Рішення № 82494649, 18.06.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2019
Номер справи
824/514/19-а
Номер документу
82494649
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/514/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 про скасування постанови,-

В С Т А Н О В И В:

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про накладення штрафу від 19.04.2019 р. ВП№58754386 в розмірі 5100 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що не погоджується з постановою Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 19.04.2019 р. ВП№58754386 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду. Так, позивач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №824/1026/18-а, добровільно вжито заходів, а саме проведено перерахунок пенсії та вживаються дії, а саме проводиться виплата пенсії ОСОБА_1 , виходячи з фінансування з Державного бюджету. А тому, позивач вважає безпідставними твердження державного виконавця щодо невиконання пенсійним органом вказаного рішення суду та протиправним накладення штрафу в розмірі 5100 гривень.

На підставі вказаного позивач просив суд задовольнити позов.

Відповідач не подав у встановлений строк до суду відзив на позов без поважних причин. Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . подав до суду пояснення, в яких зазначає про безпідставність заявленого позову та вважає правомірною постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 19.04.2019 р. ВП№58754386 в розмірі 5100 гривень. Мельник ОСОБА_2 вказав в поясненнях, що різниця між розміром пенсії, визначеною відповідно до рішення суду в адміністративній справі №824/1026/18-а, і розміром пенсії, обчисленим без урахування вказаного рішення за період з 01.01.2016 р. по 21.01.2019 р. склала 31928,79 грн, яка позивачем виплачена не була. Вказана заборгованість включена до реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Таким чином, третя особа вказує, що позивач не виконав у повному обсязі рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №824/1026/18-а, а тому позов задоволенню не підлягає.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 31.05.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження за ініціативою суду з викликом сторін. Призначено судове засідання по справі на 10.06.2019 року.

10.06.2019 р. судове засідання не відбулось, у зв`язку із неявкою в судове засідання учасників справи. Від представника позивача та від третьої особи – Мельника Василя Івановича надійшли клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився без поважних причин, належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Оцінивши повідомлені учасниками справи обставини, суд вважає, що наявні достатні підстави для прийняття судового рішення і приходить до наступних висновків.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2018 р. в адміністративній справі №824/1026/18-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо перерахунку і виплати ОСОБА_3 пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 70% відповідних сум грошового забезпечення. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, та її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки № 13/2403001671 "Про розмір грошового забезпечення", виходячи із 79% грошового забезпечення - з 01 січня 2016 року.

21.02.2019 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №824/1026/18-а.

02.04.2019 р. Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області прийнято постанову №58754386 про відкриття виконавчого провадження виконання виконавчого листа від 21.02.2019 р. №824/1026/18-а щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, та її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки № 13/2403001671 "Про розмір грошового забезпечення", виходячи із 79% грошового забезпечення - з 01 січня 2016 року. (а.с. 9).

На виконання виконавчого листа від 21.02.2019 р. №824/1026/18-а позивач надіслав 11.04.2019 р. до державного виконавця повідомлення, в якому вказував про проведення ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років, та її виплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки № 13/2403001671 "Про розмір грошового забезпечення", виходячи із 79% грошового забезпечення - з 01.01.2016 року. Крім того, позивач вказав про проведення виплати перерахованої пенсії ОСОБА_1 , шляхом включення заборгованості за період з 01.01.2016 р. по 21.01.2019 р. в сумі 31928,79 грн до реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. (а.с. 10-12).

19.04.2019 р. Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області прийняв постанову ВП№58754386 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в розмірі 5100 грн, за невиконання (неповне фактичне виконання) рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2018 р. в адміністративній справі №824/1026/18-а. (а.с. 14).

Спірні правовідносини полягають у перевірці правомірності дій державного виконавця щодо правомірності прийняття постанови від 19.04.2019 р. у виконавчому провадженні ВП№58754386 про накладення штрафу на Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за невиконання рішення суду.

Спірні відносини врегульовані Законом України “Про виконавче провадження” від 02.06.2016 року N 1404-VIII.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення нормативно-правових актів та робить висновки по суті спору.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон №1404-VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

У відповідності до ст. 2 Закону № 1404-VIII виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов`язковості виконання рішень; 3) законності; 4) диспозитивності; 5) справедливості, неупередженості та об`єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження; 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону №1404-VIII передбачає, що виконавець зобов`язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки.

Згідно з ч. 6 ст. 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець, зокрема, виносить постанову про накладення на боржника штрафу.

Згідно з ч. 1 ст.75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

На час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу, має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.

Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VIII можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником, та які не залежали від його власного волевиявлення.

У відповідності до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд звертає увагу на те, що постановою КМ України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", врегульовано порядок проведення виплати перерахованих сум пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Зокрема, пункт 3 вказаної постанови передбачає, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Водночас, постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 року у справі №818/1076/18 та в ухвалі від 16.07.2018 року у справі №811/1469/18.

Таким чином, встановлені обставини справи свідчать про те, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 22.12.2018 р. в адміністративній справі №824/1026/18-а пенсійним органом добровільно здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , однак різниця перерахованої та раніше виплаченої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 21.01.2019 р. в сумі 31928,79 грн не виплачено в повному обсязі у зв`язку з відсутністю фінансового забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області .

Суд звертає увагу, що невиконання судового рішення пенсійним органом, в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право ОСОБА_1 на отримання бюджетних коштів.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 24.01.2018 по справі 405/3663/13-а, від 13.06.2018 року по справі №757/29541/14-а (К/9901/12146/18), постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2019 р. у справі №671/1591/18.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що постанова Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про накладення штрафу від 19.04.2019 р. ВП№58754386 підлягає скасуванню.

У в`язку із зазначеним, суд дійшов висновку про наяваність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд звертає увагу, що відповідач не подав у встановлений строк до суду відзив на позов без поважних причин, а тому, згідно вимог ч. 4 ст. 159 КАС України, суд кваліфікує вказані дії суб`єкта владних повноважень як визнання позову.

Згідно з вимогами статей 132-143 КАС України суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 257 – 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області про накладення штрафу від 19.04.2019 р. ВП№58754386 в розмірі 5100 гривень.

Згідно статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

У відповідності до статей 287, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування сторін:

позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, (58022 м.Чернівці вул.Оренбурзька, буд. 7а, код ЄДРПОУ 40329345);

відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області (вул. Целана, 11, м. Чернівці, 58001, код ЄДРПОУ 02894548);

третя особа: ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя Брезіна Т.М.