
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18 червня 2019 р. № 520/4697/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєва К.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 та бездіяльність щодо невиплати компенсації за несвоєчасну виплату пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 у квітні 2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 всі суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 без відстрочення їх виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, а також разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату всієї суми несвоєчасно виплаченої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №109 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати".
Позовні вимоги мотивовані тим, що ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області під час складання довідки для перерахунку пенсії позивача було неправильно визначено посаду та посадовий оклад для перерахунку пенсії, внаслідок чого розмір перерахованої з 01.01.2016 пенсії позивача був обрахований ГУ ЛФУ в Х/о неправильно і помилково, виходячи з посадового окладу "поліцейського" (а не "поліцейського особливого призначення"). Позивач звернувся до Відповідача з запитом від 07.04.2019, в якому просив надати інформацію про порядок фактичного здійснення відповідачем перерахунку пенсії та відповідні розрахунки виплачених йому і розмірів правильної пенсії за всі періоди 2016-2019 років. Листом Відповідача від 24.04.2019 № 12392-14/20 позивачу було надано відповідь та розрахунки, з яких було встановлено наступне: - в квітні 2019 року було виплачено суму перерахованої згідно з вказаною вище уточненою довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області пенсії в сумі 15051,79 грн. лише за період з 01.03.2018 по 31.03.2019. Компенсацію втрати доходів у зв`язку з несвоєчасним нарахуванням і виплатою позивачу правильної пенсії відповідач проводити не буде, оскільки вважає відсутніми підстави для її виплати. Просить задовольнити позов.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.05.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
30.05.2019 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає наступне, що 05.03.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з урахуванням уточнюючої довідки про грошове забезпечення від 25.02.2019 року. Перерахунок пенсії проведено з урахуванням вимог ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі – Закон № 2262-ХІІ). Розмір пенсії після перерахунку становив 5444,53 грн. станом на січень 2018 року, з грудня 2018 року – 5462,53 грн. Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсії, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Доплата різниці пенсії з 01.03.2018 року по 31.03.2019 року в сумі 15051,79 грн. нарахована та виплачена позивачу в квітні 2019 року. Загальна сума виплати в квітні 2019 року становила 20824,50 грн., з них 5462,53 грн. – пенсія за квітень 2019 року, 15051,79 грн. – доплата різниці пенсії, 310,18 грн. – підвищення пенсії згідно постанови № 103. Відповідач просить відмовити ОСОБА_1 в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Повно та всебічно з`ясувавши обставини в адміністративній справі, дослідивши надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
ОСОБА_1 , як колишньому працівнику органів внутрішніх справ з 01.04.2013 довічно призначена пенсія по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, спричинену здоров`ю під час виконання службових обов`язків на ЧАЄС відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із розрахунку 60 % від грошового забезпечення на відповідній посаді. Пенсія нарахована виходячи із 8 років вислуги, що підтверджується протоколом за пенсійною справою – 2003011703 (МВС) від 01.04.2013.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області в січні 2016 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 29.03.2018 р. № 100/33785-203011703, виданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області та нормами чинними на 01.01.2016 р. позивачу проведено перерахунок пенсії та розмір пенсії склав 3114,13 грн.
06.06.2018 позивачу від відповідача надійшов лист, у якому зазначено про перерахунок пенсії згідно довідки про грошове забезпечення станом на 1 січня 2016 року:
- оклад за посадою 1700,00 грн.;
- оклад за спеціальним званням 800,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (20%) 500,00 грн.;
- премія за січень 2016 року 276,30 грн.
Всього: 3276,30 грн.
18.09.2019 року позивачем було направлено заяву про необхідність усунення помилки, допущеної під час складання довідки для перерахунку пенсії у зв`язку зі змінами грошового забезпечення поліцейських до Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області, в якому зазначено наступне. З відповіді ГУ ПФС в Х/о було призначено позивачу пенсію з урахуванням окладу за посадою поліцейського у розмірі 1700,00 грн. на місяць. Зі служби в міліції позивач звільнився з посади міліціонера 2-ї окремої роти відомчої міліції Управління позавідомчої охорони при УВС Харківського облвиконкому, яке на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 10.08.1993 № 615 було реорганізоване в Управління Державної служби охорони при УМВС України в Харківській області.
Наказом МВС України від 17.02.2017 №138 затверджений Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських і пунктом 2 розділу ХХІV цього переліку встановлено, що посада в ОВС України «міліціонер (міліціонер-водій, міліціонер-моторист, міліціонер-кінолог, міліціонер-черговий та інші): підрозділу спеціального й особливого призначення, підрозділ Державної служби охорони, підрозділу конвойної служби міліції» прирівнюється до посади в Національній поліції України «Поліцейський особливого призначення». Додатком 10 до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 посадовий оклад по посаді «поліцейського особливого призначення» встановлений на рівні 2470,00 грн. на місяць.
Листом від 04.03.2019 № У-15/119-29-2/01-2019 Членом ліквідаційної комісії Новіковим В.В. було направлено лист позивачу в якому вказано, що нову уточнену довідку № 33785 від 25.02.2019 було направлено відповідачу.
05.03.2019 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії позивачу з урахуванням уточнюючої довідки про грошове забезпечення від 25.02.2019 року. Перерахунок пенсії проведено з урахуванням вимог ст. 51 Закону № 2262-ХІІ. Розмір пенсії після перерахунку становив 5444,53 грн. станом на січень 2018 року, з грудня 2018 року – 5462,53 грн. Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсії, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Доплата різниці пенсії з 01.03.2018 року по 31.03.2019 року в сумі 15051,79 грн. нарахована та виплачена позивачу в квітні 2019 року. Загальна сума виплати в квітні 2019 року становила 20824,50 грн., з них 5462,53 грн. – пенсія за квітень 2019 року, 15051,79 грн. – доплата різниці пенсії, 310,18 грн. – підвищення пенсії згідно постанови № 103.
Згідно з пунктом 3 Постанови 103 сума перерахованих пенсій за період з 01 січня 2016 по 31 грудня 2017 виплачується у такому порядку:
- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії розрахованої відповідно до абз. 1 цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
- з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року – щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії розрахованої відповідно до абз. 1 цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Щодо невиплати відповідачем правильного розміру пенсії за період з 01.01.2016 р. по 28. 02. 2018 р., а також неповною виплатою більшого розміру пенсії за період з 01.03.2018 р. по 31.03.2019 р. суд зазначає.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України Постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 частину четверту статті 63 Закону № 2262-XII викладено у новій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України <…>»
Так, 21 лютого 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103).
Так, пунктом 3 Постанови № 103 Кабінетом Міністрів України вирішено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668- VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 травня 2014 року, до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ було внесено зміни та цифри "90" замінено цифрами "80" та цифри "80" замінено цифрами "70" відповідно.
Оскільки постанова КМУ від 21.02.2018 №103 прийнята вже після виникнення спірних правовідносин (01.01.2016) та погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії за 2016-2017 роки, вона не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах.
Судом встановлено, що з 01.01.2016 у позивача виникли обставини, що тягнуть за собою зміну розміру його пенсії, зокрема, відбулась зміна розміру видів грошового забезпечення поліцейських, а також враховуючи, що такий перерахунок не проведено з 01.01.2016 з вини державних органів (зокрема - МВС України та відповідача), саме з цього часу і необхідно здійснити перерахунок пенсії позивача і її виплату.
Порядок № 45 не запроваджував спеціальних строків виплати перерахованих пенсій, а тому строки платежів мали узгоджуватись з вимогами ч. 2 ст. 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ч. 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Враховуючи наведене, вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 всіх сум перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 без відстрочення їх виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", встановлено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
У відповідності до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
З аналізу викладеного вбачається, що нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії. Таким чином, суд дійшов висновку про передчасність даної вимоги та з цих підстав в цій частині позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином із зазначеного на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 768,40 грн із бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019, з урахуванням виплаченої суми.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 всі суми перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.03.2019 без відстрочення їх виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, з урахуванням виплаченої суми.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 768,40 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 18.06.2019.
Суддя Мінаєва К.В.