
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
18 червня 2019 р. Справа № 120/1932/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Ладижинського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанов,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ладижинського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанов.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв`язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
В ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", визначено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2018 року для працездатних осіб у розмірі 1921,00 гривень.
Як видно із позовної заяви, позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області щодо скасування 17.05.2019 у виконавчому провадженні №56752461 постанови про повернення виконавчого документа стягувану від 16.07.2018;
2) визнати протиправними дії Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області щодо прийняття постанови від 17.05.2019 про повернення виконавчого документа стягувачу;
3) визнати протиправними дії Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області щодо прийняття постанови від 17.05.2019 про стягнення виконавчого збору;
4) визнати протиправними дії Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області щодо прийняття постанови від 17.05.2019 про відкриття виконавчого провадження №59147310;
5) визнати протиправною та скасувати постанову Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 16.07.2018, винесену у виконавчому провадженні №56752461 про повернення виконавчого документа стягувану;
6) визнати протиправною та скасувати постанову Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 17.05.2019, винесену у виконавчому провадженні №56752461 про повернення виконавчого документа стягувану;
7) визнати протиправною та скасувати постанову Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 17.05.2019, винесену у виконавчому провадженні №56752461 про стягнення виконавчого збору;
8) визнати протиправною та скасувати постанову Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 17.05.2019, винесену у виконавчому провадженні №59147310 про відкриття виконавчого провадження.
Таким чином позивачем заявлено вісім позовних вимог. При цьому, позовні вимоги 5), 6), 8) є похідними від вимог 1), 2), 4) та відносяться до вимог немайнового характеру. Також, позовна вимога 7) є похідною від вимоги 3) та відноситься до вимог майнового характеру.
Відповідно до положень частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою судовий збір сплачується в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою судовий збір сплачується в розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відтак, за подання до суду даного адміністративного позову із відповідною кількістю та характером позовних вимог, позивачу необхідно було сплатити судовий збір в розмірі 3073,60 грн., з яких 2305,20 грн. (768,40 * 3 = 2305,20) за позовними вимогами немайнового характеру, 768,40 грн. за позовною вимогою, що має майновий характер. Проте, до адміністративного позову позивачем додано квитанцію № N1D445693M від 11.06.2019, яка засвідчує сплату судового збору лише на суму 768,40 грн.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначенні ст. 287 КАС України.
Згідно із ч. 1 ст. 287 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, позивач просить суд визнати протиправними дії Ладижинського міського відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області щодо прийняття постанов датованих 16.07.2018 та 17.05.2019.
Водночас, згідно трек-номеру, що міститься на поштовому конверті, в якому позовну заяву було отримано, надіслана на адресу суду лише 12.06.2019.
Таким чином, позивачем пропущено встановлений ст. 287 КАС України 10-денний строк звернення до суду з даним адміністративним позовом із вказаними позовними вимогами.
Разом із тим, в порушення ч. 6 ст. 161 КАС України до матеріалів позовної заяви позивачами не додано клопотання про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
При цьому, суд критично оцінює посилання позивача на положення ч. 5 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки остання встановлює строк на оскарження рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби саме щодо виконання судового рішення. Натомість, в даному випадку, як свідчить зміст позовної заяви, частина заявлених позивачем позовних вимог з виконанням судового рішення не пов`язана, а свідчить про незгоду позивача з нарахуванням йому виконавчого збору.
Також, суд зазначає, що згідно п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовні заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Однак, в порушення вищенаведеної норми, в поданому до суду позові позивач наводить обґрунтування своєї позиції лише в частині протиправності прийнятої Ладижинським міським відділом ДВС Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області постанови від 17.05.2019 ВП №56752461 про стягнення виконавчого збору.
Одночасно суд зазначає, що згідно ч. 5 ст. 287 КАС України адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Частинами 1 та 2 статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
З огляду на викладене вважаю, що дану заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків у спосіб:
- подання заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом та докази поважності причин його пропуску;
- оплати судового збору в розмірі 2305,20 грн. за наступними реквізитами: отримувач коштів: УК у м. Вінниці/, м. Вінниця/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38054707, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, р/р 34318206084001, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача, Вінницький окружний адміністративний суд);
- приведення позовної заяви у відповідність положенням п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, а саме наведення у позовній заяві обґрунтувань щодо кожної з заявлених позовних вимог або уточнення позовних вимог.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись статтею 160, 161, 169 КАС України, –
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Ладижинського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування постанов залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна