Ухвала суду № 82466021, 18.06.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.06.2019
Номер справи
826/9015/18
Номер документу
82466021
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

18 червня 2019 року м. Київ№ 826/9015/18Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Добрянської Я.І., суддів Головань О.В., Патратій О.В., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали справи

за позовом ОСОБА_1 доКабінету Міністрів України провизнання протиправною та нечинною Постанову № 197 від 14.03.2018 рокуВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною Постанову № 197 від 14.03.2018 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.08.2018р. відкрито загальне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 25 вересня 2018 року о 10:45 за адресою: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 81-А, зал судового засідання № 133.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.09.2018р. клопотання представника позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи Міністерства соціальної політики - задоволено. Залучено до участі у справі в якості третьої особи Міністерства соціальної політики. Оголошено перерву в розгляді справи до 30.10.2018р. до 09:00.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.11.2018р. закрито підготовче провадження, призначено судове засідання для розгляду справи по суті колегіальним складом під головуванням судді Добрянської Я.І.

30.05.2019р. до суду надійшло клопотання від представника відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 6 ч. 1 ст. 238 КАС України, з огляду на те, що оскаржувана позивачем постанова визнана протиправною і нечинною рішенням суду, яке набрало законної сили, зокрема у справі № 826/6334/18.

Проаналізувавши подане клопотання, суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі, з огляду на таке.

Відповідно до вимог статті 41 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України спрямовує свою діяльність на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України.

Стаття 117 Конституції України, стаття 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" регламентує повноваження Кабінету Міністрів України, який в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб`єктів владних повноважень визначені статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини першої ст. 264 КАС України, правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо:

1) законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

2) законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2, 3 ст. 264 КАС України, право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Під нормативно-правовим актом у контексті цієї статті слід розуміти рішення суб`єкта владних повноважень, яке містить норми права, що поширюють свою дію на невизначене або визначене загальними ознаками коло осіб і які призначені для неодноразового застосування щодо цього кола осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В силу положень ч. 1 та ч. 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно ж до приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, якими закріплюються межі судового контролю над дискреційними адміністративними актами, використанні адміністративного розсуду, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 264 КАС України визначено, що право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Частинами 3 - 7 статті 264 КАС України визначено, що нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

У разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов`язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.

Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом.

Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.

Судом встановлено, 14.03.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята Постанова №197 "Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати пільгового проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах".

Постановою Кабінету Міністрів України №197 від 14.03.2018 "Деякі питання надання пільг у готівковій форм з оплати пільгового проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах" (далі - Постанова №197), відповідно до п. 8 розділу II Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", затверджено Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, що додається. Установлено, що фінансування витрат, пов`язаних з наданням пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, здійснюється за рахунок місцевих бюджетів відповідно до пп. "ґ" п. 3 ч. 1 ст. 91 Бюджетного кодексу України. Згідно з п. 3 зазначеної постанови, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити у двомісячний строк з дня набрання чинності цією постановою затвердження розміру щомісячної готівкової виплати у 2018 році.

Позивач, вважаючи, що оскаржувана постанова є протиправною звернувся із даним позовом в суд.

Тобто, спірні правовідносини в даній справі виникли щодо оскарження правомірності нормативно-правового акта Кабінету Міністрів України в частині регулювання питання пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб, дія якого поширюється на невизначене коло осіб, які є суб`єктами цих правовідносин.

Одночасно, суд зазначає, що правомірність постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018р. № 197 " Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати пільгового проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах " вже була предметом судового розгляду і рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2018 року у справі № 826/6434/18 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.03.2019р. апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України - залишено без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2018 року - без змін.

Таким чином, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2018 року у справі № 826/6434/18 набрало законної сили.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження нормативно-правових актів суб`єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що спір між позивачем та КМУ щодо оскарження нормативно-правового акту вже вирішено судом, тому це є підставою для задоволення клопотання відповідача та закриття провадження у справі відповідно до пункту 6 частини першої статті 238 КАС України.

Керуючись ст. 2, 5, 238, 264 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі № 826/9015/18 - задовольнити.

2. Закрити провадження у справі № 826/9015/18.

3. Копію ухвали направити сторонам у справі.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 256 КАС України та може буде оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені статтями 295-297 КАС України.

Головуючий суддя Я.І. Добрянська

Судді О.В. Головань

О.В. Патратій