
Дата документу 28.03.2019
Справа № 334/8043/18
Провадження № 2/334/1242/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
28 березня 2019 року
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Гнатюка О.М.,
при секретарі Алєйніковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
До Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшов позов Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги.
Позов обґрунтований тим, що на обліку в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 . На підставі заяви та декларації про доходи і майновий стан відповідача від 17.07.2017 управління призначило і виплачувало відповідачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.07.2017 по 31.12.2018 у розмірі 1202,06 грн. щомісячно.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе обов`язок в триденний термін повідомити про всі зміни, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
В результаті перевірки, яка була проведена відділом державних соціальних інспекторів та за інформацією Правобережного районного центру зайнятості про зняття з обліку ОСОБА_1 були встановлені факти, які впливають на виплату державної соціальної допомоги, малозабезпеченим сім`ям, а саме відповідач не надала інформації про доходи, у зв`язку з чим остання повинна повернути надмірно виплачену суму допомоги з 01.09.2017 по 31.12.2017 року у розмірі 4238 грн. 10 коп.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, у поданій до суду заяві просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги УПСЗН підтримує. Тому суд відповідно до вимог ч.1 ст.223 ЦПК України вирішив справу розглянути за відсутності представника позивача.
Відповідачка у судове засідання не з`явилась, про час та дату судового розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки суду не повідомила.
За таких обставин суд ухвалив на підставі ст. 280 ЦПК України розглядати справу у заочному порядку за наявними в ній матеріалами та доказами, поданими позивачем.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до заяви від 17 липня 2017 року № 231 ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомогу на дітей одиноким матерям з зобов`язанням повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, у якій повідомила, що є не працевлаштованою, ніде не навчається, приватним підприємцем не являється.
Рішенням УПСЗН від 19 липня 2017 року ОСОБА_1 призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2017 року у розмірі 1038,60 грн.
Відповідно до рішення УПСЗН від 17 січня 2018 року ОСОБА_1 припинена виплата державної соціальної допомоги з 01.09.2017 року у зв`язку з повідомленням центру зайнятості про припинення реєстрації безробітного.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення ЗМР по Дніпровському району, видана ОСОБА_1 , встановлено, що у зв`язку з припинення виплат в центрі зайнятості за період з 01.09.2017 по 31.12.2017 рік виникла переплата в розмірі 4238 грн. 10 коп.
18 січня 2018 року Управління праці та соціального захисту населення ЗМР по Дніпровському району повідомило ОСОБА_1 про надмірно виплачені кошти у розмірі 4238,10 за період з 01.09.2017 по 31.12.2017 р., які надавались останній як державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям, у зв`язку з припиненням виплати у центрі зайнятості.
Заявою від 14.02.2018 року ОСОБА_1 зобов`язалась виплатити переплачену суму і перерахувати 4238 грн. на рахунок УПСЗН Дніпровського району частинами щомісячно у розмірі 300 грн.
Згідно наданої заяви від 02 січня 2018 року № 12 ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН з заявою про призначення допомоги на дітей одинокім матерям з зобов`язанням повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, у якій повідомила, що є не працевлаштованою, ніде не навчається, приватним підприємцем не являється, у центрі зайнятості не зареєстрована.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01 червня 2000 року зі змінами визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Стаття 7 вищевказаного Закону вказує, що державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуто, згодом відпала.
Одночасно п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до п.1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем доведено факт зміни обставин, що впливають на виплату допомоги, а саме припинення виплати ОСОБА_1 у центрі зайнятості. Отже, позивачем доведено недобросовісність відповідачки в отриманні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, в результаті чого їй були надміру виплачені кошти в сумі 4238,10 грн., які до теперішнього часу не повернуто позивачу, незважаючи на направлене відповідачці повідомлення з вимогою про відшкодування бюджетних коштів та наданою ОСОБА_1 заяви про виплату преплати. Сума надміру виплачених коштів державної допомоги відповідачкою на час подачі позову не відшкодована.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 79-81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.ст.1212,1215 ЦК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає у АДРЕСА_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573796, місце знаходження: 69096, м. Запоріжжя, б-р Вінтера, 14) надміру виплачені кошти в сумі 4238 (чотири тисячі двісті тридцять вісім) грн. 10 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає у АДРЕСА_1 , судовий збір на користь Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573796, місце знаходження: 69096, м. Запоріжжя, б-р Вінтера, 14) в сумі 1 762 (одної тисячі сімсот шістдесяти двох) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Гнатюк