
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 червня 2019 р. Справа№200/2160/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання незаконним та скасування рішення №4572 від 02.10.2018 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за заявою позивача від 27.09.2018 року №4572 по збільшенню підземного страхового стажу, врахувавши його підземний стаж до 27.09.2018 року,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання незаконним та скасування рішення №4572 від 02.10.2018 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за заявою позивача від 27.09.2018 року №4572 по збільшенню підземного страхового стажу, врахувавши його підземний стаж до 27.09.2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що пребуває на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за віком. 27.09.2018 року звернувся до відповідача з заявою №4572 про перерахунок пенсії по збільшенню пільгового стажу згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Рішенням відповідача від №4572 від 02.10.2018 року в призначенні пенсії на пільгових умовах було відмовлено. Відмова була обумовлена тим, що відсутній необхідний страховий стаж на підземних роботах. Зазначив, що відповідач не врахував до стажу роботи період з 01.01.2017 року по 31.08.2018 року на підприємстві ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» у зв`язку з несплатою до ПФУ щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску підприємством за вказаний період.
Вважає, що відмова відповідача у призначенні пенсії є незаконною, необґрунтованою та неправомірна є такою, що порушує його право на соціальний захист.
Просив суд визнати незаконним та скасувати рішення №4572 від 02.10.2018 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”; зобов`язати здійснити перерахунок пенсії за заявою позивача від 27.09.2018 року №4572 по збільшенню підземного страхового стажу, врахувавши його підземний стаж до 27.09.2018 року.
Відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи Донецького окружного адміністративного суду наданий відзив на адміністративний позов позивача, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що відповідно до наданих документів встановлено, що страховий стаж позивача на підземних роботах становить 14 років 10 місяців 03 дні, замість необхідних 15 років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Наявність такого стажу обумовлена несплатою до ПФУ щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску за період з з 01.01.2017 року по 31.08.2018 року на підприємстві ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», що є порушенням вимог ст.24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою суду від 26 лютого 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження; розгляд справи призначено на 25 березня 2019 об 11:00 год.
Ухвалою суду від 25 березня 2019 року відкладено розгляд справи на 25 квітня 2019 року о 10:15 год.
Ухвалою суду від 25 квітня 2019 року розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження; продовжено підготовче засідання на тридцять днів з ініціативи суду; замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням; призначено підготовче засідання на 23 травня 2019 року о 15:15год.
Ухвалою суду від 23 травня 2019 року закрито підготовче провадження; призначено судовий розгляд по суті на 19 червня 2019 року о 10:30 год.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 14 березня 1997 року від.міл.м.Українська Селидівського МВ УМВС України в Донецькій області, РНОКПП НОМЕР_1 .
27.09.2018 року звернувся до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою №4572 про перерахунок пенсії по збільшенню пільгового стажу згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», разом із заявою додав: заяву, довідку про пільговий характер робіт від 09.2018 №5-2141.
02 жовтня 2018 року Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення № 4572 про відмову в призначенні пенсії, мотивуючи це тим, що відповідно до наданих документів на індивідуальних відомостей персоніфікованого обліку за період з 01.01.2000 по 31.08.2018 встановлено, що страховий стаж на підземних роботах ОСОБА_1 становить 14 років 10 місяців 03 дні замість необхідних 10 років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Наявність такого пільгового стажу обумовлена несплатою до ПФУ щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску за період з 01.01.2017 року по 31.08.2018 року підприємством ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля», що є порушенням вимог ст.24 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з довідки №373 №1-2183 від 19.09.2018 ОСОБА_1 дійсно працював у відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» з 15.10.2014 року по теперішній час на посаді заступника директора з виробництва. Єдиний соціальний внесок перераховано на розрахунковий рахунок до Селидівського відділення Покровської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області на користь бюджету за період з 01.08.2016 року по 31.05.2018 року в повному обсязі, за червень 2018 року по липень 2018 року - частково.
Спірним питанням даної справи є протиправні дії відповідача що виразились у винесені рішення № 4572 від 02.10.2018 про відмову у призначенні пенсії.
Надаючи правову оцінку діям суб`єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
16 вересня 2008 року набув чинності Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці”. Цей Закон спрямований на підвищення престижності-шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально - побутових проблем шахтарів.
Дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Однією із умов особливостей застосування Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” є наявність 15 років роботи на роботах за списком №1.
Згідно статті 62 Закону №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно пункту 1.1 “Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників”, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29 липня 1993 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за №110, в редакції наказу Міністерства соціальної політики №720/1642/5 від 06 жовтня 2014 року (далі Інструкція), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Відповідно до пункту 2.14 Інструкції якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до спірного рішення страховий стаж позивача на підземних роботах становить 14 років 10 місяців 03 дні замість необхідних 10 років, передбачених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Наявність такого пільгового стажу обумовлена несплатою до ПФУ щомісячних платежів по єдиному соціальному внеску за період з 01.01.2017 року по 31.08.2018 року підприємством ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля».
За результатами судового розгляду встановлено, що у трудовій книжці НОМЕР_3 , наданій позивачем, відомості про роботу позивача внесені відповідно до вимог Інструкції, містяться всі необхідні оформлені належним чином відомості про займану посаду і період виконуваної роботи для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці.
Крім того, вказані відомості підтверджуються довідкою №373 №1-2183 від 19.09.2018, в якій зазначено, що ОСОБА_1 дійсно працював у відокремленому підрозділі «Шахта «Україна» Державного підприємства «Селидіввугілля» з 15.10.2014 року по теперішній час на посаді заступника директора з виробництва. Єдиний соціальний внесок перераховано на розрахунковий рахунок до Селидівського відділення Покровської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області на користь бюджету за період з 01.08.2016 року по 31.05.2018 року в повному обсязі, за червень 2018 року по липень 2018 року - частково.
Відповідно до постанов правління ПФУ від 10 червня 2004 року №7-6 “Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування”, від 05 листопада 2009 року №26-1 “Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування органам ПФУ”, від 08 жовтня 2010 року №22-2 “Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” та від 03 грудня 2013 року №25-2 “Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 року № 22-2”, якими затверджувалися “Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства”, встановлено код підстав для обліку спец стажу за №ЗП3013А1 для застрахованих осіб, які є працівниками, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці.
Тобто, при здачі звітів страхувальником до органів ПФУ зазначалося, що страхові внески за позивача вносилися за вищевказаними професіями за відповідними кодами, що в свою чергу відповідає положенням ч. 1 статті 13 Закону №1788-ХІІ.
Щодо не врахування відповідачем до пільгового стажу спірного періоду роботи на ВП “Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” у зв`язку з відсутністю сплати внесків підприємством на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суд зазначає наступне.
Згідно абз. 1 ч.1 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч.2 ст.24 Закону №1058).
За приписами ч.6 ст.20 Закону №1058 страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058)
Згідно з п.10 ч.1 ст.1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010, № 2464-VI ( далі Закон №2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Зокрема ч.1 ст.4 Закону №2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці.
Згідно з ч.2. ст.25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Податковим кодексом України встановлено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (п. 171.1 ст. 171).
Згідно ч.1 ст.16 Закону №1058 застрахована особа має право, зокрема, отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, у тому числі в письмовій формі.
З аналізу наведених норм законів суд приходить до висновку, що несвоєчасна сплата підприємством загальнообов`язкових страхових внесків не повинна порушувати конституційні, законні права позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов`язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати покладена на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16).
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії з підстав викладених у рішенні від 02 жовтня 2018 року за №4572.
Крім того, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до п. 4.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2. Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з частиною 3 статті 44 Закону № 1058-ІV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Крім того, відповідно до ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається великий обсяг прав та обов`язків в органів Пенсійного фонду при вирішенні питання про призначення пенсії та перевірки наявного стажу роботи для її призначення.
Таким чином, відмова в перерахунку пенсії, зокрема через відсутність відомості про сплату щомісячних внесків за спірні періоди, суперечить нормам чинного законодавства України, в тому числі приписам статті 19 Конституції України, згідно якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, наявні усі підстави для скасування рішення №4572 від 02 жовтня 2018 року про відмову в перерахунку пенсії із зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення від 02 жовтня 2018 року №4572 про відмову в призначені пенсії є таким, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, а тому підлягає скасуванню.
Що стосується вимоги позивача про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за заявою позивача від 27.09.2018 року №4572 по збільшенню підземного страхового стажу, врахувавши його підземний стаж до 27.09.2018 року, суд зазначає наступне.
У юриспруденції дискреційні повноваження визначаються як право голови держави, уряду, інших посадовців в органах державної влади у разі ухвалення рішення з питання, віднесеного до їх компетенції, діяти за певних умов на власний розсуд у рамках закону. А в Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи вказано, що адміністративний орган може здійснювати "дискреційні повноваження", користуючись певною свободою розсуду у разі ухвалення будь-якого рішення.
Такий орган в силу (за) наявності у нього дискреційних повноважень може вибирати з декількох варіантів припустимих рішень той, який він вважає найбільш відповідним у даному випадку.
За цього надано рекомендацію судам не втручатися у дискреційні повноваження державних органів.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вищевказана позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки вказані повноваження відносяться виключно до дискреційних повноважень суб`єкта владних повноважень.
Суд вважає, що достатнім буде зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву від 27.09.2018 року №4572 позивача про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
Приймаючи до уваги вищенаведене в сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання незаконним та скасування рішення №4572 від 02.10.2018 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”; зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за заявою позивача від 27.09.2018 року №4572 по збільшенню підземного страхового стажу, врахувавши його підземний стаж до 27.09.2018 року – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) №4572 від 02.10.2018 року про відмову в перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85400, Донецька область, м.Селидове, вул.Героїв Праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) повторно розглянути заяву від 27.09.2018 року №4572 ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про перерахунок пенсії з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.О. Аканов