Ухвала суду № 82495074, 19.06.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.06.2019
Номер справи
640/2713/19
Номер документу
82495074
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

19 червня 2019 року м. Київ № 640/2713/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до третя особа: 1. Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату, 2. Військово-лікарської комісії Голосіївського району міста Києва, 3. Призовної комісії Голосіївського району міста Києва Бородянський районний військовий комісаріат Київської області про визнання протиправними та скасування дій, визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату (далі - відповідач 1), Військово-лікарської комісії Голосіївського району міста Києва (далі - відповідач 2), Призовної комісії Голосіївського району міста Києва (далі - відповідач 3) про:

- визнання протиправним та скасування дій Голосіївського районного у місті Києві військового комісаріату від 07.12.2018 року щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 у Голосіївському районному у місті Києві військовому комісаріаті;

- зобов`язання Голосіївський районний у місті Києві військовий комісаріат зняти ОСОБА_1 з військового обліку у призовній дільниці Голосіївського району міста Києва та повернути особову справу до Бородянського районного військового комісаріату Київської області для повторного взяття на військовий облік;

- визнання протиправним та скасування рішення (індивідуальний акт) військово-лікарської комісії Голосіївського району м. Києва від 07.12.2018 року про придатність ОСОБА_1 до військової служби, на підставі якого призовною комісією Голосіївського району м. Києва було прийнято рішення про придатність ОСОБА_1 до військової служби і призов його на військову службу;

- визнання протиправним та скасування рішення (індивідуальний акт) призовної комісії Голосіївського району м. Києва від 07.12.2018 року про придатність ОСОБА_1 до військової служби і призов на строкову військову службу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 березня 2019 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі та до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача залучено Бородянський районний військовий комісаріат Київської області.

01 квітня 2019 року представником позивача подано до суду клопотання про призначення експертизи, в якому просив:

1. Призначити судово-медичну експертизу іншої особи - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у адміністративній справі №640/2713/19 за позовом ОСОБА_1 до Голосіївського районного у м. Києві військового комісаріату, військово-лікарської комісії голосіївського району м. Києва, Призовної комісії Голосіївського району м. Києва, треті особи - Бородянський районний військовий комісаріат Київської області, військова частина А1080.

2. На вирішення експертам поставити наступні питання:

2.1. Чи наявні станом на дату здійснення експертного дослідження у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 хвороби, стани та/або фізичні вади хребта (дорсопатії) та їх наслідки М40-54, визначені у статті 64 Додатку № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року? Якщо так, то яким ступенем порушення функцій супроводжується така хвороба/стан/вада ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до етапі 64 Додатку № 1 до Положення? У випадку, якщо така хвороба/стан/вада наявні у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на дату здійснення експертного дослідження, то чи могла ця хвороба/стан/вада бути наявною у даної особи станом на 07 грудня 2018 року та виявленою у ОСОБА_1 під час проходження ним військово-лікарської комісії?

2.2. Чи наявні станом на дату здійснення експертного дослідження у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 некоронарогснні хвороби серця (перикарда, міокарда, ендокарда, клапанного апарату), легеневе серце і порушення легеневого кровообігу (легенева емболія, усі форми легенево-серцевої недостатності, хвороби легеневих судин), усі форми кардіоміопатії, порушення серцевого ритму та провідності, дегенерація (дистрофія) міокарду, пролапс мітрального клапана та інші ураження клапанів серця, наслідки хірургічних втручань з приводу вроджених або набутих вад серця 100-109, 126-152, що супроводжуються серцевою недостатністю, визначені у статті 38 Додатку № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 року? Якщо так, то якою стадією серцевої недостатності супроводжуються виявлені у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 хвороби відповідно до статті 38 Додатку № 1 до Положення? У випадку, якщо такі хвороби наявні у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на дату здійснення експертного дослідження , то чи могли ці хвороби бути наявними у даної особи станом на 07 грудня 2018 року та бути виявленими у ОСОБА_1 під час проходження ним військово-лікарської комісії?

2.3.Чи наявні станом на дату здійснення експертного дослідження у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 артрози та інші ураження суглобів МІ 5-М 19, М22-М25 (поліартроз, коксартроз, гонартроз, інші артрози, ураження надколінка, внутрішньосуглобові ураження коліна та інших суглобів); хвороби м`яких тканин М60-М79 (хвороби та ураження м`язів, синовіальної оболонки та сухожилків, бурсопатії, ентезопатії, ураження плеча; остеопатії і хондропатії М80-М94 (остеопороз кісток з патологічним або без патологічного перелому, остеомаляція у дорослих, уповільнене зрощення перелому, стресові переломи, фіброзна дисплазія кісток, остеомієліт, остеонекроз, хвороба Педжета, юнацькі остеохондрози кісток (крім хребта), інші остеохондропатії та ураження хряща), визначені у статті 61 Додатку № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України №402- від 14.08.2008 року? Якщо так, то яким ступенем порушення функцій супроводжуються такі хвороби/стани/вади ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до статті 61 Додатку № 1 до Положення? У випадку, якщо такі хвороби/стани/вади наявні у ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на дату здійснення експертного дослідження, та чи могли ці хвороби/стани/вади бути наявні у даної особи станом на 07 грудня 2018 року та виявлені у ОСОБА_1 під час проходження ним військово-лікарської комісії?

3. Проведення судово-медичної експертизи доручити Київському міському клінічному бюро судово-медичної експертизи (код ЄДРПОУ: 23698049, адреса бюро: 03141, м. Київ, вул. Докучаєвська, буд. 4), у складі якого діє Відділ судово-медичної експертизи потерпілих, звинувачених та інших осіб (04073, м. Київ, пров. Бондарський, буд. 7а).

Дане клопотання обґрунтовано тим, що на думку позивача, наданих ним до позовної заяви доказів може виявитись недостатньо для встановлення усіх обставин, які мають значення для вирішення спору.

Зокрема, як зазначає представник, однією з обставин, яка підлягає доказуванню по даній справі, та, відповідно, має значення для об`єктивного та правильного вирішення справи, є факт наявності чи відсутності у позивача па момент проходження ним медичного огляду у Військово-лікарській комісії Голосіївського району м. Києва (07 грудня 2018 року) захворювань, які є підставою для визнання його непридатним до військової служби або непридатним у мирний час, обмежено придатним у воєнний час відповідно до Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2012 року № 402).

А тому, для встановлення даної обставини необхідні знання, відмінні від знань у сфері права, а саме - знання у сфері судової медицини.

Враховуючи викладене вище, суд при вирішення клопотання представника позивача про призначення експертизи, виходить з наступного.

Частиною першою статті 101 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до частини другої статті 101 Кодексу адміністративного судочинства України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Аналіз вказаної норми права свідчить про те, що призначення судом експертизи є обов`язком за наявності певних умов при цьому предметом висновку експерта можуть бути дослідження обставин які входять до предмета доказування.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров`я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Частиною першою статті 71 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров`я» передбачено, що проведення судово-медичної і судово-психіатричної експертизи призначається особою, яка проводить дізнання, слідчим, прокурором або судом у порядку, встановленому законодавством, для вирішення питань, що потребують спеціальних знань в сфері судової медицини або судової психіатрії.

Згідно з пунктом 1.1 Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 17 січня 1995 року № 6 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 липня 1995 року за № 254/790, судово-медична експертиза проводиться з метою дослідження на підставі спеціальних знань матеріальних об`єктів, що містять інформацію про обставини справи, яка перебуває в провадженні органів дізнання, слідчого, прокурора чи суду. Пунктом 1.4. вказаної Інструкції визначено, що до компетенції судово-медичної експертизи належить: 1.4.1. Експертиза трупів у випадках насильницької смерті; 1.4.2. Експертиза трупів при підозрі застосування насилля або з інших обставин, що обумовлюють необхідність такої експертизи; 1.4.3. Експертиза потерпілих, обвинувачених та інших осіб; 1.4.4. Експертиза речових доказів; 1.4.5. Експертиза за матеріалами кримінальних та цивільних справ.

Статтею 70 Закону України від 19 листопада 1992 року № 2801-XII «Основи законодавства України про охорону здоров`я» передбачено:

військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям;

військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України;

порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 70 Основ законодавства України про охорону здоров`я, постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1993 року № 708 «Про порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи» зобов`язано Міністерство оборони України розробити Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд в Збройних Силах, в якому, зокрема, визначити:

основи організації військово-лікарської експертизи в Збройних Силах;

порядок медичного огляду призовників, військовозобов`язаних, громадян, які виявили бажання вступити до військово-навчальних закладів, військовослужбовців і членів їхніх сімей;

порядок медичного огляду льотного складу авіації;

порядок встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень і травм у військовослужбовців, військовозобов`язаних, призваних на збори, колишніх військовослужбовців з проходженням військової служби;

перелік хвороб і фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби в Збройних Силах;

перелік військових формувань, на які поширюватиметься Положення.

Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за №1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).

Пунктами 1.1-1.3 Положення № 402 встановлено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.

Основними завданнями військово-лікарської експертизи є: добір громадян України, придатних за станом здоров`я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров`я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України; визначення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв`язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров`я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров`я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв`язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.

Отже, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 2.1 Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.

Відповідно до пункту 2.2 Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров`я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах. Залучати особовий склад штатних ВЛК для вирішення питань та завдань, не пов`язаних із військово-лікарською експертизою, забороняється.

Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 Положення № 402 визначено, що Центральна військово-лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Суд звертає увагу на ту обставину, що представник позивача в заявленому клопотанні про призначення судово-медичної експертизи просить провести її щодо стану здоров`я самого позивача на даний час, а не щодо даних, наявних в медичній документації на час вчинення відповідачами оскаржуваних дій та прийняття рішень, які він просить скасувати.

Окрім цього, викладений ним зміст питань стосується вірогідної можливості існування у позивача захворювань, що виявлені при проведені судово-медичної експертизи на час існування спірних правовідносин.

Отже, висновки експертизи, яку просить призначити представник позивача, обставин, які входять до предмета доказування у даній справі, встановити не можуть.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для призначення у справі судово-медичної експертизи стану здоров`я позивача, внаслідок чого клопотання позивача не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 102, 173, 180, 181, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволені клопотання представника позивача про призначення експертизи - відмовити.

Ухвала згідно зі статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя І.М. Погрібніченко