
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про встановлення судового контролю
18 червня 2019 р. Справа №200/12155/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кочанової П.В., при секретарі судового засідання Дяченко А.В., розглянувши у судовому засіданні заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/12155/18-а за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
за участю представників сторін:
позивач – не з`явився,
від відповідача - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просить суд визнати протиправними дії Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 по 30.06.2018 та зобов`язати Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 37755477) сплатити заборгованість з виплати пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.10.2017 по 30.06.2018.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ- 37755477, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28а) щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з 01.10.2017 року по 30.06.2018 року. Зобов`язано Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ- 37755477, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28а) сплатити заборгованість ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з виплати пенсії з 01.10.2017 року по 30.06.2018 року. Звернуто до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ- 37755477, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28а) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суд від 14 лютого 2019 року апеляційна скарга Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 р. у справі № 200/12155/18-а повернута апелянту.
Рішення суду набрало законної сили 14 лютого 2019 року.
02 квітня 2019 року судом було видано позивачу виконавчий лист в адміністративній справі № 200/12155/18-а .
07 червня 2019 року представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення за справою № 200/12155/18-а та зобов`язання відповідача по справі надати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування заявленої заяви представник позивач зазначає, що 14.02.2019 року рішення суду набрало законної сили, вказані дії в рішенні суду, виконання якого є обов`язковим та на даний момент не здійсненні. 18.04.2019 року було направлено вимогу про виконання судового рішення до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення відповідач отримав 23.04.2019року. 25.04.2019 року Добропільський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області відкрив виконавче провадження згідно виконавчого листа №200/12155/18-а від 02.04.2019 р. 07.05.2019 року відповідач надав відповідь, згідно якої повідомив про те, що управлінням нараховано заборгованість з пенсії з 01.10.2017 року по 30.06.2018 року та звернуто постанову до негайного виконання у межах суми місячного платежу. Управління зазначило, що невиконання судового рішення в частині виплати заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду не залежить від Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, оскільки воно не є головним розпорядником бюджетних коштів. При цьому, зазначив, що позивач не отримує належного йому пенсійного забезпечення майже півтора року, а відповідач, незважаючи на те, що рішення суду набрало законної сили більше 3 місяців тому, не вживає обов`язкових заходів, направлених на своєчасне виконання судового рішення. Та як вбачається з відповіді відповідача і не збирається виконувати рішення суду. Також в обґрунтування наданої заяви представником позивача було надано до суду копію листа Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 07.05.2019 року № 7126/09.
Розгляд питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення призначено до судового розгляду на 18 червня 2019 року, про що повідомлено сторін.
У судове засідання, призначене на 18 червня 2019 року позивач, представник позивача та представник відповідача не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд зазначає, що серед основних засад (принципів) судочинства нормами статті 129 Конституції України визначено обов`язковість судового рішення.
Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до положень статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зауважує, що виконання рішення суду є невід`ємною частиною права на справедливий суд. Правосуддя визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення у правах.
Нормами статті 6 КАС України закріплено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, у справах Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) “Ді Педе проти Італії” (Di Pede v. Italy) та “Заппія проти Італії” (Zappia v. Italy) від 26 вересня 1996 року, рішення у справі “Будров проти Росії” від 27.05.2002 року, “Віктор Ромашов проти України” від 27.07.2004 року, “Олександр Шевченко проти України” від 26.04.2007 року Суд поширює вимогу щодо розумності строків не тільки на розгляд справи в суді, але й на виконання судового рішення. Не можна уявити, що стаття 6 Конвенції, захищаючи право на розумний строк розгляду справи, не передбачала би захисту права на виконання судового рішення.
Як зазначив Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі “Горнсбі проти Греції” від 19 березня 1997 року, право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов`язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Вимогу щодо комплексності характеру права на справедливий суд і визнання виконання рішень одним з його елементів ЄСПЛ поширює і у рішенні в справі “Шмалько проти України” від 20.07.2004 року. У зазначеному рішенні дублюється положення пункту 40 рішення у справі “Горнсбі проти Греції” та ЄСПЛ звертає увагу на те, що орган державної влади не має права посилатися на брак коштів як виправдання неспроможності виконати судове рішення про виплату боргу. Зрозуміло, що за певних обставин затримка з виконанням судового рішення може бути виправданою. Але затримка не може бути такою, що зводить нанівець сутність гарантованого пунктом 1 статті 6 права.
Ефективний захист сторони у справі, а отже і відновлення справедливості, передбачає зобов`язання адміністративних органів виконувати рішення.
Щодо строків подання звіту про виконання судового рішення, суд враховує специфіку нарахування та виплати пенсії. Так, Порядком виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596, зокрема, передбачено, що на підставі складених документів органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки одержувачів. За таких обставин, суд вважає розумним строк для подання відповідачем звіту про виконання судового рішення – до 18 липня 2019 року.
Отже, перевіривши доводи заяви представника позивача, оцінивши подані докази в їх сукупності, зважаючи на встановлення судом невиконання судового рішення, як складову права на судовий захист, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви представника позивача та необхідність зобов`язання відповідача подати у місячний строк звіт про виконання рішення суду від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 200/12155/18-а.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
УХВАЛИВ:
Задовольнити заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 200/12155/18-а за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Зобов`язати Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати до 18 липня 2019 року звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 200/12155/18-а.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті та її повний текст складений та підписаний 18 червня 2019 року.
Суддя П.В. Кочанова