
Справа № 420/1997/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 червня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі представника позивача Ізобіліна С.М. (за довіреністю),
за участі представника відповідача Янковської І.В. (за довіреністю),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей встановлених ст. ст.268-272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративну справу за позовом Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов від 18.03.2019 року
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:
Визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження № 58642322 від 18.03.2019 року в частині пункту 3 – «стягнути з боржника виконавчий збір у розмірі 16692, 00 грн.»;
Визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадженням № 58642322 від 18.03.2019 року;
Стягнути судові витрати за подання позовної заяви з Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі.
В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень ГТУЮ в Одеській області перебуває виконавчий лист № 1540/4497/18, який виданий 06.03.2019 року Одеським окружним адміністративним судом щодо зобов`язання Малиновського ОУПФУ в м. Одесі призначити ОСОБА_1 виплату державної пенсії на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП «Одеський морський торговельний порт» від 11.05.2018 року № 03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 13.04.2017 року по справі № 521/21760/16-ц.
22.03.2019 року до ОУПФУ надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження № 58642322 від 18.03.2019 року, а також, постанова про стягнення виконавчого збору по виконавчому провадженню № 58642322 від 18.03.2019 року, винесені старшим державним виконавцем Мельниченко А.В., за яким стягувачем є ОСОБА_1 . На виконання вимог рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 року по справі № 1540/4497/18 протоколом призначення пенсії від 15.03.2019 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Таким чином, об`єднаним управлінням рішення суду було виконано 15.03.2019 року, а постанова про відкриття виконавчого провадження винесена 18.03.2019 року, у зв`язку із чим, підстав для стягнення виконавчого збору немає.
Ухвалою суду від 24.04.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, визначених ст. ст. 268-272, 287 КАС України та призначено судове засідання на 25.04.2019 року.
Ухвалою суду від 25.04.2019 року провадження у справі зупинено до 10.06.2019 року за клопотанням представника позивача.
10.05.2019 року засобами електронного зв`язку від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який, відповідач вказує на те, що 18.03.2019 року державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору з управління Пенсійного фонду. 01.04.2019 року на адресу відповідача надійшов лист від Малиновського ОУПФУ в м. Одесі, згідно з яким протоколом від 15.03.2019 року та рішенням від 26.03.2019 року призначено ОСОБА_1 пенсію. Представник відповідача зазначає, що оскільки рішення виконано частково до відкриття виконавчого провадження та частково при відкритті, виконавчий збір підлягає стягненню.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, наведених в адміністративному позові.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення адміністративного позову з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов.
Суд вислухав доводи представників сторін, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 05.10.2018 року по справі № 1540/4497/18 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про зобов`язання призначити виплату державної пенсії. Скасовано Рішення Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі №202856 від 25.05.2018 року про відмову у перерахунку пенсії. Зобов`язано Малиновське об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (65007, м. Одеса, вул. Прохоровська,3, код ЄДРПОУ 41249156) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц.
Рішення набрало законної сили 12 лютого 2019 року відповідно до постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 року у справі № 1540/4497/18.
18.03.2019 року, старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області Мельниченко А.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 58642322 за виконавчим листом Одеського окружного адміністративного суду № 1540/4497/18, виданим 06.03.2019 року про зобов`язання Малиновське об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (65007, м.Одеса, вул.Прохоровська,3, код ЄДРПОУ 41249156) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) виплату державної пенсії на підставі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, обчислення розміру якої повинно бути здійснено відповідно до Довідки, виданої ДП “Одеський морський торговельний порт” від 11.05.2018р. №03/0963 та Рішення Малиновського районного суду м.Одеси від 13.04.2017р. по справі №521/21760/16-ц.
Боржника зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 16692,00 грн.
Вказану постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.03.2019 року позивач отримав 22.03.2019 року.
Також, 18.03.2019 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області Мельниченко А.В. винесено постанову про стягнення виконавчого збору ВП № 58642322, якою стягнуто з Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Одесі виконавчий збір в розмірі 16692,00 грн.
Постанову про стягнення виконавчого збору від 18.03.2019 року позивач отримав 22.03.2019 року.
Суд встановив, що 15.03.2019 року у відповідності до протоколу призначення пенсії ОСОБА_1 ., Малиновським ОУПФУ в м. Одесі вчинено розрахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до рішення суду.
Проте, з огляду на вказаний протокол, рішення про перерахунок пенсії на виконання рішень Малиновського районного суду м. Одеси та Одеського окружного адміністративного суду позивачем прийнято 26.03.2019 року (арк. с. 13-14).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 Закону України “Про виконавче провадження”, відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону України “Про виконавче провадження”, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно ч.1 ст.18 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
У відповідності до п.1 ч.1 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Таким чином, примусове виконання рішення суду за приписами вказаного Закону розпочинається прийняттям державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч.5 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Згідно з ч.6 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження”, за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст.27 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Згідно абз. 1 ч.4 ст.27 Закону України “Про виконавче провадження”, державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Відповідно до ч.9 ст.27 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Згідно п.9 ч.1 ст.39 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Відповідно до ч.3 ст.40 Закону України “Про виконавче провадження”, у разі, зокрема, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених у т.ч. пунктом 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо виконавчий збір не стягнуто, державний виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня повернення виконавчого документа (закінчення виконавчого провадження) виносить постанову про стягнення виконавчого збору, яку виконує в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п. 8 Розділу 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012року №512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012року за №489/20802, стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону. Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.
Отже, проаналізувавши положення статей 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження” в аспекті спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання рішення. Останнє розпочинається з прийняттям постанови про відкриття виконавчого провадження, у якій, з-поміж іншого, державний виконавець зобов`язаний зазначити суму виконавчого збору, яка належить до стягнення.
Вирішуючи спір, суд також враховує правовий висновок Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду здійснений у постанові від 07.03.2018 року у справі №750/7624/17 про те, що ч. 3 ст. 27 Закону №1404-VІІІ прямо передбачає обов`язок боржника сплати виконавчого збору при примусовому виконанні рішення, тобто незалежно від провадження державним виконавцем дій, спрямованих на примусове виконання рішення.
Суд зазначає, що державним виконавцем відповідно до вимог ч.5 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» в постанові про відкриття виконавчого провадження, а саме: в пункті 3 постанови, зазначено про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 16692, 00 грн., та 18.03.2019 року відповідно до вимог ч. ч. 3, 4 статті 27 Закону, одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження винесено постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 16692,00 грн. (чотири мінімальних розміри заробітної плати).
Тому державний виконавець законно та обґрунтовано зазначив у п.3 Постанови про відкриття виконавчого провадження про стягнення виконавчого збору та законно й обґрунтовано прийняв постанову про стягнення виконавчого збору від 18.03.2019 року.
Доводи позивача з приводу того, що ним вчинено дії щодо добровільного виконання рішення суду, що виразилося у вчиненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 15.03.2019 року, суд не приймає до уваги, оскільки з огляду на надані позивачем протоколи, 15.03.2019 року Малиновським ОУПФУ в м. Одесі вчинено дії щодо розрахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішень суду, тобто проведено математичний розрахунок, а безпосередньо рішення про перерахунок пенсії, яке має правові наслідки, прийнято 26.03.2019 року, тобто після прийняття державним виконавцем постанов про відкриття виконавчого провадження та стягнення виконавчого збору 18.03.2019 року.
Так як судом встановлено, що рішення суду виконано у повному обсязі 26.03.2019 року, посилання представника позивача на п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» є безпідставним.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 243, 245, 246, 250, 263, 268-272, 287 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Малиновського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов від 18.03.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд, з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Позивач – Малиновське об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Прохоровська, 3, м. Одеса, 65007, код ЄДРПОУ 41249156).
Відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області (вул. Розумовська, 37, м. Одеса, 65072, код ЄДРПОУ: 34929741).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 19.06.2019 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.