Рішення № 8249049, 15.02.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
15.02.2010
Номер справи
4/189
Номер документу
8249049
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.02.10                                                                                 Справа № 4/189

Розглянувши матеріали справи за позовом

Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ

до Луганського міського комунального підприємства “Теплокомуненерго”,

м. Луганськ

про стягнення 92921 грн. 51 коп.

Суддя: Батюк Г.М.

За участю секретаря судового засідання: Чорної І.М.

в присутності представників сторін:

від позивача -Меженська О.О., довіреність № 5 від 08.06.09;

від відповідача - Рисістих І.А., довіреність № 5-д від 11.01.10.

У судовому засіданні від 11.02.2010, відповідно до ст. 77 ГПК України. було оголошено перерву до 15.02.2010.

Рішення господарського суду Луганської області виноситься 15.02.2010.

Суть спору: позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача збитків заподіяних державі у сумі 92921 грн. 51 коп.

Позивачем у судовому засіданні 15.02.2010 року подано заяву про зменшення позовних вимог, якою в порядку ст. 22 ГПК України, просить суд стягнути з відповідача збитки, заподіяні державі в наслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 27845 грн. 53 коп. Заява позивача розглянута у судовому засіданні та підлягає до задоволення, оскільки це право позивача, передбачено ст.22 ГПК України та не суперечить чинному законодавству.

Відповідач відзивом на позовну заяву від 01.02.2010 року позов, вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що позивач, застосувавши до правовідносин з відповідачем «Методику розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затверджена Наказом Міністерства природи України № 639 від 10.12.2008, не порушив вимоги ст. 58 Конституції України, у відповідності до якої закони та інші нормативно –правові акти не мають зворотної дії в часі, окрім випадків, коли вони скасовують або пом’якшують відповідальність особи; позивачем порушено вимоги ст. ст. 224,225 Господарського кодексу України та з інших підстав викладених у відзиві.

З’ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, надавши правову кваліфікацію відносинам сторін і виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правової норми, яка підлягає застосуванню, приймаючи до уваги доводи учасників судового процесу, суд

в с т а н о в и в:

Заява позивача про зменшення позовних вимог підлягає задоволенню.

Позовними вимогами слід вважати: вимоги про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі в наслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 27845 грн. 53 коп. ( з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог).

Новою ціною позову слід вважати: вимоги про стягнення з відповідача збитків, заподіяних державі в наслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 27845 грн. 53 коп. ( з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що проведеною 10.11.2008-28.11.2008 року перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства, відповідачем було встановлено, що відповідачем, а саме котельною підприємства відповідача, яка розташована за адресою: кв. Ватутіна, 12-а, м. Луганська, здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Факт порушення підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10-28.11.2008, який був прийнятий відповідачем без зауважень.( а.с.5-10).

Факт, порушення відповідачем Закону, підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 16-27.02.2009, який був прийнятий відповідачем з зауваженнями № 15/42-11-517 від 05.03.2009.( а.с.14).

В ході проведення перевірки позивачем встановлено, що підприємство відповідача отримало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 4410136300-87 в Державному управлінні з охорони навколишнього середовища терміном дії з 24.02.2009 по 03.03.2019.

Позивачем на підставі акту від 16-27.02.2009, був винесений відповідачу припис № 143 від 28.11.2008 з зазначення розміру збитків завданих відповідачем державі за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 10.11.2008 по 24.02.2009 у розмірі 92921,51 грн.(а.с.15-17).

Відповідно до розрахунку розміру заподіяних відповідачем збитків, розмір складає 27845 грн. 53 коп. ( з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог).

Розрахунок здійснено згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства природи України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009 № 48/16064, розмір яких складає 27845 грн. 53 коп. ( з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог).

Позивач звернувся до відповідача з претензією від 30.06.2009 року № 02-2218/471/1 в якій запропонував в добровільному порядку відшкодувати збитки у розмірі 92921 грн. 51 коп. Відповідач суму збитків не сплатив, відповідь на претензію не надав.

Позивач звернувся до господарського суду Луганської області з позовом в якому, просить суд стягнути з відповідача збитків, заподіяних державі в наслідок порушення вимог природоохоронного законодавства у розмірі 27845 грн. 53 коп. ( з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог).

Відповідач відзивом на позовну заяву від 01.02.2010 вимоги позову відхилив з підстав викладених вище.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані ними докази суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступних підстав.

Судом встановлений факт завдання відповідачем збитків державі внаслідок порушенням природоохоронного законодавства у сумі 27845 грн. 53 коп. ( з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог), а саме котельною підприємства відповідача, яка розташована за адресою: кв. Ватутіна, 12-а, м. Луганська, здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

Відповідно до ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Мінприроди від 19.12.2006 за № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.02.2007 за № 120/13387 Державна екологічна інспекція в Луганській області (далі - Інспекція) є належним позивачем за позовами щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;

заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно-атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;

- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;

- своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.

Згідно зі ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормованих викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства природи України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009 № 48/16064 розмір збитків складає 27845 грн. 53 коп. ( з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог).

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»збитки, заподіяні державі порушенням природоохоронного законодавства, стягуються на користь місцевого бюджету.

З огляду на наведене вище, позов є обґрунтованим, розмір відшкодування збитків відповідачем внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, обчислений відповідно до встановленого Методикою порядку розрахунку, тому позов підлягає задоволенню.

У судовому засіданні 15.02.2010 року за згодою представників судового процесу були оголошені лише вступна та резолютивна частини рішення.           

Відповідно до ст. ст.44,49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22,44,49,77,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Луганського міського комунального підприємства “Теплокомуненерго”, вул. Куракіна, 23-а, м.Луганськ, код ЄДРПОУ 24047779 на користь державного бюджету України збитки у розмірі 27845 грн. 53 коп., заподіяні внаслідок порушення природоохоронного законодавства, на балансовий рахунок №31518921700004 спеціального фонду місцевого бюджету Жовтневого району м. Луганська, код ЄДРПОУ 24046538, ВДК Жовтневого району м. Луганська, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач –УДК у Луганській області, МФО 804013, видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Луганського міського комунального підприємства “Теплокомуненерго”, вул. Куракіна, 23-а, м. Луганськ, код ЄДРПОУ 24047779,, в доход Державного бюджету України:

- державне мито у розмірі 278 грн. 46 коп., на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ЄДРПОУ 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200, видати наказ;

- витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 70 грн. 73 коп. на поточний рахунок 31211259700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську, банк –ГУ ДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22050000., видати наказ.

          Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Дата підписання рішення –22.02.2010 року

Суддя                                                                       Г.М.Батюк

Пом. судді Ю.А.Зайцева