Рішення № 82494162, 19.06.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2019
Номер справи
400/1090/19
Номер документу
82494162
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 червня 2019 р. № 400/1090/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Державного підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Атомкомплект" ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", вул. Назарівська, 3,м. Київ 32, 01032 до відповідача:Миколаївської митниці ДФС, вул. Московська, 57-А, м. Миколаїв, 54017 про:визнання правомірним нарахування митної вартості товару, визнання протиправним та скасування рішення від 31.07.2018 № UA504070/2018/000001/1,ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державне підприємство «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» в особі Відокремленого підрозділу «Автокомплект» ДП «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом», звернувся до адміністративного суду з позовом до Миколаївської митниці ДФС про визнання правомірним нарахування декларантом митної вартості товару (запасні частини до помпового агрегату) на суму 136954,70 Євро за контрактом від 19.12.2016 № 53-129-01-16-00880, визнання протиправним та скасування рішення від 31.07.2018 № UA 504070/2018/000001/1 про коригування митної вартості товару митного посту «Первомайськ» Миколаївської митниці ДФС.

Позивач обґрунтував позовні вимоги тим, що декларантом надано всі необхідні документи на підтвердження ціни ввезеної на територію України njdfhe, тому рішення про коригування митної вартості товару прийнято протиправно.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що при митному оформленні товару за МД від 19.07.2018 на підставі аналізу та вивчення документів, наданих декларантом при митному оформленні товару, встановлено обґрунтовані та конкретні обставини, які викликали сумніви щодо правильності застосування декларантом основного методу визначення митної вартості, а саме: декларантом надано недостовірні відомості щодо митної вартості товару, а саме заявлена митна вартість є нижчою вартості виробника, надані позивачем документи не містили інформації щодо наявності/відсутності складової митної вартості, передбаченою п.7 ч.10. ст.58 МКУ (витрат на страхування).

21.05.2019 після надання представниками сторін пояснень суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

19.07.2018 позивач з метою митного оформлення товару «запасні частини до помпового агрегату» надав відповідачу митну декларацію № UA 504070/2018/201387, контракт від 19.12.2016 № 53-129-01-16-00880, додаткову угоду від 21.06.2018 № 3, інвойс постачальника від 26.06.2018 № 3201800682 на суму 136 954,70 Євро, CMR від 28.06.2018 № 0087590, від 02.07.2018 № 0936397, від 27.06.2018 №103651, від 27.06.2018 № 103657, декларацію країни відправлення від 27.06.2018,28.06.2018,02.07.2018.

Товар надійшов на адресу позивача у рамках непрямого контракту від 19.12.2016 № 53-129-01-16-00880, укладеного з TM.P S.p.A TERMOMECCANICA POMPE (Італія) на поставку помпових агрегатів. У п.2.3 контракту сторони домовились , що специфікація на продукцію, що постачається, при необхідності буде уточнена сторонами в частині позначення, обсягу комплектності поставки кожної одиниці, а також технічних характеристик. Додатковою угодою від 21.06.2018 № 3 (п.2) сторони на виконання п.2.3 контракту уточнили специфікацію № 1 в частині позначення, обсягу та комплектності поставки кожної одиниці, в зв`язку з чим прийняли специфікацію № 1 в новій редакції. Деталізований графік здійснення поставки окремих (партій) компонентів помпових агрегатів, зазначений у специфікації № 1 у п.1.4 зазначено, що вартість опорної плити та кілець складає 136 594,70 Євро.

У рішенні про коригування митної вартості товарів від 31.07.2018 № UA 50470/2018/000001/1 зазначено, що метод за ціною контракту щодо товарів, які імпортуються не застосовується, у зв`язку з тим, що декларантом заявлені недостовірні відомості щодо митної вартості (заявлена митна вартість є нижчою від вартості виробника 24. IANUARIE S.А.(Румунія) , зазначена у інвойсах №20181163 від 26.06.2018, від 26.06.2018№ 20181166,від 26.06.2018№ 20181169, №20181160 від 26.06.2018. Подані документи не місять всіх даних, що підтверджують числові значення складових митної вартості (відсутня інформація щодо витрат на страхування основного товару), відсутній банківській платіжний документ, подання якого передбачено п.4 ч.2 ст.53 МК України. Надані документи містять розбіжності та неточності щодо ціни товару визначеного у інвойсах виробника 24. IANUARIE S.А. (Румунія) 196238,05 євро та ціні товару визначеного продавцем товару-контрагента позивача 1365974,70 євро.

Відповідно до ст. 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Частинами 1, 2, 3 ст. 53 Митного кодексу України визначено, що у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає органу доходів і зборів документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

У разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); виписку з бухгалтерської документації; ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; копію митної декларації країни відправлення; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Статтею 54 Митного кодексу України передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється органом доходів і зборів під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється органом доходів і зборів шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган доходів і зборів визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Частиною 6 ст. 54 Митного кодексу України визначено, що орган доходів і зборів може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів.

Статтею 55 Митного кодексу України передбачено, що рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається органом доходів і зборів у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо органом доходів і зборів у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Відповідно до ст. 57 Митного кодексу України методи визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Таким чином, основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (контракту) щодо товарів. Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього кодексу.

Аналіз норм Митного Кодексу України дає підстави для висновку, що органи доходів і зборів мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.

Митний орган зобов`язаний зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.

Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, митниця повинна вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові, та які саме документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.

В судовому засіданні представник позивача суду пояснив, що при оформленні попередньої митної декларації від 04.07.2018 в пункту перетину кордону вантаж був пропущений на митну територію з проставленням відміток про перетин на інвойсах, які не мають відношення до контракту. Ці інвойси були додатками до CMR, які були оформлені S.C. 24. IANUARIE S. А. - виробника продукції, для TM.P S.p.A TERMOMECCANICA POMPE (Італія), який є постачальником продукції позивачу.

Позивачу його контрагентом TM.P S.p.A TERMOMECCANICA POMPE (Італія) був поставлений товар на виконання контракту, укладеного за результатами проведеної закупівлі відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» за процедурою відкритих торгів, переможцем яких визнано TM.P S.p.A TERMOMECCANICA POMPE (Італія), де була визначена дійсна вартість товару на конкурсній основі за ціною за одну одиницю помпового агрегату 1 077298 євро.

Позивач та його контрагент встановили у контракті, що ціна договору зазначається у специфікаціях.

Відповідно до ст. ст. 189,190 Господарського Кодексу ціна є вираженим у грошовій формі еквівалентом одиниці товару (продукції, робіт, послуг, матеріально-технічних ресурсів, майнових та немайнових прав), що підлягає продажу (реалізації), який повинен застосовуватися як тариф, розмір плати, ставки або збору, крім ставок і зборів, що використовуються в системі оподаткування.

Таким чином суб`єкти господарювання є вільними у визначенні умов договору, у т.ч. визначенні ціни договору.

Стосовно відсутності банківського платіжного документа, суд зазначає, що умовами контракту п.6.1.1 передбачено оплата 30% вартості продукції -1615947 аванс, який сплачується у акредитивній формі відповідно до рекомендацій НБУ, що підтверджується випискою по особовому рахунку позивача (арк.с.108) від 07.03.2017. Повністю оплачений товар позивачем був 26.12.2018, що підтверджується платіжним дорученням № 1367 на суму 136 594,70 євро.

Таким чином, відсутність у позивача документів щодо страхування товару та оплати не можуть бути підставою для коригування митної вартості товару, оскільки контрактом, який надавався до митної декларації від 19.07.2018 зазначені умови поставки DAP, якими передбачено, що усі ризики, пов`язані з доставкою товару здійснює продавець, тому і страхування товару, якщо здійснювалось, то продавцем.

В судовому засіданні представник позивача суду пояснив, що страхування входить до митної вартості ввезеного товару.

Основою для визначення митної вартості є вартість операцій з ідентичними товарами, які продані в Україну і час експорту яких є наближений до митного оформлення оцінюваних товарів у сумі 196238,05 євро (інвойс виробника 24. IANUARIE S.А.(Румунія) від 26.06.2018).

Відповідно до ст.59 МК України у разі якщо митна вартість оцінюваних товарів не може бути визначена згідно з положеннями статті 58 цього Кодексу, за основу для її визначення береться вартість операції з ідентичними товарами, що продаються на експорт в Україну з тієї ж країни і час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів або є максимально наближеним до нього. При застосуванні цього методу визначення митної вартості за основу береться прийнята органом доходів і зборів вартість операції з ідентичними товарами з дотриманням умов, зазначених у цій статті.

Відтак, відповідач мав право скоригувати митну вартість товару на підставі ст.59 МК України за ціною договору щодо ідентичних товарів, які ввозились в Україну з тієї ж країни, час експорту яких збігається та за основу береться прийнята відповідачем вартість операцій з ідентичними товарами у митній декларації.

Відповідач всупереч цієї статті не зазначив номер та дату митної декларації, за якою ввозився ідентичний товар та за якою вартістю був прийнятий відповідачем ідентичний товар.

Відповідач скоригував мину вартість товару на підставі інвойсів від 26.06.2018 виробника товару « 24. IANUARIE S. А.» Румунія, які надавались для контрагента позивача, що не передбачено чинним законодавством.

Надані позивачем до митної декларації від 19.07.2018 документи: контракт, додаткова угода, специфікація № 1 , інвойс не місять ніяких розбіжностей, оскільки у всіх документах зазначена ціна поставленого товару 136954,70 євро.

Позивач надав митниці всі документи, які були у нього в наявності. Розбіжностей у документах, наданих позивачем для митного оформлення, щодо вартості товарів немає. Надані позивачем документи також не містять ознак підробки, правових підстав для коригування митної вартості у відповідача немає, тому позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення від 31.07.2018 № UA 50470/2018/000001/1 про коригування митної вартості товару митного посту «Первомайськ» Миколаївської митниці ДФС належить задовольнити.

Позовні вимоги в частині визнання правомірним нарахування декларантом митної вартості товару (запасні частини до помпового агрегату) на суму 136954,70 Євро за контрактом від 19.12.2016 № 53-129-01-16-00880, задоволенню не підлягають, оскільки завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відтак повинен бути спір з суб`єктом владних повноважень у сфері публічно-правових відносин, а позивач по суті просить встановити факт правомірності його дій позивача, що не відповідає завданню адміністративного судочинства. Права позивача будуть відновленні скасуванням рішення про коригування митної вартості товару 31.07.2018 № UA 504070/2018/000001/1.

За таких обставин, позов належить задовольнити частково.

Судові витрати розподіляються відповідно до задоволених вимог згідно ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Державного підприємство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Атомкомплект" ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (вул. Назарівська, 3, м. Київ 32, 01032, ідентифікаційний код 24584661) до Миколаївської митниці ДФС (вул. Московська, 57-А, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код 39536431) задовольнити частково.

2. Скасувати рішення про коригування митної вартості товару 31.07.2018 № UA 504070/2018/000001/1.

3. В решті позову відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської митниці ДФС (вул. Московська, 57-А, м. Миколаїв, 54017, ідентифікаційний код 39536431) на користь Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі відокремленого підрозділу "Атомкомплект" ДП "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (вул. Назарівська, 3, м. Київ 32, 01032, ідентифікаційний код 24584661) судовий збір у сумі 960,50 грн. (дев`ятсот шістдесят гривень 50 коп.), сплачений платіжним дорученням № 750 від 04.04.2019.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко