
Справа № 638/18330/17 Провадження № 2-а/638/39/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2019 року м. Харків
Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого судді Шишкіна О.В.,
за участю секретарів судового засідання Голуб Ю.О., Котяш Н.В.,
представника позивача ОСОБА_2,
представників відповідача Мельничук О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Дзержинського районного суду міста Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду із названим адміністративним позовом, яким просив суд визнати протиправними дії прокуратури Луганської області щодо відмови у наданні мені, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов`язати прокуратуру Луганської області надати мені, ОСОБА_1 , довідку про розмір заробітної плати з 01.10.2017 року для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на відповідній посаді прокурора відділу нагляду за додержанням природоохоронного законодавства прокуратури Луганської області, з якої мені призначена пенсія за вислугою років, з урахуванням схеми посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, а також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1344 грн. 80 коп.
Ухвалою суду від 05.12.2017відкрито провадження у справі.
29.12.2017 відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якій відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
01.02.2018 позивачем подано заяву про збільшення позовних вимог, у яких позовні вимоги викладено в такій редакції:
1. Визнати протиправними дії прокуратури Луганської області щодо відмови у наданні мені, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов`язати прокуратуру Луганської області надати мені, ОСОБА_1 , довідку про розмір заробітної плати з 01.10.2017 Луганської області, з якої мені призначена пенсія за вислугою років, з урахуванням схеми посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657.
2. Зобов`язати прокуратуру Луганської області вказати в довідці для перерахунку раніше призначеної пенсії розмір заробітної плати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.10.2017 року на посаді прокурора відділу прокуратури Луганської області, визначений з урахуванням таких складників:
а) посадовий оклад:
- класний чин;
- вислуга років;
- щомісячна премія, на яку нараховується єдиний внесок.
б) доплати, передбачені законодавством:
- надбавка за виконання особливо важливої роботи;
- матеріальна допомога на оздоровлення (1/12);
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб (1/12).
3. Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1344 грн. 80 коп.
Також 01.02.2018 позивачем подано відповідь на відзив.
27.05.2018 представником відповідача подано клопотання про зупинення провадження у справі у зв`язку із розглядом Верховним судом зразкової справи № 825/506/18.
Протокольною ухвалою від 25.07.2018 судом відмовлено у задоволенні клопотання від 27.05.2018, постановлено розпочати судовий розгляд справи.
Представником позивача у судовому засіданні підтримано позовну заяву у повному обсязі. Представник відповідача проти позову заперечувала, наполягала на необґрунтованості позову.
Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали, судом встановлено наступне.
У 2006 році, у зв`язку з виходом на пенсію, позивач був звільнений з прокуратури Луганської області з посади старшого прокурора відділу нагляду за додержанням природоохоронного законодавства і згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (надалі - Закон № 1789).
З 29.06.2006 року позивач отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати.
22.09.2017 року позивач звернувся з заявою про видачу довідки-розрахунку суми місячного заробітку для перерахування пенсії до Прокуратури Луганської області.
Листом від 26.09.2017 року за вих. № 18-44вих-17 за підписом Першого заступника прокурора області прокуратурою Луганської області заявника повідомлено про те, що посадові оклади прокурорам і слідчим прокуратури підвищено з 06.09.2017 року, але працівникам прокуратури пенсії підлягають перерахуванню у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорів і слідчих з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. З огляду на викладене, на сьогодні надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії не є можливим.
19.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до Прокурора Луганської області зі скаргою про неправомірну відмову у видачі довідки-розрахунку суми місячного заробітку для перерахунку пенсії. В даній скарзі позивач вдруге просив оформити та направити йому довідку прокуратури Луганської області щодо розрахунку суми місячного заробітку, з якого повинна обчислюватися пенсія у розмірі 90% від загальної суми моєї заробітної плати після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657.
30.10.2017 року Прокуратура Луганської області листом вих. № 18-56вих-17 за підписом першого заступника прокурора області повідомила позивача, що з прийняттям Закону України від 03.10.2017 року №2148-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» відсутнє.
Відповідач у відзиві на позов посилається на те, що позивач звернувся до прокуратури Чернігівської області із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови № 657. Оскільки підстави для перерахунку пенсії працівників прокуратури на підставі цієї постанови відсутні, позивачу було відмовлено у видачі довідки про заробітну плату. Повторне звернення позивача було розглянуто в загальному порядку та надано інформацію про розмір посадового окладу за посадою прокурора прокуратури району станом на 06 вересня 2017 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (далі - постанова № 505), з урахуванням змін внесених постановою № 657. Оспорюваний позивачем лист не породжує для нього негативних правових наслідків та не тягне за собою санкцій у разі його невиконання, у зв`язку з чим права позивача не порушуються.
У відповіді на відзив позивач наголосив, що обов`язок видачі довідок про заробітну плату прокурорського працівника за посадою, яку він обіймав до виникнення права на перерахунок, покладено на державний орган, у якому раніше він працював. Відмовляючи йому (позивачу) у видачі довідки про заробітну плату, відповідач діяв не в межах своїх повноважень. Додатково зазначив, що у 2016 році прокуратура Чернігівської області видала йому довідку про заробітну плату, на підставі якої орган Пенсійного фонду України провів перерахунок пенсії.
Верховним Судом 16.04.2018 було прийнято рішення у зразковій справі №825/506/18, де серед іншого вказано, що ознаками типової справи є:
1) позивач - фізична особа, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 1789-ХІІ;
2) відповідач - орган прокуратури;
3) позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату за посадою, з якої йому було призначено пенсію, для пред`явлення до органів Пенсійного фонду України у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури згідно з постановою № 657;
4) предмет спору: визнання неправомірними дій прокуратури Чернігівської області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату за посадою, з якої пенсіонеру було призначено пенсію, для пред`явлення до органів Пенсійного фонду України у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури згідно з постановою № 657, та зобов`язання видати таку довідку.
Відтак, суд приходить до висновку, що дана справа №826/2121/18 відповідає ознакам типової справи, а тому в задоволенні даного позову слід відмовити, в силу положень ч. 3 ст. 291 КАС України, якими передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У зразковій справі №825/506/18, та у справі №826/2121/17 стверджується про порушення права на отримання довідки відповідної форми та змісту, надання якої передбачено законодавством, для подальшої реалізації права на перерахунок пенсії за вислугу років, встановленої для спеціальної категорії пенсіонерів органів прокуратури. Цю довідку мала видати відповідна прокуратура, але не видала, позаяк вирішила, що суб`єкт звернення, як колишній працівник прокуратури, не має права на перерахунок пенсії за вислугу років. Відмову мотивувала посиланням на відповідне нормативно-правове регулювання.
Разом із тим, на даний час зразкове рішення законної сили не набрало.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.<…>. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Згідно з частиною першою статті 8 Основного Закону в Україні визнається і діє принцип верховенства права, (елементами якого є законність, юридична визначеність, заборона свавільності, доступ до правосуддя в незалежних і безсторонніх судах, повага до прав людини, недискримінаційність та рівність перед законом).
За статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з частиною першою статті 46 Основного Закону України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У статті 19 Конституції України зазначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За частинами першою, четвертою статті 6 цього Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Згідно з частиною першою статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Пенсійні правовідносини є одним із видів суспільних відносин і особливою формою здійснення права на пенсію. Пенсійні правовідносини розглядаються як особлива форма соціальної взаємодії, що об`єктивно виникає в суспільстві відповідно до закону, учасники якої мають взаємні кореспондуючі права та обов`язки і реалізують їх з метою задоволення своїх потреб та інтересів в особливому порядку, який не заборонений державою чи гарантований і охороняється нею в особі певних органів.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 85 у поєднанні із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, заходи регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства.
Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України "Про прокуратуру": до 15 липня 2015 року - Закон № 1789-ХІІ, з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ.
У статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, за якою позивачу у цій справі призначено пенсію, було визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина тринадцята цієї статті).
Частина вісімнадцята цієї статті у редакції, чинній до 15 липня 2015 року передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята цієї статті).
Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
31 травня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 505, якою затвердив схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5. Постановою № 657 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 505 додатки 1, 2 і 7 до неї викладено у новій редакції.
03 грудня 2003 року Міністерство праці та соціальної політики України та Головне управління державної служби України прийняли наказ № 319/144 "Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 грудня 2003 року за № 1134/8455), у якому, серед іншого, встановлено форму, зміст та зразок довідки, визначено, які елементи складу заробітної плати належить включати до неї, на підставі якого нормативного положення вона видається і для яких цілей (далі - порядок № 319/144).
19 липня 2010 року Міністерство праці та соціальної політики України прийняло наказ № 195 "Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2010 року за № 675/17970). Пунктом 3 цього Порядку визначено, що якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв`язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов`язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 порядку № 319/144.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Уряду.
15 липня 2015 року набув чинності Закон № 1697-VІІ, згідно з Прикінцевими положеннями якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом: Закон № 1789-ХІІ, крім <…> частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 501, <…>.
Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.
За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі № 674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20 лютого 2018 року викладено правову позицію про те, що з 01 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв`язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону № 1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 501 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1» з пункту 1 цієї постанови виключені абзаци третій, четвертий. Зокрема, виключений абзац про довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, Національного агентства України з питань державної служби від 23 березня 2017 року № 454/64 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 червня 2017 року за № 767/30635) наказ Міністерства праці та соціальної політики України, Головного управління Державної служби України від 03 грудня 2003 року № 319/144 визнаний таким, що втратив чинність. Наказ набув чинності з 21 липня 2017 року.
Згідно з пунктом 19 розділу І Закону № 2148-VIII пункт13 розділу XV Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» викладений у редакції, за якою у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України <…> «Про прокуратуру» <…>, її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Зважаючи на вимоги ст.58 Конституції України як норми прямої дії, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивачу призначено пенсію за вислугою років та на підставі чинного на той час законодавства позивач мав право на перерахунок пенсії на підставі частин 13 та 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Конституційний Суд України, неодноразово розглядаючи питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, у Рішеннях від 6 липня 1999 р. № 8-рп/99 (справа щодо права на пільги) та від 20 березня 2002 р. № 5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) зазначив, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей, а тому потребує додаткових гарантій соціального захисту з боку держави цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, колегія суддів дійшла висновку, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права, які регулюють питання пенсійного забезпечення викладені в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, від 06.10.2015 року у справі № 127/11720/14-а, від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13.
Після внесення постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 змін до постанови КМУ № 505 щодо підвищення заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, у позивача виникло право звернутися до органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок призначеної пенсії.
Право позивача на отримання пенсії саме у розмірі 90% від суми заробітної плати та її перерахунок на підставі внесення змін до постанови КМУ № 505 підтверджено постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 17.01.2017 року по справі № 638/18123/16-а, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2017 року.
Відмова у перерахунку розміру пенсії позивачу з підстав втрати чинності окремих норм законодавства та неприйняттям нових є порушенням принципу правової визначеності, що, як констатовано Європейським судом з прав людини, є неприпустимим.
незважаючи на відсутність передбаченої ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» постанови Кабінету Міністрів України, якою
мають визначатися умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, діяла у відповідності з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі №21-420а13, від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, від 06.10.2015 року у справі № 127/11720/14-а, від 17.12.2013 року у справі № 21-445а13. А відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Правова позиція Верховного Суду України полягає в тому, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Зміст та обсяг досягнутих працівниками правоохоронних органів, зокрема працівниками прокуратури, соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, при наданні довідки позивачу для перерахунку пенсії прокуратура Луганської області має керуватися нормами законодавства, чинного на момент звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії.
Посилання відповідача на факт ліквідації у штатному розпису прокуратури Луганської області відсутня посади старшого прокурора відділу нагляду за додержанням природоохоронного законодавства, на думку суду, також не може бути врахована як достатня підстава для відмови у позові, зважаючи на наступне.
Пунктом 4 Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 передбачено, що за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 6 цього Порядку передбачено, що у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому наказом Міністерства соціальної політики від 10.05.2017 №750 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 №766/30634 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» (далі - Порядок видачі довідок).
Згідно пункту 7 Порядку видачі довідок у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до Порядку видачі довідок.
Таким чином, при ліквідації посади, із розрахунку заробітної плати визначається розмір відповідної пенсії, для визначення її розміру враховується інша аналогічна посада.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Долю судових витрат суд вирішує в порядку ст.139 КАС України.
Керуючись стст. 2,6,8-9,19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд -
У Х В А Л И В:
Позовом ОСОБА_1 до Прокуратури Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії прокуратури Луганської області щодо відмови у наданні мені, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), довідки для перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов`язати прокуратуру Луганської області надати мені, ОСОБА_1 , довідку про розмір заробітної плати з 01.10.2017 року для здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії на відповідній посаді прокурора відділу нагляду за додержанням природоохоронного законодавства прокуратури Луганської області, з якої мені призначена пенсія за вислугою років, з урахуванням схеми посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657.
Зобов`язати прокуратуру Луганської області вказати в довідці для перерахунку раніше призначеної пенсії розмір заробітної плати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.10.2017 року на посаді прокурора відділу прокуратури Луганської області, визначений з урахуванням таких складників:
а) посадовий оклад:
- класний чин;
- вислуга років;
- щомісячна премія, на яку нараховується єдиний внесок.
б) доплати, передбачені законодавством:
- надбавка за виконання особливо важливої роботи;
- матеріальна допомога на оздоровлення (1/12);
- матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб (1/12).
Стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у вигляді судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 1344 грн. 80 коп.
Повний текст рішення складено 14 червня 2019 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя О.В. Шишкін