Ухвала суду № 82493260, 19.06.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.06.2019
Номер справи
120/888/19-а
Номер документу
82493260
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

м. Вінниця

19 червня 2019 р. справа № 120/888/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Дончика Віталія Володимировича,

за участю:

секретаря судового засідання: Слободянюка В.О.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: Герасимишиної Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії

в с т а н о в и в :

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою суду від 05.04.2019 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії в частині вимог про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням, виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була призначена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати – 1,31092 з 14.07.2009 року по 14.09.2018 року та зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з методу перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія із поновленням індивідуального коефіцієнта заробітної плати в розмірі – 1,31092 з 14.07.2009 року по 14.09.2018 року, - повернуто позивачу.

Ухвалою суду від 05.04.2019 року позовну заяву в іншій частині прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження. Призначено справу на 08.05.2019 р. у письмовому провадженні (без повідомлення учасників справи).

Ухвалою суду від 8.05.2019 року розгляд справи відкладено в судове засідання на 29.05.2019 року, з викликом учасників справи.

Протокольною ухвалою суду від 29.05.2019 року, в зв`язку із необхідністю витребування додаткових доказів, розгляд справи відкладено на 19.06.2019 року.

В судове засідання 19.06.2019 року представник відповідача не з`явився, витребувані докази до суду не надав, причин невиконання вимог ухвали суду не повідомив, в зв`язку з чим виникла необхідність застосувати заходи процесуального примусу.

Так, згідно статті 144 КАС України, заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.

Заходи процесуального примусу застосовуються судом, як правило, негайно після вчинення порушення.

Про застосування заходів процесуального примусу суд постановляє ухвалу.

Згідно пункту 5 частини першої статті 145 КАС України, заходом процесуального примусу є штраф.

Пунктами 3 частини першої статті 149 КАС України встановлено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.

Отже, законодавець встановив відповідальність у вигляді штрафу за неподання доказів витребуваних судом без поважних причин або за неповідомлення суд про неможливість подати докази.

Визначаючись щодо наявності підстав для застосування заходів процесуального примусу у вигляді штрафу, суд вказує на наступне.

Згідно статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання.

Обов`язковість судового рішення, згідно пункту 9 частини першої статті 129 Конституції України, є однією із основних засад судочинства.

Зазначений принцип закріплений у нормах судоустрійного та процесуального законодавства.

Так, згідно частин другої, четвертої статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Водночас, аналогічна за змістом норма, міститься у й процесуальному законі. Зокрема, відповідно до частин другої, третьої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, суть принципу обов`язковості судових рішень полягає в такому:

- судове рішення, що набрало законної сили, повинно виконуватись усіма суб`єктами, прав яких воно стосується;

- судове рішення, що набрало законної сили, є обов`язкове до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України;

- у випадку відмови від добровільного виконання судового рішення воно може бути виконано компетентним органом в примусовому порядку.

Згідно частини четвертої статті 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Частинами третьою, шостою, сьомою, восьмою статті 80 КАС України встановлено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, суд постановляє ухвалу.

Частина 7 статті 243 КАС України визначає, що ухвали, постановлені без виходу до нарадчої кімнати, заносяться секретарем судового засідання до протоколу судового засідання.

Так, ухвалою суду від 29.05.2019 р., постановленої без виходу до нарадчої кімнати та занесеної до протоколу судового засідання, витребувано у представника Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці Вербицької Т. та зобов`язано надати суду в наступне судове засідання 19.06.2019 р. пенсійну справу ОСОБА_1 та розгорнуті письмові пояснення щодо визначення індивідуального коефіцієнта заробітної плати, який застосовувався для обрахунку пенсії позивача.

Під час проголошення даної ухвали була присутня представник відповідача Т. ОСОБА_2 .

Разом з тим, в судове засідання 19.06.2019 відповідач участь свого представника не забезпечив, доказів поважності неможливості участі суду не надав, вимоги ухвали суду від 29.05.2019 р. не виконані, витребуваний доказ не надано, про причини ненадання суд не повідомлено.

За таких обставин, суд доходить висновку про наявність підстав для застосування до керівника Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці заходу процесуального примусу у вигляді штрафу, що підлягає стягненню в дохід Державного бюджету в розмірі 0,3 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, суд зазначає, що згідно статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2019 року становить 1 921 гривень. Відтак, сума штрафу складає 576,30 грн.

Ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.

Керуючись ст.ст. 144, 149, 256 КАС України суд, -

у х в а л и в :

стягнути з керівника Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці ОСОБА_3 (місце роботи: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7) штраф в розмірі 576,30 (п`ятсот сімдесят шість гривень 30 коп.) в дохід Державного бюджету.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали виготовлений 20.06.2019 року.

Суддя Дончик Віталій Володимирович