу ГРС, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових.

Відповідно до п.2 глави 9 розділу ХІ Кодексу ГРС, перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Суд також звертає увагу, що відповідно до вимог п.6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Таким чином, обов`язок виявлення позаштатної роботи лічильника газу з подальшим вжиттям заходів інформування представника ГРМ покладено саме на споживача, на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ, який не був виконаний споживачем ОСОБА_3 .

Відповідно до ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Суд не вдається до оцінки проведеного відповідачем розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості, що здійснений за результатами розгляду акту про порушення, оскільки вказані обставини не були предметом оскарження та виходять за межі позовних вимог.

Виходячи із вказаних вимог закону та встановлених судом обставин справи, з урахуванням досліджених доказів, суд не знаходь підстав для задоволення позовних вимог, оскільки дії представників ПАТ «Криворіжгаз» в частині припинення газопостачання у будинку позивача та складання Акту № 3439 від 11.10.2018 року, яким встановлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу здійснені з дотриманням діючого законодавства і не призвели до порушень прав споживача. Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд також виходить з того, що сам по собі оскаржуваний Акт про порушення та демонтаж лічильника є лише засобом фіксації виявлених порушень з наступним переданням лічильнику для експертного дослідження, а отже жодним чином не порушує права споживача.

Відповідно до вимог ч.1 ст.141 ЦПК України,судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а у разі відмови в позові - на позивача.

Оскільки позивач ОСОБА_3 на підставі ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів», звільнений від сплати судового збору, виходячи з результату вирішення спору, судові витрати слід віднести на рахунок держави.

Відповідно до ч.ч.9-10 ст.158 ЦПК України, у випадку ухвалення рішення щодо повної відмови у задоволенні позову суд у відповідному судовому рішенні зазначає про скасування заходів забезпечення позову. У такому разі заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним рішенням або ухвалою суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.16 ЦК України, ст.ст. 76-81,89,133,141,258-259, 263- 265,354ЦПКУкраїни, Законом України «Про захист прав споживачів», Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2016р., суд,-

ухвалив:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» про визнання незаконнимиАкту про порушення від 11.10.2018 року № 3439 та дій щодо припинення газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 .

З моменту набрання рішенням законної сили - скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою суду від 04 грудня 2018 року, якою зобов`язано Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» поновити газопостачання до домоволодіння АДРЕСА_1 -

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційної інстанції через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 20.06.2019 року.

Суддя М.Д. Власенко