Рішення № 82462768, 10.06.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2019
Номер справи
480/1398/19
Номер документу
82462768
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 червня 2019 р. справа № 480/1398/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання -Алексеєнко Є.А.

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2 Н ОСОБА_3 .

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1398/19

за позовом ОСОБА_1

до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови в перерахунку та виплаті основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та зобов`язання здійснити з 1 січня 2019 року перерахунок та виплату вказаної пенсії. Свої вимоги мотивує тим, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС має право на перерахунок пенсії, відповідно до норм закріплених в частині 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, однак відповідач протиправно відмовив йому у цьому, чим позбавив передбачених законом гарантій.

10.05.2019 до суду надійшов відзив Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що постановою КМУ від 15 листопада 2017 року № 851 передбачено, що особам які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю пенсія обчислюється за формулою, але з 01.01.2018 та з 01.01.2019 середньомісячні коефіцієнти заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії є меншими за коефіцієнт заробітної плати 3.56956, який застосовувався для обчислення його пенсії в період з 01.01.2017, проводити перерахунки його пенсії з 01.01.2018 та з 01.01.2019 недоцільно.

15.05.2019 позивачем подана відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що він не вбачає підстав для відмови в перерахунку пенсії в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на 1 січня відповідного року, з 01.01.2019 (а.с.160-161).

Ухвалою суду від 18.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою від 27.02.2019 суд призначив справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 10.06.2019.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що під час проходження дійсної військової служби ОСОБА_1 приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС (а.с.11-13).

Експертним висновком Харківської центральної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв`язку захворювань і інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і їх професійного характеру № 145 від 3 березня 1993 року встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов`язані з діями іонізуючих і других шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.13).

Згідно довідки до акта огляду МСЕК № 047945 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності (а.с.17).

ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію на підставі положень Закону України “Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .

20.03.2019 позивач звернувся до Сумського ОУПФ України Сумської області із заявою про перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2019, у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статут і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.19).

Розглянувши вказану заяву, Сумське ОУПФ України Сумської області листом від 26.03.2019 № 179/М повідомило ОСОБА_1 про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 передбачено, що особам які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю пенсія обчислюється за відповідною формулою, але з 01.01.2018 та з 01.01.2019 середньомісячні коефіцієнти заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії є меншими за коефіцієнт заробітної плати 3,56956, який застосовувався для обчислення його пенсії в період з 01.01.2017. Тому проводити перерахунки пенсії з 01.01.2018 та з 01.01.2019 недоцільно (а.с.21-22).

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Згідно з ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

При цьому, відповідно до примітки до вказаної статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

З матеріалів справи вбачається, що 19.10.1984 ОСОБА_1 був призваний на дійсну військову службу, а 24.12.1986 звільнений в запас.

Під час проходження дійсної військової служби, у травні 1986 року ОСОБА_1 приймав участь в роботі по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС (а.с.11-13).

Тобто на момент роботи у зоні Чорнобильської катастрофи позивач перебував на дійсній строковій службі.

Згідно з експертним висновком Харківської центральної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв`язку захворювань і інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і їх професійного характеру № 145 від 3 березня 1993 року встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов`язані з діями іонізуючих і других шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.13).

Згідно довідки до акта огляду МСЕК № 047945 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності (а.с.17).

Статтею 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” регулюються питання пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною 3 статті 59 вказаного Закону визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Отже частина третя статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не допускається):

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Таким чином, частина третя статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не містить норм, які можуть викликати неоднозначність у її застосуванні, порядок і умови призначення пенсії особам згідно ч. 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” є незмінними.

Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалах Верховного Суду від 11.06.2018 у справі №825/1922/18 (№Пз/9901/41/18), від 08.05.2018 у справі №820/1148/18 (№ Пз/9901/33/18).

Оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби, суд приходить до висновку, що він має право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та зобов`язати відповідача здійснити з 1 січня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), основної державної пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Зобов`язати Сумське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (м.Суми, вул. С.Бандери, 43, код ЄДРПОУ 40383837) здійснити з 1 січня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) основної державної пенсії відповідно до ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" в розмірі п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.О. Бондар

Повний текст рішення виготовлений 14.06.2019.