Рішення № 82494674, 19.06.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2019
Номер справи
620/1199/19
Номер документу
82494674
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2019 року Чернігів Справа № 620/1199/19

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Управління Держпраці у Чернігівській області звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить зобов`язати відповідача, в зв`язку з загрозою життю чи здоров`ю людей, негайно зупинити роботи (виробництво) лісосічних робіт, трелювання лісу та експлуатації колісного трактора «ЮМЗ-6» д.н.з. НОМЕР_1 .

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки щодо додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва).

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки в день отримання акту перевірки було прийнято усі можливі заходи для усунення виявлених порушень, а саме: негайно зупинені лісосічні роботи (звалювання та трелювання лісу) з використанням найманої праці та звільнені працівники, а трактор марки «ЮМЗ-6» д.н.з. НОМЕР_1 оснащений електростартерним пристроєм запуску двигуна з кабіни та блокуючим пристроєм пуску двигуна при включеній силовій передачі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до наказу Управління Держпраці у Чернігівській області від 22.03.2019 № 154-Н та направлення на проведення перевірки від 22.03.2019 № 242 головним державним інспектором відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері Микитком В.М. у період з 25.03.2019 по 29.03.2019 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (а.с. 9-10, 12).

За результатами проведеної перевірки були виявлені порушення відповідачем вимог законодавства, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме: відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (термін дії попереднього дозволу № 297.13.74 втратив свою чинність з 11.12.2018) на лісосічні роботи, трелювання лісу; на лісосіці експлуатується трелювальний сільськогосподарський колісний трактор «ЮМЗ-6» д.н.з. НОМЕР_1 , який не оснащений електростартерним запуском двигуна з кабіни та блокуючим пристроєм пуску вдигуна при включеній силовій передачі.

Допущені відповідачем порушення зазначено у розділі V акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 29.03.2019 № 242 (а.с. 13-17).

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з абзацом другим статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема, належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (частина перша статті 38 Закону України «Про охорону праці»).

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 затверджений Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі - Порядок № 1107), яким передбачено процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Згідно абзацу другого пункту 7, пункту 15 Порядку № 1107 дозвіл видається Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, зокрема, на виконання лісосічних робіт, трелювання, транспортування та сплаву лісу (додаток 2). Строк дії дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки або на експлуатацію машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки становить п`ять років. Строк дії дозволу продовжується Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, зазначених у пункті 1 додатка 2.

Відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2 Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 13.07.2005 № 119 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.09.2005 за № 1084/11364, сільськогосподарські трактори та самохідні машини, які використовуються на лісогосподарських та лісозаготівельних роботах, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.019-86 «ССТБ. Тракторы и машины самоходные сельскохозяйственные. Общие требования безопасности» та Державних санітарних правил з обладнання і влаштування тракторів і сільськогосподарських машин, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 «41 (ДСП 3.3.2.041-99), лісогосподарські - НАОП 3.0.00-2.04-78».

Отже, на відповідача покладений обов`язок створити всі необхідні умови для убезпечення працівників під час виконання робіт підвищеної небезпеки.

За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У контексті наведеного, вжиття заходів реагування слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на копію Відомостей про трудові відносини осіб та період проходження військової служби за березень 2019 року, оскільки це не є належними доказами усунення порушень, та не свідчать про фактичне не здійснення лісосічних робіт та трелювання лісу за відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки.

З огляду на те, що виявленні порушення створюють реальну загрозу життю та/або здоров`ю людей, суд приходить до висновку про необхідність застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача шляхом повного зупинення лісосічних робіт (виробництва), трелювання лісу та експлуатації колісного трактора «ЮМЗ-6» д.н.з. НОМЕР_1 .

Суд звертає увагу, що позивач має право після усунення усіх порушень звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, з повідомленням про їх усунення.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Управління Держпраці у Чернігівській області підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 Миколайовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) шляхом повного зупинення лісосічних робіт (виробництва), трелювання лісу та експлуатації колісного трактора «ЮМЗ-6» д.н.з. НОМЕР_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19 червня 2019 року.

Суддя В.О. Непочатих