
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2019 р. Справа № 480/1468/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області
про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в якій з урахуванням уточнення позовних вимог просить:
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що 10.04.2017 звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею до 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області.
Враховуючи, що у термін більше ніж місяць, Головним управлінням Держгеокадастру в Сумській області не надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою чи вмотивованої відмови у його наданні, позивач 16.05.2017, у відповідності ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України отримав право на розроблення проекту землеустрою.
На підставі договору № 71/17 від 16 травня 2017 року розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею до 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Товстянської сільської ради Білопільського у Сумської області.
Експерт державної експертизи ОСОБА_2 надав висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 31 жовтня 2017 року № 13025/82-17, відповідно до якого погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області.
24.01.2019 звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області.
Відповідач відповіді не надав.
Позивач зазначив, що нормами Земельного кодексу України врегульовано те, що на стадії отримання погодженого у встановленому порядку проекту землеустрою не передбачено повноважень щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою.
Тому, позивач просить зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивачу для ведення особистого селянського господарства на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області
Ухвалою суду від 13.05.2019 р. відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що у квітні 2017 року до Головного управління із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області звернувся громадянин ОСОБА_1 (вхідний № Б-4904/0/5-17 від 12.04.2017).
Відповідачем, у строки визначені законодавством, було розглянуто вищезазначене клопотання заявника від 12.04.2017 та рішенням, викладеним у формі листа від 12.05.2017 №Б-4904-2240/6-17, відмовлено у його задоволенні, оскільки, відповідно до інформації Відділу у Білопільському районі Головного управління землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність передано у користування іншій особі на умовах оренди. Дане рішення було надіслано ОСОБА_1 .
Тобто, Головним управлінням у місячний строк було розглянуто клопотання, за результатами розгляду якого не надано дозволу на розроблення проекту землеустрою з прийняттям відповідного рішення, оскільки таким рішенням, є рішення-відмова від 12.05.2017 № Б-4904-2240/6-17.
Ігноруючи зазначене рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, позивачем до Головного управління 22.05.2017 було направлено повідомлення, яким заявник повідомляв, що оскільки Головним управлінням у місячний термін не надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою чи мотивованої відмови у наданні дозволу, ОСОБА_1 укладено договір на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки власність.
Головне управління, розглянувши дане повідомлення 29.05.2017 року листом №16600-2437/6 повідомило ОСОБА_1 про те, що в даному випадку не є можливим застосування принципу «мовчазної», відмови передбаченої абзацом 3 частини сьомі статті 118 Земельного кодексу України, оскільки за результатами звернення у місячний строк було надано лист-відповідь від 12.05.2017 за № Б-4904-2240/6-17.
Таким чином, всупереч вимогам статті 118 ЗК України про порядок отримання громадянами у власність земельних ділянок із земель державної і комунальної власності, а саме отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, не оскаржуючи рішення Головного управління від 12.05.2017 № Б-4904-2240/6-17 про відмову в судовому порядку після його отримання, порушуючи загальний порядок отримання громадянами у власність земельних ділянок за видом: використання «для ведення особистого селянського господарства», передбачений статтями 116, 118 та 122 ЗК України, ОСОБА_3 В замовив у ФОП ОСОБА_4 розроблення та виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумсько області.
Отримавши даний проект, позивач разом з заявою 29.01.2019 надав його Головному управлінню для затвердження.
Відповідачем, як передбачено частиною дев`ятою статті 118 ЗК України, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було розглянуто заяву ОСОБА_1 .
За результатами розгляду заяви, Головним управлінням було встановлено, що ОСОБА_1 не було отримано дозволу на розроблення проекту землеустрою, в передбаченому законом порядку відповідно до мотивованої відмови від 12.02.2019 № Б- 1264-755/21-19.
Отже, відповідач вважає, що твердження позивача про те, що Головним управлінням у двотижневий термін не була розглянута заява про затвердження проекту землеустрою не відповідає дійсності.
Під час розгляду заяви від 18.01.2019 відповідачем було встановлено, що станом на 20.05.2019 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 , на яку ФОП ОСОБА_4 було розроблено проект землеустрою знаходиться у комунальній власності Миколаївської селищної об`єднаної територіальної громади.
Відповідно до п.п. 1.1.2. п.1.1 розділу 1 Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки форма власності земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 зазначена як «300 Державна власність». Дана інформація не відповідає дійсності, оскільки дана земельна ділянка знаходиться у комунальній власності Миколаївської селищної об`єднаної територіальної громади.
Отже, Головне управління не є розпорядником земельних ділянок, які належать на праві комунальної власності органам місцевого самоврядування.
Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 62-65).
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд приходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що у квітні 2017 року до Головного управління із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області звернувся громадянин ОСОБА_1 (вхідний № Б-4904/0/5-17 від 12.04.2017) (а.с. 66).
Листом від 12.05.2017 №Б-4904-2240/6-17 Головне управління Держгеокадастру у Сумській області відмовлено у його задоволенні, оскільки, відповідно до інформації Відділу у Білопільському районі Головного управління землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність передано у користування іншій особі на умовах оренди (а.с. 67).
Крім цього, розглянувши повідомлення ОСОБА_1 від 18.05.2017 щодо принципу "мовчазної згоди", Головне управління листом від 29.05.2017 №Б--6600-2437/6 повідомило про розгляд попереднього клопотання ОСОБА_1 та повторно наслало лист від 12.05.2017 №Б-4904-2240/6-17 про його відмову (а.с. 68).
ОСОБА_1 замовив у ФОП ОСОБА_4 розроблення та виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумсько області.
Отримавши даний проект, позивач разом з заявою 29.01.2019 надав його Головному управлінню для затвердження (а.с. 9, 10-50).
Листом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області №Б--1264-755/21-19 від 12.02.2019 р. (а.с. 70) ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою через низку порушень, допущених при його оформленні, а саме:
- згідно інформації, наданої Відділом у Білопільському районі Головного управління, встановлено, що землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки у власність знаходить в користуванні (на умовах оренди) іншої особи, а в поданих матеріалах відсутня письмова згода землевласника (землекористувача) земельної ділянки, що передбачено ст. 50 Закону України "Про землеустрій";
- всупереч ч.2 ст.75 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтая 2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», де передбачено, що Державний кадастровий реєстратор робить на титульному аркуші документації із землеустрою та оцінки земель, матеріалах документації із землеустрою та оцінки земель, що містять графічне зображення об`єктів Державного земельного кадастру, аркушах відомостей про координата поворотних точок їх меж, частин, обмежень, угідь позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, на матеріалах проекту землеустрою відсутня зазначена позначка Державного кадастрового реєстратора;
- всупереч ст.25 Закону України «Про землеустрій» відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою у паперовій формі не засвідчена підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера- землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою;
- відповідно до пункту 3.4 «Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками», затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів № 376 від 18.05.2010 межові знаки встановлюються у поворотних точках меж земельної ділянки, але не рідше ніж через 200 м (не приведено у відповідність);
- в поданих документах відсутній витяг з Державного земельного кадастру з підписом та печаткою кадастрового реєстратора;
- земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 , на яку ФОП ОСОБА_4 . було розроблено проект землеустрою знаходиться у комунальній власності Миколаївської селищної об`єднаної територіальної громади.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.ч.1,2,3 ст.116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст.118 ЗК України.
Відповідно до ч.ч.8,9 ст.118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст.186-1 цього Кодексу. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Із наведених норм вбачається, що на стадії отримання погодженого у встановленому порядку проекту землеустрою не передбачено повноважень щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою.
Згідно з вимогами ч.ч.10,13 ст.123 ЗК України рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
Відповідно до ч.18 ст.186 ЗК України Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, іншим суб`єктам, визначеним цією статтею, при погодженні та затвердженні документації із землеустрою забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до складу документації із землеустрою, встановленого Законом України "Про землеустрій"; надання погодження документації із землеустрою будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, погодження яких не передбачено цією статтею; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, інший суб`єкт, визначений цією статтею, розглядає та погоджує документацію із землеустрою самостійно та незалежно від погодження документації із землеустрою іншими органами.
Суд відмовляє у задоволенні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Сумській області розглянути питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства на території Товстянської сільської ради Білопільського району Сумської області, виходячи з наступного.
Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження від 31.01.18 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», відповідно до якого Держгеокадастру доручено розпочати з 1 лютого 2018 року передачу усіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад, крім тих земельних ділянок, які не можуть бути передані.
Сттаттею 117 Земельного кодексу України визначено передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи земельних ділянок комунальної власності у державну власність.
Відповіло до ч. 1 ст. 117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Так, судом встановлено, що Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області відповідно до вказаних норм, прийнято наказ від 27.09.2018 №18-7569/16-18-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» та за Актом приймання-передачі передано Миколаївській селищній раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 4613,1649 га, розташованих за межами населених пунктів на території Миколаївської об`єднаної територіальної громади Білопільського району Сумської області згідно з додатком до наказу та додатком до Акту приймання-передачі земельних ділянок (а.с. 91-93). У даному додатку зазначено кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1 , місце розташування, площа, цільове призначення земельної ділянки, з проектом про затвердження якої звернувся позивач.
Згідно Витягу з публічної кадастрової карти земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_2 0462 знаходиться у комунальній власності (а.с. 94).
Тобто, форма власності наведеної земельної ділянки - комунальна, а тому, Головне управління, не є розпорядником даної земельної діляники, у зв`язку з передачею її в комунальну власність Миколаївській об`єднаній територіальній громаді.
Статтею 122 ЗК України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням здійснено передачу земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення у комунальну власність Бездрицькій об`єднаній територіальній громаді, а повноваження щодо передачі земельних ділянок у власність органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в подальшому після передачі земельних ділянок державної власності у комунальну, визначені вказаною ст.122 Земельного кодексу України.
Відтак, у зв`язку із передачею земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1 ) до комунальної власності у відповідача, який є розпорядником земель державної власності, відсутні повноваження щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу у власність для ведення особистого селянського господарства, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук