
Справа № 420/2925/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 червня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гусева О.Г.,
за участю: секретаря судового засідання - Селімової О.В.,
представника позивача - Єгорова О.О.,
представника відповідача - Тарановського Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства "Одесагаз" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових вимог та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшов адміністративний позов Акціонерного товариства "Одесагаз" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, за результатом якого позивач просить:
визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС в Одеській області №23793-53 від 20.12.2018 року про сплату податкового боргу в розмірі 10852,22 гривень зі сплати оренди землі з юридичних осіб;
визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС в Одеській області №Ю-606-25 від 03.08.2018 року про сплату податкового боргу в розмірі 226893,75 гривень зі сплати єдиного соціального внеску;
зобов`язати Відповідача - Головне управління ДФС в Одеській області (кодЄДРПОУ 39398646) внести до зворотного боку інтегрованої картки платника податку позивача - Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» (код ЄДРПОУ 03351208) відомості про сплату оренди землі з юридичних осіб платіжним доручення №13270 від 8.06.2014 року на загальну суму 10852,22 гривень;
зобов`язати Відповідача - Головне управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646) внести до зворотного боку інтегрованої картки платника податку (Овідіопольське управління експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз», код платника 25026029, відомості про сплату:
орендної плати з юридичних осіб за травень 2014 року у сумі 7300,14 грн. платіжним дорученням №13271 від 18.06.2014 року.
податку на доходи з фізичних осіб за другу половину травня 2014 року у сумі 8338,32 грн. платіжним дорученням №13194 від 18.06.2014 року.
сплату податку на доходи з фізичних осіб за першу половину червня 2014 року у йумі 39011,57 грн. платіжним дорученням №13387 від 19.06.2014 року.
єдиного внеску утриманого із заробітної плати за першу половину червня 2014 року у сумі 108212,88 грн. платіжним дорученням №13388 від 19.06.2014 року.
єдиного внеску за травень 2014 року у сумі 130434,17 грн. платіжним дорученням №13193 від 17.06.2014 року,
авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014р. у сумі 6912,00 грн. платіжним дорученням №13215 від 18.06.2014 року,
збору в виді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 ІІоку платіжним дорученням №13320 від 18.06.2014 року у сумі 44194,87 грн.,
збору в виді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 року платіжним дорученням №13336 від 18.06.2014 року у сумі 44200,00 грн.
Ухвалою суду від 16.05.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.06.2019 року.
03.06.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який ГУ ДФС в Одеській області не погоджується з доводами позивача.
Ухвалою суду від 13.06.2019 року, яка занесена до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 13.06.2019 року.
Сторони в судове засідання не з`явились, натомість надали заяви про розгляд справи без їх участі.
Згідно з ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з ч.3 ст.268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
З урахуванням зазначеного, суд вирішив розглянути вказану справу в письмовому провадженні.
Як встановлено судом, АТ "Одесагаз" було надано до АТ «Єврогазбанк» платіжні доручення №13270 від 18.06.2014 року на суму 8178,05 грн. спрямоване на сплату орендної плати з юридичних осіб за травень 2014 року, №13271 від 18.06.2014 року на суму 7300,14 грн. спрямоване на сплату орендної плати з юридичних осіб за травень 2014 року, №13194 від 18.06.2014 року на суму 48338,32 грн. спрямоване на сплату податку на доходи з фізичних осіб за другу половину травня 2014 року, №13387 від 19.06.2014 року на суму 39011,57 грн. спрямоване на сплату податку на доходи з фізичних осіб за першу половину червня 2014 року, №13388 від 19.06.2014 року на суму 108212,88 грн. спрямоване на сплату єдиного внеску утриманого із заробітної плати за першу половину червня 2014 року, №13193 від 17.06.2014 року на суму 130434,17 грн. спрямоване на сплату єдиного внеску за травень 2014 року, №13215 від 18.06.2014 року на суму 6912,00 грн. спрямоване на сплату податку на прибуток за липень 2014р.
Відповідно до відміток АТ «Єврогазбанку» вказані платіжні доручення були прийняті до виконання.
Заявами №110 від 26.06.2014 року, №122 від 26.06.2014 року, №83 від 20.06.2014 року з посиланням на норми чинного податкового законодавства, повідомив Овідіопольську ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області про невиконання (неперерахування) банком податку до бюджету.
Відповідно до положень ст. 59 Податкового кодексу України, ГУ ДФС в Одеській області, було сформовано податкові вимоги №23793-53 від 20.12.2018 року про сплату податкового боргу в розмірі 10852,22 гривень зі сплати оренди землі з юридичних осіб; №Ю-606-25 від 03.08.2018 року про сплату податкового боргу в розмірі 226893,75 гривень зі сплати єдиного соціального внеску.
Згідно із пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. 1.24 ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" переказ коштів - рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі. Ініціатор та отримувач можуть бути однією і тією ж особою.
Відповідно до п.22.4 ст.22 цього Закону під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Підпунктом 16.5.1 пункту 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що за порушення строків перерахування податків, зборів (обов`язкових платежів) до бюджетів або державних цільових фондів, встановлених Законом України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, у розмірах, встановлених підпунктом 16.4.1 пункту 16.4 статті 16, та штрафні санкції, встановлені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Законом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податку, збору (обов`язкового платежу) до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків, зборів (обов`язкових платежів) звільняється від відповідальності за несвоєчасне або неповне зарахування таких платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах (підпункт 16.5.2 пункту 16.5 цієї статті).
Згідно з п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду.
При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції, оскільки кошти не зараховані до державного бюджету з вини банківської установи, в якій обслуговувався платник.
Таким чином, відповідно до вищезазначених норм права, з моменту отриманням позивачем платіжних доручень, спрямовані на сплату орендної плати з юридичних осіб; податку на доходи з фізичних осіб; єдиного внеску утриманого із заробітної плати; податку на прибуток з відміткою банку про одержання на виконання, ініціювання переказу вважається остаточно завершеним і за його подальший переказ відповідальність несе банк.
Суд зазначає, що з огляду на наведені обставини та норми чинного законодавства, ПАТ "Одесагаз" виконало податковий обов`язок зі сплати податків, подавши до АТ "Єврогазбанк" на виконання платіжні доручення.
Щодо правомірності позовної вимоги позивача про зобов`язання відповідача внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату оренди землі з юридичних осіб платіжним доручення №13270 від 8.06.2014 року на загальну суму 10852,22 гривень; орендної плати з юридичних осіб за травень 2014 року у сумі 7300,14 грн. платіжним дорученням №13271 від 18.06.2014 року;податку на доходи з фізичних осіб за другу половину травня 2014 року у сумі 8338,32 грн. платіжним дорученням №13194 від 18.06.2014 року; сплату податку на доходи з фізичних осіб за першу половину червня 2014 року у йумі 39011,57 грн. платіжним дорученням №13387 від 19.06.2014 року; єдиного внеску утриманого із заробітної плати за першу половину червня 2014 року у сумі 108212,88 грн. платіжним дорученням №13388 від 19.06.2014 року; єдиного внеску за травень 2014 року у сумі 130434,17 грн. платіжним дорученням №13193 від 17.06.2014 року;авансового внеску з податку на прибуток за липень 2014р. у сумі 6912,00 грн. платіжним дорученням №13215 від 18.06.2014 року; збору в виді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за травень 2014 ІІоку платіжним дорученням №13320 від 18.06.2014 року у сумі 44194,87 грн.; збору в виді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ за червень 2014 року платіжним дорученням №13336 від 18.06.2014 року у сумі 44200,00 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 191.1.2 п. 191.1 ст. 191 ПК України, до функцій відповідача належить контроль за достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків, зборів, платежів.
Зокрема, відповідно до Порядку № 765 (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) територіальний орган Міндоходів відображає в інтегрованій картці платника дані про надходження податків, зборів та єдиного внеску у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування сплачених платежів.
Положеннями п. 1 розд. 4 цього Порядку визначено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників територіальні органи Міндоходів проводять оперативний облік надходжень за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19.09.2013 № 493/815, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.09.2013 за № 1667/24199.
Згідно п. 5 розд. 4 Порядку № 765, дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.
Таким чином, відповідно до вищезазначених норм права убачається законодавчо визначена процедура за якої відображаються територіальними органами Міндоходів дані в інтегрованій картці платника.
Наявні матеріали справи свідчать, що відповідач не отримував від органу Державної казначейської служби даних про надходження сум до бюджету за платіжними дорученнями, яке було одержано АТ «ЄВРОГАЗБАНК».
У зв`язку з цим суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог товариства в частині зобов`язання внесення до зворотного боку картки особового рахунку Акціонерного товариства "Одесагаз" відомості про сплату ним сум за платіжним дорученнями.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Задовольнити частково позовну заяву Акціонерного товариства "Одесагаз" до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових вимог та зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС в Одеській області №23793-53 від 20.12.2018 року про сплату податкового боргу в розмірі 10852,22 гривень зі сплати оренди землі з юридичних осіб.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу Головного управління ДФС в Одеській області №Ю-606-25 від 03.08.2018 року про сплату податкового боргу в розмірі 226893,75 гривень зі сплати єдиного соціального внеску.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса: вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044)) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства "Одесагаз" (код ЄДРПОУ 03351208) судовий збір у розмірі 3566 (три тисячі п`ятсот шістдесят шість) гривень 19 (дев`ятнадцять) копійок.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Г. Гусев
Повний текст Рішення складено та підписано суддею 20 червня 2019 року.
.