
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття провадження за виключними обставинами
19 червня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2315/18
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі № 1240/2315/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
02.08.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 30.08.2018, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2018, у задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено повністю.
14.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд за виключними обставинами постанови Луганського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2018 року у справі № 1240/2315/18.
В обґрунтування вищевказаної заяви заявником зазначено, що Конституційний Суд України у своєму рішенні від 25.04.2019 у справі № 1-р (II) 2019 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення “дійсної строкової”, яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчислені пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
У Рішенні Конституційного Суду України наголошується, що закріплений у Конституції України обов`язок громадян України потребує поваги, а статус військовослужбовців будь-яких категорій обумовлюється військової службою, інститут якої надає їм спеціальний статус. Конституційний Суд України дійшов висновку, що військовослужбовці строкової служби, пенсія яким призначається за частиною третьою статті 59 Закону та обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, „встановленої законом на 1 січня відповідного року, в окремих випадках мають_ вищий рівень соціального захисту, оскільки розмір їх соціального забезпечення є значно більшим порівняно з іншими категоріями військовослужбовців у тому числі військовозобов`язані під час участі у військових зборах), які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків.
Словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише нд категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України є обов`язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
Вищезазначені обставини мають значення для вирішення справи є істотними для постановлення правильного рішення у справі, так як на їх підставі можна зробити висновок про наявність у позивача гарантованого законодавством права на перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 ЗУ «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На підставі викладеного позивач просив скасувати рішення Луганського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 у справі № 1240/2315/18 у зв`язку з виключними обставинами.
Відповідно до пункту 1 частини п`ятої статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Згідно з частиною другою статті 366 КАС України протягом п`яти днів з дня після надходження заяви до адміністративного суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 364 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами.
Заява відповідає вимогам статті 364 КАС України.
Заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами з підстави, визначеної пунктом 1 частини п`ятої статті 361 цього Кодексу, може бути подано учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України.
Рішення Конституційного Суду від 25.04.2019 у справі № 1-р (II) 2019 було офіційно оприлюднено на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України відповідно до частини першої статті 94 Закону України «Про Конституційний Суд України» 26 квітня 2019 року.
Разом із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами позивач надав клопотання про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якого зазначив, що в період з 22.05.2019 по 05.06.2019 перебував на стаціонарному лікуванні в КУ «Попаснянська ЦРЛ», на підтвердження чого надано відповідну довідку. У зв`язку з цим позивач не міг вчасно звернутися до суду для захисту своїх прав.
На підставі викладеного позивач просив поновити строк звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами та поновити такий строк.
Підстав для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження не встановлено, у зв`язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження за виключними обставинами.
Згідно з частиною другою статті 368 КАС України в суді першої інстанції справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи. Неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи приписи статті 368 КАС України вказана заява має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Керуючись статтями 248, 256, 361, 364, 368 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду із заявою про перегляд справи за виключними обставинами.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду із заявою про перегляд судового рішення від 30.08.2018 у справі № 1240/2315/18 за виключними обставинами.
Прийняти до провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі № 1240/2315/18 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Призначити заяву до розгляду у відкритому судовому засіданні на 10 липня 2019 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Запропонувати заявникові надати суду протягом п`яти днів з дати отримання даної ухвали всі наявні документи та пояснення, які, на його думку, мають значення для розгляду заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами та підтверджують доводи позивача, крім тих, які вже надані з заявою.
Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження за виключними обставинами надіслати суду відзив на заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами.
До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Зобов`язати відповідача протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження за виключними обставинами надати суду матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , які відсутні у справі (якими доповнено пенсійну справу з дати ухвалення судом першої інстанції судового рішення у справі).
Роз`яснити учасникам справи, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив (стаття 163 КАС України), відповідач – заперечення (стаття 164 КАС України) протягом п`ятиденного строку, відлік якого починається, відповідно: для позивача – з моменту отримання відзиву на позов, для відповідача – з моменту отримання відповіді на відзив.
Відповідь на відзив, заперечення повинні відповідати вимогам статті 162 КАС України.
Заява про перегляд судового рішення за виключними обставинами розглядатиметься колегією суддів у складі трьох суддів.
Інформацію щодо справи учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження за виключними обставинами надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяА.Г. Секірська