
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2019 року м. Київ № 826/5767/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
10.04.2018 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про:
- визнання дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, - протиправними;
- зобов`язання провести перерахунок на виплату пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції від 01.04.2014) з 03.04.2014 у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 01.04.2014 №056/911-40/19, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інших надбавок, без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування заявлених вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 має право на перерахунок і виплату пенсії, обраховану з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної лати, компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інших надбавок, без обмеження граничного розміру пенсії. Однак, відповідач протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.04.2018 у справі відкрито провадження та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.05.2018 Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві замінено його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві.
31.05.2018 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому представник відповідача стверджував про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 №865 втратив чинність, а іншими нормативно-правовими актами не вносились зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 03.04.2014 по 09.10.2017 залишено без розгляду.
В решті, дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками судового процесу, а також докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 03.04.2014 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
07.12.2017 позивач звернулася до Центрального управління Пенсійного фонду України в місті Києві з проханням провести перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.04.2014 №056/911-40/19 з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Листом Центрального управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 14.12.2017 №70958/09 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а будь-які інші виплати не можуть бути враховані до заробітної плати для обчислення пенсії, тому пенсія ОСОБА_1 виплачується відповідно до норм чинного законодавства і підстави для її перерахунку відсутні.
Позивач не погодилася із такою відмовою та звернулася до суду із даним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі Закон №3723-ХІІ; чинного на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами другою та шостою статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 33 Закону №3723-ХІІ).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, надбавка за особливі умови проходження державної служби та премії до державних і професійних свят, на які нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування входила до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини шостої статті 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ передбачено, що об`єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Частиною першою статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №712/13137/16-а, від 31.01.2019 у справі №275/160/17.
Як вбачається з довідки Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 01.04.2014 №056/911-40/19, до надбавок та премій ОСОБА_1 за період з 01.04.2012 по 31.03.2014, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування належать: надбавка за почесне звання "заслужений", надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація.
З урахуванням вищевикладеного, відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Щодо позовних вимог про врахування при обчисленні розміру пенсії позивачу сум компенсації за невикористані основну та додаткову відпустки, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У довідці Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.04.2014 №056/911-40/19 відсутні будь-які посилання про нарахування грошової компенсації позивачу за невикористану відпустку і відповідно підтвердження сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з такої компенсації, а тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно зі статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 19 Основного Закону, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 07.07.1989 у справі "Сорінг проти Сполученого Королівства" Суд зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року "спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов`язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини".
Частиною першою статті 245 КАС України передбачено, що при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Відповідно до пунктів 3, 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
При цьому, адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне поновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій.
Враховуючи, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання дій по відмові у проведенні перерахунку пенсії у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці від 01.04.2014 №056/911-40/19, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інших надбавок, є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв`язку з тим, що при призначенні пенсії позивачці протиправно не враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 02.04.2018 у справі №306/48/16-а, від 22.01.2019 у справі №712/13137/16-а.
Оскільки позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії 07.12.2017, то позов підлягає задоволенню саме з цієї дати.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, виходить з того, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем згідно квитанції від 10.04.2018 №0.0.1007050508.1 сплачено судовий збір у сумі 1409,60 грн, а тому 1233,40 грн підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
На підстав викладеного, керуючись статтями 72-77, 139, 241-247, 255, КАС України,
вирішив :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови ОСОБА_1 в проведені перерахунку пенсії, - протиправними.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 07.12.2017 у розмірі 80% заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у довідці Департаменту будівництва та житлового забезпечення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 01.04.2014 №056/911-40/19, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії (в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інших надбавок.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).
Суддя О.М. Чудак