
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1866/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
27.05.2019 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі – ГУ ПФУ у Полтавській області, відповідач) у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення з 01 січня 2016 року перерахунку і виплати пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за № 4/9850;
- зобов`язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивача з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про розмір грошового забезпечення № 4/9850, з урахуванням здійснених виплат та без обмеження граничного розміру.
В обґрунтування заявленої вимоги позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та перебував на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та одержував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. Позивач також зазначає, що неодноразово звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про виплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, перерахованої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Водночас листами ГУ ПФУ в Полтавській області позивачу відмовлено у виплаті пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, перерахованої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вважаючи, що його право на отримання пенсії не може обмежуватись строком, він звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 440/1866/19, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
10.06.2019 до суду відповідачем надано відзив на позов у якому вказано, що починаючи з 22.08.2018 та на даний час позивач перебуває на обліку в Кременчуцькому об`єднаному ПФУ Полтавської області як отримувач пенсії за віком. Вказаний вид пенсії передбачений та призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зазначено, що на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області від 02.07.2018 № 4/789 позивачу перераховано та виплачено різницю за січень 2018 року. Так різниця між новим та попереднім розміром пенсії за січень 2018 року склала 2061,88 грн. Зазначену суму виплачено позивачу одноразовим дорученням – 27.07.2018. Указано, що враховуючи те, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" підстави для перерахунку та виплати пенсії за 2016-2017 роки, як військовослужбовцю відсутні.
18.06.2019 до суду позивачем надано відповідь на відзив в якій зазначено щодо безпідставності доводів відповідача, викладених у відзиві на позов. Крім того, позивач наполягає на тому, що має право на перерахунок пенсії, призначеної згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з 06.01.2000 по 21.01.2018 перебував на обліку в ГУ ПФУ у Полтавській області та отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років позивачу за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, що підтверджується перерахунком пенсії від 26.07.2018 (пенсійна справа № 949850).
15.05.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" /а.с. 11/.
Водночас листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 01.06.2018 № 936/Л-03 повідомлено позивача, що порушене позивачем питання потребує додаткового уточнення, тому остаточна відповідь буде надана дещо пізніше /а.с. 12/.
Крім того, листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 31.07.2018 № 936/Л-03 повідомлено позивача щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки № 4/9850 від 21.02.2018; розмір пенсії після перерахунку став 4373,70 грн. Зазначено, що доплату пенсії за період з 01.01.2018 по 31.01.2018 у розмірі 2061,88 грн виплачено позивачу дорученням на одноразову виплату 27.07.2018. Крім того, вказано, що виплата позивачу перерахованої пенсії за 2016 – 2017 роки буде проведена у порядку, визначеному постановою Кабінетом Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 14/.
Також 29.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату позивачу перерахованої пенсії за 2016 – 2017 роки /а.с. 15/.
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 07.02.2019 № 495/Л-02 повідомлено позивача, що пенсіонерам, які перебувають на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.01.2019 розпочато виплату сум пенсій, які були нараховані за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у зв`язку з проведенням перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб". Також роз`яснено стосовно виплати позивачу заборгованості за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде надано після надходження відповіді з Пенсійного фонду України на запит позивача від 11.01.2019 № 302/03-20/1 /а.с. 16/.
Також листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 12.03.2019 № 495/Л-02 повідомлено позивача, що перерахунок пенсії за 2016 -2017 роки проводяться, якщо пенсіонеру буде поновлено виплату пенсії за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 17/.
На погоджуючись із бездіяльністю відповідача щодо невиплати пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за № 4/9850 за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України /пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України/.
Строки виплати пенсії унормовані як загальними нормами права, до яких належать положення Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", так і спеціальними нормами права, до яких у даному випадку відносяться положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно з частиною другою статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.
Відповідно до частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Частиною третьою статті 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Згідно з частиною другою статті 55 цього Закону нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Водночас постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року встановлені інші строки виплати пенсії, ніж усіма переліченими вище законами України.
Так, абзацом другим пункту 3 постанови Кабінету Міністрів "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21 лютого 2018 року (надалі - постанова КМУ № 103) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 7 цього Кодексу суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України /частина перша/.
Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України /частина друга/.
У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України /частина третя/.
Отже, у випадку невідповідності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Таким чином, при вирішенні цього спору суд надає пріоритет нормам перелічених законів.
Окрім того, зважаючи на мотиви рішення Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), рішення Європейського суду з прав людини у справах «Кечко проти України» (заява №63134/00), «Серков проти України» (заява № 39766/05), «Щокін проти України» (заяви № 23759/03 та № 37943/06), які відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та частини другої статті 6 КАС України, підлягають застосуванню судами як джерела права, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах з 24 лютого 2018 року (дати набрання чинності постановою КМУ № 103) має місце втручання у право особи на мирне володіння майном у розумінні статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
До такого висновку суд дійшов, виходячи, насамперед, з того, що відкладення виплати перерахованих платежів на період 2019-2020 роки остаточно поставлено у залежність від наявності відповідного фінансування, що не може бути визнано судом ані легітимним, ані пропорційним втручанням у право особи на мирне володіння майном.
Додатково до викладеного суд вважає, що норми постанови КМУ №103 не можуть змінювати правового регулювання тих правовідносин, котрі вже склалися у часі до моменту набрання законної сили цим підзаконним актом, і слугувати виправданням для допущеної територіальним органом пенсійного фонду бездіяльності щодо виплати вже перерахованої пенсії.
Як свідчать матеріали справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, не здійснюючи позивачу виплату пенсії після виникнення підстав для виплати, допускає протиправну бездіяльність, яка безпосередньо впливає на права та інтереси позивача, пов`язані з отриманням пенсії.
Також суд відхиляє доводи відповідача стосовно того, що відсутні підстави для виплати позивачу заборгованості, оскільки позивач з 22.01.2018 перебуває на обліку в Кременчуцькому об`єднаному управлінні ПФУ та отримує пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з огляду на те, що заборгованість з виплати пенсії виникла за час коли позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебував на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не виплати пенсії позивачу перерахованої відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за № 4/9850, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Також суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за № 4/9850 за період 01.01.2016 по 31.12.2017, з урахуванням раніше проведених виплат та без обмеження граничного розміру.
Водночас враховуючи те, що відповідачем надано до суду розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою Лебединського ОСОБА_2 .М. № 949850, відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення з 01 січня 2016 року перерахунку пенсії позивачу відповідно до відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за № 4/9850.
Як наслідок, також відсутні підстави для зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області про розмір грошового забезпечення № 4/9850.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З матеріалів справи вбачається, що за позивачем сплачено за подання цього позову судовий збір у розмірі 1536,80 грн.
Враховуючи часткове задоволення позову, на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) щодо не виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії перерахованої відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за № 4/9850, за період з 01.01.2016 по 31.12.2017.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) виплатити ОСОБА_1 перераховану пенсію відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області за № 4/9850 за період 01.01.2016 по 31.12.2017, з урахуванням раніше проведених виплат та без обмеження граничного розміру.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.О. Чеснокова