
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 червня 2019 року № 826/16741/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу
за позовом Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України»
до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління
ДФС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування рішення від 26.06.2017 року,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась Первинна профспілкова організація державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (далі - позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (далі - відповідач та/або контролюючий орган) та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві №1726554602119 від 26.07.2017 року про виключення Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» з Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі підпункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та скасування попереднього рішення про включення до реєстру неприбуткових організацій від 29.05.2014 року №43.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.12.2018 року у справі №826/16741/17 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що статут Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» містить посилання на передбачені підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України норми та не суперечить вимогам чинного законодавства, встановленим до статутних документів неприбуткових організації, з огляду на що рішення контролюючого органу про виключення позивача з відповідного реєстру, на думку останнього, є протиправним.
Крім того, Первинна профспілкова організація державного підприємства «Адміністрація морських портів України» вказує на те, що рішенням відповідача №217/26-55-12-03 від 22.09.2016 року їй було присвоєно ознаку неприбутковості за результатами підтвердження відомостей неприбутковості організації вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а відтак рішення про включення до реєстру неприбуткових організацій від 29.05.2014 року №43 вже було скасовано контролюючим органом рішенням №217/26-55-12-03 від 22.09.2016 року.
Представником відповідача подано письмовий відзив на позовну заяву, у якому останній просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві надіслано Первинній профспілковій організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» листа №28418/10/26-55, яким повідомлено про необхідність надати завірені належним чином установчі документи організації у зв`язку з набранням чинності постанови Кабінету міністрів України від 13.07.2016 року №440 «Порядок ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» .
На його виконання позивачем 15.09.2016 року було надіслано лист від 15.09.2016 року №6 (вх.№33693/10) із засвідченими копіями статутних документів.
За результатами розгляду вказаного статуту Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві прийнято рішення №217/26-55- 12-03 від 22.09.2017 року щодо включення Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України до Реєстру неприбуткових установ та організацій за ознакою неприбутковості 0044.
В подальшому, рішенням Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві №1726554602119 від 26.07.2017 року виключено Первинну профспілкову організацію державного підприємства «Адміністрація морських портів України» з Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі підпункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та скасування попереднього рішення про включення до реєстру неприбуткових організацій від 29.05.2014 року №43 (далі - оскаржуване та/або спірне рішення).
За наслідком адміністративного оскарження до Головного управління ДФС у м. Києві скаргу Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» залишено без розгляду рішенням №38637/10/26-15-10-01-16.
Позивач категорично не погоджується зі спірним рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на що звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.
Вирішуючи спір по суті суд керується положенням чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно пункту 35 підрозділу 4 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов`язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Тимчасово, до 1 січня 2018 року, не може бути підставою для виключення неприбуткових релігійних організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій невиконання такими релігійними організаціями вимог до установчих документів, визначених підпунктом 133.4.1пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Відповідно до пункті 133.4 статті 133 ПК України не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Приписами підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України передбачено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування вважаються неприбутковими організаціями з дня їх державної реєстрації.
Згідно підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
При цьому, до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені: бюджетні установи; громадські об`єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації та інші об`єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об`єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об`єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об`єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту (пп. 133.4.6 п. 133.4 статті 133 ПК України).
В свою чергу, Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України (пп. 133.4.5 п. 133.4 статті 133 ПК України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року №440 затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок №440).
Пунктом 1 вказаного порядку визначено, що Реєстр неприбуткових установ та організацій (далі - Реєстр) є автоматизованою системою збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові підприємства, установи та організації (далі - неприбуткова організація) відповідно до пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
В розрізі приписів пункту 2 Порядку №440 Реєстр ведеться з метою забезпечення: дотримання єдиних принципів ідентифікації неприбуткових організацій, а також ведення їх обліку контролюючими органами; контролюючих органів відомостями, що містяться в Реєстрі, для здійснення контролю за неприбутковими організаціями, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 Кодексу; організації проведення суцільного і вибіркового аналізу; надання відомостей, що містяться в Реєстрі, відповідно до законодавства.
Згідно пунктів 5, 6, 7, 8 Порядку №440 включення неприбуткової організації до Реєстру здійснюється контролюючим органом з присвоєнням їй ознаки неприбутковості згідно з пунктом 4 цього Порядку.
Для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом. Неприбуткові організації, що діють на підставі установчих документів організації вищого рівня, відповідно до закону подають разом із реєстраційною заявою за формою 1-РН згідно з додатком 1 засвідчену підписом керівника або представника такої організації та скріплену печаткою (за наявності) копію документа, який підтверджує включення до організації вищого рівня та надає право діяти на підставі установчих документів такої організації вищого рівня.
Реєстраційна заява та копії зазначених документів можуть бути подані (надіслані) неприбутковою організацією в один із таких способів: особисто керівником або представником неприбуткової організації (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та її повноважень) або уповноваженою на це особою; поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення; засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством, якщо установчі документи оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону; державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію створення юридичної особи або змін до відомостей про юридичну особу. Така заява передається в електронній формі в установленому порядку технічним адміністратором Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань до контролюючих органів разом з відомостями про державну реєстрацію створення юридичної особи або змін до відомостей про юридичну особу згідно із Законом.
Контролюючий орган може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах, щодо відповідності вимогам, встановленим Податковим кодексом України та законодавством, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Контролюючий орган отримує доступ до установчих документів, що оприлюднені на порталі електронних сервісів, відповідно до порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Мін`юстом.
Контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі, коли організація відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 Кодексу;
установчі документи неприбуткової організації (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків;
Положення третього і четвертого абзаців цього пункту стосовно вимог щодо наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
За результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні (повторному включенні) неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості.
Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі: подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку; невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.
Відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках, один з яких надається неприбутковій організації, а другий залишається в контролюючому органі.
Після отримання рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткова організація може усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 цього Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень. Повторно надіслана реєстраційна заява розглядається в строки, зазначені в абзаці першому цього пункту.
Аналізуючи наведені положення ПК України та Порядку №440 суд приходить до висновку, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам, зокрема, установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб, а також установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Недотримання, серед іншого цих вимог є підставою для прийняття контролюючим органом рішення виключення неприбуткової організації з Реєстру.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для прийняття спірного рішення було невідповідності неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації, установлених пунктом 133.4 статті 133 Кодексу.
Натомість, як слідує з матеріалів справи статут Первинно профспілкова організація державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в повній мірі відповідає вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, зокрема пункти 8.3, 11.3 Статуту позивача (т. 1, а.с. 37) відповідають вимогам підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України.
Таким чином, висновок контролюючого органу про невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації (позивача) установлених пунктом 133.4 статті 133 ПК України не відповідає фактичним обставинам справи та є хибними., а відтак спірне рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
При цьому, суд акцентує увагу на тому, що відзив на позовну заяву не містить в собі мотивів прийнятого рішення, зокрема, контролюючим органом не наведено, яким вимогам не відповідає Первинна профспілкова організація державного підприємства «Адміністрація морських портів України в частині ознак неприбуткових організацій.
У той же час, посилання контролюючого органу на приписи пункту 35 підрозділу 4 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України, як підстави для відмови в задоволенні адміністративного позову є безпідставними, оскільки, як слідує з матеріалів справи вимоги зазначеного пункту було дотримано позивачем шляхом направлення запитуваних Державною податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві листом від 17.08.2016 року №28418/10/26-55 документів (лист від 15.09.2016 року №6 (вх.№33693/10) із засвідченими копіями статутних документів) (т. 1, а.с. 47-48).
Слід звернути увагу на те, що рішенням відповідача №217/26-55-12-03 від 22.09.2016 року Первинній профспілковій організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» було присвоєно ознаку неприбутковості за результатами підтвердження відомостей неприбутковості організації вимогам пункту 133.4 статті 133 ПК України, що, в свою чергу, додаткового підтверджує виконання позивачем вимоги приписи пункту 35 підрозділу 4 Розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Доводи позивача в частині переслідування незалежної профспілки з боку контролюючих органів з метою знищення єдиного оплоту працівників морського транспорту суд відхиляє, з огляду на їх безпідставність.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов підлягає задоволенню, то судові витрати слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72, 73, 77, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (01113, м. Київ, вул. Госпітальна, б. 24, кв. 26, код ЄДРПОУ 39197523) до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (01001, м. Київ, вул. Лєскова, б. 4, код ЄДРПОУ 39669867) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві №1726554602119 від 26.07.2017 року про виключення Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
3. Судові витрати в розмірі 1 600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. присудити на користь Первинної профспілкової організації державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (01113, м. Київ, вул. Госпітальна, б. 24, кв. 26, код ЄДРПОУ 39197523) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві (01001, м. Київ, вул. Лєскова, б. 4, код ЄДРПОУ 39669867).
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.В. Амельохін