
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 червня 2019 року м. Київ справа №810/4299/18
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Басай О.В., судді Журавель В.О., Брагіна О.Є., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд у зв`язку з виключними обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 в адміністративній справі №810/4299/18 за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
17 травня 2019 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про перегляд за виключними обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у даній адміністративній справі.
Заява мотивована тим, що рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Заявник вважає, що викладені обставини є виключними, мають істотне значення для перегляду рішення суду та задоволення позову в повному обсязі, тому просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою від 23.05.2019 суд відкрив провадження про перегляд рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 в адміністративній справі №810/4299/18 за виключними обставинами та визначив, що заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін колегією у складі трьох суддів та призначив судове засідання на 11.06.2019.
Відповідно до протокольної ухвали суду від 11.06.2019, розгляд даної заяви здійснюється у порядку письмового провадження.
До суду 12.06.2019 від відповідача надійшов письмовий відзив на заяву про перегляд судового рішення, в якому він просить відмовити у задоволенні заяви, оскільки після прийняття Конституційним Судом України 25.04.2019 рішення у справі №1-р(ІІ)/2019 позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії, а тому його права не порушені.
Заявником подано до суду письмову відповідь на відзив, у якій він наполягає на наявності підстав для перегляду за нововиявленими обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у даній адміністративній справі та додатково просить розглянути питання про негайне виконання рішення, прийнятого за наслідками розгляду заяви.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд у зв`язку з виключними обставинами рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 в адміністративній справі №810/4299/18, відзив Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та відповідь на відзив, дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.
На розгляді Київського окружного адміністративного суду перебував адміністративний позов ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про:
- визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі вимог ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII;
- зобов`язання провести з 1 січня 2018 року перерахунок та виплату позивачу пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII, з урахуванням виплачених сум.
Згідно з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 06.12.2018, відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з ч. 5 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є: 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане; 2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено судове рішення; 3) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов`язань при вирішенні цієї справи судом.
З наведених норм вбачається, що судове рішення, яке набрало законної сили, може бути переглянуто, зокрема, якщо Конституційним Судом України встановлена неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
На думку суду, наведені у заяві ОСОБА_1 підстави для перегляду рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у даній адміністративній справі є виключними обставинами у розумінні п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України, виходячи з такого.
Як встановлено судом, позивач є інвалідом 2-ї групи, та особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №1 ( том. 1 а.с. 13).
У період з 4 по 17 травня 1986 року позивач приймав участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме: 4-5, 7-8, 10-12, 14-17 травня 1986 р. - робота по благоустрою табору с. Оране; 6 травня 1986 р. - робота по ПуСО с. Копачі; 9 травня 1986 р. - зняття ґрунту м. Чорнобиль; 13 травня 1986 р. – зняття ґрунту м. Прип`ять, що підтверджується копіями маршрутного листа, довідки від 17 липня 1986 р. №1/453, військового квитка серії НОМЕР_1 №2975223, наказу від 30 травня 1986 р. №137-к, анкетою-запитом про підтвердження участі у ліквідації на ЧАЕС від 11 січня 2002 р. №1/10 (том 1 а.с. 16 – 21).
Так, позивач був призваний на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією маршрутного листа (том 1 а.с. 16).
Позивач 15.06.2018 звернувся до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою, в якій просив перерахувати йому пенсію на підставі вимог ч. 3 ст. 59 Закону №796 – XII (том 1 а.с. 32).
Відповідач листом від 20.06.2018 №240/К-01 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії. Вказана відмова обґрунтована тим, що дійсно з 01.10.2017 підлягає перерахунку пенсія особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Проте, враховуючи, що позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи працюючи у Києво-Святошинській районній лікарні, підстави для перерахунку його пенсії відсутні (том 1 а.с. 33).
Дії Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ були оскаржені позивачем до суду.
У рішенні від 18.10.2018 Київський окружний адміністративний суд дійшов до висновку, що пенсія по інвалідності у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, передбаченому ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ, може бути призначена лише особам, які проходили дійсну строкову службу та брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, та внаслідок чого стали особами з інвалідністю. Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, як військовозобов`язаний, який призваний на спеціальні збори, а не під час проходження ним дійсної строкової служби, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для перерахунку та виплати позивачу пенсії у порядку та у розмірах встановлених ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII.
Дане рішення суду набрало законної сили 06.12.2018.
Конституційний Суд України рішенням від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р (II)/2019) вирішив:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019) військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов`язку, в тому числі військовозобов`язані, які призивалися на військові збори, мають однаковий рівень соціального забезпечення, що відповідає принципу справедливості та конституційному принципу рівності.
Відповідно до ст. 91 Закону України від 13.07.2017 №2136-VIII "Про Конституційний Суд України" (далі – Закон №2136-VIII) закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, положення ч. 3 ст. 59 Зaкoну №796-XII у частині словосполучення "дійсної строкової" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, з а саме – з 25.04.2019.
Враховуючи викладене, позивач з 25.04.2019 має право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Частиною 4 ст. 368 КАС України визначено, що за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Оскільки підставою для відмови ОСОБА_1 у позові було те, що він брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, як військовозобов`язаний, який призваний на спеціальні збори, а не під час проходження дійсної строкової служби і вказане словосполучення визнане таким, що не відповідає Конституції України, суд вважає заяву позивача про перегляд рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 за виключними обставинами обґрунтованою та такою, що слід задовольнити частково.
Тому, рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у справі №810/4299/18 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково; зобов`язати Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019 відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням виплачених сум.
У частині вимог про визнання неправомірними дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі вимог ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII та зобов`язання провести такий перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 слід відмовити, оскільки такі дії станом на момент ухвалення рішення від 18.10.2018 були правомірними, так як на момент розгляду справи вимога ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби була чинною.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 245, 368, 369 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами судового рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у справі №810/4299/18 задовольнити частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у справі №810/4299/18 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов`язати Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Святошинська, 50, код 41248571) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) з 25 квітня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Головуючий суддя Басай О.В.
Суддя Журавель В.О.
Суддя Брагіна О.Є.